KAPALI En Alınası Lpg'li Araç

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

chesteren

Profesör
19 Eyl 2016
125
247
1,385
Elazığ
Marka
Toyota
Merhaba arkadaşlar..

Malum, akaryakıt fiyatları gün be gün artıyor ve hayli cep yakar bir hale gelmiş durumda. Elektrikli veya hibrit seçeneklerini dışarıda bırakıp,
-Dizel
-Benzin
-Lpg
yakıt türleri arasında mukayese yapınca en makul tüketimlerin Lpg'li araçlarda olduğunu gördüm.
Lpg kitleri başlı başına bir dünya fakat aralarında bütçeyi çok sarsmadan takılabilecek nitelikte olup, bazı araçların motoruyla gayet uyumlu olanları mevcut. İşte sizlere sorup öğrenmek istediğim nokta da tam olarak burası:
Sizce, Lpg'ye uyumluluğuyla bilinen araçlardan hangisi en iyi olmayı hak ediyor? Siz olsanız hangi Lpg'li aracı bu en iyisi diyip alırsınız?
(Ben bana kalsa 2012 makyajlı kasa kompressorlü c180 derim fakat sizlere danışmak çok daha güzel fikirler verecektir..)

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Fiyat bilgisi verilmemiş o yüzden 30-35k ya mitsubishi colt var onlara bakardım.
1.3 ve 1.5 motorları mevcut araba 900-1000 kilo arasında olduğu için rahatlıkla çeker hatta 1.5 109 bg lik motorun 0-100 10 saniye. Üstüne bide 315 litre bagaj hacmi ve ferah iç mekan artısı da var.

chesteren

Profesör
19 Eyl 2016
125
247
1,385
Elazığ
Marka
Toyota
Fiyat bilgisi verilmemiş o yüzden 30-35k ya mitsubishi colt var onlara bakardım.
1.3 ve 1.5 motorları mevcut araba 900-1000 kilo arasında olduğu için rahatlıkla çeker hatta 1.5 109 bg lik motorun 0-100 10 saniye. Üstüne bide 315 litre bagaj hacmi ve ferah iç mekan artısı da var.
100.000 ₺ üstü diyelim ille fiyat gerekirse.. Alınacak "en iyi Lpg'li araç" sizce nedir? Sormak istediğim esasen bu.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,105
45,654
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
O kadar para verdikten sonra muhakkak fabrika çıkışlı lpg kitine sahip, motor parçaları da ona göre üretilmiş bir araç almaya bakardım. Bulabilirsem de fabrika garantisi hala devam eden bir modeli seçerdim. Yani benim için o fiyatlarda en mantıklı lpg seçimi bu olurdu.

TSIDSG

Panpa
10 Eyl 2016
2,399
9,449
4,970
İstanbul
2.0 Taunusa lpg' siz binecek bir babayiğit göster knk
ben binerim de süremem :d
karbüratörlü araçlar LPG de daha sorunsuz çünkü sıkıştırma oranları düşük ve güç/hacim oranı daha düşük böylece motor yorulmuyor
ama güncel motorların hem oranları yüksek hem güçlüler eee bir de turbo besleme giriyor, metal yine aynı metal yapısal olarak değişim yok ve üstüne fazla kuvvet + lpg ile hararet bindiriyorsun buda sıkıntılara yol açıyor
karbüratörlü araçlar daha uygun ama ben onlarda bile benzinden yanayım, Can Akbulut'un 85 model Şkoda sı LPG siz ve 6.5 litre ile dolaşıyor, amacının dışına çıkıp sürekli gazlarsan her araba çok yakar

10 Mar 2017
3,246
4,058
4,820
25
Antalya isparta aydin
Marka
Ford
ben binerim de süremem :d
karbüratörlü araçlar LPG de daha sorunsuz çünkü sıkıştırma oranları düşük ve güç/hacim oranı daha düşük böylece motor yorulmuyor
ama güncel motorların hem oranları yüksek hem güçlüler eee bir de turbo besleme giriyor, metal yine aynı metal yapısal olarak değişim yok ve üstüne fazla kuvvet + lpg ile hararet bindiriyorsun buda sıkıntılara yol açıyor
karbüratörlü araçlar daha uygun ama ben onlarda bile benzinden yanayım, Can Akbulut'un 85 model Şkoda sı LPG siz ve 6.5 litre ile dolaşıyor, amacının dışına çıkıp sürekli gazlarsan her araba çok yakar
Benim arabanın 6.5 litre yakacağını bilsem bugün sökerim ama yoook. 110 3000 devir gidiyorum stabil stabil gene de yakıyor :D

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,940
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Güncel Honda civic lpg ve Hyundai i10 lpg var.
Ama bazi bayiler 1,4 egea için lpg montajı yapıyor ve garantiside devam ediyor. Tabi bayiden garantisi devam ediyor.
Benzinli 1.4 Egea'ların normal hallerinde bile yağ eksiltme şikayeti var. LPG ile o motorlar bir daha iflah olmaz.

Mümkün oldukça atmosferik motorlara bakın. Eğer Uzakdoğu motorlarına bakmıyorsanız litre başına ürettiği güç düşük olan, verimsiz bir motor tercih edin ki lpg geldiğinde gömleklere, pistonlara, contalara, supaplara çok yüklenmesin.

TSIDSG

Panpa
10 Eyl 2016
2,399
9,449
4,970
İstanbul
Benzinli 1.4 Egea'ların normal hallerinde bile yağ eksiltme şikayeti var. LPG ile o motorlar bir daha iflah olmaz.

Mümkün oldukça atmosferik motorlara bakın. Eğer Uzakdoğu motorlarına bakmıyorsanız litre başına ürettiği güç düşük olan, verimsiz bir motor tercih edin ki lpg geldiğinde gömleklere, pistonlara, contalara, supaplara çok yüklenmesin.
güçsüz motorlara verimsiz deme üzülürüm :( kalitenin geleceği son nokta sorunsuzluktur, verimden kasıt olarak uzun motor ömrü de verimliliktir

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
güçsüz motorlara verimsiz deme üzülürüm :( kalitenin geleceği son nokta sorunsuzluktur, verimden kasıt olarak uzun motor ömrü de verimliliktir

Katılıyorum. Bir söz vardı "en iyi araba yolda bırakmayandır" diye. Benim mantığıma uyan söz bu.
Hiç olmayacak yerde yolda kalmak var... Hatta şehrin göbeğinde bile olsa, kim sağa çekip çekici beklemek ister ki?

Konuya gelecek olursak, fabrikasyon deniyorsa tek tercih Civic Eco LPG. Fabrikasyon olmasa da olur deniyorsa Corolla var alternatif olarak. Avensis üretimden kalktı ama sorun değil denirse D sınıfı bir araç tercih etmek isteyenler için 1.6 manuel veya 1.8 ve 2.0 CVTli seçenekleri var. Accordlarda vardı ama baya eskidi. Başka alternatif aklıma gelmiyor. Atmosferik araç satan marka zaten çok kalmadı, kalanlarda da en iyiler bunlar (Mazda'nın atmosferiğine LPG aklıma yatmadığı için es geçiyorum).

Turbolu araçlara sıvı LPG takıyorlar ama hem maliyeti çok (8-10 bin lira sanırım) hemde %30 benzin sarfiyatı yapıyor bildiğim kadarıyla o sistemler. Turbo beslemeli araç alıp LPG'ye bulaşmazdım.

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,713
1
6,421
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
Turbolu araçlara sıvı LPG takıyorlar
Yanlış bilgi.

Direk enjeksiyonlu araçlarda sıvı veya karma lpg gibi pahalı sistemler kullanılıyor.

Ama enjeksiyonu manifold dan olan araçlarda standart sıralı sistemler yeterli oluyor. Turbolu veya turbosuz fark etmez.

Yani lpg tipinin turbo ile bir alakası yoktur.

Ama tabi turbolu araçlarda lpg sisteminin işçilik kalitesi çok daha ön planda oluyor.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,940
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Verimsiz derken tam olarak "litre başına güç" kısmını kastediyorum. Karşılığı tabii ki uzun ömür. Öneri sebebim o zaten. Beni sen de anlamazsan çok üzülürüm be kardeşim :(

TSIDSG

Panpa
10 Eyl 2016
2,399
9,449
4,970
İstanbul
Katılıyorum. Bir söz vardı "en iyi araba yolda bırakmayandır" diye. Benim mantığıma uyan söz bu.
Hiç olmayacak yerde yolda kalmak var... Hatta şehrin göbeğinde bile olsa, kim sağa çekip çekici beklemek ister ki?

Konuya gelecek olursak, fabrikasyon deniyorsa tek tercih Civic Eco LPG. Fabrikasyon olmasa da olur deniyorsa Corolla var alternatif olarak. Avensis üretimden kalktı ama sorun değil denirse D sınıfı bir araç tercih etmek isteyenler için 1.6 manuel veya 1.8 ve 2.0 CVTli seçenekleri var. Accordlarda vardı ama baya eskidi. Başka alternatif aklıma gelmiyor. Atmosferik araç satan marka zaten çok kalmadı, kalanlarda da en iyiler bunlar (Mazda'nın atmosferiğine LPG aklıma yatmadığı için es geçiyorum).

Turbolu araçlara sıvı LPG takıyorlar ama hem maliyeti çok (8-10 bin lira sanırım) hemde %30 benzin sarfiyatı yapıyor bildiğim kadarıyla o sistemler. Turbo beslemeli araç alıp LPG'ye bulaşmazdım.
direkt enjektörlü turbo motorlara uygulanan LPG işleminde bir miktar benzin yaktığını bende duydum, sebebini biliyor musunuz?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım