JD Mégane Coupé F7R

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,486
1
4,751
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
8. F7R maceramız başlayalı yaklaşık 2 hafta oluyor :) Aslında bütün ıvır zıvırları bitmeden konu açmayacaktım ama merak eden arkadaşlarımdan kıymetli değil ya zamanım olancasıyla başlangıcı yapayım dedim :)

Aracı Tunceli Pertek ilçesinden aldım. arabam.com a sadece arkadan çekili bir fotoğraf atılmış ve altına açıklama olarak sadece "şahine doğana bineceğine avrupa arabaya bin" yazılmıştı. Biraz araştırmam neticesinde aracın ilk sahibinin bilgilerine kadar ulaştım. Bu safhada f7r ların çeteresini tutan Emin Ural isimli arkadaşımın emeği çok büyüktür.

Aracın ilk sahibi hepinizin bildiği bir kişi aslında; Emre Belezoğlu :) İkinci sahibi ise maddi durumu iyi bir bayan. Garajındaki 5-6 spor araçtan biri iken Tuncelide Ulaş isimli bir arkadaş satın almış. 9 yıl kadar onda duran aracı 2017 Mayıs ayında benim satın aldığım arkadaşa satmış. Yöre itibari ile haliyle güncelik kullanılan memur arabası muamelesi görmüş. Ulaş bey gördüğüm gözlemlediğim kadarıyla aracı kurcalamamış. Araçta sadece egr valfinin egzoza giren ucu körlenmiş. Başkada ne yaylarında ne hava filtresinde bir oynama yapmamış.

İlk defa böbrek taşı düşürmeyen bir f7r a bindiğimi söylemeliyim. Bunda 50 yerine 55 yanak lastiğin payıda yok değil hani ;) Aracı aldım alalı yaptığım birkaç ufak işi yazayım. Fazla fotoğraf yok zira daha ne bir damla su vurup yıkadım ne de temizlemeyle uğraşacak zamanı bulabildim. Öylece kullanıyorum aynı şekil :)

İlk iş periyodik bakım yaptırdım. Yağı yağ filtresi benzin filtresi vs değişti. Hava filtresini bulamadık internetten alıp takacağım o iş bende. Sağ ön aksta titreme vardı. Söktüğümüz de körük namına birkaç lastik parçasından başka bir şey kalmadığını gördük. Körük değişip şanzıman yağı tamamlandı şu an problemsiz (450 tl cik). Suroofun sağ ayak kırıktı 350 tl ye söktürüp yaptırdım. 1 takım Bridgestone 195-55-16 kış lastiği (2016 üretim) alıp taktırdım (450 tl). LPG enjektörleri kütüğüyle birlikte değişti gaz filtresi ve dolum ağzı yenilendi kalibrasyonu yapıldı (400 tl). Açıkçası motoru ve yürüyeni olarak pekte fazla masraf isteyen bir yeri yoktu aracın. Muhtemelen Türkiye de kıyıda köşede kalan son orjinal triger setlerinden birini ben aldım (250 tl). KN nin kutu içi filtresini aldım (50 tl). Yağ müşürü bozuktu 15 tl ya buldum aldım sıfır olarak :) Arka silecek süpürgesi orjinal değildi bugün onu satın aldım (25 tl). Gösterge tablasında yanmayan 1 adet ampul, filitre kazanının kelebeğe bağlandığı noktadaki esnek lastik boğaz ve motor kaputu altındaki muhteşem(!) görüntüyü temizlemek haricinde başkada bir işi yok. Yaza doğru kısmetse komple döşeme işine girişeceğiz. Aklıma geldikçe ilaveler yapacağım. Daha birkaç kalem yapılan iş vardı ama aklımda bu kadarı kalmış. Şükür önemli bir eksiğimiz yok. Biraz açılması lazım sağır kalmış garip. O işte bende :D

İlk pozumuz :)
EGPD5983.JPG

Sen Trabzondan kalk git Tunceli Elazığ arasında arabalı feribota bin. Bu terste bir işlik mi var ne :D
IMG_1303.JPG

Oyuncak araba gibi duruyor taşlardan sebep bi hoş geldi gözüme. Tamam ben bunu alırım dediğim an :)
IMG-20180205-WA0023.jpg

İlk bakım ve sonrasında Lise arkadaşım Muzocuğumun deposundan arakladığım gıcır gıcır lastiklerin montajı :D Ha birde unutmadan Orjinallik abidesi hava filtre kazanı. İçinden çıkan filtrenin durumunu paylaşmıyorum. Öğlen vakti kimsenin iştahı kaçmasın :D
IMG_1417.JPG

IMG_1408.JPG

IMG_1425.JPG

Sunroof tamiri için bıraktığımda dükkanın önünden geçerken foto çekip bana atarak abi Trabzona yeni bi araba gelmiş f7r jantları vardı üstünde çok iyiydi ama sahibi kızar diye çaktırmadan foto çektim dedim diyen güzel kardeşim, sanada selam olsun :)
IMG-20180206-WA0000.jpg

Son fotoğrafta herhalde 20 senedir herhangi bir temizlik işlemi görmemiş kaput altından olsun :) LPG aldığımda vardı ben de yanına bir dizel yapana dek kalsın diyerek tüm enjetörlerini değiştirip bakımı yaptırdım dolum ağzını yeniledim.
IMG-20180207-WA0012.jpg

Koltuk kılıflarını söktük. Döşemeler iyi durumda bi temizlik olsa fena olmayacak ama ben dericiyim :D
IMG_1436.JPG

IMG_1435.JPG

Son düzenleme:

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,486
1
4,751
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Oem farları buldum bugün yarın gelecekler. Jantları orjinal rengine tekrar boyatacağım ama 2 tane göbek eksik. Siyahken göbekler çok gözüme batmıyor o yüzden böyle şimdilik :D
Motor içi temizliği için bir arkadaşın ucuz yollu bir tavsiyesi vardı. Bakalım işe yarayacakmı. Hafta sonu deneyeceğiz bakalım.

10 Mar 2017
3,246
4,058
4,820
25
Antalya isparta aydin
Marka
Ford
Oem farları buldum bugün yarın gelecekler. Jantları orjinal rengine tekrar boyatacağım ama 2 tane göbek eksik. Siyahken göbekler çok gözüme batmıyor o yüzden böyle şimdilik :D
Motor içi temizliği için bir arkadaşın ucuz yollu bir tavsiyesi vardı. Bakalım işe yarayacakmı. Hafta sonu deneyeceğiz bakalım.
Neymiş abi benim de yapmam lazım

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Hayırlı uğurlu olsun aracı beğendim, genel anlamda iç döşemelerinin ve kaportasının durumu güzel duruyor.Yapılması uygun olan şeyler başında OEM farlar zaten söylenmiş, bir de araç genelinde çok fazla etiket var ve seyir zevkini düşürüyor o etiketlerin sadece bir kaçının kalması ile daha sade ve şık bir görünüme ulaşabilir.Jantların durumuyla ilgileneceğinizi söylemişsiniz, göbekleri bulunursa mat siyah değil de füme rengine boyatılıp güzel bir kombin yapılabilir.İç detayda aftermarket kolçak çıkarılıp vites ve el freninin maun kaplaması sökülürse daha güzel durur.(Bir de direksiyon kılıfı).Tekrardan, insanın her bindiğin de soğuyacağı değil de seve seve bineceği ruhlu bir araç almışsınız darısı bize diyelim Maşallah'ımızı konduralım.Dediğim detaylar halledilirse tadından yenmez.Bu arada araç kaç bin kmde?
Bahsettiğim jant rengi bu sarı renk ile çok güzel uyum sağlar, gümüş griden bile daha iyi durur.
maxresdefault.jpg

Son düzenleme:

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,486
1
4,751
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Hayırlı uğurlu olsun aracı beğendim, genel anlamda iç döşemelerinin ve kaportasının durumu güzel duruyor.Yapılması uygun olan şeyler başında OEM farlar zaten söylenmiş, bir de araç genelinde çok fazla etiket var ve seyir zevkini düşürüyor o etiketlerin sadece bir kaçının kalması ile daha sade ve şık bir görünüme ulaşabilir.Jantların durumuyla ilgileneceğinizi söylemişsiniz, göbekleri bulunursa mat siyah değil de füme rengine boyatılıp güzel bir kombin yapılabilir.İç detayda aftermarket kolçak çıkarılıp vites ve el freninin maun kaplaması sökülürse daha güzel durur.(Bir de direksiyon kılıfı).Tekrardan, insanın her bindiğin de soğuyacağı değil de seve seve bineceği ruhlu bir araç almışsınız darısı bize diyelim Maşallah'ımızı konduralım.Dediğim detaylar halledilirse tadından yenmez.Bu arada araç kaç bin kmde?
Bahsettiğim jant rengi bu sarı renk ile çok güzel uyum sağlar, gümüş griden bile daha iyi durur.
maxresdefault.jpg
Arkadaşlar öncelikle hepinize ayrı ayrı teşekkürler. Çok daha güzelleri sizlerin olur inşAllah.
Araç 223,000 de kapak açılmamış bir araç. Gram üfleme duman vs gözlemlemedim hal öyle oluncada ıvır zıvır detaylarada takılmadım. 20 yaşında bir araç ve km ye göre olabileceklerin en iyisi durumunda denebilir. Direksiyon kaplanacak vites topuzu oem renault sport logolu krom olanla değişecek. RS pedal takımı krom gösterge halkaları vs yapılacak. Lakin telefonu dahi satıp araca yatırınca bir miktar nakit sıkışıklığım söz konusu. Yapıldıkça hepsi bu başlık altından paylaşacağım. Acelesi yok artık kendisi uzunca bir süre hayırlısıyla bende duracak. Stcikerların tamamını söküp çok daha farklı bir uygulama düşünüyorum. Burada önemli olan daha evvel yapılmamış olması olacak. Bakalım artık :)

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
Abi hayırlı uğurlu olsun kazasız belasız binersin İnşallah :)

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Arkadaşlar öncelikle hepinize ayrı ayrı teşekkürler. Çok daha güzelleri sizlerin olur inşAllah.
Araç 223,000 de kapak açılmamış bir araç. Gram üfleme duman vs gözlemlemedim hal öyle oluncada ıvır zıvır detaylarada takılmadım. 20 yaşında bir araç ve km ye göre olabileceklerin en iyisi durumunda denebilir. Direksiyon kaplanacak vites topuzu oem renault sport logolu krom olanla değişecek. RS pedal takımı krom gösterge halkaları vs yapılacak. Lakin telefonu dahi satıp araca yatırınca bir miktar nakit sıkışıklığım söz konusu. Yapıldıkça hepsi bu başlık altından paylaşacağım. Acelesi yok artık kendisi uzunca bir süre hayırlısıyla bende duracak. Stcikerların tamamını söküp çok daha farklı bir uygulama düşünüyorum. Burada önemli olan daha evvel yapılmamış olması olacak. Bakalım artık :)
Hayırlı uğurlu olsun, @PULAT gelişmeleri merakla bekliyorum.:)

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,486
1
4,751
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
hepinize sonsuz teşekkürler arkadaşlar. bugün triger seti değişimi için reno sport camiasında önde gelen isimlerden Metin FURUNCU ustamızın özel servisine bıraktım aracımı. Tamamen orjinal parçalarla setimiz değişecek ve ufaktan asfalt kazıma düzeltme çalışmalarına başlayacağız. Hedefim 15lt/100km ortalaması yakalamak :D

FurkanKarka

Panpa
Destekçi
2 Haz 2017
910
3,104
3,820
27
İstanbul, Zonguldak
Marka
Renault
F7R’a ilgim her zaman özel olmuştur. Çok şanslısınız ki bu güzel aracı bulmuşsunuz. Zamanında çok aradım fakat K4M alabildim. Değeri bilinmesi gereken arabalardan biri. Çoğu kişi “Yae Renault mu? Megane mı?” Diyip geçebilir fakat ne yol tutuşunu ne de gidişini bilebilirler. 1.6 Coupe’nin bile yürürü çok tatmin edici, bu makinayı tahmin dahi edemiyorum. :) Göbekleri bulmak çok zor seninde bildiğin üzere, umarım bir şekilde bulursun. Hiç olmadı özel üretimini yapan bir kaç kişi vardı diye biliyorum. OEM farlardan sonra güzel bir boya bakımı mis gibi olacak. Güzel günlerde kullan! Ve satarsan bir gün, buradayım. :D

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım