Downsizing'in sonu geliyor.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
https://www.carthrottle.com/post/downsizing-is-ending-but-its-not-all-good-news/ Bİr devrin daha sonu geldi. Küçük hacimli motorların vaat ettikleri şeylerin (yakıt tüketimi, ekonomi, performans) sınırına ulaşılmış. Bu bağlamda motor hacimleri büyüyecek. 1.4 motorlardan daha düşük motor hacmi pek olası değil bundan sonra. Bence bu değişikliğin 2 temel yansıması olacak ülkemizde.
1- Motor hacimleri büyüyecek, devlet daha çok vergi alacak. Olan vatandaşa olacak.
2- Günümüzde satılan 1.4'den küçük her motora cüzzamlı gibi yaklaşılacak. 0.9, 1, 1.2 motorların 2. elleri ile ilgili ciddi sıkıntılar olacak. Hatta VAG'ın 1.0 hacimli araçları ucuza vermesinin sebebinin bu olduğunu düşünüyorum. Çünkü o motor 2-3 yıl içinde artık olmayacak.

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,133
1
3,133
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
_17-640x360.jpg

şimdi siz bu tabelaların asılı olduğu benzin istasyonlarının yakın (veya uzak) gelecekte azalarak bitip yerlerine supercharger istasyonların kurulacağını mı söylüyorsunuz? Bence fazla iyimsersiniz. Sadece enerji bakanımızın bu piyasadan yiyeceği bi 50 senelik ekmek var bence. Adamlar ırak petrolünün sadece taşınması üzerinden sağlanacak gelirler için ülkeyi savaşa sokacaklar neredeyse.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Yahu benim babamin baba evinde elektrik , telefon, internet var. Yani en yakin yerleşim yerine 8 km uzakta. Superşarja ne gerek var. 220 volt dahi yeter...
Insanlik on isitmali yag yakan tek silindir lanz motorlardan , dizel traktore 30 yilda gecti. 10 senede elektrige gecemezmi.

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,133
1
3,133
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
hocam tesla model x o sizin duvarınızda bulunan prizden 2 saat şarj ile (48 amper akım çekerek) 100 km gidiyor. Şehirlerarası seyahatlerden bahsediyorum. bu sorun henüz avrupada bile çözülmemişken buraya intikali epeyce sürer sanıyorum. bu sürenin içine 2 saat boyunca 48 amper akım çekilecek elektrik tesisatınızı da eklerseniz katedilmesi gereken yolun boyutu biraz daha anlaşılır sanıyorum.

bizim ülkemizde insanlar düzenlerinin bozulmasından, gelir kaynaklarının baltalanmasından(!) hoşlanmazlar. yarın kalkıp başbakana benzin pompası fırlatmasınlar sonra :)

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Bizim memlekkette koyluler wolkwagen toureg, opel insignia, chevrolet captiva ve en kotu 1.9 jtd doblolara biniyor. Siz hayla toroslar sahinler geziyomu saniyonuz. John derenin devasa klimalu traktorleri uyduyla tarla biciyor. Amcam sutu meme pompasi ile sagiyor. Peyniri makina yayik ile uretiyor. Otomasyonu ilkelik olan sadece cobanlar...

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,133
1
3,133
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
valla ben her sene çıkan yeni traktör modelini alıp "nasıl olsa devlet nakit yardımı yapıyor" diye sağda solda traktörle dolaşan adama "kardeş sana artık mazot yok, git prize tak öyle sür tarlanı" diye nasıl söyleyecekler, hayal edemiyorum.

rüzgar hızıyla gelen edit: gerçi kaçak kullanıyorsa bilemem :)

anl_akl

Panpa
8 Eyl 2016
1,247
3,438
3,720
Ankara
Bizim memlekkette koyluler wolkwagen toureg, opel insignia, chevrolet captiva ve en kotu 1.9 jtd doblolara biniyor. Siz hayla toroslar sahinler geziyomu saniyonuz. John derenin devasa klimalu traktorleri uyduyla tarla biciyor. Amcam sutu meme pompasi ile sagiyor. Peyniri makina yayik ile uretiyor. Otomasyonu ilkelik olan sadece cobanlar...
Abi kendi akrabalarımdan biliyorum o arabalara binen adam ya arsasını satıyor ya da sırf hava maksatlı dünya borçlara giriyor. Kendi akrabalarım dacia, palio falan üretim desen ekmeğini yetiştiren yiyemiyor bile.

Kagan

Driver
Panpa
8 Eyl 2016
1,263
2,245
2,570
Ankara
K20A, 2JZ, 4A-GE. Başka da birşey söylemek istemiyorum. ( Evet böyle motorlarımız yok ama TSI da elektrikliden iyidir be, ya da atmosferik hybrid. )

Akın

Panpa
Beta Programı
9 Eyl 2016
3,364
7,203
4,970
İstanbul-Tunceli
Marka
Yok
valla ben her sene çıkan yeni traktör modelini alıp "nasıl olsa devlet nakit yardımı yapıyor" diye sağda solda traktörle dolaşan adama "kardeş sana artık mazot yok, git prize tak öyle sür tarlanı" diye nasıl söyleyecekler, hayal edemiyorum.

rüzgar hızıyla gelen edit: gerçi kaçak kullanıyorsa bilemem :)
Güney Doğu da elektrik sıkıntı olmaz.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Bizim memleketin insanlari devletin sagladigi yardimlari sonuna kadar kullanir. Gereginide yerine getirir. Hatta denetimleride rahatlikla gecer... Amcamin 2 doblosuna 2 traktorune hasat zamani odemeli borcla mazot bile verir. Yeterki uretim devam etsin. Su an sanal dunyada sanal eglenceye okadar para yatiriliyorki uretimi unutuyoruz. Koyde 4 kisi inanilmaz bir uretim yapiyor. Sabah 6 aksam 9 surekli calisiyorlar. Pazar gunleri bile yok. Pazar gunu tatil yapsalar o ineklere 1 gun kim bakacak. Okadar inegi makineler olmasa kim nasil sagacak. Yarun bir gun 1 kilo peynir 23 liradan 60 liraya cikarsa ne yiyip ne icicez. Iphone 7 ilemi karimizi doyurcz.. Devlet bunu yapmak zorundaa.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Az once kilosunu 23 liradan 36 kilo peynir sattin aldim.3 aileye dagitacam. Peyniri yapan amcam, otlattigi tarlalarin yuzde 25 i benim bile olsa kilosu 25 olan peyniri 2 lira iskonto ile satiyor bana. 90 newtonluk arabama yukleyip annemlere getirdim.. Pazarteside sipariş veren ese dosta dagitacam. Yani canli canli yasiyorum bahsettigim durumu..

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Zeki muren oldu. Ve biz onun sesini hayla kasetlerden dinleyebiliyoruz. Amerikan v8leri albumu alirsin dinlersin.

Ayrica elektrikli arabalara sesi taklit eden programlar yukluyorlar. Hatta arabayi simule ediyor. Tesla model s. Bmw m3 gibi ses cikarabilir onun karakterini canlandirabilir..

RAMKO

Asfalt Kurutucu
19 Eki 2016
15
7
595
sonu falan gelmeyecek ya sıkıntı yapmayın bu kadar küçük hacimler satmaya devam edecek sıkıntı yok o yakın bir tarih değil ..

hollandali

Profesör
9 Eyl 2016
75
51
1,010
Haber elektrikli motorlara geçmekle alakalı bu arada diesel motorlarla daha fazla emisyondan kısılamayacağından bahsedilmiş. Hybrid oldu mu motor büyüyebilir sorun yok her türlü diesel motorlardan daha az emisyon sağlar.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,307
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Bilim ve teknoloji tarafında her şeyin inanılmaz hızlı geliştiği, ayrıca pek çok branşta sürdürülebilirlik ve çevre bilinci üzerine inovasyonlara önceliklerin ve teşviklerin verildiği 21. yüzyılda, otomotivde fosil yakıttan tamamen elektrikli motorlara geçişin normalde çok daha hızlı olması gerekirdi.

Gündelik hayatımızda kullandığımız tırtır çevirmeli telefonlardan iPhone'lara; şeirtli daktilodan lazer printer ve laptoplara; 100kg ağırlığında içi emaye buzdolaplarından, önce derin donduruculu buzdolaplarına, daha sonra nofrost ve şok soğutmalara; bakır tellerin sarıldığı porselen elektrik sigortalarından evlerimizdeki beyaz Siemens şalter tipindeki sigortalara, tuğla kömür sobalarından doğalgazlı merkezi alttan ısıtma sistemlere; 60 "mumluk" kısa ömürlü akkor ampullerden 3W lık LED ampullere; çek ve veresiye defterlerinden kredi kartı ve pos cihazlarına; mektuplardan e-mail'lere; Walkman'den Spotify, TuneIn ve bluetooth kulaklıklara benim bu kısacık ömrümde geçildi.

Verdiğim bu örneklere bakılırsa @istanbul 'un öngörüleri son derece mantıklı. Fakat kaputu açtığımızda gerçeklerin çok farklı geliştiğini görürüz.

Otomotivde kaputun altında en fazla karbüratörden çok noktalı enjeksiyona; gaz telinden driwe-by-wire'a; 2.0 130hp'den downsizing'e geçildi. Belki aracın beynini, OBD soketini, sensörler aracılığıyla hava/yakıt oranının elektronik olarak ayarlanmasını filan ekleyebiliriz. İstense, bırakın elektriği, tamamen otonom sürüşe tüm dünyada 5 sene önce geçilmiş olurdu.
Kabul etmek gerekir ki, enerji, global ekonomi ve politikada üzerine en çok düşülen konu. Fosil yakıtlar üzerine kurulmuş enerji sektörü ise şu anda tamamen oturmuş durumda. 40-50 yıllık bir rezerv öngörüsünün geleceği için hazırlıklı olmak açısından çöllerde güneş enejisi için tarlalar vb. yatırımlara başlandı. Piyasaya sürülmüş elektrikli motorlar, batarya, ağırlık, verimlilik vb. açısından kabul edelim ki şu anda yeterli düzeyde değil. Çünkü şirketlerin temel gelişim için esas hedeflediği tarihler 30-40 yıl ilerisi.

Bu yazdıklarım ışığında benim görüşüm, bulunduğumuz yıllar, geleceğin elektrikli motorlarındaki temel gelişmeler için test süreci. Çeşitli ürünlerde veya yazılımlarda "Beta Tester" olmayı seven, yeni ama henüz oturmamış şeyleri tecrübe etmeyi tercih eden arkadaşlar varsa elektrikli otomobilleri düşünebilir. Ben, tester olmamın bana direk katkısı olmayacaksa genelde stabil tam sürümü kullanmayı tercih ederim. :)

ibougur

Reis
8 Eyl 2016
2,257
4,523
5,020
29
İstanbul
Hibrit motorlu araçlar daha fazla olmalı her modelde opsiyon olarak bir tane hibrit araç olmalı ama fiyatlarıda şişiriyorlar

Samed M.

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
1,347
3,278
3,770
24
Antalya
Marka
Hyundai
Ya sanırsın herkes V6, V8, sıralı 6 silindire felan biniyor. Şuan ailede tır tır çalışan tatsız tuzsuz bir dizel var, en iyi ihtimalle 1.6 atmosferiğe binebiliriz, ki o bile yok şuanda. E ben ne yapayım şimdi benzinin beş mazotun dört buçuk lira olduğu ülkede içten yanmalı motoru, zaten binemeyeceğim en kralını alsam bile. Zengin olma ihtimalimde sıfıra yakın anca zengin bir eş bulmam lazım ki parasıyla bana V8 bi makine alsın. Ee madem öyle bakım ve şarj masrafları dışında sınırsız gezebileceksem ne yazık ki elektrikli motorları destekliyorum. Bakın ne yazık ki diyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım