Gürcistan'dan Otomobil Getirmek

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

saracer

Panpa
Destekçi
6 Kas 2016
1,239
5,027
4,470
40
Istanbul & Basra (Irak)
Marka
Lexus
Benim yavru vatan kıbrıstan araba getirmem için 3 yıl kesintisiz burada yaşamam ve getireceğim arabanın 2 yaş olması gibi bir zorunluluğu varken gürcistanın bu kadar basit olmaması lazım.
Arkadasim ayni yolla arac getirmekten bahsetmiyoruz saniyorum. Zaten ben en basta belirttim ben Gurcistan ozelinde konusuyorum. Kibristaki durumu bilmiyorum. Asagidaki link i inceleyin isterseniz.

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=9.5.14931&sourceXmlSearch=kara&MevzuatIliski=0

Mehmet

Profesör
7 Eyl 2016
5,850
12,558
4,970
@mehmet basyigit bey oncelikle ben hickimseye kolay demedim, ayrica bu anlattiklarimin kolay oldugunu saniyorsaniz yaniliyorsunuz. ben bu isi 1 yil boyunca enine boyuna arastirdim. Gumruk mudurunden, memuruna hatta polisine kadar. Sonra Ev almak, oturum almak, araba almak asagi yukari benim 3-4 ayimi aldi. Benim bu sekilde araba getirebilmemi saglayan sey daha oncede soyledigim gibi, ben yurtdisinda caliyorum kabaca 30 gun irakta 30 gun turkiyedeyim. En basta belirttigim gibi 185 gunu saglamak tabiki cogu insan icin neredeyse imkansiz, bende bunun anlatmaya caliyorum insanlara, 185 gununuz yoksa hayaller kurmayin diyorum.
Ayrica ben kimseye saf falan demiyorum sadece ben yurtdisinda 30-30 seklinde calismam nedeniyle sansliyim diyelim, ayrica ayrica arastirmaci ve gayretliyimdir. Daha once de yazdigim gibi beim gibi yurtdisinda calisan 3-4 arkadasim daha alacaklar sonbaharda.
Neyse uzatmaya gerek yok, inanmak istediginiz seye inanin siz.
Allah herkese gönlüne göre versin
Siz de inanmak istediginiz şeylere inanabilirsiniz
Selametle...

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,020
7
51,354
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Bu işe kolay da denmemiş, riski yok da denmemiş ki. Bu forumda bu yazıyı okuyan kişiler içinden bırakın yılın 185 günü yurtdışında yaşamayı, bir hafta yaşayan bile zor bulunur. İşin kanuni olmasının ilk şartını bile sağlamak bu kadar zorken bu konu üzerinden tartışmak çok anlamsız geldi bana.
Valla verilen bilgiler üzerinden tartışmak bana da çok anlamsız geldi. Zaten yapılan tartışmalar da yanlış anlaşılmalar, farklı üsluplar filan derken bambaşka bir noktaya gitti. :) Ben faydalı bilgileri kendime aldım, çekiliyorum hocam. :)

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
@berkertekin e katılıyorum, @saracer elinden geleni anlatmış emek vermiş yazısına bana teşekkür etmek düşer, ayrıca 185 gün'den bahsedildiği için ilk elenenlerdenim imkanı olan varsa getirsin arkadaşlar.Bana sorarsanız bilmediğim ya da güvenemediğim işe o kadar para yatırmam ama şöyle de bir durum var imkanım varsa önce 5-10 bin tl 'lik araba getirir bir denerim sonra baktım problem yok gerisi bana kalmış.
Şu da var tartışmanın uzamasına gerek yok iki taraf da düşüncesini belirtmiş burada her gün binlerce düşünce belirtiyoruz saygı duymak gerek.Her iki tarafında niyeti iyi kimisi biz ceza almayalım demiş kimisi bak bu da yapılabilir demiş.Düşünceleriniz için teşekkürler her iki düşünce için de...

Son düzenleme:

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,655
1
64,534
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Arkadaşlar Merhabalar,
Takipte olduğum daha önce de yorumda bulunduğum bir konuydu, şikayetler olmasaydı müdahale etmeyi düşünmüyordum.
Herkese açık bir forum sitesiyiz, konu ile ilgili bilgi sahibi olmak isteyen forum içi veya forum dışından takipçilerimizin edinebileceği oldukça güzel bilgiler barındıran bir sohbet geçmiş.
Sohbet içerisinde bazı yanlış anlaşılmalar olmuş, gereksiz tansiyon yükselmeleri yaşanmış. Üslup konusuna değinmeyeceğim çünkü herkesin karakteri farklıdır. Herkesin hitap şekli, yazım tarzı farklıdır. Herkesin konuya bakış açısı da farklıdır. Sizin gördüğünüz noktadan bakmak zorunda değildir konuya. Herkes en doğruyu bilmez, mevzuatlar kurallar kişilere göre değişmese de sizin basit gördüğünüz şey başkası için zor olabilir ya da sizin zor gördüğünüz şey başkası için çok basit olabilir.
Önemli olan ise karşıt görüşlerle bile seviyeyi koruyarak sohbet edebilmek. Sohbetinizde cezalandırmayı gerektirecek bir durum yok, forum olarak zaten yorum silmiyoruz. Küfürlü bi içerik olması halinde düzenleme yapıyoruz.
Teşekkür ediyorum,
İyi akşamlar herkese.

saracer

Panpa
Destekçi
6 Kas 2016
1,239
5,027
4,470
40
Istanbul & Basra (Irak)
Marka
Lexus
Valla verilen bilgiler üzerinden tartışmak bana da çok anlamsız geldi. Zaten yapılan tartışmalar da yanlış anlaşılmalar, farklı üsluplar filan derken bambaşka bir noktaya gitti. :) Ben faydalı bilgileri kendime aldım, çekiliyorum hocam. :)
@berkertekin e katılıyorum, @saracer elinden geleni anlatmış emek vermiş yazısına bana teşekkür etmek düşer, ayrıca 185 gün'den bahsedildiği için ilk elenenlerdenim imkanı olan varsa getirsin arkadaşlar.Bana sorarsanız bilmediğim ya da güvenemediğim işe o kadar para yatırmam ama şöyle de bir durum var imkanım varsa önce 5-10 bin tl 'lik araba getirir bir denerim sonra baktım problem yok gerisi bana kalmış.
Şu da var tartışmanın uzamasına gerek yok iki taraf da düşüncesini belirtmiş burada her gün binlerce düşünce belirtiyoruz saygı duymak gerek.Her iki tarafında niyeti iyi kimisi biz ceza almayalım demiş kimisi bak bu da yapılabilir demiş.Düşünceleriniz için teşekkürler her iki düşünce için de...
Eywallah beyler @Mt.Akina & @berkertekin & @gtepro & @53onur53 & @ibougur & @mgdedeoglu & @Cagdas Cag @berkay4408 & @alfhonso katkilariniz icin cok tesekkurler.

kansuvargun

Profesör
8 Eyl 2016
237
259
1,385
34
İstanbul
Ben gumruk muayene memuruyum.bu tarz basliklarda elimden geldigince surekli arkadaslari uyariyorum.yediginiz para cezalari ve zararinizi gectim sicilinize kacakcilik suçu olarak isleniyor.butun geleceginiz karariyor.google amcaya yazin bakin kacakcilik ve istihbarat sube mudurlugu(gumruk) hergun onlarca hatta yuzlerce araca el koyuyor ve islem yapiyor.kimse kendini cok akilli zannetmesin

Hocam size soru sormak istedim. Diyelim ki böyle bir araca el koydunuz ve çektirdiniz? Sonraki süreç ne oluyor? Arabanın motor/şasi numarasını emniyet'e işlettirip satıyor musunuz açık arttırma gibi yoksa öyle kalıyor mu?

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul

@saracer ve benzer şekilde yurtdışında yaşayan & çalışan kişilerin durumu farklı.

Ancak Türkiye'de yaşayıp, çalışıp gidip Gürcü aracılara para verip bu duruma düşenlere üzülmüyorum. Bir siz misiniz akıllı? Türkiye'de 200 bin lira olan arabayı 10-15 bin dolara alabileceklerini düşünüyorlarsa, güle güle Gürcistan orada.

Mehmet

Profesör
7 Eyl 2016
5,850
12,558
4,970
Mustang testinde bunlarin hepsini anlattim zaten:cool:. Birileri bilip bilmeden, arastirmadan konuyu sabote etmeseydi, sira bu tip uyarilara da gelecekti :cool:
Ben gördügüm haberi paylaştım :cool:
başka da bir şeye karışmıyorum zaten
bundan sonrası beni baglamaz :cool:

saracer

Panpa
Destekçi
6 Kas 2016
1,239
5,027
4,470
40
Istanbul & Basra (Irak)
Marka
Lexus
Türkiyeden araba alan vergisini harcını yatıran herkes saf
Gürcistandan araba getirenler akıllı
herşey çok kolaymış gibi anlatıyorsunuz
Bırakın Allah aşkına
@mehmet basyigit keske bunlari da bir kaynak gostererek yazsaydin, neyse tekrar ayni tartismaya girmeye gerek yok.
Yine de bu uyariyi paylastigin icin tesekkurler, ben yapamamistim, sen yapmis oldun...

Porsche

GALERİCİ
8 Eyl 2016
11,127
23,291
6,520
İstanbul
Marka
Zirai Traktör
@saracer ve benzer şekilde yurtdışında yaşayan & çalışan kişilerin durumu farklı.

Ancak Türkiye'de yaşayıp, çalışıp gidip Gürcü aracılara para verip bu duruma düşenlere üzülmüyorum. Bir siz misiniz akıllı? Türkiye'de 200 bin lira olan arabayı 10-15 bin dolara alabileceklerini düşünüyorlarsa, güle güle Gürcistan orada.
Yemin billah ediyorum gider orda yaşarım dicem ama şimdi davulun sesi uzaktan çok güzel acaba orda devlet, iş güç ve evler nasıl @saracer abi sen bilirsin?

saracer

Panpa
Destekçi
6 Kas 2016
1,239
5,027
4,470
40
Istanbul & Basra (Irak)
Marka
Lexus
Yemin billah ediyorum gider orda yaşarım dicem ama şimdi davulun sesi uzaktan çok güzel acaba orda devlet, iş güç ve evler nasıl @saracer abi sen bilirsin?
Tabiki Ceyhun kardesim, elimden geldigince yardimci olurum. Ama oncelikle sunu soyleyim, arabayi illaki Gurcistandan getireceksin diye bir zorunluluk yok, benim tercih sebeplerim soyle;
- Ben Irak ta calisiyorum ama, burda sadece calisma iznim var, oturma iznim yok. Oturum olmayinca burda araba alamiyorsun. Burdan araba alabiliyor olsam bile kara yoluyla getirmek cok riskli, deniz yoluyla da getirmek icin, gumruk islerinden anlayan guvenebilecegin biri lazim, malum arapcam yok :D
- Gurcistanin yakin olmasi, oturum izninin kolay aliniyor olmasi (mulk sahibi olmak yetiyor sonucta, bir cok ulke de boyle bir sansin yok, ya calisiyor olman gerek, ya okuyor olman gerek, ya daha pahali mulk alman gerek, ya yatirim yapip is kurman gerek vs vs)
- Mulk sahibi olmusken, Batum un yukselen potansiyelini degerlendirmek (evlerin iyi prim yapiyor olmasi)
- Tabiki arabalarin ucuz olmasi (ama temizini bulmak gercekten cok zor, iyi anlayan biriyle bakmak sart, isciliklerinin masallahi var !!!, Avrupadan gelen kazali arabalarin geneli TR de toplanip geciyormus zaten:D)
- Gurcistanin 2-3 yil icerisinde AB ye girme ihtimali (ocak ayinda AB de serbest dolasim hakki elde ettiler)
- 5 yil oturum iznini tamamladiktan sonra vatandasliga basvurma hakkimin dogmasi (yani AB ye girerse ailemle birlikte AB vatandasi olabilme ihtimalim, tabi o zamana AB kalirsa :p)
Kabaca aklima gelenler bunlar, senin yurtdisinda okuma gibi planlarin var biliyorum, bunu degerlendirebilirsin ama ilk 185 gunu doldurdugunda degil, en son donus yaparken getirmeni tavsiye ederim, cunku sen benim gibi 1 ay TR de 1 ay yurtdisinda olmayacaksin, arabayi sen yokken kimse de kullanamayacak, otopark ta yatirip curutme arabayi :D
Yok ben Gurcistani da dusunebilirim dersen, ozellikle Batum u tavsiye ederim. Nufusun belki %40 i turkce biliyor, fakat ingilizce bilen cok az, gurcuce den sonra 2. dil tabiki rusca. Aslinda is kurmak icin cok bakir biryer, uretim cok kisitli, yatirima acik ve bir suru tesvikler var hem TR tarafindan hem Gurcu tarafindan. Fakat ozellikle batumdaki tokatci turklere hic bulasmamak lazim, hersey beklenir (bir ara bulusup cay icer, detayli anlatirim :D).
Bu arada kanunlar tikir tikir isliyor, eskiden bildigimiz gibi mafyalar veya hirsizliklar yok, sakizin bile fisini veriyor bakkallar. Bizim kulturumuze de yakin, zaten cok TR restorani var.
Daha once yukaridaki yazdiklarimin bircogundan bahsetmis olabilirim, tekrara dustuysem de kusura bakmayin :D
Cok uzun olmus be, kim okuyacak bunu :D

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım