Genel Oto Bakımı

MehmetAydin

Mehmet AYDIN
Panpa
10 Haz 2019
1,813
2,085
2,570
31
Niğde
Marka
Chevrolet
Arkadaşlar merhaba.Herkese keyifli haftasonları dilerim.Nasipse Chevrolet Aveo 1.2 (84 hp/benzinli) için bir arkadaşla anlaştık.Pazartesi günü aracı alacağım.Sizden öğrenmek istediğim, bu araca ne gibi bir bakım yapabilirim, hangi parçaları değiştirsem aracın motor performansı artar ya da araç uzun ömürlü olur? Kısacası araca faydalı olabilecek, bütçeyi de sarsmayacak şekilde neler yapabilirim?

VectraGt28

Halil İbrahim MIDIK
Profesör
25 Ocak 2020
136
303
1,585
Trabzon
Marka
Opel
İlk başta yağ ve filtre grubunu değişmek motor ömrünü uzatır aynı zamanda performansını artırır. Alt takımda eğer gerekli ise burçları, rot başlarını, amortisör takozlarını vs değiştirmek yol tutuşu iyileştirir, konforu artırır.

Kagan

Driver
Panpa
8 Eyl 2016
1,263
2,245
2,570
Ankara
Motor yağı, motor yağı filtresi, yakıt filtresi, benzin filtresi, hava filtresi, direksiyon yağı, fren yağı, antifriz
geri kalana duruma göre bakarsınız

MehmetAydin

Mehmet AYDIN
Panpa
10 Haz 2019
1,813
2,085
2,570
31
Niğde
Marka
Chevrolet
Bugüne kadar iki aracım oldu.2017 Corolla ve Megane 4.Sürekli bakımlarını serviste yaptırdığım için bu konulara pek hakim değilim.Bu yağ ve filtre ekipmanlarının aşağı yukarı fiyatları konusunda bir bilgi verebilir misiniz?

Kagan

Driver
Panpa
8 Eyl 2016
1,263
2,245
2,570
Ankara
benim arabada malzeme fiyatları;
fren yağı; 40
direksiyon yağı; 30
hava filtresi; 50
yağ filtresi; 35
yakıt filtresi; 40
antifriz; 65
motor yağı; 135 lira tuttu

Sirius

Panpa
18 Eyl 2016
1,768
7,816
4,420
Marka
Volkswagen
Motor yağı, şanzıman yağı, filtreler. Triger kayışı, v kayışı. Soğutma sistemi kontrolü -radyatör, hortumlar vs.-

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,285
1
9,436
4,970
kocaeli
Hocam en başında güvenilir bir servis veya usta bulsanız daha iyi olur .

Yoksa iyi niyetle , arabama gönül rahatlığıyla bineyim diye gittiğiniz yer ; şununda değişmesi lazım / bununda değişmesi lazım diye birsürü şey çıkartabilir .
İş kesinleştiğinde de parçaların fiyatına mutlaka internetten ya da farklı dükkanlardan bakıp karşılaştırın .

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,851
26,177
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Genel bir bakım olsun kafamda soru işareti kalmasın diyorsanız;
Tüm kayışlar (triger, v kayışı ve başka neler varsa)
Tüm sıvılar (fren hidroliği dahil tüm yağlar ve soğutma suyu)
Tüm filtreler
Ön takım ve genel yürüyen kontrolü ( çoğu rot ayarı yapan yer yapıyor)

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,015
7
51,341
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Hayırlı olsun. Öncelikle soğutma sistemini elden geçirin. Motorun sağlığında da öte hayatta kalması için temel faktörlerden biri. İyi bir ustaya götürüp komple kontrolünü yaptırın. Soğutma sisteminin bütün hortumlarını yenileyin. Gerekiyorsa ilave su kabını orijinaliyle yenileyin. Gerekiyorsa radyatörü ve devirdaim pompasını da yenileyin. Bu arada v kayışı filan da elden geçmiş olur zaten. Mutlaka bol antifrizli su koydurun.

Sonraki hayati konu da frenler. Disklerin balataların, hortumların ve servosunun durumuna baktırın. Fren hidroliğini her ihtimale karşı yenileyin.

Geri kalanlar da işte diğer arkadaşların anlattığı rutin motor ve yürüyen bakımları...

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,692
2
9,625
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Hayırlı olsun. Öncelikle soğutma sistemini elden geçirin. Motorun sağlığında da öte hayatta kalması için temel faktörlerden biri. İyi bir ustaya götürüp komple kontrolünü yaptırın. Soğutma sisteminin bütün hortumlarını yenileyin. Gerekiyorsa ilave su kabını orijinaliyle yenileyin. Gerekiyorsa radyatörü ve devirdaim pompasını da yenileyin. Bu arada v kayışı filan da elden geçmiş olur zaten. Mutlaka bol antifrizli su koydurun.

Sonraki hayati konu da frenler. Disklerin balataların, hortumların ve servosunun durumuna baktırın. Fren hidroliğini her ihtimale karşı yenileyin.

Geri kalanlar da işte diğer arkadaşların anlattığı rutin motor ve yürüyen bakımları...
Duygularıma tercüman kesinlikle ve kesinlikle devirdaim öncelikli sonrasında yağ soğutucu temizlensin gerekiyorsa yenilensin gerisi arkadaşlarımın abilerimin yazdığı gibi , şimdiden hayırlı olsun :)

MehmetAydin

Mehmet AYDIN
Panpa
10 Haz 2019
1,813
2,085
2,570
31
Niğde
Marka
Chevrolet
Yardımcı olan arkadaşlara teşekkürler.Maddi imkanlar elverdikçe birşeyleri yenilerim dediğiniz gibi.Arabamı temiz kullanırım ve yormamaya dikkat ederim.Sorun yaşamak istemem.Bu yüzden önlem almak istiyorum.

TuncYcl

Profesör
8 Eyl 2016
731
1,070
2,320
28
İstanbul
Marka
BMW
Bu motorda rolanti ve gaz kelebegi problemi yasamistik bir turlu dikis tutmuyordu. Bir de su pompasi genelde ucuz bakim yyapildigindan curuyor ona da bakmanizi oneririm.

ercanalhan

Yusuf Ercan Alhan
Profesör
22 Şub 2019
391
1,141
2,395
istanbul
Marka
Opel
Yeni aracınız hayırlı olsun..

Ben sizin yerinizde olsam ilk olarak sahibinden hangi parçaların değiştiği bilgisini isterdim, varsa yazılı olarak markaları ile.. 5 bin km yapmış bir triger setini tekrar değiştirip masrafa girmenin anlamı yok bence..

Ayrıca aracınız hakkında bilgi edinmelisiniz... Yani hangi parça ne zaman ve hangi marka ile değişecek.. Aracınızın orjinal parça markaları nelerdir bu bilgileri edinmelisiniz... ki... eski sahibinin (mesela) SKF ile değiştiği bilya grubunu sırf bakım olsun diye uyduruk bir marka ile değiştirmiş olmayasınız.

Bir de güvenilir bir esnaf usta bulmalısınız, işinin ehli.. yoksa aracınızda orjinal parça bırakmaz, hazır sizin gibi aracı hakkında tam bilgisi olmayan birinide buldumu, soyup soğana çevirirler hem aracınızı hem sizi..

Şimdiden geçmiş olsun... çünkü güvenilir, işin ehli ustaları sizde bizler gibi kötüyü tecrübe ederek bulacaksınız..

MehmetAydin

Mehmet AYDIN
Panpa
10 Haz 2019
1,813
2,085
2,570
31
Niğde
Marka
Chevrolet
Ve karşınızda namı diğer ''İzmir güzeli'' ☺Dün 8de Niğde'den otobüsle yola çıktım.Sabah 8 sularında İzmir'deydim.İşler biraz uzun sürdü ve şu an Konya' ya doğru ilerliyorum.Araçla ilgili görüşlerimi kısa kısa yazacağım.Bugün alır almaz yağı, yağ filtresi değiştirildi ve hava filtresi temizlendi.

Ekli dosyalar

• IMG_20200928_212732.jpg
    IMG_20200928_212732.jpg
    773.7 KB · Görüntüleme: 0

Abdulsamet Memiş

Abdulsamet Memiş
Asfalt Kurutucu
27 Haz 2020
37
55
685
İstanbul
Marka
Yok
Ve karşınızda namı diğer ''İzmir güzeli'' ☺Dün 8de Niğde'den otobüsle yola çıktım.Sabah 8 sularında İzmir'deydim.İşler biraz uzun sürdü ve şu an Konya' ya doğru ilerliyorum.Araçla ilgili görüşlerimi kısa kısa yazacağım.Bugün alır almaz yağı, yağ filtresi değiştirildi ve hava filtresi temizlendi.
Maşallah hayırlı olsun kazasız belasız kullanmak nasip olsun inşallah

MehmetAydin

Mehmet AYDIN
Panpa
10 Haz 2019
1,813
2,085
2,570
31
Niğde
Marka
Chevrolet
Arkadaşlar iyi akşamlar öncelikle.Daha önce de bahsetmiştim.Aracıma ufak ufak bir şeyler yapmak istiyorum bakım anlamında.Yaptıklarım da oldu.Şu an en ufak sorun yok çok şükür.Kış sonuna bazı şeyler düşünüyorum eğer imkanlar elverirse.Sormak istediğim şeylerse,

1.Aracın baskı balatasının durumunu nasıl anlarım?
2.Amortisörlerin sağlamlığını nasıl anlarım ve değiştirmem gerekir mi?
3.Buji takımını değiştirmem gerekip gerekmediğini nasıl anlarım?
4.Radyatör ve termostat değişimi düşünüyorum.Sizce gerek var mı?

Bu işlemleri Opel veya Bosch serviste yaptırmayı düşünüyorum.Siz ne önerirsiniz? Orijinal parçaları alıp bir ustaya götürsem daha uyguna halledebilir miyim?

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım