FocusMonster

Profesör
Beta Programı
9 Ara 2018
701
864
1,770
Merhaba arkadaşlar. Açtığım konuda sizlerin görüşlerinizi, önerilerinizi almıştım. Hepinize teşekkür ederim.
Bugün Honda Civic I-DTEC 9AT 120 HP Elegance aldık. Aracın özelliklerini uzun uzun yazmak istemiyorum, zamanla deneyimlerimi konuda paylaşırım. İsteyenler aşağıdaki konudan veya ikinci linkteki sayfadan arabanın özelliklerine bakabilir.
  1. https://otopark.com/forum/threads/civic-1-6-i-dtec-9at-test.7423/
  2. https://www.epey.com/araba/2018-honda-civic-sedan-1-6-i-dtec-120-ps-otomatik-elegance.html
Güvenlik donanımı:
6 hava yastığına sahip Honda Civic, 2017 yılında NCAP testine tabi tutulmuş ve 4 yıldız almış. Daha sonra araba aynı yıl yeniden değerlendirmeye alınmış ve 5 yıldız almış. Bu konuda arabanın neden yeniden değerlendirmeye alındığını bilen varsa cevaplarsa güzel olur.

İlk değerlendirmesi: https://www.euroncap.com/en/results/honda/civic/27441
honda civic fc5 ncap test.png

Yeniden değerlendirme sonucu: https://www.euroncap.com/en/results/honda/civic/29192
honda civic fc5 ncap test reassessment.png

Km77'de araba beğenilmiş. Tabi bu konuda uzman olarak gördüğüm @Cenk hocam ve diğer arkadaşlar videoya göre bir açıklama yaparsa sevinirim.

Kullanıcı yorumu:
Şu an için ancak kısıtlı bir değerlendirme yapabilirim. Arabanın yalıtımı bir önceki arabamız olan mk3.5 Ford Focus'tan daha iyi geldi. Şu an yakıt tüketimi hakkında pek bilgiye sahip değilim. Aldığımız bu modelin yakıt tüketimini bulabilirseniz paylaşmanız güzel olur.

Yapılacaklar:
- Koltuk kılıfı ve 3D paspas (önerilerinizi alabilirim)
- Sustalı anahtar kılıfı (çizilmesin istiyorum, yine önerilerinize açığım)

Diğer soracaklarım:
Bir de sizlere bazı sorular sormak istiyorum.
  • @bilalyildirim hocam bu Honda'da kasa kodları nasıl oluyor bilgi verebilir misiniz? Bizim dizel 120HP sedan Civic fc5 mi fd7 mi oluyor? Ruhsatında model tipi Fc yazıyor.
  • Bizim mk3.5 Focus'umuzda arabanın altında motor koruma bulunuyordu. Honda Civic'te de arabanın altında motor koruma var mıdır?
  • Bir de bu Civic'in ekranında anlık yakıt tüketimini görme imkanı var mı? Dijital göstergenin rengini değiştirebiliyor muyuz?
Bana önerebileceğiniz kullanım esnasında şunlara dikkat et, arabada şunları yap vb. gibi önerileriniz olursa lütfen beni bilgilendirin. :)

Not: Vakit bulamadığım için fotoğrafları başka bir zaman paylaşmak istedim.

Son düzenleme:

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Aracınız hayırlı olsun güle güle kullanın kazasız belasız

Aracınız fc5 kasa. Motora göre kasa kodu değişmiyor. Fd7 diye bi kasa yok bildiğim kadarıyla zaten, fb7 var o da sizinkinden bi önceki kasa. Diğer sorularınızın cevabı hakkında fikrim yok.

Son düzenleme:

FocusMonster

Profesör
Beta Programı
9 Ara 2018
701
864
1,770
Aracınız hayırlı olsun güle güle kullanın kazasız belasız

Aracınız fc5 kasa. Motora göre kasa kodu değişmiyor. Fd7 diye bi kasa yok bildiğim kadarıyla zaten, fb7 var o da sizinkinden bi önceki kasa. Diğer sorularınızın cevabı hakkında fikrim yok.
Teşekkür ederim. Bu arada Fc5 kasa olduğunu öğrendiğim iyi oldu. Araştırırken fc5 diye aratırım artık. :)

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,643
2
9,531
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Önemli bir not ;

Cıvık sedan ülkemizde
Cıvık hb ingiltere fabrikasında üretilmektedir.

Hayırlı olsun aracınız , başlık neden apaçice 😂😂

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Teşekkür ederim. Bu arada Fc5 kasa olduğunu öğrendiğim iyi oldu. Araştırırken fc5 diye aratırım artık. :)
Öneri olarak da 9 ileri olmasından ve alt devirlerinin torklu olmasından dolayı düşük devirde tutan bi yapısı olduğu ve bu nedenle sık dpf sorunu yaşattığını duydum birçok farklı kişiden, ara ara devir çevirmesine izin vermeniz faydalı olabilir dpf temizliği açısından. Onun dışında kaput airbagi var bunlarda sanırsam. Yolda gördüğünüz tanıdıklara üstüne sürme şakası yapmayın değdirirseniz pahalıya mâl olur :D

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,264
3,862
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Merhaba arkadaşlar. Açtığım konuda sizlerin görüşlerinizi, önerilerinizi almıştım. Hepinize teşekkür ederim.
Bugün Honda Civic I-DTEC 9AT 120 HP Elegance aldık. Aracın özelliklerini uzun uzun yazmak istemiyorum, zamanla deneyimlerimi konuda paylaşırım. İsteyenler aşağıdaki konudan veya ikinci linkteki sayfadan arabanın özelliklerine bakabilir.
  2. https://www.epey.com/araba/2018-honda-civic-sedan-1-6-i-dtec-120-ps-otomatik-elegance.html
Güvenlik donanımı:
6 hava yastığına sahip Honda Civic, 2017 yılında NCAP testine tabi tutulmuş ve 4 yıldız almış. Daha sonra araba aynı yıl yeniden değerlendirmeye alınmış ve 5 yıldız almış. Bu konuda arabanın neden yeniden değerlendirmeye alındığını bilen varsa cevaplarsa güzel olur.

Ekli dosyayı görüntüle 19504

Yeniden değerlendirme sonucu: https://www.euroncap.com/en/results/honda/civic/29192
Ekli dosyayı görüntüle 19505

Km77'de araba beğenilmiş. Tabi bu konuda uzman olarak gördüğüm @Cenk hocam ve diğer arkadaşlar videoya göre bir açıklama yaparsa sevinirim.

Kullanıcı yorumu:
Şu an için ancak kısıtlı bir değerlendirme yapabilirim. Arabanın yalıtımı bir önceki arabamız olan mk3.5 Ford Focus'tan daha iyi geldi. Şu an yakıt tüketimi hakkında pek bilgiye sahip değilim. Aldığımız bu modelin yakıt tüketimini bulabilirseniz paylaşmanız güzel olur.

Yapılacaklar:

Diğer soracaklarım:
  • @bilalyildirim hocam bu Honda'da kasa kodları nasıl oluyor bilgi verebilir misiniz? Bizim dizel 120HP sedan Civic fc5 mi fd7 mi oluyor? Ruhsatında model tipi Fc yazıyor.
  • Bizim mk3.5 Focus'umuzda arabanın altında motor koruma bulunuyordu. Honda Civic'te de arabanın altında motor koruma var mıdır?
  • Bir de bu Civic'in ekranında anlık yakıt tüketimini görme imkanı var mı? Dijital göstergenin rengini değiştirebiliyor muyuz?
Bana önerebileceğiniz kullanım esnasında şunlara dikkat et, arabada şunları yap vb. gibi önerileriniz olursa lütfen beni bilgilendirin. :)

Öncelikle hayırlı, uğurlu olsun güle güle kullanın.
Bu kasa kodu fc5 oluyor. Fb7 bir eski kasanın kodu oluyor.
Paspas konusunda Llocker epey tavsiye ediliyor araştırmanızı tavsiye ederim.
Anahtarlık için kılıf ise aliexpress gibi yerlere bakabilirsiniz. Gerçi yeni vergi ile hala hesaplı olur mu bilemiyorum.
Sıfır Km bir araç aldıysanız rodaj konusuna bence elinizden geldiğince dikkat edin. Her ne kadar markalar gerekmiyor dese bile bence bir süre zorlamamak en mantıklı olanı. He bu arabalar gümrükte, fabrika da şurada burada hic dikkat edilmeden deli gibi kullanılıyor çoğu zaman o ayrı.
Eger araç sıfır ise bence yıkama ve boya koruma anlamında detail konularına göz atın derim.. Ki sıfır değilse de bakin bence..
Karter koruma, motor muhafaza olarak geçiyor illa ki vardır ama plastik olabilir bu isterseniz eğer ne olur ne olmaz derseniz araştırıp plastik yerine metal olanını da takabilirsiniz..

FocusMonster

Profesör
Beta Programı
9 Ara 2018
701
864
1,770
Öncelikle hayırlı, uğurlu olsun güle güle kullanın.
Bu kasa kodu fc5 oluyor. Fb7 bir eski kasanın kodu oluyor.
Paspas konusunda Llocker epey tavsiye ediliyor araştırmanızı tavsiye ederim.
Anahtarlık için kılıf ise aliexpress gibi yerlere bakabilirsiniz. Gerçi yeni vergi ile hala hesaplı olur mu bilemiyorum.
Sıfır Km bir araç aldıysanız rodaj konusuna bence elinizden geldiğince dikkat edin. Her ne kadar markalar gerekmiyor dese bile bence bir süre zorlamamak en mantıklı olanı. He bu arabalar gümrükte, fabrika da şurada burada hic dikkat edilmeden deli gibi kullanılıyor çoğu zaman o ayrı.
Eger araç sıfır ise bence yıkama ve boya koruma anlamında detail konularına göz atın derim.. Ki sıfır değilse de bakin bence..
Karter koruma, motor muhafaza olarak geçiyor illa ki vardır ama plastik olabilir bu isterseniz eğer ne olur ne olmaz derseniz araştırıp plastik yerine metal olanını da takabilirsiniz..
Çok teşekkür ederim. Cevabınız oldukça bilgilendirici oldu. Önerdiğiniz paspasa bakacağım. Karter koruma bizim Focus'umuzda da plastikti. Eğer varsa metal olarak değiştirilmesine gerek yoktur diye düşünüyorum.

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,264
3,862
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Çok teşekkür ederim. Cevabınız oldukça bilgilendirici oldu. Önerdiğiniz paspasa bakacağım. Karter koruma bizim Focus'umuzda da plastikti. Eğer varsa metal olarak değiştirilmesine gerek yoktur diye düşünüyorum.
Rica ederim, forumun amacı zaten bilgilendirip, tartışıp yeni şeyler öğrenmek/öğretmek..
Paspas alırken koku konusuna dikkat etmenizi tavsiye ederim zira arabanın içi plastik koksun istemez hiç kimse.
Plastik olarak mutlaka bulunuyordur çünkü standart bir şey eğer olmasaydı illa ki bir şekilde sağdan soldan duyardım. Metalin büyük darbelerde faydası oluyor çünkü plastik kırılıp gidiyor büyük darbelerde. Bazı arkadaşlar metal alıyor yine de bir dip not olarak düşmek istedim onu da.

FocusMonster

Profesör
Beta Programı
9 Ara 2018
701
864
1,770
Plastik olarak mutlaka bulunuyordur çünkü standart bir şey eğer olmasaydı illa ki bir şekilde sağdan soldan duyardım. Metalin büyük darbelerde faydası oluyor çünkü plastik kırılıp gidiyor büyük darbelerde. Bazı arkadaşlar metal alıyor yine de bir dip not olarak düşmek istedim onu da.
Servise bakım için götürdüğümüzde sorarım. Fiyatı yüksek değilse takarız. :)

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,643
2
9,531
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Mümkünse daha kalite bir lastik alın üzerindekiler er33 ise , bu araç daha kaliteli bir lastiği hak ediyor

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,643
2
9,531
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Tam modelini bilmiyorum ama üzerinde Bridgestone 215/55 R16 lastikler var.

Ben o lastikleri yakıştıramıyorum bu araca ne yol tutuşu ne ıslak kabiliyeti , bence ilk işiniz lastikleri güzel bir fiyata satıp araca 4 adet kaliteli bir lastik almak olmalı 🧿😇

FocusMonster

Profesör
Beta Programı
9 Ara 2018
701
864
1,770
Ben o lastikleri yakıştıramıyorum bu araca ne yol tutuşu ne ıslak kabiliyeti , bence ilk işiniz lastikleri güzel bir fiyata satıp araca 4 adet kaliteli bir lastik almak olmalı 🧿😇
Lastikleri yeni olduğu için değiştirmeyiz büyük ihtimalle. Ama fikrinizi alayım belki vakit ve nakit bulunca değiştiririz. :)
Marka/model olarak hangi lastikleri önerirsiniz?

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,898
2
24,175
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Öncelikle hayırlı olsun kazasız zevkli sürüşler diliyorum.Güzel açıklayıcı maddeler ve soru işaretlerini maddeleyen bir yazı olmuş eline sağlık. Dpf sorunlarını sanayide sık dile getiriyorlar.Honda servisleri de malum rezaletlerle gündem de.Ve bir yandan dizel 1,6 9 ileri tk ile kombine olan crv nin çokça sanayide şanzıman yaptırdıklarını gören biri olarak;Önerim bu iki kilit noktaya hassas olmanız olacaktır.Bir de bluetooth bağlıyken ekranın sapıttığı da biliniyor.(kapanma-dokunmayı algılamama).Tabi piyasada güzel ekranları da bulunuyor değiştirilebilir çözümü basit.En gerildiğim nokta ise bir civic te gördüğüm açıklığın bir diğerinde farklı olması kaporta parçaları birleşim noktalarında.Altyapı çok rijit olsa da sanırım kaporta birleştirmeler zayıf kalıyor.Kaput dalgalanımı konusu ise sanayide ufak bir rüzgar perdesi gibi bir plastiği kaput altına takarak çözülüyor sıkmayın canınızı

Son düzenleme:

FocusMonster

Profesör
Beta Programı
9 Ara 2018
701
864
1,770
Öncelikle hayırlı olsun kazasız zevkli sürüşler diliyorum.Güzel açıklayıcı maddeler ve soru işaretlerini maddeleyen bir yazı olmuş eline sağlık. Dpf sorunlarını sanayide sık dile getiriyorlar.Honda servisleri de malum rezaletlerle gündem de.Ve bir yandan dizel 1,6 9 ileri tk ile kombine olan crv nin çokça sanayide şanzıman yaptırdıklarını gören biri olarak;Önerim bu iki kilit noktaya hassas olmanız olacaktır.Bir de bluetooth bağlıyken ekranın sapıttığı da biliniyor.(kapanma-dokunmayı algılamama).Tabi piyasada güzel ekranları da bulunuyor değiştirilebilir çözümü basit.En gerildiğim nokta ise bir civic te gördüğüm açıklığın bir diğerinde farklı olması kaporta parçaları birleşim noktalarında.Altyapı çok rijit olsa da sanırım kaporta birleştirmeler zayıf kalıyor.Kaput dalgalanımı konusu ise sanayide ufak bir rüzgar perdesi gibi bir plastiği kaput altına takarak çözülüyor sıkmayın canınızı
Teşekkür ederim. DPF sorunu olmaması için ara sıra devirli gezerim. Vitesin geçişleri gayet yeterli performans sunuyor.
Şunu fark ettim. 90-100 km ile eğim aşağı inerken araç vites küçülttü. Bu iyi bir şey mi oluyor?

mrtkap

Profesör
8 Ara 2017
889
1,615
2,320
İst.
Marka
Ford
Güvenlik donanımı:

Ekli dosyayı görüntüle 19504

Ekli dosyayı görüntüle 19505

Kullanıcı yorumu:

Yapılacaklar:

Diğer soracaklarım:

3. Sorunuza cevap veriyim ; Civic’te anlık yakıt tüketimi dijital çubukta(0-20L arası) görünür rengi değişmez sadece multimedya ekranının temasını değiştirebilirsiniz

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Hayırlı olsun, benim de bayide incelediğim ve genel haliyle gayet beğendiğim bir araç..
Umarım yukarıda bahsedilen potansiyel sorunları yaşamadan uzun süre, kazasız belasız binersiniz.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım