Downsizing'in sonu geliyor.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
https://www.carthrottle.com/post/downsizing-is-ending-but-its-not-all-good-news/ Bİr devrin daha sonu geldi. Küçük hacimli motorların vaat ettikleri şeylerin (yakıt tüketimi, ekonomi, performans) sınırına ulaşılmış. Bu bağlamda motor hacimleri büyüyecek. 1.4 motorlardan daha düşük motor hacmi pek olası değil bundan sonra. Bence bu değişikliğin 2 temel yansıması olacak ülkemizde.
1- Motor hacimleri büyüyecek, devlet daha çok vergi alacak. Olan vatandaşa olacak.
2- Günümüzde satılan 1.4'den küçük her motora cüzzamlı gibi yaklaşılacak. 0.9, 1, 1.2 motorların 2. elleri ile ilgili ciddi sıkıntılar olacak. Hatta VAG'ın 1.0 hacimli araçları ucuza vermesinin sebebinin bu olduğunu düşünüyorum. Çünkü o motor 2-3 yıl içinde artık olmayacak.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Ya sanırsın herkes V6, V8, sıralı 6 silindire felan biniyor. Şuan ailede tır tır çalışan tatsız tuzsuz bir dizel var, en iyi ihtimalle 1.6 atmosferiğe binebiliriz, ki o bile yok şuanda. E ben ne yapayım şimdi benzinin beş mazotun dört buçuk lira olduğu ülkede içten yanmalı motoru, zaten binemeyeceğim en kralını alsam bile. Zengin olma ihtimalimde sıfıra yakın anca zengin bir eş bulmam lazım ki parasıyla bana V8 bi makine alsın. Ee madem öyle bakım ve şarj masrafları dışında sınırsız gezebileceksem ne yazık ki elektrikli motorları destekliyorum. Bakın ne yazık ki diyorum.

Bu adam, köydeki anasına babasına gitmek için tesla Model s 85 d kullanmış. 4 Çoçuk 1 para yiyici eşi var. Noel tatilinde, köye gitmek için 4 çeker Tesla Model S . Adam köye geldiğinde babasının çiftliğindeki prize takıyor. Oda ne saate 3 km şarj hızı veren 110 volt 12 amper veriyor bu priz. Adam eli mahkum 2 günde 200 km menzil anca yükleniyor arabaya. Adam gariban belliki ön camı kırık Tesla ile geziyor. Karda kışta 4 çoçuk dedelerini görmeye gelmiş. Masraf yok , yemekler grandma yapıyor. İzlerken çok keyif aldım. Kanadanın Vulcan kasabasına bağlı bir mezra da -23 derecede hindi yemek nasıl bir duygu acaba. Cep telefonunda arabayı bakınca, kabin sıcaklığı -17 derecelerde, Adam pillerim gidicei diye tırsıyor. Ama araba öz savunma sistemi arabanın donmasına mani olduğundan sıkıntı yok.

Son düzenleme:

ulas79

Profesör
8 Eyl 2016
433
724
1,695
45
Aydın /Kuşadası
downsizing bitmez çünkü hibrit araçlarda gelecek ,yani küçük hacimli bir motor ve elektrik motoru ile giden araçlar daha yaygın hale gelecek sadece elektrikli araçlar enerji depolama maliyeti yüksek olduğundan bence jeneratör olarak veya belli hızdan sonra devreye girmek için küçük hacimli aşırı beslemeli motorlarla devam edecek üreticiler.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Abi tamam sende abartma yav. Ayrıca nedir ya ? Kanada fakiri böyle mi oluyor. :D

Adamin dodge ram kamyoneti varmiş. 400 milde 176 dolarlik yakit masrafi yapiyormuş. Faturalari karsilayamayinca en ful olanin 2 alti ludicurusu bile olmaya p85d ancak alabilmiş. 5000 motor rami kapi onunde yatiyor... Bu adamin takipcisiyim. Kendisi karavan saticisi..

aliserdar

Yönetim
Editör
8 Eyl 2016
143
104
1,085
28
700 beygirlik teslanin dogaya yaptigi zarar 100 kmde 4.5 litre yakan arabaya denkdir. Ama dur kalk trafikteki tuketimleri fosil arabaya gore yuzde 5 bile degildir. Cunku rolanti kavrami yoktur.

Arac benim icin A dan B ye giderken en yakin dostumdur. Onu yasayan bir varlik gozuyle bakarim. Hatta ismi bile var arabamin.

Neyse.. Ben 2 senede 12 farkli arac ile 500 den fazla km yol yaptim. Gayet iyi anliyorum 90 nm araba kullanmayi... Bu konuda sikintim yok. Almadan once 3 defa test surusune ciktim...

Biraz yanlış anlaşılmışım galiba, size 90 nm araba kullanmayı bilmiyorsunuz demedim, 1.6 dizellerin ürettiği 250-300 nm civarındaki torklarla çok daha rahat yolculuk yapabilirsiniz demek istedim. 1.6 dizel bir c segmenti bir otomobil 140 km/h ile giderken mi daha ekonomik olacak? Yoksa sizin arabanız mı? Bu noktada düşük güçten dolayı yakıt değerleri dramatik bir şekilde artacaktır.

Elektrik konusuna gelirsek: Elektrikli araçların yürütme maliyetlerinin daha az olduğu bir gerçek ta ki bataryaların üretimini ve değişimini hesaba katana kadar. Değişim ücretlerinin ülkeden ülkeye değişip değişmeyeceği belirsiz, şarj noktaları ülkemizde ne kadar bulunacak, şarj süreleri tesla'nın yaptığı yenilikler ile düşmüş olsa da günlük kullanım için yeterli gelecek mi? Bataryaların soğuk havada performans kaybetme durumları mevcut, şarjı azalmış Tesla'lar gece boyunca beklediğinde sabah çalışmayabiliyor. Elektirkli otomobil uzaktan göründüğünden daha detaylı bir iş olabilir :)

Destekliyorum ancak petrol ile çalışan motorların yerini almaları için daha çok zaman var gibi duruyor. Norveç'in 2025'de petrol ile çalışan araçları yasaklama projesinin net bir yasak olmadığının ortaya çıkışı gibi Almanya'nın da bu konu hakkındaki hareketlerini zaman gösterecek. Üreticilerin birçoğu orada yer aldığı için öncelikli olarak onlarla anlaşmalara gidilmesi gerekli diye düşünüyorum.

aliserdar

Yönetim
Editör
8 Eyl 2016
143
104
1,085
28
Bu adam, köydeki anasına babasına gitmek için tesla Model s 85 d kullanmış. 4 Çoçuk 1 para yiyici eşi var. Noel tatilinde, köye gitmek için 4 çeker Tesla Model S . Adam köye geldiğinde babasının çiftliğindeki prize takıyor. Oda ne saate 3 km şarj hızı veren 110 volt 12 amper veriyor bu priz. Adam eli mahkum 2 günde 200 km menzil anca yükleniyor arabaya. Adam gariban belliki ön camı kırık Tesla ile geziyor. Karda kışta 4 çoçuk dedelerini görmeye gelmiş. Masraf yok , yemekler grandma yapıyor. İzlerken çok keyif aldım. Kanadanın Vulcan kasabasına bağlı bir mezra da -23 derecede hindi yemek nasıl bir duygu acaba. Cep telefonunda arabayı bakınca, kabin sıcaklığı -17 derecelerde, Adam pillerim gidicei diye tırsıyor. Ama araba öz savunma sistemi arabanın donmasına mani olduğundan sıkıntı yok.

Bunun gibi Tesla ile ilgili video çeken kanallar son zamanda çok fazla türedi. Sadece Teslanın bir modeli hakkında videolar hazırlıyorlar genellikle. Tesla Autopilot teknolojisini otonom sürüş için lider gösterirken ardı ardına gelen kaza haberlerini duymuşsunuzdur. Kullanıcı veya autopilot, sonuçta Teslalar bir şekilde kaza yapmaya başladı. Bu türeyen kanallara da Tesla'nın, marka imajını düzeltmek için, otomobil verdiği haberleri konuşulmakta. Kanal sahipleri ise genellikle ailesi olan 30-40 yaş civarındaki kişiler. Üretilen videolar ise bagaja kaç valiz sığardan, why tesla is superior'a kadar uzanıyor. Biraz tartışmalı olabilir bu tip kanallar :) Bu arada 15 mpg yakıt tüketen bir pickup 400 mile'de 60 dolar yakıt harcamakta, 167 değil :) Ki 15 mpg değeri ortalamanın altında, kötü sayılabilir. Trailer çekiyorsa sürekli olarak durum değişebilir tabiki :)

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Havacilikta subsonic ve supersonic olmak uzere iki yolculuk sekli vardir. Subsonic ucaklar ortalama yolcu basina 100 km de 3.2 litre ucarlar. Saate hizlari 900 km civaridir. Supersonic ucaklar ise 2200 km ile ucarlar, yakit tuketimleri 20 litre civaridir. Havacilik en fazla 30 yil dayanabildi supersonic ucaklara. Muzelere gonderildi.

Hypermiler forumlarina gore otomobilin en ekonomik seyir hizi 97 km .. Havaciliktaki subsonic gibi. 97 km hizi 14 beygirlik motor tutabiliyor.
Yani seyir icin sipersonik hiza yani 140 km ye cikmaya gerek yok. 90 nm araba ile memleketime gittigimde ortalamma 110 km hizin ustune cikmadigim gibi oldukcada eglendim. 5 ayda 13000 km yolu gezerken bazi harcore rampalar haric sikintimda olmadi. Yakit tuketimi zaten duzenli olarak raporluyirum. Lpg yakittaki tuketim belli. Yani ben gayet yasayarak tecrube ederek yaziyorum...

https://www.spritmonitor.de/en/detail/762370.html

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Bende cok isterim 300 torklu bir arabam olsun. Ama goster bana servisde , tuketimde, pahada ucuz bir araba. Gucum en cok 2012 bir accent eraya yeter. Zaten 300 torku var diye bir arabaya 40 binden fazla vermeyi aklim kesmes. Seyehatlerim icin yakit ve oda masraflarimi arabanin torkuna basmiş olurum. 90 nm arabam ile haziran ayinda 133 lira bedel karsiligi 900 km mesafe zaten gidebiliyorum. Surat konusunda ise molasiz 3 saat 57 dakikada balikesir erdemitten, istanbul kartala 65 lira yakit gideri ile ulastim...

Arabanin pahali olmasi daha fazla kredi borcu odemek demek. Ben bu arabayi cok cuzi bir kredi ile aldim. Ben aile reisim. Mutfak faturalar taksitler kira odemesi icindeyken ancak gucum bir 90nm lik arabaya yetiyor. Haftada 55 lira yakit masrafim var. Olaya bide ekonomi yonunden bakin..

Son düzenleme:

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
hocam fikirlerinize saygı duyuyorum ama zaten 50 bin üzeri bir araç i10 kadar ekonomik olamaz. size daha önce sert tepki de vermiş olabilirim kusura bakmayın ama vag grubu görünce gereksiz bir saldırı yorumları yapıyordunuz. ayrıca yapmış olduğunuz eleştiriler de sizin otomobil kültürünüzün ve tarzınızın çok dışında.

Ben vag dusmani degilim. Aksine 1.2 tsi 90 beygirlik fabiya ilgimi ve alakami ceken bir araba. Dsg dayaniksizligi ve uyduruk donanimlarla şişirilen arabalarina sinir oluyorum. 12000 kmde dsgsi bozulan polo 1.2 tsi arac var arkadasimin. Ayrica yegenim vagda calisiyor. Servislerin durumunu anlattikca komik geluyor.. Piston kiran yag yakan zincir uzatan polo golf audi a5ler. Cvt dislilerini parcalayan audi a6 1.8 turbolar. Varda var...

Son düzenleme:

Porsche

GALERİCİ
8 Eyl 2016
11,127
23,291
6,520
İstanbul
Marka
Zirai Traktör
Ben vag dusmani degilim. Aksine 1.2 tsi 90 beygirlik fabiya ilgimi ve alakami ceken bir araba. Dsg dayaniksizligi ve uyduruk donanimlarla şişirilen arabalarina sinir oluyorum. 12000 kmde dsgsi bozulan polo 1.2 tsi arac var arkadasimin. Ayrica yegenim vagda calisiyor. Servislerin durumunu anlattikca komik geluyor.. Piston kiran yag yakan zincir uzatan polo golf audi a5ler. Cvt dislilerini parcalayan audi a6 1.8 turbolar. Varda var...
Başka markalarda yok mu? Sırf durum vag mi yoksa her kul yapımı araç bozulabilir mi? Yada diğer markalar vag kadar şanzıman üretseydi ne olurdu? Dsg yi savunmuyorum narin bir şanzıman. Birde insanlar nasıl kullanmış ki o arabalar o hale gelmiş ona da bakmak gerek. Yanlış anlama @istanbul abi seni çok severiz burda ama birazda büyük çaplı düşünmek gerek. Bu arada vag hakkında beğenmediğin şeyler var ama çoğunda da haklısın .

Son düzenleme:

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Hyundai i10lar vites kutusu dagitiyor, lpg versiyonlari yağ yakiyor, lpg tesisatlari 2015 oncesinde sorunlar var. Eps dreksinyonlari tamamina yakini bozuk.
Ama hepsi garantide hal ediliyor ve bedelleri dusuk cuzi kaliyor.
Vag araclari pahali , esimin amcasinin tek kapusi 8000 tl. Yani sikinti olursa cok aci cektiriyor.

Porsche

GALERİCİ
8 Eyl 2016
11,127
23,291
6,520
İstanbul
Marka
Zirai Traktör
Hyundai i10lar vites kutusu dagitiyor, lpg versiyonlari yağ yakiyor, lpg tesisatlari 2015 oncesinde sorunlar var. Eps dreksinyonlari tamamina yakini bozuk.
Ama hepsi garantide hal ediliyor ve bedelleri dusuk cuzi kaliyor.
Vag araclari pahali , esimin amcasinin tek kapusi 8000 tl. Yani sikinti olursa cok aci cektiriyor.
DSG lerde genelde iyi niyet garantisi kullanıliyor. Ayrıca i10 türkiye üretimi ve türkiye de yaşıyoruz bizde yani fiyatları yedek parça da uygun olması normal bence. Fakat vag grubu yurdisindan geliyor ve buna euro ve zilyon tane vergi konuyor yani pahalı olması da normal ayrıca vay dışında da pahalı yedek parçaya sahip olan markalar var. Fiyat konusuna gelirsek Almanya dan gelen fiyatlar üzerine doğuş az bir kar koyuyor diye biliyorum. Ama ucuz veya normal olduklarını fiyatların iddia edemem ama öyle markayı yerin dibine sokacak kadar değil çünkü polo 55 bine dsg comfortline verirken 53 e clio 1.2 baz paket alınıyor.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Dedemin 1.4 fsi jettasi merkezi kilit bozulunca yaptiramadi. Faiş fiyat istediler Garantisi bitmişdi. Arka kapinin biri acilmiyordu. Eşimin amcasi jetta 1.6 tdi aldigi hafta kapisina carptilar. 8000 tl arti işciligi ivir zivir 12000 tl hasar kaydi cikti. Neden bu arabalAr bu kadar yuceltildi. Onu ben anlamiyorum...

Porsche

GALERİCİ
8 Eyl 2016
11,127
23,291
6,520
İstanbul
Marka
Zirai Traktör
Dedemin 1.4 fsi jettasi merkezi kilit bozulunca yaptiramadi. Faiş fiyat istediler Garantisi bitmişdi. Arka kapinin biri acilmiyordu. Eşimin amcasi jetta 1.6 tdi aldigi hafta kapisina carptilar. 8000 tl arti işciligi ivir zivir 12000 tl hasar kaydi cikti. Neden bu arabalAr bu kadar yuceltildi. Onu ben anlamiyorum...
Genel olarak segmentinde en çok kutucuğu işaretleyen araçlar olduğu için ve ikinci el piyasa si yüzünden. Bu kadar belirsiz bir ülkede de ikinci el önemli bir faktör. Bizde aracımızı vw servisine yaptırdık ve 1500 TL daha pahalıya mal oldu fakat bize ikame araç olarak a3 cabrio verdiler üstüne aracı evden alıp eve teslim ettiler yani biraz da size denk gelmiş olabilir. Bu arada kaza için geçmiş olsun.

Son düzenleme:

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Degerli arkadaslar comfortline bile olsa 50 bin benim icin buyuk bir rakam. 50 bin olsa 2 + 1 eve topraktan girer 3ncu evi alirim. Zaten 280 nm torku olan ilk arabami cok masrafli oldugu icin satip ikinci evi almistim. Şu an ikinci evin kredisini, yaşadigim evin kirasini ve ailemin masraflarini karsilarken i10 sag olsun masrafi devede kulak gibi kaliyor...
Siz de ben gibi 2 kredi 1 kira odeseniz paranin ne kadar kiymetli oldugunu anlarsiniz.

Son düzenleme:

mgdedeoglu

Reis
7 Eyl 2016
3,232
9,855
5,320
36
Stuttgart
Bir konu da VAG'a gelmesin kurban kesicem. Neyse genel olarak şunu söyleyeyim, istesek de istemesek de içten yanmalı motorların yaşama şansı yok. Pek çok firma şuan %100 kendini süren araçları da piyasaya sürerler, önlerindeki tek engel kanunlar.
Şimdi ülkemizin ücra köşelerindeki araçların ve bireylerin durumuna gelirsek cevabım direk olarak şu olacak. Çok da tınnnn. Teknoloji geliştiremiyoruz, tam bir tüketici olmuşuz, bari kendilerini geliştirsin usta milleti. Kendini geliştiren ayakta kalır, geliştirmeyen batar gider. Benim çocukluğumda kasetli walkmanler vardı, en son walkmani ne zaman gördünüz acaba? Mp3 çıkınca aynı boyuttaki alete binlerce şarkı konulunca insanlar bir anda unuttu walkmani. İçten yanmalı araçlara da olacak olan budur.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım