nocomment

Asfalt Kurutucu
26 Ara 2017
26
1
595
Arkadaşlar kararımı nihai olarak verdim cevap yazan herkese cok tesekkür ederim
Ekteki ürünleri aloparcadan sipariş vericem
Castrol kullanmayın demişsiniz
Sizin yağ sıralamanız nasıl
Diğer arkadaşlarında yağ önerisi varsa bekliyorum

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    112.2 KB · Görüntüleme: 0

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,643
2
9,531
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Arkadaşlar kararımı nihai olarak verdim cevap yazan herkese cok tesekkür ederim
Ekteki ürünleri aloparcadan sipariş vericem
Castrol kullanmayın demişsiniz
Sizin yağ sıralamanız nasıl
Diğer arkadaşlarında yağ önerisi varsa bekliyorum

Polen filtresi ne pahalıymış be dedim şu fotoğrafa bakınca :D

Şu an en üstte liqui moly var bende diyebilirim :)

Liqui Moly
Petronas
Total
Mobil1
Motul

castrol listemde bile yok kusura bakmasınlar :D

nacker

Profesör
12 Ocak 2019
433
809
1,645
İstanbul
BU fiyatları orjinal parça olarak mı aldınız? Size tavsiyem aldığınız yere dikkat edin. Çünkü orjinal diye sahte satan çok yer var. İlana dikkat ederseniz yağ filtresinin üzerinde Czec Rebuplic yazıyor. Böyle bir ülke bilen var mı ? Ayrıca kutulardaki etiketlerin üzerinde bandrol da yok.

Yine sonraki resimlerde hava filtresinde MADE IN FRANCE yazısı büyük değil küçük yazılmış. 2 bakımdır görüyorum orjinal filtreleri, fotoğraflarını çekmiştim yazı karakteri ve yazılar çok farklı.

https://www.sahibinden.com/ilan/yed...akim-seti-benzinli-yag-bakimi-657651272/detay
Buradan aldım fiyatı whatsapptan iletişime geçtim
https://saglamlarotomotiv.com

Daha önce buradan alışveriş yapan oldu mu
Orjinal olma konusunda kendimi nasıl garanti altına alırım ?
Kıyas olması bakımından paylaşayım. Volvo'nun 2000-2018 arasında kullandığı bütün volvo motorlu araçlarının yağ filtresi. Bir ara kıyaslamak için hem volvo hem de mann almıştım. İkisi de orjinalliğinden emin olduğum ürünler. Orjinale üretimi Mahle yapıyor yani Mahle vs Mann gibi de düşünebilirsiniz. Hava filtresi de yine orjinal Mann.
İlk dikkatimi çeken şey sizin attığınız linkteki yağ filtresinin içinde, bendeki filtrelerde olduğu gibi plastik bir ızgara yok. Bu plastik ızgara yağ basıncı altında filtrenin çökmesini engelliyor. 40-50 hatta 60'a psi yakın basıncı besliyor o filtreler. Izgara olmayınca filtrenin alacağı hali düşünemiyorum. Yağ akışını kesip(by-pass valfi açılsa bu sefer de filtre edilmemiş yağ motorda dolaşacak) yatak sarmaya kadar gidebilir iş.

712f53cae1557f3937f6c44ef6fe5922.jpg

5288a14fe62e0a0c49732d5564bc8e58.jpg

7262a3bfe866b9bc94346d3c53bb1f64.jpg

16fbd818885a9455d43d57134f0ca6f9.jpg

3c06827cfa9378f514f8c95893db35c7.jpg

Ve bu da kaliteli olarak bilinen mann filtrenin 9 bin km sonraki hali. Orjinal filtrelerim takıldıkları gibi dümdüz çıkıyordu. Yani demem o ki, özellikle yağ filtresinde önceliğiniz orjinal olsun. Orjinal olmuyorsa orjinale üretim yapan markayı bulun ve onu tercih edin. Mann gibi markalar kalitesiz demek değil bu elbette. Ama markanın ismi kaliteli de olsa, o araca tedarik sağlayan orjinal üretici olmadıktan sonra çoğu, orjinal kadar kaliteli olmuyor. Hakiki Mann bile böyle olabiliyorsa 10-20 liraya satılanları düşünemiyorum.
e96c2a97b4263633d833621108922de6.jpg

nocomment

Asfalt Kurutucu
26 Ara 2017
26
1
595
Arkadaşlar geçtiğimiz hafta yukarda söylediğim parçalar ile bosch sar servicete bakımı yaptırdım. Genel olarak memnun kaldım neticede filtre, balata değişimi ve fren hidroliği değişti
Başta usta textar niye aldın ses yapıyor dedi fakat taktıktan sonra hiç ses yapmıyor, balata sadece biraz yumuşak geldi
Onun harici aldıgım parçalar ve verdiğim işcilik le birlikte toplam 1650 tl ye geldi bence gayet makul oldu
Forumdaki konuda cok saglıklı oldu herkesin tecrübesinden yararlanmak karar vermek için gayet iyi bir durum

Ayrıca ustaya buji değişimi gereklimi diye sordugumda 60.000 de gerekli dedi benim aracım 46k ve 2012 model
Buji konusunda bilgisi olan arkadaşlar bilgilendirirse sevinirim

Bir konu daha aracı aldıgımda expertiz muhtemelen kendini riske atmamak için triger zincirinde sıkıntı yok ama yaştan dolayı servis müdahelesi gerekli yazmıştı rapora. Ustaya sordugumda 100.000 e gelmeden sıkıntı olmayacağını söyledi. Kayışa baktığımda herhangi bir çatlama yok bu konuda da bilgili arkadaşların görüşlerini bekliyorum.

Son düzenleme:

coyote

Asfalt Kurutucu
27 Haz 2019
40
18
595
Ankara
Marka
BMW
Arkadaşlar geçtiğimiz hafta yukarda söylediğim parçalar ile bosch sar servicete bakımı yaptırdım. Genel olarak memnun kaldım neticede filtre, balata değişimi ve fren hidroliği değişti
Başta usta textar niye aldın ses yapıyor dedi fakat taktıktan sonra hiç ses yapmıyor, balata sadece biraz yumuşak geldi
Onun harici aldıgım parçalar ve verdiğim işcilik le birlikte toplam 1650 tl ye geldi bence gayet makul oldu
Forumdaki konuda cok saglıklı oldu herkesin tecrübesinden yararlanmak karar vermek için gayet iyi bir durum

Ayrıca ustaya buji değişimi gereklimi diye sordugumda 60.000 de gerekli dedi benim aracım 46k ve 2012 model

Bir konu daha aracı aldıgımda expertiz muhtemelen kendini riske atmamak için triger zincirinde sıkıntı yok ama yaştan dolayı servis müdahelesi gerekli yazmıştı rapora. Ustaya sordugumda 100.000 e gelmeden sıkıntı olmayacağını söyledi. Kayışa baktığımda herhangi bir çatlama yok bu konuda da bilgili arkadaşların görüşlerini bekliyorum.

Textar bazı araçlarda ses yapıyor bazılarında yapmıyor.
Buji ile ilgili tecrübem yok sanırım çıkarıp durumuna bakılabiliyor.
Trigerde de 5 yıllık 30 bin kmdeki bir araç için sormuştum. Durduğu yerde bir şey olmaz devam et dedi 90 bin kmde kmsi gelince değiştirdim. Dışarıdan baktığımda ustaya "bir şey yok sağlammış bu" dedim. O da kayışı terse doğru bükünce çatlakları gösterdi. Ama sıfır kayışın aynı durumdaki tepkisini bilmediğimden sadece bilgi olması açısından yazdım.

ozmetano

Senkromeççi
30 Tem 2019
5
1
85
47
Marka
BMW
Merhaba ARkadaşlar, Forumda yeniyim, BMW 1 serisi , f 20 sahipleriyle konuşmak istediğim konular olacak. Bu konuda genel bir başlık açılmış mıydı daha önce?

ismpkr

Takipçi
29 Eyl 2019
3
1
20
31
İstanbul
Marka
BMW

Merhaba
Parçaları biz aldığımızda bosch car servisler bu işleri yapıyorlar mı? Siz hangi bosch car serviste yaptırdınız ve fiyat olarak ne talep ettiler ? Ben de benzer bişiler yapmayı düşünüyorum da malzemeleri aldıktan sonra yaptırabileceğim düzgün bir yer bulamadım.

nocomment

Asfalt Kurutucu
26 Ara 2017
26
1
595
Merhaba
Parçaları biz aldığımızda bosch car servisler bu işleri yapıyorlar mı? Siz hangi bosch car serviste yaptırdınız ve fiyat olarak ne talep ettiler ? Ben de benzer bişiler yapmayı düşünüyorum da malzemeleri aldıktan sonra yaptırabileceğim düzgün bir yer bulamadım.

Ben o zaman İzmir/Aliğada olduğumdan ordaki bosch car servisine yaptırmıştım. Parçalar yağ ve fren hidroliği hariç 1000 tl tutmuştu. Motor yağı ve fren hidroliğilye birlikte 650 tl gibi bir ücret ödemiştim. Ön arka balata montajı dahil memnun kalmıştım. İstanbulda askarda fiyat alabilirsiniz.

coyote

Asfalt Kurutucu
27 Haz 2019
40
18
595
Ankara
Marka
BMW
En çok konuşulan araba. Kimse de servise götürmüyor herhalde, cidden garip.

bmw'ye biniyoruz ama yetkili servis yürütme maliyeti dışarıya göre çok yüksek. 5 - 7 kasanın kazandığı para da ona göre olduğundan forumlarda konuşulmuyor :)

300 liraya yağ, filtresi ve değişimi yaptırdım ki borusan 1600-1700 fiyat veriyor ve anlık kura göre de değişecek. Mesela sabah 1000 lira diyorlar akşam almaya gidiyorsun 1100 olmuş :)
Hava filtresini 550 liraya 2 sene önce değiştirdiler. Dışarıda mann marka 120 lira. 5-6 çentiği açıp değiştirebiliyorsun, örnekler uzar.

Bu noktada yetkili servisten caydıran kısım aslında kronik sorunlarda arkasında durmaması. Servis bakımlı pre. sel. garantili arabaya krank kasnağı için 5000 istiyor. E ben niye vereyim her sene ortalama 3 bin lira...

ismpkr

Takipçi
29 Eyl 2019
3
1
20
31
İstanbul
Marka
BMW
Merhaba Arkadaşlar
Aracın garantisi geçen ay bitti , araç motor yağı ve ön balata uyarısı veriyordu forumlarda biraz araştırdım ve malzemeleri alıp ustaya yaptırmaya karar verdim. Araç 2017 model 47 binde , anahtarı serviste okututuğumuzda buji değişimi de gerektiğini belirtmişlerdi.
Yağı internetten mağlum sitelerin birinden aldım : Motul Xcess 8001 5w40 Fiyatı :185Tl
Hava Filtresi : Mahle
Yağ Filtresi : Mahle
Polen Filtresi: Bosch
Buji : Ngk (4'lü set)
Balata: Hella Pagid ön balta seti
Balata Fişi Hella Pagid
Yağ dışındaki bu ürünleri Atatürk Oto Sanayinde Bmw parçacısından aldım toplamı 850 Tl tuttu.
Parçaları ustama götürdüm ,tanıdık olduğu için tüm işlemlerden 150 Tl aldı , bende yanındaydım her aşamasını izledim. Servis ön fren balataları , buji ve yağ değişimi için benden 3400 Tl talep etmişti , ben 1185 tl ye ekstra olarak hava filtresini ve polen filtresini de değiştirmiş oldum. Arada büyük bir uçurum var. Bir önceki bakımı serviste yapılan aracın içinden çıkan hava ve yağ filtresi Bmw logolu değil , direk Mahle markalıydı , böyle olduğunu da bilmiyordum. Aracın üzerinden sökülen ilk defa değiştirilen bujilerde de bir tarafta Bmw diğer tarafta Ngk logosu vardı. Yani söylemek istedeğim balata dışında diğer almış olduğum ürünler Bmw tarafından kullanılan orijinal ürünler. Balatada sadece Bmw yazıyordu hangi markayı kullanıyorlar bilmiyorum. 1000 km dir kullanıyorum herhangi bir sorun yaşamadım , bakım aşamasına gelmiş garantisi bitmiş olan arkadaşlara fikir olur diye yazayım dedim.

yenice

Profesör
10 Eki 2018
135
120
1,185
Merhaba Arkadaşlar
Aracın garantisi geçen ay bitti , araç motor yağı ve ön balata uyarısı veriyordu forumlarda biraz araştırdım ve malzemeleri alıp ustaya yaptırmaya karar verdim. Araç 2017 model 47 binde , anahtarı serviste okututuğumuzda buji değişimi de gerektiğini belirtmişlerdi.
Yağı internetten mağlum sitelerin birinden aldım : Motul Xcess 8001 5w40 Fiyatı :185Tl
Hava Filtresi : Mahle
Yağ Filtresi : Mahle
Polen Filtresi: Bosch
Buji : Ngk (4'lü set)
Balata: Hella Pagid ön balta seti
Balata Fişi Hella Pagid
Yağ dışındaki bu ürünleri Atatürk Oto Sanayinde Bmw parçacısından aldım toplamı 850 Tl tuttu.
Parçaları ustama götürdüm ,tanıdık olduğu için tüm işlemlerden 150 Tl aldı , bende yanındaydım her aşamasını izledim. Servis ön fren balataları , buji ve yağ değişimi için benden 3400 Tl talep etmişti , ben 1185 tl ye ekstra olarak hava filtresini ve polen filtresini de değiştirmiş oldum. Arada büyük bir uçurum var. Bir önceki bakımı serviste yapılan aracın içinden çıkan hava ve yağ filtresi Bmw logolu değil , direk Mahle markalıydı , böyle olduğunu da bilmiyordum. Aracın üzerinden sökülen ilk defa değiştirilen bujilerde de bir tarafta Bmw diğer tarafta Ngk logosu vardı. Yani söylemek istedeğim balata dışında diğer almış olduğum ürünler Bmw tarafından kullanılan orijinal ürünler. Balatada sadece Bmw yazıyordu hangi markayı kullanıyorlar bilmiyorum. 1000 km dir kullanıyorum herhangi bir sorun yaşamadım , bakım aşamasına gelmiş garantisi bitmiş olan arkadaşlara fikir olur diye yazayım dedim.

Merhaba.

Ben de üzerinden ilk çıkan balatalara bakmıştım Bmw logolu ama Jurid markaydı. Yine son bakımı Borusan'da yaptırdıktan sonra üzerinden çıkan Hava filtresi mahle, klima filtresi valeo-mann diye hatırlıyorum. Yine bujiler BERU çıkmıştı. 30.000km'de aracın üzerindeki ilk orjinal parçalarıydı. Tabi 2012 yılında bu markalar ile anlaşmalıdır belki de ondan değişiliklik gösteriyordur bilemiyorum.

Bu arada ben arka balatalarımı ATE almıştım. Hella Pagid balata kullanımınızı aklınıza gelirse uzun vadede paylaşır mısınız? İleride değiştirmek isteyenlere fikir olur. Çünkü balata konusunda ses problemi yaşayan çok oluyor. Ben 15.000km'ye geldim ATE'de daha 1 kez ses duymadım.

ismpkr

Takipçi
29 Eyl 2019
3
1
20
31
İstanbul
Marka
BMW
Aslında Ate balata baktım , fakat ne internet sitelerinde ne de parçacıda Ate marka balata bulamadım , bende başka bir öneri olan Hella Pagid i aldım. 3 hafta gibi bir süre oldu firenlemede herhangi bir ses yok fakat yavaşladıktan sora tam durduğum anda gırc diye lanet bir ses geliyor, bu ses orijinal balatalar varken de böyleydi , yani yeni balatayla alakası olmayan bişi . Sizlerde de bu oluyor mu ? Oluyorsa kurtulmanın bir yolu var mıdır ?

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım