Hyundai Getz 1.5 CRDİ VGT 2008

Goktug

Profesör
Destekçi
9 Eyl 2016
512
562
1,770
24
Selamlar tekrardan babama temiz sorun çıkartmayacak çıkartsa da uygun yollu halledilebilecek, az yakan araba arayışımızda 1 hafta önce Getz'imizi aldık. Aracın 2. sahibi sayılırız 0 alındığı belgeler duruyor. O yılda 24 bin tl'ye alınmış bir otomobilin şimdi ikinci elinin temizlerini 40 bin TL'ye kadar çıkması da ayrı bir konu zaten.
2008 Hyundai Getz 1.5 CRDİ VGT 110 hp, 130.000 km, 240 nm tork ,1050 kg civarı, yakıt yok :) 4 fren disk ABS,EBD hava yastığı,Park sensörü sonradan takılandan, Kırmızı renk :) . Garip olan şey ultra paket olarak isimlendirilmiş 0 alındığı belgede. Değişen yok. Hasar kaydı yok. On sağ çamurlukta boya var sadece. Aracı aldık ve tüm koltukları söküp yıkama işlemine başladık. Aracın sürüşü oldukça atak, hoşuma gitti açıkcası ama çok yüksek olduğu için virajlarda yatıyor, hor kullanılmamış bir araç. Bu arada 14 inç teneke jant var. Orijinal ebatlarda tamamen satan arkadaş lastikleri yeniledi. Sis farı almayı düşünüyorum orijinal. Duruma göre çelik jant almak istiyorum ama orijinal bir jant olsun istiyorum. Tork,Arıcıoğlu vs. güvenmiyorum. Bilgisi olan varsa bu jant firmaları ile ilgili yazarsa sevinirim.
Henüz fotoğraf çekmedim dıştan atacağım.
NDm9mQ.jpg

DDp8go.jpg

qvVmOZ.jpg

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,018
7
51,352
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Güle güle kullanın. Hyundai'nin yükseliş döneminin ilk araçlarındandır. Severim. :) Yakın zamana kadar fiyat/performans modellerindendi. (artık öyle bir model kalmadı gibi)

Getz'leri kendim zorlayacak kadar sürmedim ama gözümle şahit olduğum ve birinci ağızdan duyduklarım kadarıyla sürüşte iki önemli sıkıntısı var. Birincisi, araba yol tutuş limitlerine geldiğinde kopmadan önce söylemiyor, kopunca da aniden arkasını bırakıp spin atıyor. İkincisi de, araba hakikaten çok seri ama frenleri bu seriliğe ve sanıldığından daha ağır kasasına yetersiz geliyor. Acil durumlarda birkaç metre önce dursaydı dedirtiyor. Arabaya masraf etmeyi düşünürseniz benim tavsiyem, daha büyük fren diskleri ve kaliteli balatalardan başlamanız yönünde olur. Arabanın arkasını koparmasına yapılacak çok fazla şey yok. Yaylar amortisörler coilover'lar filan illa ki faydalı olur ama yapılacak masrafa değmez, arabayı normal kullanmak en iyi çözüm olur :)

Jantlar konusunda titizseniz, direkt driven34'e dm'den yazıp 14" (sanırım bijon aralığı 4x100, genişliği de 5 olması lazım) jantlar hangi modellerde var sorun derim. :) Ama kalite bakımından Türk malı jantlar da gayet iyi oluyor. En azından o konuda içiniz rahat olabilir.

Goktug

Profesör
Destekçi
9 Eyl 2016
512
562
1,770
24
Güle güle kullanın. Hyundai'nin yükseliş döneminin ilk araçlarındandır. Severim. :) Yakın zamana kadar fiyat/performans modellerindendi. (artık öyle bir model kalmadı gibi)

Getz'leri kendim zorlayacak kadar sürmedim ama gözümle şahit olduğum ve birinci ağızdan duyduklarım kadarıyla sürüşte iki önemli sıkıntısı var. Birincisi, araba yol tutuş limitlerine geldiğinde kopmadan önce söylemiyor, kopunca da aniden arkasını bırakıp spin atıyor. İkincisi de, araba hakikaten çok seri ama frenleri bu seriliğe ve sanıldığından daha ağır kasasına yetersiz geliyor. Acil durumlarda birkaç metre önce dursaydı dedirtiyor. Arabaya masraf etmeyi düşünürseniz benim tavsiyem, daha büyük fren diskleri ve kaliteli balatalardan başlamanız yönünde olur. Arabanın arkasını koparmasına yapılacak çok fazla şey yok. Yaylar amortisörler coilover'lar filan illa ki faydalı olur ama yapılacak masrafa değmez, arabayı normal kullanmak en iyi çözüm olur :)

Jantlar konusunda titizseniz, direkt driven34'e dm'den yazıp 14" (sanırım bijon aralığı 4x100, genişliği de 5 olması lazım) jantlar hangi modellerde var sorun derim. :) Ama kalite bakımından Türk malı jantlar da gayet iyi oluyor. En azından o konuda içiniz rahat olabilir.
Teşekkür ederim bilgiler için abi. Ben limitlerde kullanmayı severim özellikle viraj kasmayı vectramızda yapıyordum ama bu araçta virajlarda yatıyor. Siz iyiki söylediniz abi birden spin attığını yoksa bir yerde patlayabilirdim. Babamın arabası olduğu için zaten pek zorlamıyorum. Ama vectradan sonra çok seri geldiği için kalkışları çok zevkli geliyor. Bijon aralığı 4x100 evet abi. Fazla masraf yapacak durumumuz yok biriktirdiğim paralardan birşeyler yapıyorum. İlk işim 10/30castrol yağ var daha 5 bin kmsi felan var. Ama erken biriktirisem 5/30 mobil yada motul yağ kullanmayı düşünüyorum. Artık servislerde de 5/30 kullanıyorlarmış zaten, sentetik olduğu için daha sessiz ve performanslı olacak diye düşünüyorum.

Son düzenleme:
1 Ocak 2017
2,657
9,779
5,270
38:22:37:12
Marka
Bugatti
Teşekkür ederim bilgiler için abi. Ben limitlerde kullanmayı severim özellikle viraj kasmayı vectramızda yapıyordum ama bu araçta virajlarda yatıyor. Siz iyiki söylediniz abi birden spin attığını yoksa bir yerde patlayabilirdim. Babamın arabası olduğu için zaten pek zorlamıyorum. Ama vectradan sonra çok seri geldiği için kalkışları çok zevkli geliyor. Bijon aralığı 4x100 evet abi. Fazla masraf yapacak durumumuz yok biriktirdiğim paralardan birşeyler yapıyorum. İlk işim 10/40 castrol yağ var daha 5 bin kmsi felan var. Ama erken biriktirisem 5/30 mobil yada motul yağ kullanmayı düşünüyorum. Artık servislerde de 5/30 kullanıyorlarmış zaten, sentetik olduğu için daha sessiz ve performanslı olacak diye düşünüyorum.
10w40 mı? Neden o kadar kalın yağ tercih etmişler? Acaba motor yağ mı üflüyordu çünkü daha bugün arkadaşın erasına 10w-40 koydular yağ üflediği için ve sorun çok çok azaldı. :D

Goktug

Profesör
Destekçi
9 Eyl 2016
512
562
1,770
24
10w40 mı? Neden o kadar kalın yağ tercih etmişler? Acaba motor yağ mı üflüyordu çünkü daha bugün arkadaşın erasına 10w-40 koydular yağ üflediği için ve sorun çok çok azaldı. :D
Ekspere soktuk ya. Sıkıntı yoktu. Bu arada 10/30 muş pardon ayrıca araba orjinal
.Rahat olabilirsin.

Son düzenleme:

Goktug

Profesör
Destekçi
9 Eyl 2016
512
562
1,770
24
Hazır koltukları sökmüşken yokmu bir Sparco, Recaro bağışayacak :D Böyle görünce insanın içi gidiyor. Ah imkanlar ah.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,018
7
51,352
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Teşekkür ederim bilgiler için abi. Ben limitlerde kullanmayı severim özellikle viraj kasmayı vectramızda yapıyordum ama bu araçta virajlarda yatıyor. Siz iyiki söylediniz abi birden spin attığını yoksa bir yerde patlayabilirdim. Babamın arabası olduğu için zaten pek zorlamıyorum. Ama vectradan sonra çok seri geldiği için kalkışları çok zevkli geliyor. Bijon aralığı 4x100 evet abi. Fazla masraf yapacak durumumuz yok biriktirdiğim paralardan birşeyler yapıyorum. İlk işim 10/30castrol yağ var daha 5 bin kmsi felan var. Ama erken biriktirisem 5/30 mobil yada motul yağ kullanmayı düşünüyorum. Artık servislerde de 5/30 kullanıyorlarmış zaten, sentetik olduğu için daha sessiz ve performanslı olacak diye düşünüyorum.
Servis hangi yağı öneriyorsa onu kullanın. Tam sentetik kullanın. Max. 10bin km'de bir değiştirin. Bunları gözetirseniz markaya modele fazla düşünmeye gerek yok. Dayanıklı motordur :)

prnd

Profesör
11 Ocak 2018
99
196
1,060
Manisa
hayırlı olsun güle güle kullanın arkadaşımda da bu aractan var o da seriliğinden memnun tabi onun araç 220bin kmde :)

Goktug

Profesör
Destekçi
9 Eyl 2016
512
562
1,770
24
Servis hangi yağı öneriyorsa onu kullanın. Tam sentetik kullanın. Max. 10bin km'de bir değiştirin. Bunları gözetirseniz markaya modele fazla düşünmeye gerek yok. Dayanıklı motordur :)
Abi acaba spacer taksam iz genişliği artacağı için bir nebze daha iyi olmaz mı? Bir daha ki lastik değişimde lastiği genişletsem felan. Aracın benimle iletişim kurmasını sağlamak istiyorum.

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,018
7
51,352
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Abi acaba spacer taksam iz genişliği artacağı için bir nebze daha iyi olmaz mı? Bir daha ki lastik değişimde lastiği genişletsem felan. Aracın benimle iletişim kurmasını sağlamak istiyorum.
O toplara hiç girmeyin. Özellikle spacer ile ön düzenin bütün geometrisi bozulur, olan dengesini kaybetme riskiniz de var. Büyüyecek jantlarla yakıt tüketiminin artması ve ön düzenin ömrünün azalması da garanti. Bütün ön düzeni baştan tasarlayıp custom yaparım derseniz ayrı. Onu geçtim, lastiklerin davlumbaza sığması sürtmesi bilmemnesi var. Getz, doğası gereği böyle bir araba, onun Getz olduğunu bilerek beklentileri şekillendirmek gerekir. Bu, benim 1.2 Corsa'yı drift aracı yapmaya çabalamam gibi bir şey. =) Arabanın daha iyi iletişime geçmesi için yapacağınız masrafın daha azıyla üstüne para koyup Fiesta 1.6 tdci filan alırsınız öyle diyeyim :) Onda en azından ST paketine doğru çalışmalar için uygun altyapı olur =)

Sari

Profesör
2 Ocak 2018
951
1,428
2,020
Edirne
Marka
Opel
Hayırlısı olsun, seri atik araç ama bt hocamın dediği gibi sürüş konusunda sıkıntılarını bende duymuştum. Jant konusunda malum sitede başka modellerden çıkma 4x100 orjinal jantlarına yönelebilirsin. Jant önemli konu ben de orjinal olmasından yanayım replika da her an her şey olabilir.

Goktug

Profesör
Destekçi
9 Eyl 2016
512
562
1,770
24
O toplara hiç girmeyin. Özellikle spacer ile ön düzenin bütün geometrisi bozulur, olan dengesini kaybetme riskiniz de var. Büyüyecek jantlarla yakıt tüketiminin artması ve ön düzenin ömrünün azalması da garanti. Bütün ön düzeni baştan tasarlayıp custom yaparım derseniz ayrı. Onu geçtim, lastiklerin davlumbaza sığması sürtmesi bilmemnesi var. Getz, doğası gereği böyle bir araba, onun Getz olduğunu bilerek beklentileri şekillendirmek gerekir. Bu, benim 1.2 Corsa'yı drift aracı yapmaya çabalamam gibi bir şey. =) Arabanın daha iyi iletişime geçmesi için yapacağınız masrafın daha azıyla üstüne para koyup Fiesta 1.6 tdci filan alırsınız öyle diyeyim :) Onda en azından ST paketine doğru çalışmalar için uygun altyapı olur =)
O zaman uslu bi çocuk oluyorum ben :). Yapacak bir şey yok

boris-M5

Profesör
30 Eki 2016
803
1,219
2,270
istanbul
Marka
Peugeot
Hayırlı olsun öncelikle,jant konusunda ise en basitinden 1.6 cool jantı olabilir.Tabi istersen 3.5 luk yay ve arkalara 2 cm lik spacer ile de güzel olabilir.
faf.png

Bu da 2006 sonrası getzlerin özellikleri.Bilgi olsun.
lhg.png

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Hayırlı olsun, kazasız belasız.
Arabanın kapasitesi belli, çok oynamanızı önermem ama zevk meselesi tabii, oynarsanız da aldığınız riski unutmamanızı öneririm.
Türk malı olarak CMS öneririm. Makul fiyatlı güzel jantları olan bir firma.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım