Hız Sınırları Hakkında Soru

ArdaC

Profesör
11 Mar 2018
109
89
1,035
25
İstanbul
Marka
Hyundai
Merhabalar,

1-1.5 yıldır şehir içinde araç kullanan biri olarak şehirlerarası yol yapmaya yeni başladım.Ve birazdan size soracağım soruları internette araştırdığımda genelde sadece görüntülenme almak için lafı dolandıran boş sitelerle karşılaşıyorum.

Özellikle İstanbul e5'inde aşırı fazla bulunan,otobanlarda ise 5-10 kilometrede bir denk geldiğim,ve ne hikmetse İstanbul'da gördüğüm kadarını tüm Marmara+Ege'de görmediğim,yolun üzerine direkler yardımıyla mübarek bir köprüymüşçesine kalın direklerle asılan yalın kameralardan bahsediyorum.

Bu kameralar hız tespiti için mi yoksa bölgeye giren çıkan plakaları okumak için mi varlar.Ve aynı zamanda e5'de şehir içine dağılan bir ada(göbek) civarında hız sınırı 50 yazarken çat diye karşıma kamera çıkabiliyor.50 üzerinden araçlar ceza yiyebiliyor mu? E5 kameralarında kaç kilometre ile ceza yenebiliyor ?
Otobanda 120+%8=132 gibi bir hız limiti çıkıyor.130'a sabitlesem problem yaşarmıyım?

Konu hakkında bilgisi olanlardan yardım bekliyorum.

İyi forumlar

furkankaya585597

Profesör
8 Eyl 2016
1,778
1,064
2,420
Şehir giriş çıkışlarındaki kameralar genellikle mobese oluyor ama hız kamerası da olabilir. Hız sınırları ilçe içlerinde 70 hatta 50 km/s’ye kadar düşebiliyor. Geçende Burdur’a gittik. 2 radar cezası yerim diye ayarlamıştım her şeyi. Tünel girişlerinde çok gördüm kameralardan. Tabi Karadeniz’de. İç Anadolu’da daha çok ilçelerde oluyor.

ArdaC

Profesör
11 Mar 2018
109
89
1,035
25
İstanbul
Marka
Hyundai
Anladığım kadarıyla tabelada ne yazarsa o hız üzerinden ceza yiyebiliyoruz.Yani arkamızdan 150yle kopturan bir doblo olsa da freni koymak zorundayız

TuncYcl

Profesör
8 Eyl 2016
731
1,070
2,320
28
İstanbul
Marka
BMW
İlk uzun yolumu ankaraya yaptım, yol bomboştu ve hızı 130a sabitleyip gittim, hiç ceza gelmedi. Tabi tünel girişlerinde vs bam diye 70e düştüğünde de onlara uydum. Ama 130la giderken bile tonla araba benden çok hızlı şekilde yanımdan geçti. Radarları mı biliyorlar yazılmıyor mu bilmiyorum ama tabelalara uyunca sıkıntı olmuyor.

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Ben üç kez hız cezası yedim üçü de sivil polis arabası tarafından yazıldı. İkisi şehirler arası hareketli, biri şehir içi sabit sivil radar. Arabaların ön tarafına dikkat edin konsolda şu şekilde dolu dolu çıkıntılar varsa yüksek hızla sollamayın ya da hız sınırları dahilinde sollayın. solladıysanız ve aynadan gördüyseniz geçmiş olsun. Çoğu tahrik ediyor sollama anında gaza yükleniyor tecrübeyle sabit

xlX5nB0iQ3nyrjVmaewJp-tLNxkFlzc64oxcYzk7lGXf5rUnMCYjcI1fx__wO4djQPxvrrl1iPm4ztO1H2vz4xVUcypNzEcYKnCZX0lyoj0eo4WEugK7F-NrxEINsW0oneUVElvMDDXBNM8RKmtGUiuTVzQsGyiLILY=w512-h287-nc

TuncYcl

Profesör
8 Eyl 2016
731
1,070
2,320
28
İstanbul
Marka
BMW
Ben üç kez hız cezası yedim üçü de sivil polis arabası tarafından yazıldı. İkisi şehirler arası hareketli, biri şehir içi sabit sivil radar. Arabaların ön tarafına dikkat edin konsolda şu şekilde dolu dolu çıkıntılar varsa yüksek hızla sollamayın ya da hız sınırları dahilinde sollayın. solladıysanız ve aynadan gördüyseniz geçmiş olsun. Çoğu tahrik ediyor sollama anında gaza yükleniyor tecrübeyle sabit

xlX5nB0iQ3nyrjVmaewJp-tLNxkFlzc64oxcYzk7lGXf5rUnMCYjcI1fx__wO4djQPxvrrl1iPm4ztO1H2vz4xVUcypNzEcYKnCZX0lyoj0eo4WEugK7F-NrxEINsW0oneUVElvMDDXBNM8RKmtGUiuTVzQsGyiLILY=w512-h287-nc
aynen bir arkadaşa gelen cezada seri numarası vardı aratınca araç içi takip sistemleri için olan bi cihaz çıktı, heralde otomatik çıktı almışlar.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,939
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Uzun yollarda direkledeki radarlarda sadece kamera olmuyor, yanlarında başka ekipmanlar da oluyor. Hatta bazılarında gece vakti de affetmeden zımbalayabilmek için güneş enerjisi paneline benzer dikdörtgen kızılötesi ışık kaynakları oluyor. İşte onlar tertemiz ceza yazabiliyorlar. Ama uzun yollarda genelde "RADAR" levhalarına dikkat etmek gerekiyor. Sonrasındaki 10km'de radar olması muhtemel.

CetinAdam

Profesör
23 Kas 2016
89
129
1,060
30
İstanbul
Marka
Honda
Valla önümde yüksek hızda seyreden birisi varsa arkasında giderim hep :D
Çok yanlış, hız iyi bir şey değildir hocam görüyorum yolda hemen sağa seride geçiyorum insanlara güven olmuyor ani fren yapıyorum arkadan ciyak ciyak lastik sesleri tedirgin oluyorum sonra :) Boş yolda basıyorum bu sebeple sonucta trafik içinde ne olacağı belli olmuyor önemli olan çevredeki arabaları da kullanabilmek altımdaki zaden benim kontrolümde. Eğer bir şey olacaksa kimseye zarar vermek istemem yanımda biri varsa böyle şeyler hiç yapmam.

1 Ocak 2017
2,657
9,779
5,270
38:22:37:12
Marka
Bugatti
Çok yanlış, hız iyi bir şey değildir hocam görüyorum yolda hemen sağa seride geçiyorum insanlara güven olmuyor ani fren yapıyorum arkadan ciyak ciyak lastik sesleri tedirgin oluyorum sonra :) Boş yolda basıyorum bu sebeple sonucta trafik içinde ne olacağı belli olmuyor önemli olan çevredeki arabaları da kullanabilmek altımdaki zaden benim kontrolümde. Eğer bir şey olacaksa kimseye zarar vermek istemem yanımda biri varsa böyle şeyler hiç yapmam.
tabi ki kötü bi şey gençlere tavsiye etmem yapmasınlar ama bildiğiniz üzere eranın frenleri seramik kadar sağlamdır <3 :D

ArdaC

Profesör
11 Mar 2018
109
89
1,035
25
İstanbul
Marka
Hyundai
Herkese zaman ayırdığı için çok teşekkürler,Otopark.com'da ki herkesin görüşleri benim için çok değerli.

Güvenliktir,limittir açıkçası (sadece boş yollarda) hiç umrumda değil.Ha tabiki başkalarının malı ve canı riski başladığında benim aksiyonum orada biter.

Fakat ben 45 bin liralık arabaya sigortası kaskosu cartı curtu 140 bin lira verdiysem,ve bu araç bir premium segment bile değil ise affetmem,tüm açıkları yakalamam gerekir.

Ben dün İstanbul Edirne arası yol yaptım.Özellikle Radar levhası olan yerleri,radar olma ihtimali en düşük yerlerdi gözümde çünkü aşırı ıssızdı.

Sadece emniyet şeridinden 80 90 km hızla OTOYOL TRAFİK yazan turuncu bir araç ilerliyordu.Bu aracın da ceza yazma yetkisi yoktur diye düşünüyorum.

Onun dışında aslında benim üç buçuk attığım konu,nefret ettiğim e5'lerde ki 50 tabelasının hemen önüne koyular kameralar.Umarım 206 liramı paşa paşa yerim de çıldırırım.

Ben ayda sadece 400 kilometre yol yapan adamım,yediğim cezalar benzim paramı geçecek teoride bakarsak.

Tekrardan,E5'e lanet olsun.

mustafa.e

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
2,884
8,361
4,570
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
Buraya bi uyarı bırakayım eğer olur da ankara üzeri karadenize gidecek olursanız kırıkkalenin balışeyh ilçesine, ilçenin içinden geçecek yola girip çıkana kadar 3 tane kamera koymuşlar otomobil 70, ticari 50 hız sınırı var paşa paşa hız sabitleyici açıp 50de geçtim gidiş dönüş :) bi de merzifonda var ortalama hız alınan bir bölüm. Zaten bunları kocaman kocaman yazıyorlar EDS, ORTALAMA HIZ KORİDORU vs diye ordan da anlaşılabilir :D ama sizin dediğiniz salt kamera olan direklerin altında biraz tırsarak da olsa yapıştırarak geçiyorum genelde, daha bi ceza gelmedi çok şükür :D

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Bu ülkede aslında trafik cezaları çok esnek, hatta kullandığınız otomobil şekline göre az bile ceza yazılıyor diyebilirim. Kimse yolda yazan tabelayı sallamıyor bu bir gerçek. Kimsenin de tabelalara ve kurallara uygun otomobil kullandığını düşünmüyorum. Buna ben de dahilim. Yolda hızımızı düşürmek için önümüze "radar" tabelası çıkmasını bekliyoruz..

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Bu ülkede aslında trafik cezaları çok esnek, hatta kullandığınız otomobil şekline göre az bile ceza yazılıyor diyebilirim. Kimse yolda yazan tabelayı sallamıyor bu bir gerçek. Kimsenin de tabelalara ve kurallara uygun otomobil kullandığını düşünmüyorum. Buna ben de dahilim. Yolda hızımızı düşürmek için önümüze "radar" tabelası çıkmasını bekliyoruz..
Polisler de dahil, 5 gün önce hız sınırı 82 olan yolda ben 85-90 la giderken en az 100-110 la solladı

fksarall

Panpa
8 Eyl 2016
1,548
3,367
3,770
Ankara
Marka
BMW
Öncelikle polisin kurallara uyup örnek olması gerekiyor. Bir olaya vs.. gitmiyorsa öyle sollama yapmaması gerekiyor da kim sorguluyor ki ? Adam polis, ne diyeceksin :)
Dün göbekte bana yeşil yanarken önümden kırmızıda polis geçti, tam geçerken selektör attım, ne var anlamında siren açıp kapadı. Polis de milletle toştoş geçiyor valla.

ArdaC

Profesör
11 Mar 2018
109
89
1,035
25
İstanbul
Marka
Hyundai
40-50 liralık arabaya 150 200 250 ver,

Düzenli vergisini ver,

Dünyanın en pahalı akaryakıtlarından birini kullan oradan vergi ver,

Sarı da mı geçtim kırmızı da mı ceza verecek miyim,

Zaten absürt olan hız sınırlarından 3-5 kilometre fazla geçtiğim için yüzlerce TL verecek miyim,

Ve dahası.

İşimiz zor yani.

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,131
1
3,131
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
Bunda sadece plaka tanıma sistemi var; (şehir-ilçe giriş ve çıkışlarında olur. plakanız kayıp/çalıntı, arabanız çalıntı ise bağlı amirliklere bilgi gider)

mobese2.jpg

Bunda radar var. Sınırı aşmışsanız o anki hızınızı tespit edip fotoğraflar ve takip eden memurun sistemine düşürür.

A-PTS.jpg

Direğin üstü ne kadar kalabalıksa o kadar korkun yani :D

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım