Hypermiling Tekniği ile Yakıt ekonomisi.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ibougur

Reis
8 Eyl 2016
2,257
4,523
5,020
29
İstanbul
Ben otobanda 15dk hiç gaza basmadan gittim yağ sıcaklığını 120den 70e indirdim benzin sıkıntısı yoktu babamın arabasıydı ama alışkanlık oldu acaba kaç yapabilirim dedim kastım

assettocorsaa

Profesör
11 Eyl 2016
685
1,268
2,270
Şehirler arası uzun yolda yavaş gitmek cidden sabır işi. Şahsen ben yapamıyorum, 150 nin altında gittiğimde uykum geliyor. Hatta bir keresinde gözlerim bir kaç saniyeliğine kapanmış yoldan çıkmak üzereyken son anda uyanıp kurtardım.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Şehirler arası uzun yolda yavaş gitmek cidden sabır işi. Şahsen ben yapamıyorum, 150 nin altında gittiğimde uykum geliyor. Hatta bir keresinde gözlerim bir kaç saniyeliğine kapanmış yoldan çıkmak üzereyken son anda uyanıp kurtardım.

Balıkesir Akçaydan, İstanbul Kartal'a 4 saate geldim. Ortalama yakıt tüketimi 8,4 litre

B

BilginGokay

Ziyaretçi
1.6 atmosferik aracım var şehir içi dışı 11 litre civarı yakıyor. Uzun yola çıkınca basmadan yapamıyorum. Yoksa git git yol bitmiyor.

Onay Kalkan

Profesör
8 Eyl 2016
415
749
1,695
29
Sakarya
Marka
Hyundai
Dün Tucson 1.6 T-GDI ile Sakarya'dan Eskişehir'e geldim ve hypermiling sınırlarını zorladım. İlk 10 km şehir içinden çıkmaya çalışmakla geçti ve yola çıktığım saat dolayısıyla trafik vardı. Trafikte bile hız sabitleyici ile gittim, hızımı direksiyon üstünden ayarladım. Trafikten çıkınca aracı 70 km/s hıza sabitledim, bir süre sonra da 80 km/s hıza çıktım. Yolun %70'i civarında yakıt tüketimi 6.4 L/100km idi (fabrika verisi 6.5). Sonrasında bitmek bilmeyen tırmanışla beraber 6.9L'ye çıktı. Eskişehir'e vardığımda 6.6L idi. Gideceğim yere vardığımda da 6.9L'ye yükseldi. Toplam 183km yol yaklaşık 2 saat 50 dakika sürdü ve elde edebildiğim ekonomi bu kadar. Şehir içi trafiklerini çıkarırsak fabrika verisini tutturdum sayılır. IMG-20160921-WA0001.jpg IMG-20160920-WA0001.jpg

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Dün Tucson 1.6 T-GDI ile Sakarya'dan Eskişehir'e geldim ve hypermiling sınırlarını zorladım. İlk 10 km şehir içinden çıkmaya çalışmakla geçti ve yola çıktığım saat dolayısıyla trafik vardı. Trafikte bile hız sabitleyici ile gittim, hızımı direksiyon üstünden ayarladım. Trafikten çıkınca aracı 70 km/s hıza sabitledim, bir süre sonra da 80 km/s hıza çıktım. Yolun %70'i civarında yakıt tüketimi 6.4 L/100km idi (fabrika verisi 6.5). Sonrasında bitmek bilmeyen tırmanışla beraber 6.9L'ye çıktı. Eskişehir'e vardığımda 6.6L idi. Gideceğim yere vardığımda da 6.9L'ye yükseldi. Toplam 183km yol yaklaşık 2 saat 50 dakika sürdü ve elde edebildiğim ekonomi bu kadar. Şehir içi trafiklerini çıkarırsak fabrika verisini tutturdum sayılır.Ekli dosyayı görüntüle 428 Ekli dosyayı görüntüle 429

Çok harika veriler bunlar,
4x4 ve 180 beygirlik makineye.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Sizin yine hiz sabitleyici ve otomatik vitesiniz var. İşin yuzde 95 ni yapiyor. Ben bide bu islerin hammalligini yapiyorum. :(

Porsche

GALERİCİ
8 Eyl 2016
11,127
23,291
6,520
İstanbul
Marka
Zirai Traktör
Babam hız sabitleme kullanmayı sevmiyor. O kadar ki cc yi bile donanımdan çıkarıp yerine farklı bişey isteyen biri. Kasarak Afyon istanbul arasını 100 120 arası 5.7 ile gitti araç 1.4 150 dsg passat. Ekonomi modunda gitti bu arada. Bence daha da düşebilir bu değer hız sabitleyici ile kullansa siz ne dersiniz bu arada araç full dolu

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Babam hız sabitleme kullanmayı sevmiyor. O kadar ki cc yi bile donanımdan çıkarıp yerine farklı bişey isteyen biri. Kasarak Afyon istanbul arasını 100 120 arası 5.7 ile gitti araç 1.4 150 dsg passat. Ekonomi modunda gitti bu arada. Bence daha da düşebilir bu değer hız sabitleyici ile kullansa siz ne dersiniz bu arada araç full dolu

Sabitleyiciler genelde yuzde 5 ile 10 arasi tuketimi artiriyor.

Porsche

GALERİCİ
8 Eyl 2016
11,127
23,291
6,520
İstanbul
Marka
Zirai Traktör
O zaman sabitleme kullanmadan daha iyi veriler elde edilebilir. Peki bu değeri daha düşürmek için ne yapabiliriz. Ben kaput çizgilerine bant çekmeyi düşünüyorum

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
O zaman sabitleme kullanmadan daha iyi veriler elde edilebilir. Peki bu değeri daha düşürmek için ne yapabiliriz. Ben kaput çizgilerine bant çekmeyi düşünüyorum

Hypermilciler 2 hiz ustunde dururlar. Saate 72 km ve saate 97 km. Otobanda 97 km yi gecmezseniz ruzgar dirence okadarda fazla etki etmez. Ama 72 km hizla gitmek, 97 ile gitmekten yuzde 10 ile 20 arasi tasarruf saglar.

Onay Kalkan

Profesör
8 Eyl 2016
415
749
1,695
29
Sakarya
Marka
Hyundai
Ben ekonomi yapmak istediğimde şehir içinde bile hız sabitleyici kullanıyorum. 30 km/s hıza kadar sakince çıktıktan sonra hızımı tamamen direksiyon üzerinden ayarlıyorum ve bu sayede ciddi yakıt tasarrufu sağlıyorum. Hız sabitleyici kullanmadığımda anlık tüketim çok oynamaya başlıyor. Belki ben gazı yeterince hassas ayarlayamıyorumdur ama sonuç olarak hız sabitleme sisteminin yakıt tasarrufuna katkı sağladığını düşünüyorum.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Ben ekonomi yapmak istediğimde şehir içinde bile hız sabitleyici kullanıyorum. 30 km/s hıza kadar sakince çıktıktan sonra hızımı tamamen direksiyon üzerinden ayarlıyorum ve bu sayede ciddi yakıt tasarrufu sağlıyorum. Hız sabitleyici kullanmadığımda anlık tüketim çok oynamaya başlıyor. Belki ben gazı yeterince hassas ayarlayamıyorumdur ama sonuç olarak hız sabitleme sisteminin yakıt tasarrufuna katkı sağladığını düşünüyorum.

Hocam ufak bir yanliş bilgi verdim. Hiz sabitleyci normal surucuden cok daha az yaktiriyor. Ama hypermilier birisi kullaniyorsa cruse control hypermilerci kadar az yaktiramiyor. Cc hypercidan cok, normal surucuden az yaktirir.

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım