Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,199
45,789
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
2000 TL gayet normal bir ucret. Pistte is yapacak 4 lastik bugun zaten 2 bin liranin uzerinde. O araca takilacak en iyi lastik bile daha haftasini doldurmadan omrunu doldurur ne kadar kiralandigi ile dogru orantili olarak. Frenlerin yenilenmesi, sık bakima girecek olmasi, muhtemel kaza maliyetleri v.s dusunulunce mali riski isletmeci icin ciddi yuksek. Haliyle herkesin binebilecegi uygun fiyat sunmalari zor.

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Nürburgring e ile karşılaştırıyorum kafamda, swift sport tur ücreti 100 euro ortalama, biz burda megane a 2000 tl diyoruz, 1200-1300 normali bu işin, 2000 harbiden çok fazla

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Clio 500-600, megane 1200-1300 olursa bence normal, fren o kadar kolay biten bişey değil, clio cupların fiyatıyla orantıladım kafamda.

dthhasan

Hasan H Ayan
Sanmıyorum :)
Beta Programı
23 Ara 2017
4,285
16,186
5,720
çanakkale
Marka
Renault
İstanbul parkta kolpa bir sür yan var ama.20 dakika 100 lira 4 saat 4 bin lira.bi gariplik yokmu.birim fiyatta 20 dakikalık daha pahalıya gelmesi lazım değil mi

Rockhound

Düz Yol Gazcısı
17 May 2019
39
147
235
41
Acıbadem
Marka
BMW
Bence fiyatlar makul arkadaşlar.
Hayır işi değil yaptıkları kar amacı taşımak zorundalar, masraflarını karşılamak sürdürebilir olmak zorundalar.

Tek eleştiri araç tercihi olabilir.

Birebir aynı, güvenlik önlemi arttırılmış araçlarla sadece pilotaja bağlı tur zamanı ölçümü ve sıralaması rekabet açısından gayet güzel.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,853
26,179
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Şu piyasa koşullarında fiyatlar bence de normal. Belki turbo dizel yerine atmosferik başka araçlar tercih edilip fiyat bi tık ucuzlatılabilirdi

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,693
2
9,626
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Herkes normal demiş fiyatlara mesele o değil mesele aracı verirken ne istiyorlar , atıyorum bastın gidiyorsun birde baktın baskı balata bitmiş :D haydee sana mı kaldı şimdi yada baltalanan pist zamanına mı ? mesele bu para karşısında sana ne veriyorlar ve senden ne teminat istiyorlar :) önce bunun karşılanması lazım :)

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,017
7
51,352
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Arkadaşlar kendi aracınızla girseniz ne kadar mal olur onu da düşünmek gerek. Ben, forumdaki yürütme maliyeti en düşük 5 araçtan birine sahibimdir muhtemelen. Hakkını vererek bir seans piste girsem;
4 lastik 1000₺,
Ön fren disk&balata 500₺,
Motor yağı 150₺,
Benzin 100₺,
Seans ücreti hariç toplam 1.750₺ harcamış olacağım. Bu benim 1.2 atmosferik, İstanbul Park için bisiklet gibi kalacak olan arabam için geçerli. 2000₺'lik araç kiralama gayet makul. Lastikler 1 değil 2 kiralamada bitse, balatalar 3-4 seansta bir değişse yine bile kâr marjı çok düşük oluyor. Kimseden zararına amme hizmeti yapmasını beklememek gerek. :)

Herkes normal demiş fiyatlara mesele o değil mesele aracı verirken ne istiyorlar , atıyorum bastın gidiyorsun birde baktın baskı balata bitmiş :D haydee sana mı kaldı şimdi yada baltalanan pist zamanına mı ? mesele bu para karşısında sana ne veriyorlar ve senden ne teminat istiyorlar :) önce bunun karşılanması lazım :)
Ayağının altında baskı balata veya fren bitip de yolda kalırsan o zaman sıkıntı çıkarma hakkın olur işte. :)

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
En basitinden lastik fiyatları (Continental Premium Contact 6 Türkiye'de boyuta göre 400 civarında başlıyor, Avrupa'da 60 eurodan başlıyor) bile 7 kat fazla. Bunun gibi hemen hemen her malın birim fiyatı fazla. İthal ederek çarkı döndürüyoruz, ucuz olması için, onlarla aynı fiyatta olması için bir neden yok.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,199
45,789
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bu araclarin en buyuk maliyetli ve en cabuk harcanacak sarf malzemesi lastikleridir. Cok sanmiyorum bu araclara duzenli olarak conti, michelin gibi ust duzey markalarin performans lastiklerini koyacaklarini. Onun maliyetinin altindan 2000 lira kiralama ucreti ile kalkilmaz.

Onu gectim yerli diye gidip Petlas alsalar piste uygun pt721 731 v.b model lastiklerin de fiyati oyle pek uygun degil ki lastik dedigin pistten en iyi verimi, zevki alabilmen icin en hayati sarf malzemesidir. Bakalim hangi lastikleri kullanacaklar, ne sıklıkla bu lastikleri yenileyecekler cok merak ediyorum.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Bu araclarin en buyuk maliyetli ve en cabuk harcanacak sarf malzemesi lastikleridir. Cok sanmiyorum bu araclara duzenli olarak conti, michelin gibi ust duzey markalarin performans lastiklerini koyacaklarini. Onun maliyetinin altindan 2000 lira kiralama ucreti ile kalkilmaz.

Onu gectim yerli diye gidip Petlas alsalar piste uygun pt721 731 v.b model lastiklerin de fiyati oyle pek uygun degil ki lastik dedigin pistten en iyi verimi, zevki alabilmen icin en hayati sarf malzemesidir. Bakalim hangi lastikleri kullanacaklar, ne sıklıkla bu lastikleri yenileyecekler cok merak ediyorum.

Hangi lastikleri takacaklar bilemem ancak o mesajım kıyas amaçlıydı.
Kesin olan şey, bugün en bilinmeyen markayı alsanız bile 60 birimden fazla para ödeyeceğiniz.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,199
45,789
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Hangi lastikleri takacaklar bilemem ancak o mesajım kıyas amaçlıydı.
Kesin olan şey, bugün en bilinmeyen markayı alsanız bile 60 birimden fazla para ödeyeceğiniz.
Yok o kisim dogru hocam. Zaten basliga yapilan yorumlarin geneline gore cevap vermeye calistim. Vasat performans lastikleri bile uygun fiyatli degilken kalbur ustu yahut premium markalarin modelleri hepten yuksek. Burada 2 bin lira para verip su araclarla pist yapacak bir suru insan 3 turda o lastiklerin canini alacak kadar kasabilir ki cogu kisi parasini verdim canini alirim tarzinda surecktir. Haliyle o kullanmaya lastik degisim sıklıgı artacaktir. Muhtemelen herhangi bir ureticiyle belli adet ve fiyat uzerinden daha uygun maliyetlerle anlasma durumuna gideceklerdir.

Son düzenleme:

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,693
2
9,626
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo

Clio cupta lassa impetus revo 2+ vardı yanlış değilsem , şimdide büyük ihtimali ben lassa drivewayse veriyorum :D

Ayağının altında baskı balata veya fren bitip de yolda kalırsan o zaman sıkıntı çıkarma hakkın olur işte. :)

Ondan önce bizden ne istiyorlar acaba :D atıyorum imzalıyoruz sözleşme orada atıyorum baskı balata biterse sen ödersin gibi şeyler olabilir mi diye düşünüyorum , bizden istedikleri teminat nedir , onları verdiği teminat nedir önce bunu tartışmak lazım :D

sleepingawake

Asfalt Kurutucu
22 Nis 2019
58
44
520
Marka
Honda
Peki asfalt maliyeti dövize bağlı değil mi? Üretim için gereken petrol de yerli kaynaklardan mı?

Bir düşünelim:
Araç: Yerli üretim ama fiyatı kura bağlı
Araç modifikasyonları: İşçilik hariç ithal
Araç yedek parça/sarf malzemeleri: Çok yüksek oranda ithal
Pist için kullanılan inşaat malzemeleri: Çok yüksek oranda ithal
.....

Maliyetlerin neredeyse hepsi ithal ve dışa bağımlıyken nasıl olur da pist ücretinin çok daha ucuz olmasını bekleyebiliriz?
Neticede dünyanın en iyi pistlerinden bence 3. olan İstanbul Park pahalı olması sebebiyle F1'de müşteri çekemediği için ve çeşitli sebeplerle çürümekte. Ülkedeki insanların alım gücüne fiyat politikası yapılmalı diyorum. Tur başına benden 500tl alırsa gitmem (arabam 182 beygir ve daha fazla ödüyorum ne mantıksa), 60 tl gibi bir rakam alır yılda birkaç kere giderim. Bu kadar basit mantık. Kendileri kaybeder.

Dolarla birlikte pist fiyatları artarsa biz de otobanda gazlamaya devam ederiz...

Bu pistler artık yapılı, kur etki etmemeli o kadar. Nordscheife 10 yıl önce de aynı fiyattı, ya ülkemizde durum?

Son düzenleme:

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Almanya kişibaşına gelir 45.000$ aylığa vurursan 4.000$ civarı eder ve bu da saatlik yaklaşık 25$ civarı yapar. Sen ufak hesaplara bakarken ben orada 10 kat farktan bahsediyorum. Dünyada fiyatlandırma standartı saatlik kazanca göre yapılmalı bunu diyorum. Neticede asfalt yerli üretim. İstanbul Park nasıl bilmem ama TR şartlarında pist fiyatları bu kadar yüksek olmamalı onu diyorum. Ucuz pist varsa düzgün bilgilendirin.

asufhsduhgsdu doğru ben ufak hesaplara bakıyorum. Malum hayat bunu gerektiriyor 😄
TR için de kişi başı milli gelir TÜİK verilerine göre 9632 USD. Aylık 802 USD yapar. Bu da TL olarak güncel kurla 4627 TL. Evet büyük resmi gören adam : Etrafında sor bakalım kaç kişi bu parayı kazanıyor 😄
Büyük resmi gördüğün için benden daha iyi bilirsin ama dünyada fiyatlandırmanın belli standardı yoktur :(. Hani bizde de yanlış hatırlamıyorsam serbest piyasa ekonomisi vardı 😄
Ha bir de bu işlerden pek anlamam ama asfalt da petrol yan ürünü, ham maddesi bitüm. Yani ben bu konuda da dışa bağımlıyız diye biliyorum ama belki yanlıştır bildiğim.

Son düzenleme:

kaanc5

Profesör
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
904
1,201
2,320
İstanbul/Lüksemburg
Marka
BMW
Neticede dünyanın en iyi pistlerinden bence 3. olan İstanbul Park pahalı olması sebebiyle F1'de müşteri çekemediği için ve çeşitli sebeplerle çürümekte. Ülkedeki insanların alım gücüne fiyat politikası yapılmalı diyorum. Tur başına benden 500tl alırsa gitmem (arabam 182 beygir ve daha fazla ödüyorum ne mantıksa), 60 tl gibi bir rakam alır yılda birkaç kere giderim. Bu kadar basit mantık. Kendileri kaybeder.

Dolarla birlikte pist fiyatları artarsa biz de otobanda gazlamaya devam ederiz...

Bu pistler artık yapılı, kur etki etmemeli o kadar. Nordscheife 10 yıl önce de aynı fiyattı, ya ülkemizde durum?
Pistin kalitesi de alım gücümüz gibi olsaydı dediğiniz mantıklı olabilirdi. 20 dakikasına 250 TL istenmesini çok görmenizi anlayamadım, tur başına dediğiniz bedel 2x20 dk ücreti ki aracınızla 40 dakikada bir tur atmadığınıza inanmak istiyorum.

Otobanda gazlayıp insanları tehlikeye atmanın hiçbir bahanesi olamaz, ülkede pist olmasa bile bu bahane olmamalı. Örnek verdiğiniz ülkelerde de otobanda kafanıza göre gazlayın bakın ehliyetinizi kaç gün içinde kaybediyorsunuz ;)

10 yılda para birimimizin değer kaybına bakarak Almanya ile kıyaslamanın ne kadar abes olduğunu görmek mümkün. Hatta bırakın son 10 yılı, her sene fiyatı artmayan tek bir hizmet veya ürün aklıma gelmiyor.

CVfilms

Profesör
11 Eyl 2016
426
814
1,845
Marka
BMW
Almanya kişibaşına gelir 45.000$ aylığa vurursan 4.000$ civarı eder ve bu da saatlik yaklaşık 25$ civarı yapar. Sen ufak hesaplara bakarken ben orada 10 kat farktan bahsediyorum. Dünyada fiyatlandırma standartı saatlik kazanca göre yapılmalı bunu diyorum. Neticede asfalt yerli üretim. İstanbul Park nasıl bilmem ama TR şartlarında pist fiyatları bu kadar yüksek olmamalı onu diyorum. Ucuz pist varsa düzgün bilgilendirin.

Yilda 45.000 dolar , almanyada asgeri üçret nerde bu kadar yüksek :) hemen almanyaya gidip :)

Oronra

Asfalt Kurutucu
24 May 2019
169
78
510
44
Marka
Honda
Yuksek fiyattan sikakyetci olmak gelir duzeyini gostermez. Cok kazananda fiyattan sikayetci olma hakkina sahip. Cevabini tuketmeyerek verebilir ama madem kazaniyorsun neden ucreti cok buluyorsun demek haksiz bir yaklasim.

İsletmeci kar yapacak hakli,
Tuketici uyguna tuketmek isteyecek oda hakli,

Malesef guzel ulkemin sartlari bu konusulanlar iste. Uretmeden sadece tukettigimiz surece daha cok konusulacak konular bunlar.

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,655
1
64,533
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Merhabalar, konu kilit.

Moderasyon sonrası tekrar aktif hale getirilecektir, farklı başlıklarda devam ettirenler hakkında ayrıca işlem yapılacaktır.
Teşekkürler

Tepkiler: dthhasan ve S.Asil

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,655
1
64,533
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Moderasyon uygulandı, konuyla alakasız tartısma içeren bazı gönderiler silindi.
Çok fazla gönderi olduğu için yanlışlıkla sildiğim olabilir, telefondan hata yapmış olma ihtimalim var. Akşam bilgisayardan kontrol edeceğim, Dmden falan da bana ulaşabilirsiniz.

Lütfen tartışma devam etmesin.

Saygılar

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım