Courier mi blue mu tercihiniz

mete25

Profesör
4 Mar 2019
499
1,227
2,395
Ankara
Marka
BMW
Dizel olarak ikisinin de ortalamanın üstünde yaktığını biliyorum.
Egeanın suspansiyon yumuşaklığı övülüyor, accent tarafında ise sert.
Accentin artık yeni kasası piyasaya sürülecek, 2011 den beri satılan bir otomobil. Egea ise daha yeni sayılır.
Güvenlik açısından fiat a güvenim yok. euroncap testinden 3 yıldız aldı egea, accentin sonuçlarına ııhs sitesinden bakılabilir.
Eğer izlemediyseniz otopark.com egea testini izleyebilirsiniz.
Tercih sizin..

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,719
6,738
4,070
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Güvensiz Egea;

Güvenli Accent;

İnsan hayret ediyor bazı yorumlara gerçekten.
Neyse Fiat Egea son derece güvenli bir arabadır. Bu yılların 3 yıldız alan aracı 5-6 yıl önce teste girip 5 yıldız alan araçla eşit seviyededir. Kırılan 2 puan otonom, yaya güvenliği vs. ile alakalı şeylerden kırılıyor. Accent'mi, Egea'mı? Tartışmasız Egea derim.

Bonus, bir güvensiz egea videosu daha.

Son düzenleme:

2jzihtiyar

Reis
Beta Programı
23 Şub 2018
3,048
6,912
5,020
github.com
Marka
BMW
Güvensiz Egea;

Güvenli Accent;

Neyse Fiat Egea son derece güvenli bir arabadır. Bu yılların 3 yıldız alan aracı 5-6 yıl önce teste girip 5 yıldız alan araçla eşit seviyededir. Kırılan 2 puan otonom, yaya güvenliği vs. ile alakalı şeylerden kırılıyor. Accent'mi, Egea'mı? Tartışmasız Egea derim.

A sütünundaki burkulma kabul edilemez sırf şu videodan sonra bluedan vazgeçerdim

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Arkadaşlar egea ne hissiyat olarak de test sonuçlarına bakarak içindekini koruyamayan bir araç değil. Doğru ekstra güvenlik sistemleri yok, dışardaki yayayı yeterince koruyamıyor. Ama Allah aşkına accent blue dur ceylsse dir reno symbol dür bunlarla karşılaştırırken egea dsha güvensiz demeyin. Diğer arabalar çok mu iyi sanki

Son düzenleme:

dthhasan

Hasan H Ayan
Sanmıyorum :)
Beta Programı
23 Ara 2017
4,267
16,103
5,720
çanakkale
Marka
Renault
Arkadaşlar egea ne hissiyat olarak de test sonuçlarına bakarak içindekini koruyamayan bir araç değil. Doğru ekstra güvenlik sistemleri yok, dışardaki yayayı yeterince koruyamıyor. Ama Allah aşkına accent blue dur pejo 301 dir reno symbol dür bunlarla karşılaştırırken egea dsha güvensiz demeyin. Diğer arabalar çok mu iyi sanki
Şu örneklerde biraz daha 301 yerine c elyse desek keşke 😁😁

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,940
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Courier yuk varken yokuşlardan çıkmaktan zorlanıyormuş doğrumu acaba?
Değil.
Ortalama üstü 5 kişi (ayaklarının dibi bile dolu) + klima + arka camı örtecek kadar yük ile kamp için dağ yolları da çıktım, yanlışlıkla çıkmaz yola inip bayağı dik yokuşu durur vaziyetten kalkarak çıkmak zorunda da kaldım. En kötü ihtimal arabaya yabancıyken biraz fazla gaz verilirse fazla patinaja düşürür, az gaz verilirse de turbo lag'ından ötürü yerinde sayar o kadar. Doğru gaz ile olabilecek en kötü koşullarda bile sorunsuz çekiş sağlar merak etmeyin. Bu yükle otoyolda aralıksız 1 saat 160 km/h ile de gidebiliyor bu arada.

binglidak

Bahadır kaya
Profesör
8 Eyl 2016
366
578
1,645
Bir accent blue sahibi olarak yaygın b segmenti sedanlar arası sıralamam(egea'yı her ne kadar c segmenti olarak lanse etseler de benim için b'dir:D):
egea > blue >= 301/c elysee >= symbol
Egea'nın iyi bir araç olduğunu düşünüyorum. Bizdeki blue mode paket yani 2 hava yastıklı. Ailecek bindiğimiz için biraz tedirgin oluyorum.

mete25

Profesör
4 Mar 2019
499
1,227
2,395
Ankara
Marka
BMW
Güvensiz Egea;

Güvenli Accent;

Ben yazımda accent blue hakkında güvenlidir şeklinde bir şey iddia etmedim. Hatta kasıtlı olarak ııhs testlerine bakılmasını önerdim.
Small overlap testlerinde araçların ne hale geldiğini hepimiz biliyoruz. Eğer varsa -ki yok- egeanın da small overlap testini paylaşırsanız accent ile kıyaslayabiliriz. Onun dışında 2016 2017 yıllarında yapılan moderate overlap (egeanınkini attığınız) test sonuçlarında accent blue good rating almıştır. Onu da ekleyebilirdiniz doğru bir kıyaslama yapmak istiyorsanız.
Gelelim e34 videosuna..
Sedan araçlarda yaşam kafesi, kasanın çok içerisinde kaldığı için arkadan çarpmalarda yaşanan burkulma doğal olarak fazla olur. Bu 80 modelde de böyledir 2030 da da böyle olacaktır. Kemer takılmadığındaki camdan fırlama olayları da marka-model kabul etmez. Kaldı ki 95 model bir aracın güvenliği ile günümüz teknolojisinde üretilen bir aracın güvenliğini kıyaslamak olsa olsa çocukların yapacağı bir iştir. (Metal yorgunluğunu hesaba katmadan bile!)
Madem birbirimize böyle cevap vereceğiz ben de ne şartlarda kaza yapmış belli olmayan bir egea paylaşayım da daha güzel kıyaslamış olalım!
Screenshot_2016-08-30-19-45-10.png

Son düzenleme:

petrich

Profesör
7 Eyl 2016
536
880
1,820
İzmit
Marka
Mazda
Güvensiz Egea;

Güvenli Accent;

Birinin Small overlap testiyle diğerini moderate overlap testini kıyaslamak ne kadar doğru bilemedim açıkçası. Accentin moderate overlap test
.

Egeanın small overlapte daha iyi bir sonuç alacağını hiç sanmıyorum. Eski accentlerle bence blue arasında dağlar kadar fark var Accentin fazlası vardır eksiği yoktur Egeadan. Sakaryada okuyordun sanırım SUBÜ'nün Atölyesinde egea var sökülmüş halde geçen sene arkadaşım gel bak demişti gittim arabayı inceledim kapılarına utanmasalar sadece plastik kaplama takacalarmış güvenlik adına neredeyse hiç bir şey yok. Gidip incelemeni tavsiye ederim.

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,940
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Egea ve blue arasında fark var mı hangisini tercih ederdiniz
Yol tutuş olarak Egea gayet iyi bir araç. Accent'in Blue dışındaki bütün versiyonlarını kullandım. Blue'da sadece yolcu oldum. Eski jenerasyonlarına göre yol tutuşu bayağı ilerlemiş ama yine de Egea kadar oturaklı değil. 1.6mjet tercih edilirse ikisi de anormal seridir ve bunun karışılığında beklenenden bir tık fazla yakar. Egea'yı 1.3mjet alırsanız seri olmayan ama yolda da bırakmayan, ekonomik bir araç sahibi olursunuz.
Egea'nın güvenlik meselesine takılmanıza gerek yok. 2010'ların başındaki 5 yıldızlı arabalar kadar güvenlik sunuyor. O dönemler testlere alınmış Golf mkVII, Focus mk3 vb. araçların güvenlik seviyesini yakalayabilecek kadar sağlam hiç merak etmeyin. :) Accent Blue hakkında ise ne desem yalan. Elantra sınıfının en sağlam araçlarından biri ama Accent blue hakkında hiçbir bilgim yok.
Birinin Small overlap testiyle diğerini moderate overlap testini kıyaslamak ne kadar doğru bilemedim açıkçası. Accentin moderate overlap test
.

Egeanın small overlapte daha iyi bir sonuç alacağını hiç sanmıyorum. Eski accentlerle bence blue arasında dağlar kadar fark var Accentin fazlası vardır eksiği yoktur Egeadan. Sakaryada okuyordun sanırım SUBÜ'nün Atölyesinde egea var sökülmüş halde geçen sene arkadaşım gel bak demişti gittim arabayı inceledim kapılarına utanmasalar sadece plastik kaplama takacalarmış güvenlik adına neredeyse hiç bir şey yok. Gidip incelemeni tavsiye ederim.
Kapılarda yeterli mukavemeti sağlayacak iskelet ve barlar kullanılmasa yandan çarpma testlerinde araç bu kadar koruyamazdı, ikiye bölünürdü.
Nitekim aşağıda güvenliği gayet iyi sağlayacak barlar gözüküyor. Forumun %90'ının bindiği arabalarda da bunlardan fazlası yok.
19697

mete25

Profesör
4 Mar 2019
499
1,227
2,395
Ankara
Marka
BMW
A sütünundaki burkulma kabul edilemez sırf şu videodan sonra bluedan vazgeçerdim
Bu testte A sütunundaki burkulma tek başına bir kıstas değildir. Misal olarak aşağıda A sütunundan hiç deforme olmayan bmw 520 ile toyota corollanın testte aynı skoru aldığını gözlemleyebilirsiniz.

Buraya da A sütunundan deforme olan Ford araçlarını ekledim. Tabiki kötü örnekleri çoğaltmak, bu araçları güvenli yapmaz. Arkadaşlardan ricam ise önyargılarını ve marka fanboyluklarını bir kenara bırakmaları olacaktır. Çünkü böyle bir foruma yakışmadığı kanısındayım.

petrich

Profesör
7 Eyl 2016
536
880
1,820
İzmit
Marka
Mazda
Yol tutuş olarak Egea gayet iyi bir araç. Accent'in Blue dışındaki bütün versiyonlarını kullandım. Blue'da sadece yolcu oldum. Eski jenerasyonlarına göre yol tutuşu bayağı ilerlemiş ama yine de Egea kadar oturaklı değil. 1.6mjet tercih edilirse ikisi de anormal seridir ve bunun karışılığında beklenenden bir tık fazla yakar. Egea'yı 1.3mjet alırsanız seri olmayan ama yolda da bırakmayan, ekonomik bir araç sahibi olursunuz.
Egea'nın güvenlik meselesine takılmanıza gerek yok. 2010'ların başındaki 5 yıldızlı arabalar kadar güvenlik sunuyor. O dönemler testlere alınmış Golf mkVII, Focus mk3 vb. araçların güvenlik seviyesini yakalayabilecek kadar sağlam hiç merak etmeyin. :) Accent Blue hakkında ise ne desem yalan. Elantra sınıfının en sağlam araçlarından biri ama Accent blue hakkında hiçbir bilgim yok.

Kapılarda yeterli mukavemeti sağlayacak iskelet ve barlar kullanılmasa yandan çarpma testlerinde araç bu kadar koruyamazdı, ikiye bölünürdü.
Nitekim aşağıda güvenliği gayet iyi sağlayacak barlar gözüküyor. Forumun %90'ının bindiği arabalarda da bunlardan fazlası yok.
Ekli dosyayı görüntüle 19697

10 yıl öncenin 5 yıldızlılarını yıllık incelemeye aldıklarında tekrar 5 yıldız vermişler siteden görebilirsin egea 2016 dan sonra bi daha değerlendirmeye bile alınmamış ayrıca Fordda zaten çokta güvenli bir marka değil o yüzden 2012 golfü örnek verecek olursak. Golfün %92'lik yetişkin korumasına karşılık 10 yıl sonranın egeası %82 yetişkin koruması sağlamış yani abi kapı içinin görünmesiyle olmuyo bazı şeyler. Yan yana sökülü halde es7 de var farklı yerlerde sökülü bir çok arabada gördüm. Farklı daha güvenli bir arabayla yan yana görüp kıyas yaparsan kalite farkını anlarsın bıraktığı intiba aynı değil malesef. Ayrıca arabanın bölünmesi için şaseninde aşırı kötü olması gerekli.

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,940
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
10 yıl öncenin 5 yıldızlılarını yıllık incelemeye aldıklarında tekrar 5 yıldız vermişler siteden görebilirsin egea 2016 dan sonra bi daha değerlendirmeye bile alınmamış ayrıca Fordda zaten çokta güvenli bir marka değil o yüzden 2012 golfü örnek verecek olursak. Golfün %92'lik yetişkin korumasına karşılık 10 yıl sonranın egeası %82 yetişkin koruması sağlamış yani abi kapı içinin görünmesiyle olmuyo bazı şeyler. Yan yana sökülü halde es7 de var farklı yerlerde sökülü bir çok arabada gördüm. Farklı daha güvenli bir arabayla yan yana görüp kıyas yaparsan kalite farkını anlarsın bıraktığı intiba aynı değil malesef. Ayrıca arabanın bölünmesi için şaseninde aşırı kötü olması gerekli.
Abim hem diyorsun ki sökülmüş kapıların içlerini gördüm şöyleydi böyleydi, hem de sonradan diyorsun kapı içinin görünmesiyle olmuyor bazı şeyler. Şimdi ben ne diyeyim neyi konuşayım ki? :/ Egea çöp, kapımın önüne koymam diyeyim de herkes rahatlasın bari.

petrich

Profesör
7 Eyl 2016
536
880
1,820
İzmit
Marka
Mazda
Abim hem diyorsun ki sökülmüş kapıların içlerini gördüm şöyleydi böyleydi, hem de sonradan diyorsun kapı içinin görünmesiyle olmuyor bazı şeyler. Şimdi ben ne diyeyim neyi konuşayım ki? :/ Egea çöp, kapımın önüne koymam diyeyim de herkes rahatlasın bari.

Ben egeaya çöp demedim, tam egea fiyat/performans arabası. Ben kedimi tam ifade edemedim biraz abartmışta olabilirim ama bir gün inceleme fırsatın olursa neyi kast ettiğimi anlarsın diye düşünüyorum.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım