İstanbuldan Almanya'ya arabayla gitmek

akinayk

Elit Apaçi
9 Eki 2016
50
46
970
Herkese selamlar
Önümüzdeki günlerde kendi aracımızla nasipse Almanya'ya yolculuğumuz var. Böyle bir şey ilk olacak. Tecrübesi olan arkadaşların bilgisine ihtiyacımız var. Şu ana kadar bazı şeyler öğrendik. Farlar gece gündüz açık olacak, Hız sınırını milim geçmeyeceğiz. (Bilhassa Bulgaristan'da) Araçtaki herkese ait reflektörlü yelek bulunacak. gibi. Başka neler olabilir ? Her türlü tecrübelerinizi bekliyorum.

furkankaya585597

Profesör
8 Eyl 2016
1,778
1,064
2,420
Çok bilgim yok ama Gürcü ve Bulgar polisinin çok rüşvetçi olduğunu ve bazı yollarının tehlikeli olduğunu duydum. Yolda mola verdiğinizde olabildiğince ana yollarda durmaya ve arabada değerli eşya bulundurmamaya çalışın. Bir de arabayı göz önünde bir yere park edin.

akinayk

Elit Apaçi
9 Eki 2016
50
46
970
Çok teşekkürler. Bilhassa kendisi gidip gelen yok mu ? Daha özel bilgileri olan ? Sabah 6 da Kapıkule'den girin denildi. Sebebini pek anlayamadık. "Sıla Yolu izin yolu" gibi videolar da seyrettik ama hep gurbetçilerin çekimi. 34 plaka olunca bir şey olur mu?

Patri

Profesör
22 Eyl 2016
258
440
1,395
Ben baya bi gittim öğrenmek istediğiniz detayı sorabilirsiniz.

akinayk

Elit Apaçi
9 Eki 2016
50
46
970
Ben baya bi gittim öğrenmek istediğiniz detayı sorabilirsiniz.
Merhaba
Mesela Kapıkule'den Bulgaristan'a hangi saatte girmek avantajlıdır. Şuan sabah 06:00 gibi planladık. Almanya'dan dönüşler genelde Macaristan üzerinden gibi. Öyle midir? Başka aklınıza gelen ne varsa anlatırsanız çok yardımcı olursunuz.
Teşekkürler.

petrich

Profesör
7 Eyl 2016
536
880
1,820
İzmit
Marka
Mazda
Her sene en az bir defa olmak üzere kapıkuleden girip makedonya sınırı yakınlarına kadar gidiyoruz. 10-15 sene önce evet her yerde polis vardı ve rüşvet konusunda baya abartılı davranıyorlardı fakat artık öyle bir durum söz konusu değil çok nadir polis bulunuyor. Bulgaristanda yaptığım 3-4 bin km de sadece 1 kez polis tarafından durduruldum oda hız sınır ihlaliydi 20 leva vererek yırttım açıkçası işime geldi. Hırsızlık konusunda ise türkiyedeki vakalardan pek farksız değil durum hatta oranlar aynıdır bile (En son 4-5 sene önce almancı bir aileyi soyduklarını duymuştum.)
Kapıkule sofya arası 306 km civarı son seferimde 2 saatte varmıştım oraya tamamen otoban bu kısım ordan sonra sırbistana doğru olan yolu hiç kullanmadım o yüzden kalitesini bilmiyorum.
Saat olarakta yolu bilmiyorsanız tabela okumak yol bulabilmek açısından gündüz gitmenizi tavsiye ederim onun dışında gece veya gündüz pek bir fark yaratmıyor eskisi gibi. Almancı dönüşüne yakalanmadığınız sürece her saat uygundur geçen sene 11:30 da girip 18:30 da sınırdan anca çıkabilmiştik.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Arkadaşlar, ilerki yıllarda gitmek için Google navigasyon üzerinden ücretsiz yolları kullanrak gitmeyi planlıyorum. Otobana felan para kaptırmamak için tabiki.
Google ücretsiz yollar ayarını yapıpda Almanya Bremene giden varmı aranızda.

alptamer

Profesör
26 Eki 2016
995
1,903
2,270
İstanbul
Marka
BMW
Herkese selamlar
Önümüzdeki günlerde kendi aracımızla nasipse Almanya'ya yolculuğumuz var. Böyle bir şey ilk olacak. Tecrübesi olan arkadaşların bilgisine ihtiyacımız var. Şu ana kadar bazı şeyler öğrendik. Farlar gece gündüz açık olacak, Hız sınırını milim geçmeyeceğiz. (Bilhassa Bulgaristan'da) Araçtaki herkese ait reflektörlü yelek bulunacak. gibi. Başka neler olabilir ? Her türlü tecrübelerinizi bekliyorum.
Polis sizi çevirirse 2 adet reflektör ve 2 adet fosforlu yelek lazım. Yunanistan'da yollar dümdüz, radarlara dikkat.
Vignette'ye dikkat, avusturya için geçerli. Almanya'da gişelerin olması lazım, vignette yok.

Parkschein'a dikkat. Parkautomatları var. Onları kullanmayı unutmayın.

Hız sınırını aşmak yok (Otobanda 130 km/h, Almanya'da bazı otobanlarda sınır yok. Sadece bazı otobanlarda.), sağ şerit boşsa soldan gitmek yasak(rechtsfahrgebot). Bunu da unutmayın.

Otobanda öndeki araca fazla yaklaşmayın, ciddi cezası var. Hız sınırları içerisinde kalmak yetmiyor yani. Yaya geçitlerine dikkat, buna dikkat ediyorsunuzdur diye düşünüyorum. Almanya içi yol hakkı kurallarına dikkat.(Kontollü kavşak, kontrolsüz kavşak tabelalar vs.)

Tabii şimdi bunları okuyup gözünüz korkmasın, rahat rahat kullanın. Sadece polisin nelere ceza kesebileceğini anlatmak istedim. Türk plakalı olduğunuz için daha da dikkatli olacaklardır.

İyi yolculuklar, sorularınız varsa yardımcı olabilirim.

Son düzenleme:

ali_tremonti

Panpa
8 Eyl 2016
1,610
1,940
2,570
26
babam 96-00 arası biçok kez özel araçla ukraynaya gidip gelmiş bulgaristan polisinin rüşfetçiliğinden ve dolandırıcı hırsız otostopçulardan bahsederdi şu an durum nedir bilmiyorum ama gelen öncekü yorumlara bakılırsa bulgar dan çıkana kadar dikkatli olmakta fayda var

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,915
2
24,209
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Merhaba
Mesela Kapıkule'den Bulgaristan'a hangi saatte girmek avantajlıdır. Şuan sabah 06:00 gibi planladık. Almanya'dan dönüşler genelde Macaristan üzerinden gibi. Öyle midir? Başka aklınıza gelen ne varsa anlatırsanız çok yardımcı olursunuz.
Teşekkürler.
Gezerek dönelim diyorsanız eğer Avusturya Graz üzerinden Slovenyaya giriş oradan Zagrebe gidişi öneririm.Muhteşem yollar var keyiften dört köşe yapar. Vinette yeterli oluyor Avusturya ve slovenya için. Oradan hırvatistana geçmenizi öneririm.Paralı otobanlar var hız sınırına uymanıza gerek yok.Dümdüz 4 şerit otoban.Split-Dubrovnik-Kotor-Budva-Üsküp le İstanbul yolunu da doğrultmuş olursunuz.Macaristan-Romanya yolları bişey vaadetmiyor.Zaman sıkıntınız yoksa şiddetle tavsiye ederim söylediğim rotayı

Patri

Profesör
22 Eyl 2016
258
440
1,395
Merhaba
Teşekkürler.

Turkiye-BG- Sırp- Macar bu istikameti kullanacaksınız. Tamamen otoban ve dümdüz yollar. Sadece sırbistan girişinde kısa bi süre virajlı yollara gireceksiniz . O kısımda oldukça kısa, en son orayıda duble yol yapıyolardı belki bitmiştir.

-Bulgaristandan, Macaristandan eğer geçerseniz Slovakya'dan da vignette almanız gerekiyor.
-Bulgaristan üzerinde geçeceğiniz yol A1 otobanı. Ülkenin en büyük ve işlek otoyolu. Hız sınırı 140 kmhdir. Polis kontrolüne rüşvete vs olumsuzluğa o yolda düşmeniz oldukça zor. Ama BG'de kuzey güney uzantılı yollara girerseniz o şehir efsanelerinin gerçek olma ihtimali var. Polis durdurur rüşvet isteyebilir.
-Yeşil sigortayı Kapıkule'de aracı orta kısma parkedip yayan giderek BG tarafından 50 euroya yaptırabilirsiniz. (1 aylık). Türkiyede fiyatlar daha pahalıdır. (75 euro 2 haftalık) Ama BG tarafında yapılan yeşil sigortadan Sırp tarafında sıkıntı çıkabiliyor. Şansa kalmış bişey. Ben hep bgden yaptırırım yeşil sigortayı ama sorun yaşamadım.
-http://www.tolls.eu/ Şu siteden vignette fiyatlarına bakın. Kazıklanmamak için iyi olur ayrıca hangi ülkelerde vignette var görürsünüz. Mesela macaristana girmeden sırp tarafında Macar vigneti alırsanız 20 euro... Ama macar tarafında 10 euro. Her vignette yazan yerden almayın.
-Sırpta vignet yok, gişeye para ödeyeceksiniz. Euro'da ödenir dinar'da ödenir sorun yok.
-Macaristan otoyolu dümdüzdür tek viraj ve eğim yoktur. Sıkıcı yol ama basmayın, Kamera ile gezici radar var max sürat 130. Vignet'ide kamera ile kontrol ederler. Online'da alabilirsiniz.

- https://trakya.gtb.gov.tr/saha-canli-goruntu/kapikule/yolcu-giris-peronlari
Kapıkuleyi canlı linkten takip edin yoğunluk varsa hamzabeyliden geçin.

Son düzenleme:

akinayk

Elit Apaçi
9 Eki 2016
50
46
970
Turkiye-BG- Sırp- Macar bu istikameti kullanacaksınız. Tamamen otoban ve dümdüz yollar. Sadece sırbistan girişinde kısa bi süre virajlı yollara gireceksiniz . O kısımda oldukça kısa, en son orayıda duble yol yapıyolardı belki bitmiştir.

-Bulgaristandan, Macaristandan eğer geçerseniz Slovakya'dan da vignette almanız gerekiyor.
-Bulgaristan üzerinde geçeceğiniz yol A1 otobanı. Ülkenin en büyük ve işlek otoyolu. Hız sınırı 140 kmhdir. Polis kontrolüne rüşvete vs olumsuzluğa o yolda düşmeniz oldukça zor. Ama BG'de kuzey güney uzantılı yollara girerseniz o şehir efsanelerinin gerçek olma ihtimali var. Polis durdurur rüşvet isteyebilir.
-Yeşil sigortayı Kapıkule'de aracı orta kısma parkedip yayan giderek BG tarafından 50 euroya yaptırabilirsiniz. (1 aylık). Türkiyede fiyatlar daha pahalıdır. (75 euro 2 haftalık) Ama BG tarafında yapılan yeşil sigortadan Sırp tarafında sıkıntı çıkabiliyor. Şansa kalmış bişey. Ben hep bgden yaptırırım yeşil sigortayı ama sorun yaşamadım.
-http://www.tolls.eu/ Şu siteden vignette fiyatlarına bakın. Kazıklanmamak için iyi olur ayrıca hangi ülkelerde vignette var görürsünüz. Mesela macaristana girmeden sırp tarafında Macar vigneti alırsanız 20 euro... Ama macar tarafında 10 euro. Her vignette yazan yerden almayın.
-Sırpta vignet yok, gişeye para ödeyeceksiniz. Euro'da ödenir dinar'da ödenir sorun yok.
-Macaristan otoyolu dümdüzdür tek viraj ve eğim yoktur. Sıkıcı yol ama basmayın, Kamera ile gezici radar var max sürat 130. Vignet'ide kamera ile kontrol ederler. Online'da alabilirsiniz.

- https://trakya.gtb.gov.tr/saha-canli-goruntu/kapikule/yolcu-giris-peronlari
Kapıkuleyi canlı linkten takip edin yoğunluk varsa hamzabeyliden geçin.

Merhaba 25 haziranda yola çıktığım için yazınızı göremedim. Şu an Almanya'dayız Bulgar,Sırp,Hırvat,Slvonya Avusturya üzerinden vardım. Vignetlerde sorun günlük olmamasıydı. Mecburen haftalık almıştık. 35 saatte Heiligenhaus'a vardım. 3 şofördük güya ama herkes uyudu tek başıma sürmek zorunda kaldım. Son olarak 34 plaka burada Türklerin çok hoşuna gitmekte. Sürekli yollarda korna çalınmakta. Dönüş izin zamanına rastlamakta bakalım nasıl olacak ? Gümrüklerde çok bekleyebilirmişiz. Verdiğiniz linkler çok işe yarayacak. Teşekkürler.

petrich

Profesör
7 Eyl 2016
536
880
1,820
İzmit
Marka
Mazda
İzin zamanına denk gelecekse geçmiş olsun şimdiden yunanistan üzerinden dönmeye bakın derim. Geçen sene almancıların dönüşüne denk gelmiştik 7,5 saat gibi bir zamanda sınırı geçebilmiştik.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım