mgdedeoglu

Reis
7 Eyl 2016
3,232
9,855
5,320
36
Stuttgart
Bu sorunun kesin bir cevabı olamaz ki. Kişiye, bütçeye, E sinifi aracın kondusyonuna, aracın olası kullanım sıklığına, hatta yaşanılan şehre göre değişir. Yani neden her konuda " taraf olmayan bertaraf olur" kafasıyla cevap verme/arama çabası var anlamıyorum.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Soru bastan eksik. Neye gore yorum yapiliyor anlamak guc. 150-160 bin liralik sifir km B segment de yenidir, gorece olarak 2016 - 17 model 80-90 bin liralik B segment de yenidir.

Fakat, 150 bin liraya alinacak E sinif bir arabayla 70-80 liraya alinacak E sinif ayni degil.

Herkesin eski - yeni tanimi bir degil ki neye gore ayirt edecegiz.

Baslikta ki eski - yeni tanimi bu kadar ucu acikken, hangi yil araligi, hangi fiyat araligi belli olmadan, en azindan belli bir filtreleme olmadan neye gore yorum yapiliyor ilginc yani.

Son düzenleme:

Otto Çevrimi

Panpa
Destekçi
3 Eki 2016
1,621
1
5,104
4,070
Kocaeli
Marka
Alfa Romeo
İkisini de denedim, tarafımı seçtim. E'yi bilemem ama eski D segmenti işi bitirir. B segmenti istediği kadar yeni olsun, size sunamayacağı bir sürü mevzu oluyor.

Aracına göre elbette ki değişir ama bence D-E segmenti. Sıfır B segmenti alsan dahi illa ki fren balatası-diski, lastikleri, triger kayışı, muayenesi, sigortası vs bir sürü şey çıkıyor. "Masrafsız" araba yok. Eskisi buna ekstra olarak başka olaylar da çıkarıyor. O da konforun , donanımın vs bedeli olsun. 2012 insignia'lar 65-70 geziyor. 2014 trendline 1.4 dizel manuel polo satıyorlar o paraya. Neymiş ? Daha yeni ve dizelmiş. Hadi oradan , seni çılgın :)

E.ackgz

Asfalt Kurutucu
9 Haz 2019
24
5
595
24
Kullanım amacına göre değişir herşey ama eski kavramı çok yakın tarihi yansıtmıyorsa b segmenti tercih edilebilir derim. Ama yine de kullanıcı tam olarak ne istediğini bilmeli.

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Bir çok kriteri ve değişkeni olan bir soru. Kesin bir cevabı yok. Kendi kriterlerine göre yeni B alan kişinin de tercihi mantıklıdır, eski E alan kişinin de..B ve E arasında ciddi bir makas var o yüzden kişinin tercihleri sorgulanmaz bu konuda..

Örnek vereyim : Şahsen ben 20 yaşında bir E segment otomobile bineceğime sıfır km B segmentini tercih ederim. Neden ? Kaza yapsan airbag'inin patlayacağının bile garantisi olmayan bir otomobili alıp sanayide ustalarla kanka olup "Benim araba da ne konforlu, ne gidiyor yeeaaa", "bak bu yeni arabaların hepsi çöp" diyen adama bakar bakar gülerim.

Son düzenleme:

facelift

Asfalt Kurutucu
29 May 2019
180
152
635
34
Marka
BMW
Her zaman derim böyle tercihleri bana göre eski ve üst segment olan aracın temizliği belirler. Fakat bu karşılaşmada segmentler arasında uçurum var ve yürütme maliyeti ciddi farklı.

Makası biraz daraltırsak ben de üst segment aracı tercih ederim. Mesela 30 küsür binlere swift veya clio 3 alacağıma bk kasa Mazda 3, Alfa 147 alırım. 60 80 binlere çıkıldığında 82 HP gitmeyen bir 208 alacağıma mazda 6, Alfa 159, orijinal bir e46 alırım. 120 binlere sıfır fiesta, Polo alacağıma birkaç yaşında Mazda 6, passat veya yine yeni sayılabilecek golf falan alırdım

Son düzenleme:

hondapower

Profesör
3 Şub 2017
735
1,058
2,270
İstanbul
Marka
Honda
Kazasız belasız 😀
amin teşekkür ederim. ben bir kere o gaza geldim e39 baktım hem gündelik hem hobi arabası olarak fakat evdeki hesap çarşıya uymuyor malesef. ciddi temiz ve geçmişi belli olan araçlara bana göre değmeyecek paralar isteniyor. hadi bir şekilde temizi bulundu. bugün gündelik olarak e39 5 serisine lpg'siz binmek çok yorar adamı. sıfır kaliteli bir lpg kiti 3-5bin tl istiyor belki daha fazla olabilir. bmw ler kesinlikle uzun dönemde lpgyi bir japon aracı gibi sorunsuz idare edemiyor. ekstra olarak ben bir araca hobi olarak binebilirsem ufak tefek eksiklerini kabul edebilirim fakat gündelik olarak da kullanacaksam tık etmemeli. onun için de çok para harcamak gerekiyor. hem piyasadan yüksek fiyata alıp hem içim rahat etsin diye a dan z ye bakımlarını yaparsam bu aracı kullanmak bana keyif vermek yerine ocağıma incir ağacı diker. ben bu yüzden vazgeçtim

Son düzenleme:

izmir oto

Taklacı Güvercin
14 Tem 2019
90
35
445
44
amin teşekkür ederim. ben bir kere o gaza geldim e39 baktım hem gündelik hem hobi arabası olarak fakat evdeki hesap çarşıya uymuyor malesef. ciddi temiz ve geçmişi belli olan araçlara bana göre değmeyecek paralar isteniyor. hadi bir şekilde temizi bulundu. bugün gündelik olarak e39 5 serisine lpg'siz binmek çok yorar adamı. sıfır kaliteli bir lpg kiti 3-5bin tl istiyor belki daha fazla olabilir. bmw ler kesinlikle uzun dönemde lpgyi bir japon aracı gibi sorunsuz idare edemiyor. ekstra olarak ben bir araca hobi olarak binebilirsem ufak tefek eksiklerini kabul edebilirim fakat gündelik olarak da kullanacaksam tık etmemeli. onun için de çok para harcamak gerekiyor. hem piyasadan yüksek fiyata alıp hem içim rahat etsin diye a dan z ye bakımlarını yaparsam bu aracı kullanmak bana keyif vermek yerine ocağıma incir ağacı diker. ben bu yüzden vazgeçtim
Haklısınız ama benim tercihim eski modelde BMW olmazdı neden derseniz bir caddede BMW yanlasa kimse abest gözle bakmaz ama bir Mercedes yanlasa herkes ne yapıyor der ki zaten Mercedes kullanicisida bu tip şeyler kolay kolay yapmz doğal olarak araba daha diri BMW lere göre daha yorulmamis olur.tabiki istisnalar farklı.

hondapower

Profesör
3 Şub 2017
735
1,058
2,270
İstanbul
Marka
Honda
Haklısınız ama benim tercihim eski modelde BMW olmazdı neden derseniz bir caddede BMW yanlasa kimse abest gözle bakmaz ama bir Mercedes yanlasa herkes ne yapıyor der ki zaten Mercedes kullanicisida bu tip şeyler kolay kolay yapmz doğal olarak araba daha diri BMW lere göre daha yorulmamis olur.tabiki istisnalar farklı.
ama fiyatları da ona göre artıyor yukarda bahsettiğim gibi. 2000 2004 arası mercedes e serisi yada bmw 5serisinin benim gözümde gündelik kullanıma uygun olanları 90bin tl den başlıyor 150bin tl ye kadar yolu var. bakımlı orjinal diye satılanlarda lpg de olmuyor 5bin tl tüp parası, muayene yenilemesi ve tüm bakımları ile beraber rahat 10-15bin tl cebimden çıktı bile. benim hesabıma göre değmez diyorum. ama alana da saygım sonsuz.

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
ama fiyatları da ona göre artıyor yukarda bahsettiğim gibi. 2000 2004 arası mercedes e serisi yada bmw 5serisinin benim gözümde gündelik kullanıma uygun olanları 90bin tl den başlıyor 150bin tl ye kadar yolu var. bakımlı orjinal diye satılanlarda lpg de olmuyor 5bin tl tüp parası, muayene yenilemesi ve tüm bakımları ile beraber rahat 10-15bin tl cebimden çıktı bile. benim hesabıma göre değmez diyorum. ama alana da saygım sonsuz.

Durumun özeti
👍 👏

slhxkync

Senkromeççi
5 Eyl 2019
13
2
70
28
KONYA
Marka
Fiat
Zamanında b segmentini seçtim. 2012 Punto aldım birkaç yıl bindim geçen ay sattım. Şimdi w211'e bakıyorum. Kenarıda paranız yoksa b segmenti mantıklı fakat sürüş keyfi, konfor, güçlü motor arıyorsanız ve kenarıda paranız varsa e segmenti.

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
Eğer sadece ihtiyaç amaçlı binilecekse kesinlikle yeni b. Ama ben bu arabayı spesifik seviyorum misalen w124 seviyorsam, gider temizini arar bulurum ve gündelik çok binmem ve gözüm kulağım da her an bir arıza çıkaracak mı diye arabada olur.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım