Gereksiz Sis Farı Kullanımı

Tolga kirelli

Elit Apaçi
10 Ağu 2019
78
138
810
47
Marka
Ford
Herkese selamlar,
Trafikte hic geregi yokken sis fari kullanan cok fazla arac var. ozellikle arka sis farini acan kisiler arkasindaki aracin surucusunu ciddi sekilde rahatsiz ediyor. Tahmin ediyorum aracin distan guzel, tarz gozuktugunu dusunup arkasindakini onundekini zerre kadar onemsemeyen suruculerdir bunlar.
Boyle bir arac onume gectiginde, genellikle uzun farlari aciyorum. Karsidan gelen araclara sikinti olsa da, kisa sureligine bunu yapiyorum
Uzunlari actigimda, onumdeki arac flasorleri yakma, sag sinyal verme gibi cesitli tepkilerde bulunuyor.
Bu tepkiler tahmin ediyorum:
1) uzunlarin yaniyor, farkinda degil misin kapat!
2) cek saga, gel kavga edelim

seklinde anlamlar icerebilir

Onundeki arac sis farlarini gereksiz actiginda benzer tepki veren forum uyeleri var mi?tepki vermiyorsaniz sizi hic mi rahatsiz etmiyor? Veya burasi Turkiye, adam ileride saga ceker seni oldurur, yoluna devam eder, bosuna takilmaya gerek yok diye mi dusunursunuz?

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,105
45,654
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Ön sis farı beni rahatsız etmiyor. Bazıları xenon'la değiştirdiği için o göz alabiliyor ama araç karşıdan geldiği ve yanından hemen geçtiği için saniyelik olduğundan takılmıyorum ama arka sis farı ciddi gözümü alıyor. Böyle olduğunda o kişin arkasında durmamaya çalışıyorum. Ya sollayıp önüne geçiyorum ya da yan şeride geçip kaçıyorum. Öyle uzun yakmak bilmem ne hiç yapmam. içinden nasıl bir psikopat çıkacağı belli olmaz. Sis farı yaktı diye hastanelik, karakolluk olmak istemem. Bizim insanımız öyle laftan sözden anlayan bir yapıda olmadığından, hanzo tarzında olduğu için konuşarak da anlaşamazsın.

Size tavsiyem kimseye uzun yakıp kışkırtmayın. Saçma sapan konuların büyüyüp sonunun kötü bitmesi bu ülkede çok olağan bir durumdur. Gerek yok böyle risklere.

Son düzenleme:

Tolga kirelli

Elit Apaçi
10 Ağu 2019
78
138
810
47
Marka
Ford
Evet dogru, laftan anlamayacagi konusunda kesin haklisiniz. Zaten anlayacak beyni olsa, rahatsiz edecegini dusunur ve en basindan kullanmaz
Supermarket otoparkinda engelli park yerine arac park eden, emniyet seridinde flasorleri yakip giden, gereksiz sis fari yakan. Ornekleri malesef o kadar cok ki

Ön sis farı beni rahatsız etmiyor. Bazıları xenon'la değiştirdiği için o göz alabiliyor ama araç karşıdan geldiği ve yanından hemen geçtiği için saniyelik olduğundan takılmıyorum ama arka sis farı ciddi gözümü alıyor. Böyle olduğunda o kişin arkasında durmamaya çalışıyorum. Ya sollayıp önüne geçiyorum ya da yan şeride geçip kaçıyorum. Öyle uzun yakmak bilmem ne hiç yapmam. içinden nasıl bir psikopat çıkacağı belli olmaz. Sis farı yaktı diye hastanelik, karakolluk olmak istemem. Bizim insanımız öyle laftan sözden anlayan bir yapıda olmadığından, hanzo tarzında olduğu için konuşarak da anlaşamazsın.

Size tavsiyem kimseye uzun yakıp kışkırtmayın. Saçma sapan konuların büyüyüp sonunun kötü bitmesi bu ülkede çok olağan bir durumdur. Gerek yok böyle risklere.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,105
45,654
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Evet dogru, laftan anlamayacagi konusunda kesin haklisiniz. Zaten anlayacak beyni olsa, rahatsiz edecegini dusunur ve en basindan kullanmaz
Supermarket otoparkinda engelli park yerine arac park eden, emniyet seridinde flasorleri yakip giden, gereksiz sis fari yakan. Ornekleri malesef o kadar cok ki
O yüzden bunlara gerek yok. Dediğiniz gibi bu tarz tipler laftan sözden anlayacak olsa zaten etrafa rahatsızlık verebileceğini düşünürdü. Bunu umursamadan o şekilde dolaşabildiğine göre eğitimsiz, uğursuz bir tip olma olasılığı yüksek. Boşuna başınızı belaya sokmayın. Hayır bir de karakolluk falan olursunuz onu haklı çıkarırlar. Burası Türkiye.

yunuscelik29

Yunus Çelik
Profesör
8 Eyl 2016
1,376
987
1,970
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
Sis farının hiçbir artısı yok. Ben hayatımda 2-3 defa açmışımdır o da Trabzon'dan Gümüşhane'ye giderken çok aşırı sis vardı orada ön arka sislerimi açtım onun harici hiç kullanmadım.

TheDavsanci

Furkan T.oğlu
Profesör
21 Haz 2020
141
146
1,235
27
Gaziantep, Araban
Bir de sis + ön farları ayarsız xenon yapan şahinci çıkmaları var. Gece yolculuğunda hem yolu yemiyor motorları arkada kalıyorlar hem de arkadan bastırıyorlar xenonu. Kör oluyoruz tabi :) 120 130 deyip 1 km mesafe açmadan mümkün değil yola odaklanamıyorum ben şahsen o durumda.

babayimben

Enes
Panpa
4 Eki 2018
843
1,751
2,520
47
İstanbul
Marka
Mercedes
Sis farı sisli bir havada hayat kurtarır, öyle artısı yok falan diyerek değersizleştirmeyelim.
Sisli hava yerine normal havada yakan araçların önünde veya arkasında durmamaya çalışıyorum.
Böylesine selektör yapsan neye yarar, korna çalsan neye yarar.

fujiwara

Panpa
2 Tem 2020
456
1,477
2,695
İstanbul
Marka
Opel
Amerika'da satılan Amerikan otomobillerinin neredeyse hiç birinde arka (Hatta bazen ön) sis farı yok. Yani adamlar sorunu kökten çözmüş. Beni C.B yapın ertesi gün KHK ile arka sis farlarını komple yasaklayayım. ☺️

ercanalhan

Yusuf Ercan Alhan
Profesör
22 Şub 2019
391
1,141
2,395
istanbul
Marka
Opel
10 yıldan fazladır sürekli istanbul-izmit yaparım.. yollarda karşılaştığım o kadar sıkıntılı tipler varki.. ayarsız ön sislerini açan, arka sislerini bir karizma şekli olarak gören.. uzunlarla seyahat eden, arkadan tampona yapışan, sollayacağınız zaman gaza basıp yol vermeyen, sol şeritte 50 ile giden, sağ şeritte geri geri giden, sağdaki çıkışa sizi silme geçerek en sol şeritten giriş yapan, 100 le en sağdan gittiğinizde arkadan son sürat gelen ve sellektörlerle sizi sola atan kamyonlar, otobanda 3 şeridi 60 km ile yan yana kapatıp roll yapan kamyonlar, kulaklıkla müzik dinleyip transa geçmiş insanlar, 120-130 ile sol şeritte ilerlerken ayna kontrolü ve sinyal olmadan 70 ile önünüze kıranlar... var da var..

bende ilk zamanlar sizin gibi tepki gösteriyordum, ancak baktımki bunların bir sonu yok, çünkü hem cezalar caydırıcı değil, hem de eğitim sistemimiz bu açığı kapatacak argümanlara sahip değil.

size bir tavsiye uzak durun, uzaklaşın.. o birinden belasını bulacaktır kesin ama o kişi siz olmayın.. sonu yok bu işin..

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,264
3,862
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Sis farının hiçbir artısı yok. Ben hayatımda 2-3 defa açmışımdır o da Trabzon'dan Gümüşhane'ye giderken çok aşırı sis vardı orada ön arka sislerimi açtım onun harici hiç kullanmadım.

Her sabah yolumun 10-15 km sinde kullanıyorum. Aynı yolda daha önce sisten görmeyip birbirine çarpan çok kaza gördüm çünkü. Gayet de işe yarıyor açıkçası.

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,264
3,862
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Herkese selamlar,
Trafikte hic geregi yokken sis fari kullanan cok fazla arac var. ozellikle arka sis farini acan kisiler arkasindaki aracin surucusunu ciddi sekilde rahatsiz ediyor. Tahmin ediyorum aracin distan guzel, tarz gozuktugunu dusunup arkasindakini onundekini zerre kadar onemsemeyen suruculerdir bunlar.
Boyle bir arac onume gectiginde, genellikle uzun farlari aciyorum. Karsidan gelen araclara sikinti olsa da, kisa sureligine bunu yapiyorum
Uzunlari actigimda, onumdeki arac flasorleri yakma, sag sinyal verme gibi cesitli tepkilerde bulunuyor.
Bu tepkiler tahmin ediyorum:
1) uzunlarin yaniyor, farkinda degil misin kapat!
2) cek saga, gel kavga edelim

seklinde anlamlar icerebilir

Onundeki arac sis farlarini gereksiz actiginda benzer tepki veren forum uyeleri var mi?tepki vermiyorsaniz sizi hic mi rahatsiz etmiyor? Veya burasi Turkiye, adam ileride saga ceker seni oldurur, yoluna devam eder, bosuna takilmaya gerek yok diye mi dusunursunuz?

Bu tiplere karşı verdiğim tepki değişiyor bazen hiç takılmıyorum geçiyorum, bazen önüne geçip arka sisimi aç kapa yapıyorum bazen de tamponun tozunu alıyorum sonuç olarak işe yarıyor mu ? :maalesef hayır.

CaliKaan

Panpa
Stage 2
31 Ara 2017
604
1,463
2,520
30
Riverside, California
Marka
BMW
Ben zamanında böyle bir post açmıştım ve baya gündemde kalmıştı millet kinini kusmuştu sıra bende 😂 Geçenlerde birisi facebook'a post atmış dedim ki arka sislerin yanıyor bak insanları rahatsız ediyorsun arkandan gelen insanları düşün falan, verdiği cevap 'bizim sevdamız bu kardeş ne yapalım' ekrana tükürüp senin Allah belanı versin dedim. Adam (pardon adam dedim) kendi bilinçsizliğini ve cahilliğini bir meziyet olarak görüyor inanılır gibi değil. Trafikte arka sis yakan insanlardan iğreniyorum yani o kadar iğreniyorum ki anlatamam bunu. Farkında olmadan o sis farını sonuna kadar çeviren insanlar var onları uyarınca kapatıyorlar, fakat çin kerhanesi gibi tüm ışıkları açıp gezmekten keyif alan denyolar beni benden alıyor. Önlerine geçip arka sisleri açıp kapatıyorum, bixenon'ları yakıyorum ama nafile yok yani anlamıyor öküz. Baya oldu bir çevirmeye girdim baktım önümde bir tane scirocco var arka sisleri yanıyor, polise dedim ki siz bu arka sislere ceza yazmıyor musunuz ? Yazıyoruz dedi. E dedim bu öndeki yakmış neden ceza yazmıyorsunuz ? Şuan alkol kontrolu var dedi, içimden geçen sesleri tahmin etmişsinizdir. Keşke malum gecede bu kişilerin ailesinden birisinin başı falan ağrısaydı da o gece yaşanıp bu arka sis yakan denyolar doğmasaydı diye geçiriyorum içimden hep..

ercanalhan

Yusuf Ercan Alhan
Profesör
22 Şub 2019
391
1,141
2,395
istanbul
Marka
Opel
Birde şöyle bir şey var.. sanırım yeni araçlarda ön sisler ve arka sis tek düğme ile kontrol edilebiliyor.. yani adam karizma olacak diye ön sisleri açıyor ama arka ayrı bağlantı olmadığı için arka sisde açılıyor otomatik.. eski araçlarda ön ve arka biribinden ayrı düğmeleri var mesela...

CaliKaan

Panpa
Stage 2
31 Ara 2017
604
1,463
2,520
30
Riverside, California
Marka
BMW
Birde şöyle bir şey var.. sanırım yeni araçlarda ön sisler ve arka sis tek düğme ile kontrol edilebiliyor.. yani adam karizma olacak diye ön sisleri açıyor ama arka ayrı bağlantı olmadığı için arka sisde açılıyor otomatik.. eski araçlarda ön ve arka biribinden ayrı düğmeleri var mesela...
Sanmıyorum ya benim F10 ve F20 de farklı 2 tuş var. F30'lar falanda ayrı tuşlar, volkswagen araçlarında da kademeli olarak çeviriyorsun diye biliyorum yada arka sis için kendine doğru çekmen lazım diye hatırlıyorum. Yani adamlar o arka sisi yakmasın diye her önlem alınıyor ama bu denyolar maalesef onu anlamıyor

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
2019 egeada ayrı ayrı, diğerlerini bilmem ama gördüğüm bazılarında arkayı açmak için önü de açmak gerekiyor ön tek açılabiliyordu

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,940
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Ön sislere ceza yazılıyor ama bence asıl sıkıntı arka sislerde. Arkadan gelenin gözünü mahvediyor. Tabii ön sis var, ön sis var. Cayır cayır off-road sisleri olursa fena, ama stock tampon altı sisler gerçekten uzun far veya ayarsız far kadar rahatsız edici değiller. Arka sisleri gerçekten sis olduğunda ve gece karanlıkta geri manevra yaparken yardımcı aydınlatma olarak kullanıyorum. Seyir halinde sis yakanların ne anası kalıyor ne bacısı, hala ısrarla keyifle açıyorlar.
Yok çoğu araçta ön arka hala ayrı ayrı kumanda ediliyor. Hatta göstergede de ışıkları ayrıdır. Ön sis aşağı doğru bakan hüzme, arka sisler ise ters yöne ve ileri bakan hüzme olarak ayırt edilir.

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,528
2,697
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi
Ben de çok karanlıkta ekstra aydınlatma olarak kullanıyorum sisleri. Hepimizin hemfikir odluğu gibi ön sisler trafikte çok rahatsız etmiyor ama arka sis adamı şaşı yapıyor. Özellikle Hondacı tayfada daha çok gözlemliyorum, adamalr seviyor sisler açık gezmeyi.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,940
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Ben de çok karanlıkta ekstra aydınlatma olarak kullanıyorum sisleri. Hepimizin hemfikir odluğu gibi ön sisler trafikte çok rahatsız etmiyor ama arka sis adamı şaşı yapıyor. Özellikle Hondacı tayfada daha çok gözlemliyorum, adamalr seviyor sisler açık gezmeyi.
+ 1.7 dti :( sağdaki reflektörün içine de ampul koyup arka sisleri çiftleyip öyle yakıyor *** ***ları

Tuncay19

Tuncay
Elit Apaçi
3 Mar 2020
695
376
945
28
Sinop
Marka
Volkswagen
Yeni 2000km yol yaptım ve yarısını gece yaptım. Rahatsız etmedikten sonra sorun değil zevkine kalmış lakin çoğu rahatsız ediyordu. Yol çalışması vb nedenlerle tek gidiş geliş olan yollarda 2 araç vardı 2 sine de uzunları yaktım ve hakettiklerini düşünüyorum
Bir de sonradan ampul değiştirip kısadayken bile uzun gibi göz alanlar var. Bunlara da acımadan bol bol uzunları çaktım. Gördüğüm kadarıyla sis tayfasından daha fazlalar

Son düzenleme:
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım