Gürcistan'dan otomobil nasıl getirilir?

burakbalci

Senkromeççi
7 Mar 2018
2
2
95
Erol abi selamlar. Oncelikle bilgilendirici videon icin tesekkurler. Ben Amerika'da yasiyorum ve gelecek ay yurda donus yapiyorum. Buradaki arabami gemi ile bir porta yollasam bu sekilde 2 yil binmek uzere ulkeye sokabilir miyim? Mevzuati okudum aykiri bir madde goremedim ama bir Turk lojistik firmasini aradim o sekilde olmuyor, sinirdan araci surerek sokman gerekiyor dedi. Net bir bilgi de bulamadim. Bu konuda bilgisi olan varsa yardimci olursa sevinirim.

saracer

Panpa
Destekçi
6 Kas 2016
1,239
5,027
4,470
40
Istanbul & Basra (Irak)
Marka
Lexus
merhabalar foruma yeni katıldım, eniştem İngiltere de sürekli yaşıyor iki çocuğu var onlar da orada yaşıyor, çifte vatandaş kendisi, Türkiye'ye araba getirmek istiyor sürekli burada kullanmak için böyle bir hakkı var mı ? varsa getirdi diyelim tr plakaya çevirebilir mi veya satış yapabilir mi ? buraya getirdiği aracı kendisinin dışında birisinin kullanması mümkün mü ?
Esiniz arac getirebilir, TR plakaya ceviremez (butun vergilerini odemesi gerek, odeyince zaten TR fiyatina tekabul eder), satis ta yapamaz. Araci kendisi disinda yurtdisinda ikameti bulunan anne, baba, cocuklari ve esi kullanabilir ama sadece ruhsat sahibi turkiyede oldugu zaman.

saracer

Panpa
Destekçi
6 Kas 2016
1,239
5,027
4,470
40
Istanbul & Basra (Irak)
Marka
Lexus
Erol abi selamlar. Oncelikle bilgilendirici videon icin tesekkurler. Ben Amerika'da yasiyorum ve gelecek ay yurda donus yapiyorum. Buradaki arabami gemi ile bir porta yollasam bu sekilde 2 yil binmek uzere ulkeye sokabilir miyim? Mevzuati okudum aykiri bir madde goremedim ama bir Turk lojistik firmasini aradim o sekilde olmuyor, sinirdan araci surerek sokman gerekiyor dedi. Net bir bilgi de bulamadim. Bu konuda bilgisi olan varsa yardimci olursa sevinirim.
Normalde sokabiliyor olman gerek ama surerek sokma sarti hakkinda maalesef bir bilgim yok. Fakat oyle bir zorunluluk varsa da atiyorum yunanistan a yada gurcistana getirip ordan surerek sokmayi deneyebilirsin.
Bu arada 2 yil sonra arabayi sinirdisi etmen gerektigini biliyorsun sanirim, tekrar bi nakliye maliyeti cikacak, bunlari da hesap etmeni tavsiye ederim, komsu ulkelerden getirmek daha mantikli.
Benim sana tavsiyem, illaki kendi arabami getirmek istiyorum diyorsan, arabani Gurcistana ihrac et, orda gumrugunu yap, ev alarak yada baska bir turlu gurcu oturumu alip TR ye sok.
Bunun avantajlari da hem amerikada odemen gereken yillik arac vergini odemezsin hemde geri donus maliyetinden kurtulmus olursun, ustune ustluk 2 yil sonra amerikadan daha yuksek fiyata arabani gurcistanda satma sansin olur :D

burakbalci

Senkromeççi
7 Mar 2018
2
2
95
Erol abi, gemi ile araba getirmeyi arastirdim. uzun ugraslar sonucu kaynagindan bilgiye ulastim. Gumrukculerin bile haberi olmadigi bir konu maalesef. limanda islemi yapacak adama ulastim. bir sikinti olmadan gemi ile araba getirmek de mümkünmüş.

Bu arada aklima baska sorular takildi. gumruk genel mudurlugu sitesinde sikca sorulanlar sayfasinda 2 yillik izin degil, 2 yila kadar izin verildigi yaziyor. Kisinin Turkiyede bulunacagi sureye gore diyor. Yani turkiyede ne kadar bulunacagimizi gosteren bir belgeye ihtiyacimiz var mi?

Ayrica aracin muayenesinin bitmesi durumunda yurtdisina cikarilip muayene yaptirilip tekrar getirilmesi gerektigi yaziyor. Amerikada araclarin muayeneleri 1 yillik gecerli. 2 yillik muayene yok bildigim kadariyla. Buna dikkat edip getirdigim araca 1 yillik mi izin verirler? yoksa bu konular sadece kagit uzerinde ve herkese 2 yillik izin mi veriyorlar?

Limandaki adama bu sorulari da sormayi dusundum ama olumsuz bir sey varsa da adamin gozune sokmayayim diye sessiz kalmayi tercih ettim :) Bu konularda da bilginiz varsa cevaplarsaniz sevinirim.

Son düzenleme:

saracer

Panpa
Destekçi
6 Kas 2016
1,239
5,027
4,470
40
Istanbul & Basra (Irak)
Marka
Lexus
Erol abi, gemi ile araba getirmeyi arastirdim. uzun ugraslar sonucu kaynagindan bilgiye ulastim. Gumrukculerin bile haberi olmadigi bir konu maalesef. limanda islemi yapacak adama ulastim. bir sikinti olmadan gemi ile araba getirmek de mümkünmüş.

Bu arada aklima baska sorular takildi. gumruk genel mudurlugu sitesinde sikca sorulanlar sayfasinda 2 yillik izin degil, 2 yila kadar izin verildigi yaziyor. Kisinin Turkiyede bulunacagi sureye gore diyor. Yani turkiyede ne kadar bulunacagimizi gosteren bir belgeye ihtiyacimiz var mi?

Ayrica aracin muayenesinin bitmesi durumunda yurtdisina cikarilip muayene yaptirilip tekrar getirilmesi gerektigi yaziyor. Amerikada araclarin muayeneleri 1 yillik gecerli. 2 yillik muayene yok bildigim kadariyla. Buna dikkat edip getirdigim araca 1 yillik mi izin verirler? yoksa bu konular sadece kagit uzerinde ve herkese 2 yillik izin mi veriyorlar?

Limandaki adama bu sorulari da sormayi dusundum ama olumsuz bir sey varsa da adamin gozune sokmayayim diye sessiz kalmayi tercih ettim :) Bu konularda da bilginiz varsa cevaplarsaniz sevinirim.

Bu kanun yabancı turistleri de kapsadığından adamın tr vizesi 6 aylıksa 6 ay işlenir araba, sen tr vatandaşısın sıkıntı olmaz ama muayene işi bence gümrük memurunun inisiyatifine kalmış. Gürcistanda muayene diye birşey olmadığından ordan gelen araçlarda sıkıntı olmuyor 2 yıl kalabiliyor.

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,286
1
9,436
4,970
kocaeli

Hocam siz mersinde mi yaşıyorsunuz ?

Lenovo A7000-a cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mehmet@81

Düz Yol Gazcısı
22 Nis 2018
7
13
145
Yahu devletimiz o kadar vergi alıyor ki artık insanlar da böyle yollara başvuruyor.İnsanlar ne yapsın.Çok acı bir durum.Gürcistan dediğimiz ülke bizden zengin mi sanmıyorum.Ama adamlar kendi vatandaşlarını bu kadar sömürmüyor.Arabadan vergi almıyor.

onder44

Senkromeççi
7 May 2018
2
3
95
Ben Almanya'da eğitim gören bir Erasmus öğrencisiyim. Son 8 aydır buradayım ve 5 ay sonra geri döneceğim. Türk vatandaşıyım ve şuan Almanya’da oturma iznim var. Bunu geçici vize şeklinde veriyorlar.
Yurt dışında yerleşik olma şartını karşılıyor muyum?
Arabayı kendi üzerime alıp geçici vizemin bitmesine 1 hafta kala geri dönerken yurt dışından Turistik amaçlı Türkiye'de 2 sene kullanabileceğim yabancı plakalı aracımı getirebilir miyim?

Cevabınız için teşekkür ederim.
İyi forumlar

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,915
2
24,209
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Ben Almanya'da eğitim gören bir Erasmus öğrencisiyim. Son 8 aydır buradayım ve 5 ay sonra geri döneceğim. Türk vatandaşıyım ve şuan Almanya’da oturma iznim var. Bunu geçici vize şeklinde veriyorlar.
Arabayı kendi üzerime alıp geçici vizemin bitmesine 1 hafta kala geri dönerken yurt dışından Turistik amaçlı Türkiye'de 2 sene kullanabileceğim yabancı plakalı aracımı getirebilir miyim?

İyi forumlar
+1 güzel soru

saracer

Panpa
Destekçi
6 Kas 2016
1,239
5,027
4,470
40
Istanbul & Basra (Irak)
Marka
Lexus

İyi forumlar
Acikcasi gecici vizenin kapsamini bilmiyorum ama su kadarini soyleyebilirim, bu vize ile Almanya da uzerine araba satin alabiliyorsan problemsiz getirebilirsin.
Yerlesik olma sartinda vize aranmiyor zaten, sadece yurtdisinda 185 gun kalmis olman gerekiyor, vizenin gerekliligi arac alimi ile alakali.

hondapower

Profesör
3 Şub 2017
735
1,058
2,270
İstanbul
Marka
Honda
illa ki yedek parça sayfalarını takip eden arkadaşlar vardır aramızda. Benim asıl merak ettiğim olay şu; genellikle gürcü yada bulgar plaka olan araçlar ülkeye bi şekilde getirilip parça parça satılıyorlar ve bu işten baya kazanan kişiler var. Bu adamlar bu arabayı ülkeye nasıl sokuyor hadi soktu parça parça nasıl satıyor? sattıktan sonra bi hesap soranı birşeyi yok mu? x arabayı getirmiş buraya gürcüden yok parasına. Sadece motoru satıp arabanın parayı çıkarıyor. KAporta ve iç aksamı saymıyorum bile. Bu yasal mıdır?

saracer

Panpa
Destekçi
6 Kas 2016
1,239
5,027
4,470
40
Istanbul & Basra (Irak)
Marka
Lexus
bir elin parmağını geçmiyor anlaşılan. Caydırıcılık çoğu ceza da olmadığı gibi bu olayda da yok. Hayırlı işler o zaman ne dicen başka :D
Yoo cezalar yeterince caydirici, hatta nitelikli dolandiricilik kapsamina bile girebiliyor, yani sadece para cezasi ile yirtmak kolay degil. Olay su ki kimsenin cezalardan haberi yok. Kabaca soyle soyleyim;
- oncelikle arac elinizden alinir, gumruk otoparkina cekilir.
- hakkinizda kacakcilik davasi acilir
- arabanin ruhsat sahibine de araci kullanana da arabanin bedeline yakin bir ceza kesilir.
- aracin ruhsat sahibi gelmezse araci teslim alamazsiniz, ruhsat sahibini cagirip gel teslim al arabayi dersiniz, para ister (2-3 bin USD), gelir sonra ona kesilen cezayi siz odersiniz, yoksa teslim almam der arabayi, daha bitmedi :D
- arabayi sinirdan gecirirken yurtdisina tasitsiz cikarken taahutname vermedigi icin 10-15 bin tl ye varan cezalar oder, daha dogrusu size odetir
- ruhsat sahibi arabayi alir gurcistana geri goturur , sanirsiniz ki satip paranizi alacaksiniz. eger sansliysaniz 10 bin USD ye aldiginiz arabaya 2-3 bin USD verirler yada vermezler. yok eger bir seref yoksununa denk geldiyseniz (ki bence hepsi oyle) o zaman da derki araba zaten benim sana ne oluyo !!!!
Sonra olur musun, oldurur musun !!!

btbt

Senkromeççi
15 May 2018
1
0
85
Merhaba bilgiler için çok teşekkürler. Ben 35000usd lık yatırım ile oturma izni almayı düşünüyorum. Bazı sorularım var. Bu kadar dolandırıcı varken temiz bir araç bulmak ve 2 sene sonra aldığım fiyata makul bir fiyat ile satabileceğim araç nasıl bulurum? Araca TR de kasko yaptırmak mümkün mü? Daire almadan önce yetkili ekspertizden fiyat alınabilir mi?

saracer

Panpa
Destekçi
6 Kas 2016
1,239
5,027
4,470
40
Istanbul & Basra (Irak)
Marka
Lexus
Gec cevapladigim icin kusura bakmayin, yurtdisinda calisiyorum su anda, musait olamadim.
Bu kadar dolandırıcı varken temiz bir araç bulmak ve 2 sene sonra aldığım fiyata makul bir fiyat ile satabileceğim araç nasıl bulurum?
Oncelikle hicbir sekilde Galeriden araba almamalisiniz, ozellikle Turk ise !!! Tanidiginiz birinin araci, olur gercek surucu arabasi olur yani direk sahibinden bulmanizi yada zamaniniz varsa Avrupa yada Amerikadan kendiniz getireceksiniz. Bu arada USD karsisinda zarar etmeme sansiniz zaten yok, ama TL ye gore yine de kar etme ihtimaliniz var. Bu arada hangi arabaya bakarsaniz bakin bu isten anlayan birini yaninizda goturmenizi tavsiye ederim, oradaki ekspertizler cok ustunkoru, son olarak ta Batumdan almayin, Tifliste hem daha ucuz hemde daha cok secenek bulabilirsiniz.
Araca TR de kasko yaptırmak mümkün mü?
Acikcasi yapilabildigini soylediler, emniyetten misafir plaka gibi birsey almak gerekiyormus, fakat arabaya takmiyorsiniz, sadece elinizde bir evrak olarak bulunacak. Yalniz kaskoyu aracin TR degeri uzerinden fiyatlandirirken, pert oldugunda geldigi ulkedeki rayic bedel uzerinden odeme yapildigini soylediler, bende yaptirmadim. Bu arada Gurcistanda da TR de gecerli kasko yaptirabiliyorsunuz (mesela benim araba icin aylik 100 USD demislerdi) ama sikinti su ki, kaza aninda arabayi getirin burda yaptiralim diyebilirler, parca temini, yada ucret odemeleri gecikebilir, bir surukagit kulek isleri ile ugrasmam gerebilir diye onu da yaptirmadim.
Daire almadan önce yetkili ekspertizden fiyat alınabilir mi?
sonucta internet siteleri var sahibinden.com tarzi, yani biraz karistirirsaniz fiyatlar hakkinda bilgi sahibi olabilirsiniz. Zaten yazimin
UCUNCU ASAMA: Ev Alma ve oturum izni basvurusu kisminda ev alirken dikkat etmeniz gereken konularda yardimci olmaya calismistim.https://www.otopark.com/forum/threads/gürcistandan-otomobil-nasıl-getirilir.6257/

moccino

Senkromeççi
29 May 2018
1
1
95
Merhaba saracer,
sana ufak bir sorum olacakti, benim babam fransa'da emekli ve çift vatandas. Arabasini Turkiye'de birakiyor ve Turkiye'de kendisi senede en fazla 4 ay duruyor ve arabayi taahhütname yapiyor.
Taahhütname'de söyle yaziyor: "yurtdisinda bulundugum süresinin, tasitin Türkiye'de bulunma süresine ilave edilmeyecegini bildigimi beyan ve taahhüt ederim."
Sen nasil kulanmadigin günleri ertelebiliyorsun ?

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım