Kamu Bankalarının Kredi Desteğini Çekmesi

firatim

Profesör
Beta Programı
24 Nis 2019
58
31
1,020
32
Marka
Honda
Merhaba,

Geçen hafta Ford Kocaeli Bayisinden Focus 1.5 Ti-VCT Otomatik modeli için bayiyle görüştüm ve metalik renk farkı ile bu aracı 184 Bin TL'ye anlaştım. Kaporayı yatırdım, fiyatı da sabitledim. Araç Eylül 26'da teslim edilecek ve olası fiyat artışına karşı da önden 85 Bin TL bu hafta para yatırarak temmuz fiyatına ek bir ücret ödemeyeceğim. Ancak dün Kamu bankaları bazı araç üreticilerinin haksız zam yaptığını söyleyerek avantajlı kredi vermeyeceklerini açıkladılar. (Kredi için kamu bankaları 0.45-0.64 faiz oranı).

Şimdi Forum üyelerine iki sorum olacak, Bu araç bu fiyata ne dersiniz, vazgeçip başka araç da alabilirim. İkinci Sorum, kamu bankalarının kredi desteğini çekmesi bu araçlarda indirime yol açar mı, nasıl bir yol izlemeliyim.

Şimdiden cevap verecek olan herkese teşekkür ederim.

firatim

Profesör
Beta Programı
24 Nis 2019
58
31
1,020
32
Marka
Honda
Tamamdır, ben de bilemedim hangi başlık altında açacağımı kusura bakmayın.

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,898
2
24,175
5,320
İzmir
Marka
Toyota
İyi fiyat bence sonuçta 140-150 ye Corsa veriyorlar
Ben Corolla bakmanızı da tavsiye ederim.Mk4 focusların fiyat performans otomobili olduğunu düşünmüyorum

Son düzenleme:

firatim

Profesör
Beta Programı
24 Nis 2019
58
31
1,020
32
Marka
Honda
Corolla'da fiyat sabitleme yok, adınızı alırız eylülde araç gelirse yeni fiyat olursa farkını ödersiniz diyor. Bir de listeye ekleriz diyor, yani araç eylülde teslimi de kesin değil. Aynı şekilde leon için de aynısını dediler. Ben her ne kadar bu paralar etmez desek de bu şartlarda fiyatı makul buldum. Ama dediğim gibi kamu bankalarının desteğini çekmesi, fiyat indirimine sebep olur mu, olursa benim ödeyeceğim miktarı ford indirir mi yoksa sabitlediniz deyip aynı fiyattan mı verir.

gokglsy

gökhan
Profesör
22 Ağu 2019
632
638
1,820
26
trabzon
Marka
Ford
bence indirim olmayacak devlet vergi indirimi yapmadığı sürece fiyatlar ucuzlamaz kimse boşuna beklemesin parası olan direk bulduğu (bayideki arabayı alsın) yoksa al-sat ve oto galeriler alıp fazlasına satacak. akrabam son kasa ford kuga almış. merak ettim ford liste fiyatlarına 290-320 civarları yazarken ve sahibinden'de 350-400 civarı dolaşıyor. kısacası sıfır alan kazanır. sahibindende ford puma ve skoda kamiq fiyat şişirmeye başladılar sıfır fiyatının 30.000-70.000 tl fazlasına ilanlara girmişler.

Son düzenleme:

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,898
2
24,175
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Corolla'da fiyat sabitleme yok, adınızı alırız eylülde araç gelirse yeni fiyat olursa farkını ödersiniz diyor. Bir de listeye ekleriz diyor, yani araç eylülde teslimi de kesin değil. Aynı şekilde leon için de aynısını dediler. Ben her ne kadar bu paralar etmez desek de bu şartlarda fiyatı makul buldum. Ama dediğim gibi kamu bankalarının desteğini çekmesi, fiyat indirimine sebep olur mu, olursa benim ödeyeceğim miktarı ford indirir mi yoksa sabitlediniz deyip aynı fiyattan mı verir.
İndirse de sabitlediniz der

firatim

Profesör
Beta Programı
24 Nis 2019
58
31
1,020
32
Marka
Honda
kaporayı yatırdım. bu hafta kapora ile birlikte toplamda 85 bin yatırdığımda araba fiyat sabitlenip bana opsiyonlanacak. Bugun ya da yarın parayı 85e tamamlayacağım. Siz ne dersiniz parayı yatırayım mı vaz geçeyim mi. ya da önerebileceğiniz başka bir araç var mı.

hondapower

Profesör
3 Şub 2017
735
1,058
2,270
İstanbul
Marka
Honda
Fiyat bence iyi. B segment araçlar neredeyse bu fiyatlara satılıyor.
Ülkenin bir günü ertesi gününü tutmuyor indirim mi gelir zam mı gelir öngörüsünü yapmak imkansıza yakın. Araca gelecek olursak ben focusların dizel motorda daha f/p olduğunu düşünüyorum.
2 ayda piyasada ne değişir bilmiyorum fakat fiyat bence baya cezbedici duruyor. Ford markasını takip eden arkadaşlar daha iyi bilirler. Ford focus benzinli sedan stoklarını bitirmek istiyor olabilir mi ? Yada benzinli modeli sedandan kaldırma gibi planları olabilir mi ? Bunları da düşünmek lazım. Fiyat segmentine göre uygun kalıyor gibi geldi bana.

firatim

Profesör
Beta Programı
24 Nis 2019
58
31
1,020
32
Marka
Honda
Benim alacağım araç hatchback, ada mavisi, şansıma alacak olan kişi iptal ettirmiş. Bakalım gidip görüşeceğim, telefonda düşmez fiyatlar falan dedi bayi temsilcisi ama bilemiyorum.

Tuncay19

Tuncay
Elit Apaçi
3 Mar 2020
695
376
945
28
Sinop
Marka
Volkswagen
Rakiplerde fiyatlar ne alemde pek bilmiyorum bu sebeple fiyata göre rakiplerini tavsiye edemeyeceğim
TrendX paket focusun içine oturduğumda fazla ucuz hissetmiştim. Hele hele atmosferik benzinli bir motorla asla 180 verip almazdım
Değişik bir öneri olacak lakin ben atmosferik benzinli alacak olsam 1.4 Egea HB Mirror+ a 125 verir alırdım en azından param cebimde kaldı derdim. TrendX paket hesap makinesi ekranlı Focustan iç mekanı bence daha iyi.
Eğer alacağınız araç Titanium ise o zaman iç mekanda durum farklı fakat motoruna yine bulaşmazdım.
Normalde Focus u çok seven biri olarak bunları yazıyorum.
2.el düşünürseniz Titanium 1.5 Tdci 180 e düşük km alınıyorsa daha iyi bir tercih olur

Edit: Otomatik olduğunu şimdi farkettim o zaman işler karışır

Son düzenleme:

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,528
2,698
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi
Ama dediğim gibi kamu bankalarının desteğini çekmesi, fiyat indirimine sebep olur mu, olursa benim ödeyeceğim miktarı ford indirir mi yoksa sabitlediniz deyip aynı fiyattan mı verir.

Diğer firmalar yapsa bile Ford yapmaz indirim. Hatırlayın 2018de ilk önce focusu 150bin+ liste fiyatı koyan ford oldu, sonrasında diğer firmalar onları takip etti.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Almayı düşündüğünüz arabayı severek alıyosanız emin olun almadığınız sürece fiyatı artacak. Siz bugün indirim isteseniz muhtemelen o arabayı almak için bekleyen birsürü insan vardır iyi almazsanız almayın diyip geçer bayi

firatim

Profesör
Beta Programı
24 Nis 2019
58
31
1,020
32
Marka
Honda
Ford bayisi ile konuştum, hatta abim de aynı araçtan almak istedi. İkinci aracı sorduğumuzda hiçbir yerde yok kasım üretimleri için isim yazabiliriz ancak dediler. Ellerinde olan araç da manuel olan varmış onu da biz istemedik. Zaten kamu bankaları da Türkiye üretimi için faiz indirimi yapıyormuş. Focus yerli üretim olmadığı için kamu bankaları avantajlı faiz kredisi yokmuş. İsterseniz iptal edelim aracı dediler, hazırda alıcısı bile var.

Tuncay19

Tuncay
Elit Apaçi
3 Mar 2020
695
376
945
28
Sinop
Marka
Volkswagen
Fazla araştırmadan örnek olsun diye attığım bir ilan. Eğer sahibi doğru yazmışsa bence sunduğu artılar karşısında 3 yaşında 40.000 de almaya değer

firatim

Profesör
Beta Programı
24 Nis 2019
58
31
1,020
32
Marka
Honda
Fazla araştırmadan örnek olsun diye attığım bir ilan. Eğer sahibi doğru yazmışsa bence sunduğu artılar karşısında 3 yaşında 40.000 de almaya değer
Teşekkürler ama hem eski kasa, hem de 2017 model, 8 bin hasar kaydı var, değişeni ve boyası da var. İkinci el 3 yaşında, hem de sıfır alacağım araçtan daha pahalı bir araba bana uygun gelmedi. Titanium olması güzel ama diğer saydığım eksileri fazla.

Tuncay19

Tuncay
Elit Apaçi
3 Mar 2020
695
376
945
28
Sinop
Marka
Volkswagen
Teşekkürler ama hem eski kasa, hem de 2017 model, 8 bin hasar kaydı var, değişeni ve boyası da var. İkinci el 3 yaşında, hem de sıfır alacağım araçtan daha pahalı bir araba bana uygun gelmedi. Titanium olması güzel ama diğer saydığım eksileri fazla.
Dediğim gibi örnek olarak attım daha iyi ilanlar olabilir. Fakat hocam böyle düşünüyorsanız sizin için Sıfır olması önemli ve motoru sorun değil demektir. Otomatik olması da önemli. Bunları da düşününce alın geçin diyebilirim çünkü alternatif yok

firatim

Profesör
Beta Programı
24 Nis 2019
58
31
1,020
32
Marka
Honda
Dediğiniz gibi almak mantıklı şuan biraz bekleyim desem bunu da alamam, abim tüm bayileri aramış hiçbirinde araç yok, sadece dizel düz vites bir tane bulabilmiş onun da fiyatı 202Bin tl. Fiyat sabitlemesi yapabiliyorlar.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım