Hobi amaçlı Taunus..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

caesar34

Asfalt Kurutucu
27 Eyl 2016
20
66
635
27
İzmir
Herkese selamlar,eğlenme olsun yanlama olsun bu tarz amaçlarla 5-6 bine taunus düşünüyorum.İzmirde yaşıyorum,ikinci araç olarak alacağım.Siz ne düşünüyorsunuz,motor mekanik konusunda arabadan anlayan biriyim,sanayide tanıdıkta bol,ancak taunus tecrübem olmadı hiç yürürü gidişi duruşu nasıldır bir bilgim yok.Bilgisi olan arkadaşların fikirlerini öğrenmek isterim :)

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,656
1
64,538
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Herkese selamlar,eğlenme olsun yanlama olsun bu tarz amaçlarla 5-6 bine taunus düşünüyorum.İzmirde yaşıyorum,ikinci araç olarak alacağım.Siz ne düşünüyorsunuz,motor mekanik konusunda arabadan anlayan biriyim,sanayide tanıdıkta bol,ancak taunus tecrübem olmadı hiç yürürü gidişi duruşu nasıldır bir bilgim yok.Bilgisi olan arkadaşların fikirlerini öğrenmek isterim :)

Yol tutuşu yaşına yerine yurduna zamanına eşdeğerlerine göre en iyilerdendir. Dayanıklılık olarak oldukça iyidir, alacağınız modele göre yakıtı lpg taktırmazsanız can yakar. 1.6 kasaya göre ağır gelebilir, 2.0 olanları tavsiye ederim. 89-90 gls ve 90-93 gts'lerde 2.0 motor hidrolik direksiyon, 5 vites var. Klimalıları da mevcut. Gtslerde fiyat 7-10 bin lira arasında, Gls'lerde ise 5-10 lira arası temizliğine göre bulabilirsiniz. o fiyatlarda alabileceğiniz en iyi arabalar diyebilirim. Uzun yolda inanılmaz rahattır, gls grand lüx sport, gts grand touring sport'tur, bi fikir verebilir size. 116 hp 176 tork motorlulardır. O fiyata alabileceğiniz en güçlü arabalar diyebilirim, Gtslerle glslerin motor olarak farkı yoktur, gtslerin kasa biraz daha büyüktür, göğüslük bmw göğüslük farlar farklı falan ama ben gtsleri önermem, daha ağırdır.

79-86 model yılları arasındaki taunuslar avrupa üretimdir, 86'dan sonraki üretimler yerli, ama yerli diye olumsuz düşünmemek gerek çünkü tüm parçaların imalatı avrupa üretimidir. Mesela bir kaç ay önce 90 model taunusumuzun silecek kolu arızalandı, fabrikasyon orjinal ingiltere üretimi çıktı. 79-87 arası 1.6 motorlular, kasaya yeterli geliyor, ama 2.0 tabi ki daha iyi :)

Parçaları şahin doğan vs tofaştan daha ucuz, bulma sıkıntısı yok. Hararet müşürü problemi olabiliyor sadece onu da analog gösterge ile çözüyorlar :)

Tepelerde dağlarda çıkmayacağım aman çekmeyeceğim yorgunum yoruluyorum zorlama falan demez, bastığın zaman gider. Yürüyen aksamı düzgün ve motoru temizse kontak kapatmadan rahat uzun yola da çıkabilirsiniz. 185'i görmüşlüğümüz var. Bir gram sarsıntı titreme ürkütme yok. Eski mercedeslerde derler ya hani 100 km'nin üzerine çıkınca araba yola yapışıyor diye, taunuslar da aynı öyle.

Kaporta kasa oldukça sağlam, tofaş serisiyle karşılaştırılmaz. Daha önceki arabamız 80 model 1.6s'ti. babam kontrolü kaybedip elektrik direğine vurdu, araba epey çürük olmasına rağmen bi çamurluk bi tavan bi kapı ile arabanın şekli değişmesine rağmen çekiciye gerek duymadan o şekilde sanayiiye kadar gittik. Kronik sorunu var mı diye düşündüm ama yok, motordan anlıyorsanız eğer çoğu parçayı siz bile değiştirebilirsiniz. Lpgde şu an (2.0 Motor) 35 kuruş civarı şehir içi yakıyor, şehir dışında 22 kuruşa kadar düşüyor. 1.6da şehir içi daha az yakıyor ama şehir dışı 2.0 daha az yakıyor.

Bütün bu bahsettiklerim yürüyeni motoru lpg sistemi düzgün arabalar için geçerli, araçlar 25 yaşın üzerinde oldukları için illa ki sıkıntılar olabilir, ama bu noktada motordan vs anlarım tanıdıklar var dediğiniz için sıkıntı yok diyorum :)

Yanlama gazlama vs her türlü gelir :) Başka sorularınız varsa alabilirim.

TSIDSG

Panpa
10 Eyl 2016
2,399
9,449
4,970
İstanbul
şu taunusun drift videosunu lise zamanlarında izleyip izleyip hayal kuruyordum arkadaşımla sonra gittik fiesta aldık..
taunus, modern çoğu araçtan daha konforlu daha sağlam daha güzel bir araçtır temizini bulmak gerekli motor-şanzıman iyi olsun sorun açacak araç değildir
1.6 motorlarında hararet sorunu var ama termostat sökerek bu sorun ortadan kalkıyor yapılabilir uygun araçtır

caesar34

Asfalt Kurutucu
27 Eyl 2016
20
66
635
27
İzmir
Hocam çok teşekkür ederim,ben büyük ihtimalle içi eski olanlardan alıp içini de restore edeceğim,dışı pek önemli değil gokart pistine falan sokacağım için tampon çok kalıcak yerde.Motoru zaten oyuncak,kafama göre :) Bakalım inşallah parayı ayarlayabilirsem gözüm kapalı giricem,bu ay içinde belli olucak herşey.Eğer olursa videolarıda bırakırım buraya,teşekkür ederim tekrar :)

alfhonso

Hakan BIÇAK
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,656
1
64,538
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
şu taunusun drift videosunu lise zamanlarında izleyip izleyip hayal kuruyordum arkadaşımla sonra gittik fiesta aldık..
taunus, modern çoğu araçtan daha konforlu daha sağlam daha güzel bir araçtır temizini bulmak gerekli motor-şanzıman iyi olsun sorun açacak araç değildir
1.6 motorlarında hararet sorunu var ama termostat sökerek bu sorun ortadan kalkıyor yapılabilir uygun araçtır

fanlı radyatörle de çözüyorlar hacı, bizim taunusun hararet müşürü çözülemedi tamirci fanlı takalım dedi artık

alfhonso

Hakan BIÇAK
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,656
1
64,538
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
https://www.sahibinden.com/ilan/vas...-sahibi-55-binde-orjinal-chia-385970584/detay
Bu araba yi ciddi alamayi dusunuyorum arkadaslar. Bu gunlerde acayip araba lazim dusuk butceli ariyordum aliyimmi sizce

hocam yukarda da yazdım, bu araba orjinal değil, komple revizyonlu. Ön panjur far kısmı 89-90 gls far panjurları. Bu kasaya uydurmuşlar. Orjinal panjur far kısmı

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-ford-ford-taunus-ghia-v6-2.3-motor-439615845/detay

alfhonso

Hakan BIÇAK
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,656
1
64,538
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Hocam böyle her gün tampon düşünceye kadar yanlama yapmayacaksanız bende Ford Sierra 2.0 GLS öneririm.Hem enjeksiyonlu hem de 125 bg motoru var çok sağlam yanlıyor çoğu 316i-318i BMW'yi yan yan geçer.Tek bir sıkıntı dediğim gibi böyle sağa sola vurulunca amaan parçası çook ucuz denilecek bir araç değil ama bence en az Taunus kadar belki ondan da daha fazla zevk verir ve onların 2.0 enjeksiyonlu motorlarları oynamaya müsait diye biliyorum.Kırmızı sierralı bir herifin videosu vardı bulursam hemen atacağım.Eğer elime işimi gücümü alırsam ben de böyle bir proje düşünüyorum ile Allah nasip ederse tabii...Edit:Video'yu ekledim bu araçta sadece yay ve birkaç oynama var ıslakta BMW'lerle dans ediyor arkadaşlarıyla...
Saygılar...

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım