Kaza yaptım...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

tarikkomurcuu

Profesör
12 Eyl 2016
146
211
1,185
İstanbul
Genel gözlemim, Doblo, Caddy gibi hafif ticari araçlar, hatta daha da hafifi olan Fiorino tipi araçlara bizim şoförler pek güveniyor. Oysa bu araçlar hem yüksek, hem de arkaları boş olduğu için fizik kuralları gereği bu tarz kazalara çok meyilli. Bazen Caddy ile bir makasa giriyor adam sanırsın Focus RS var altında.

Bu eleştirim sizin özelinizde değil, genelde böyle bir pervasızlık görüyorum trafikte. Oysa otomobillere göre bir tık daha dikkatli kullanılması gereken araçlar bunlar.. Yoksa acı gerçekler böyle acı tecrübelerle öğreniliyor.
daha da vahim bir örneği ise;
doblo,caddy,fiorino tip hafif ticari araçlar, ülkemizde "aile aracı" sıfatıyla satın alınıyor.Fabrikadaki mühendis aracı "*yük*" taşısın diye üretiyor.Ülkemizde ise bu "yük" annesi babası kayınçosu şekllinde gidiyor.Üstteki kardeşimin bu tip arabalarla yapılan hareketler konusunda söylediklerine tamamen katılıyorum.Bu araçların ağırlık dağılımı asla %50-%50 olmaz.Siz bu arabalarla viraja haddinden fazla hızlarla girerseniz olacaklar malumdur.Konu sahibi genç kardeşime geçmiş olsun ve Allah beterinden saklasın diyorum.

1 Ocak 2017
2,657
9,779
5,270
38:22:37:12
Marka
Bugatti
daha da vahim bir örneği ise;
doblo,caddy,fiorino tip hafif ticari araçlar, ülkemizde "aile aracı" sıfatıyla satın alınıyor.Fabrikadaki mühendis aracı "*yük*" taşısın diye üretiyor.Ülkemizde ise bu "yük" annesi babası kayınçosu şekllinde gidiyor.Üstteki kardeşimin bu tip arabalarla yapılan hareketler konusunda söylediklerine tamamen katılıyorum.Bu araçların ağırlık dağılımı asla %50-%50 olmaz.Siz bu arabalarla viraja haddinden fazla hızlarla girerseniz olacaklar malumdur.Konu sahibi genç kardeşime geçmiş olsun ve Allah beterinden saklasın diyorum.
araban güzelmiş güle güle kullan kardeş

ali_tremonti

Panpa
8 Eyl 2016
1,610
1,940
2,570
26
Vallahi kimse Doblo'ya laf etmesin, zonguldak-kastamonu arası virajlı dağ yolunda full limitte gittim Doblo bir an peşimi bırakmadı amk delisi, iyi tutuyordu vallahi yol ki benim arabamda kule ve yay var.
Ya kuruda bizim arabada pirelli chrono lar takiliyken c200d, 320i kovalamisligim var ama lastik kislik yol hem islak hem yagli olunca. Buzdaymis gibi kaydim. Benden sonra yola kum atmislar, yoksa oguz abinin de dedigi gibi doblo yatmasina virajda yatiyor ama bence mpv lere kafa tutan bir tutuşu var.

ali_tremonti

Panpa
8 Eyl 2016
1,610
1,940
2,570
26
Biraz detayli arastirip karsilastirdigimizda doblodaki arka suspansiyonun uzatilmis kollu bi giulietta suspansiyonu oldugunu gorebiliriz kol sekilleri baglanti duzeni hemen hemen ayni sadece sertlik sonumleme ve boyut farkli. E buda iyi tutuyor demek. Bkz: bi-link. Bizim arabayi cikardiktan sonra iki gunlugune yeni doblo kiraladik is icin ayni yola onunla gittim gayet tuta tuta rahat bi sekilde gittim kaza yaptigim yerde daha yavas( 30 km) gecmeme ragmen yine kaydim benden sonra biri daha cikmis yoldan onlarda yine kum atmislar iste turkiyedeki denetleme ve gelismislik. Not: continental vancoContact takılıydı

Son düzenleme:

Tutar.1903

Anıl Tutar
Profesör
22 Ara 2016
510
1,000
1,970
ankara
Marka
Citroen
kardeşim öncelikle geçmiş olsun bence biraz daha sakin davran araç konusunda çok gençsin ve hataya meilli gibisin arabaları sev araştır ama bunları yolda uygulama c200d 320 kovalıcam diye Allah korusun çok hatalı bi şekilde çarparsan hem can kaybı olur hemde üstesinden gelemiyeceğin maddi hasarlara yol açılır .. Alakasız örnek ama Bir tanıdığın ailesi düğün için kiralık bentley aldılar 17 yaşında evin oğlu almış gece hızdan kaza yapmış 2 ev sattılar hala borç ödüyorlar benden sana demesi..

ali_tremonti

Panpa
8 Eyl 2016
1,610
1,940
2,570
26
kardeşim öncelikle geçmiş olsun bence biraz daha sakin davran araç konusunda çok gençsin ve hataya meilli gibisin arabaları sev araştır ama bunları yolda uygulama c200d 320 kovalıcam diye Allah korusun çok hatalı bi şekilde çarparsan hem can kaybı olur hemde üstesinden gelemiyeceğin maddi hasarlara yol açılır .. Alakasız örnek ama Bir tanıdığın ailesi düğün için kiralık bentley aldılar 17 yaşında evin oğlu almış gece hızdan kaza yapmış 2 ev sattılar hala borç ödüyorlar benden sana demesi..
Tavsiye icin sagol. Fakat altimdaki arabanin limitlerinin ustune pek cikmam kendimi ve araci riske atmam genelde limitte yada altinda kullanirim. Dedigin gibi aileme masraf cikartamam. Hataya meilli zamanlarimi ehliyetsizken babamla atlattim babam sagolsun ne yapacaksan yanimda yap yalnizken macera arama deyip limit nedir ne olunca nerden kayar kayinca araba ne yapilir onlari ogretti (araba kullanmayi o ogretmedi cunku bari bunlari ogretim :D dedi) . Ama nasihatlerin icin sagol

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım