Honda Jazz 1.4 II Fun

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan bt
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Hayırlı olsun kazasız belasız güzel günlerde. Jazz hakikaten sınıfının en pratiklerinden, her zaman için. Ad önerisi olarak Güllü Erhan öneriyorum ben :) Renkten mütevellit :)

Cefakar Süleyman'ı 6-7 senede topladığım kadar bu arkadaşı 1 haftada toplamaya çalışıyorum. Çalışmalar başladı.
Önümüzdeki 1 hafta bolca şehirler arası yol programım olduğu için mümkün oldukça hızlı toparlamaya giriştim.

Sabah rot balans yaptırdım. 100'den sonra belli belirsiz bir titreme ve direksiyon tepkisinde ve toplamasında biraz gariplik vardı. Balanslar hafifti, rotlarda da hafif bozukluk varmış. Hepsi toparlandı ama hafif titreşim daha hafif şekilde kaldı. Arka lastiklerin izlerinde hafif bir balans bozukluğu var.
Öğlen yan camlara ve arka cama film yaptırdım. Ön kapılar ve ön kelebekler şeffaf diyebileceğimiz, %82 kadar UV filtresi uygulayabilen bir filmle kaplandı. Arka kapılar, arka kelebekler ve bagaj camı da şeffafa çok yakın ama bir tık daha mavi tonda renkli gibi ve %98 UV filtresi uygulayabilen bir filmle kaplandı. Ön cam ve tavana film önermediler. Zaten fiyat arşa çıkacaktı, yaptırmadım.
1720306917858.png

1720306834231.png

1720306866320.png

Öğleden sonra Photon'un Osram Nightbreaker muadili olduğu söylenen bir halojen ampulünü aldım. NB serisi ampul bulamadım. Üstündeki rezil led'leri söktürdüm, halojenleri taktırdım. Bir de güzelce ayarlattım. Gayet temiz oldu. Ampuller bir NB değil ama temiz, düzgün aydınlatan, zayıflığı olmayan bir halojen diyebiliriz. Fiyatın üçte biri olduğu düşünülürse gayet idare eder bir ürün.
1720306745502.png

Acil diyebileceğim bluetooth meselesi kaldı. Onu da bir şekilde çözmem gerek. Uzun yollar kulaklıkla çekilmez. Ha bir de park sensörü gerekiyor. Yorgunken dalgınlık olabiliyor insanda, yok yere patlatmayalım bagajı. Bir de bahçeye geri geri girerken avel köpeklerime pek güvenemiyorum.
Acil olmayan ön sislerdeki leş LED'leri de söküp yerine sarı ampul koymak ve yeni yaz sezonunda 2 lastik çözmek.

Son düzenleme:
Abi amma hızlı olmuş bu işler. Süleymanı özleyeceğiz.

Vites topuzunun rengi gözleri kanatıyor onu da al listeye lütfen :)

Bagaj hacmini duyunca şok oldum bu cücük nasıl bir bagaj saklıyormuş arkasında.

Güle güle, kazasız belasız kullan inşallah.

Ekleme: İsim önerisi için anket istiyoruz.

Abi amma hızlı olmuş bu işler. Süleymanı özleyeceğiz.

Vites topuzunun rengi gözleri kanatıyor onu da al listeye lütfen :)

Bagaj hacmini duyunca şok oldum bu cücük nasıl bir bagaj saklıyormuş arkasında.

Güle güle, kazasız belasız kullan inşallah.

Ekleme: İsim önerisi için anket istiyoruz.
sürerken hiç bakmadığım için katlanabiliyorum :'D İhtiyaçları tamamen bittiğinde sıra keyfi işlere de gelecek. Daha zaman var.

abi hayırlı olsun, corsayı çok seviyodum. güle güle bin jazz'a

Hayırlı olsun, güle güle kullanmak nasip olsun.

Jazz ile şöyle bir anım var :) Bir arkadaşım yarı otomatik 207'den* Jazz'a geçtiğinde 5.5 litre yakıyorum artık diye az yaktığını anlatmıştı bana. Ben de Japoncu ustama 5.5 litre yakıyormuş diye anlattığımda gayet ciddi bir şekilde bizim bakımını yapmadığımız araçlar öyle fazla yakıyor diye cevap vermişti. 4.5 litrelere inmek çok kolaymış o motorla :D

*: Şanzıman kalibrasyonu yapıldıktan sonra şehiriçi 11 litreden 9 litreye inmişti.

Hayırlı olsun, güle güle kullanmak nasip olsun.

Jazz ile şöyle bir anım var :) Bir arkadaşım yarı otomatik 207'den* Jazz'a geçtiğinde 5.5 litre yakıyorum artık diye az yaktığını anlatmıştı bana. Ben de Japoncu ustama 5.5 litre yakıyormuş diye anlattığımda gayet ciddi bir şekilde bizim bakımını yapmadığımız araçlar öyle fazla yakıyor diye cevap vermişti. 4.5 litrelere inmek çok kolaymış o motorla :D

*: Şanzıman kalibrasyonu yapıldıktan sonra şehiriçi 11 litreden 9 litreye inmişti.
Valla kolaymış ya. Ben de şaşırmalardayım =)

Bu arabayı TR'de popüler yapmayan iki şey var:

1- Honda Türkiye'nin burada Civic Sedan üretiyor diye bayilerde Civic sedan satmak istemesiyle, Jazz'ı ya çok fazla getirmemesi ya da getirdiklerini full paketten getirip fiyatını Civic seviyesine çıkarması. Özellikle ikinci kasadan sonra az olmasının sebebi bu.

Aynı yıl baz fiestalar'da arka camlar manuel, esp yok, yan airbagler yok, manuel klima var vs iken bu arabanın baz paketinde ESP, dört cam otomatik, altı airbag, otomatik klima, katlanır yan ayna vs var. Fiyatına göre kıyas yapanların en büyük hatalarından biri de elma armut kıyası.

2- B segmenti araç olarak değerlendirip "abi neredeyse megane parası ya" diye vazgeçilir. Halbuki Focus 3 sedan kadar bagaj hacmi var. MPV ile B segmenti arası bir şey zaten, özellikle yan silüetten bakınca.

Kıbrıs'ta ustalık, işçilik yok denecek seviyede TR'ye göre. O yüzden aşırı derecede Honda Fit (Jazz) vardır. Sebebi net, periyodik bakımlar ve ekstra olarak supap ayarı hariç istediği hiçbir şey yok bu arabanın. Ne triger, ne kavrama-debriyaj, ne çift kütleli volan, ne turbo , ne yağ soğutucu, ne termostat- yüksek basınç pompası vs vs. Bujileri iridyumdur. 100-120 bin km devirir. Hiçbir sensörü arıza yapmaz vs vs.

Bunun yanında 1.4 100 hp, 3200-3500 devir civarına kadar emme supabının tekini açar. Sonrasında çift supaba geçer. Bunlardaki vtec mantığı da bu. Az yakmasının sebeplerinden biri de bu. Ford fiesta 1.4 tdci 70'likten geçmiştim. Yok dizel torkuymuş falan hepsinin yalan dolan olduğunu, tek gerçeğin güç olduğunu daha ilk haftadan fark etmiştim :)

Son düzenleme:
Bugün eski sahibinin plakalıklar söküldü, yerine orijinal Honda plakalıklar takıldı. Yalnız yetkili servis kendi takmadığı sürece vermiyor, piyasası olmuş millet internette satmaya başlamış :/ Araba kırmızı Jazz olmasa belki yine ikna olmayacaklardı. Corci community'sinden çıktık hondacı tayfaya düştük... Normal kullanıcı profili bana haram :d
1720627124498.png

1720627495291.png