Lastiğiniz giderken patladı mı?

arjin

Profesör
12 Eyl 2016
260
202
1,145
İstanbul
Marka
Ford
Bu zamana kadar düşük diş derinliği yanağı yamalı yada 5-6 yaşından eski lastik kullanmadım, lastik basınçlarına dikkat ettim 3 kıta onlarca ülke ve en az 200.000 km yol yaptım ancak hiç kullandığım arabanın lastiği patlamadı ve hiçbiri RFT değildi. Merak ediyorum yolda giderken patlayan lastikler hep sıkıntılı lastikler mi? Yolda giderken lastiğiniz patladı mı patladıysa ne yaptınız araba dağıldı mı bir yere çarpmadan durabildiniz mi hızınız yaklaşık ne kadardı lastikler RFT miydi?

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,105
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Citroen c4 varken Sile'ye gidiste aracimda primacy 3 vardi. Rft degil. Eskimisti artik iyice. Sag seritte kamyon giderken bende ortadan gidiyordum. Viraji alirken tam kamyonun yanina gelmisken kasasindan kenarlari yontulmamis, sivri sekile bir kalas dustu. Arabanin ustune dusmesin diye son anda direksiyonu kirdim. Kalas arabanin altina kacti ve sag arka lastik ustunden gecti. Kut diye ses geldi.

Muzigi kapattim. Arkadan pat pat pat diye ses geliyordu. Aha dedim camurluk icini falan parcaladi herhalde. Cektim emniyet seriden bir baktim lastik yarilmis. Araci durdurdugum yer ciddi yokustu. O yuzden arac kayar da duser diye lastigi degistirmeye cesaret edemedim. Ömerli'ye kadar yuruyup lastikci bulmustum.

Bir kere bu sekilde lastigi halletmistim. Haricinde normal sekilde hic patlamadi lastigim. Ama eskimis, disleri iyice azalmis lastiklerin normalde patlamasi icin cakilli, micirli yollarda zorlamak gerek. Ancak o sekilde yanagi ya da tabani kesilir. Suan ki duz asfaltlarimizda asfalt yapisindan kaynakli patlamasi ihtimal dahilinde ama dusuk. Ancak gormediginiz bir camin ya da kesici bir seyin ustunden gecmek lazim. Eskimis lastigin zorlanmaya, yolda ki maddelere karsi toleransi dusuk oldugu icin risk artar. Ama herkesin basina gelmesi zor.

yehanohaa

Profesör
16 Eyl 2016
104
203
1,185
benim de i30 kullandığım zamanlarda kastamonu üzerinden cideye kış vakti giderken, bu yolun virajlarını bilen bilir üstüne bir de tek şerit, viraj çıkışında önümdeki tırın çamurluklarından düşen bir buz parçasından kaçamamıştım. Virajı döner dönmez görüş alanıma girmişti karşıdan araç gelmesi vesilesiyle manevra yapamadan tok etti ve 5 sn sonra da lastiğin patladığını anlamıştım. Patlayan lastik rft olmayan continental ts850 idi. Sağa çekip baktığımda lastik yanağında bir yarık vardı. Lastiği değiştirip yola devam etmiştim. Haricinde çivi girmesi dışında lastiğim hiç patlamadı.

furkankaya585597

Profesör
8 Eyl 2016
1,778
1,064
2,420
Arabayı ilk aldığımızda patlamıştı. Beton asfalttan gidiyordum. Keskin bir yere geldi ve lastik patladı. Sıfır arabayı bayiden 53 hava ile çıkartmışlar. Fazla basınç olduğu için lastik yarıldı. Hızım 20-30 falandı. Bir şey fark etmedim. 2-3 km gittikten sonra araba sağa çekmeye başladı şüphelenip baktım sadece.

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,267
1
9,392
4,970
kocaeli
Araba ile seyahat ederken en çok korktuğum şeydir , lastiğin bir anda patlayıp araca takla attırması .

Yavuz Sultan Selim Köprüsü bağlantı yolunda 27'lik Yeni Otokar Sultan ile giderken biranda çiyuuvv diye ses geldi . Kaptan hemen sağa çekti . Sonra otobüsü boşaltıp Bijon - Kriko dalıp halletmistik .
Bilenler bilir , kuş uçmaz kervan geçmez bir yer . Yol yardım cagirsak gelir mi gelmez mi bilinmez veya ne kadar sürede gelir ? Allah'tan kaptanımız orta yaş üstü , tecrübeli bir kaptandı . Bizde 27 erkek çıraklık görevimizi ziyadesiyle yerine getirerek ekipmanlarinda tam olmasıyla kolayca halletmistik .

muhammed37

Panpa
17 Haz 2018
2,630
2,857
4,020
İstanbul
Marka
Yok
benim de i30 kullandığım zamanlarda kastamonu üzerinden cideye kış vakti giderken, bu yolun virajlarını bilen bilir üstüne bir de tek şerit, viraj çıkışında önümdeki tırın çamurluklarından düşen bir buz parçasından kaçamamıştım. Virajı döner dönmez görüş alanıma girmişti karşıdan araç gelmesi vesilesiyle manevra yapamadan tok etti ve 5 sn sonra da lastiğin patladığını anlamıştım. Patlayan lastik rft olmayan continental ts850 idi. Sağa çekip baktığımda lastik yanağında bir yarık vardı. Lastiği değiştirip yola devam etmiştim. Haricinde çivi girmesi dışında lastiğim hiç patlamadı.
kastamonunun yolları fena ya o virajlı yollardan 2 saat gitsen otobanda 5-6 saat gitmiş gibi yoruluyorsun tek şerit karşına aniden otobüs,kamyon vs. çıkıyor bi bakıyorsun büyük vasıtalar senin şeridine girmiş sakin olup zamanında fren ve hamle yapmazsan kaza yapmamak için bir sebep yok

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,264
3,862
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Paşaköy yolunda sabiha gökçenden dönerken biraz da genele göre hızlı seyrediyordum. Ablamın ameliyatına yetişebilmek için. Focus 2 primacy 3 dü.
Neredeyse her gün en az 1 defa kullandığım bir yol çukuruna kadar biliyorum dersem doğru bir tabir olur. Çok da sevdiğim bir yoldur. Hızım 120-130 civarıydı yanlış hatırlamıyorsam. Ki normalde o düzlükte 190-200 e kadar rahatlıkla zorlanıyor virajı 150-160 ile keserek rahat bir şekilde dönülebiliyor. Yolda herhangi bir şey görmedim, çat gibi bir ses geldi müzik sesi yuksek olsa onu da duymayabilirdim. Sağ arka lastikti patlayan birden arka oynamaya başladı ilk başta sakin kalsam bile korkutan bir durumdu. Direksiyonu biraz daha sıkı tutup, çok uzak olmayan bölünmüş duraklama yerine girdim ve stepneyi takarak devam ettim. Yanlış hatırlamıyorsam yanaktan saldı demişti lastikçi. Ne kadar doğru ne kadar yanlış bilemiyorum. Daha sonra da zaten goodyear egp'leri aldım. O da çivi batması bir kaç kez hava kaçırdı. Tamamen inmeden lastikçiye gitmiştim.

dthhasan

Hasan H Ayan
Sanmıyorum :)
Beta Programı
23 Ara 2017
4,267
16,103
5,720
çanakkale
Marka
Renault
Lastik patlamadı ama geçen pazar otobüsle giderken jant kırıldı tekerlek koptu.
B58F5D17-47E9-4368-A4F9-55925FA73682.jpeg

nacker

Profesör
12 Ocak 2019
433
809
1,645
İstanbul
Lastik patlamadı ama geçen pazar otobüsle giderken jant kırıldı tekerlek koptu.Ekli dosyayı görüntüle 22410
Bu nasıl olmuş yav? Önceden de kırılmıştı da kaynakla falan mı birleştirmişler acaba?
Konuya dönersek, hareket halinde lastiğim bir defa patladı. Ona da patlamak değil de inmek demek daha mantıklı. Şehir içinde gidiyorum, bir süre sonra kasislerden falan geçerken arabanın tepkilerinde farklılık hissettim. İnip baktım sağ ön lastik gitmiş.

dthhasan

Hasan H Ayan
Beta Programı
23 Ara 2017
4,267
16,103
5,720
çanakkale
Marka
Renault
Bu nasıl olmuş yav? Önceden de kırılmıştı da kaynakla falan mı birleştirmişler acaba?
Konuya dönersek, hareket halinde lastiğim bir defa patladı. Ona da patlamak değil de inmek demek daha mantıklı. Şehir içinde gidiyorum, bir süre sonra kasislerden falan geçerken arabanın tepkilerinde farklılık hissettim. İnip baktım sağ ön lastik gitmiş.
Metro truzim işte binmek hataydı zaten.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Arka lastik çok patladı da ön hiç hareket halinde patlamadı

UCY

Profesör
29 Kas 2019
265
866
2,195
İstanbul
Marka
Fiat
Bi gün çorludan istanbula yetişmem lazım numune yetiştirmem gerekiyordu. "uç gel radarmış cezaymış düşünme hiç" dendi. Bende e-6 ya çıktım sol şeritte tapagaz gidiyorum 180-190.. Araç şirket aracı fiat egea 1.3 mjet. Yanlış hatırlamıyorsam kumburgaz tarafında olması lazım lastik basınç sensörü ışığı yandı bi işkillendim aslında ama çokta bi şey yapamadım istanbulda havalara bakarım dedim ama cahillik tabi o an hiç aklıma gelmiyo bu ışık durup dururken niye yandı?!?!, derkenn sol arka lastikten acı bi ses geldi "gümmm!" . Evet, lastik yanak ile taban arasındaki yerden yarılmış..
Lastik patladığında hızım 120 civarı idi, araba sağa sola çekmeye başladı direksiyon verdiğim komutlara uymamaya başladı fakat tamamen kontrolü kaybetmiş değildim, kendimi zar zor emniyet şeridine attım ve galiba bir beş dakka falan hareketsiz kaldım yani olayın şokunda kaldım diyebilirim. O zaman iki araba kullanıyorduk biri egea biri symbol. Aynı olay symbolde olsa ne olurdu acaba diye düşüyorum bazen. Buda kulağımıza küpe olan bi anımızdı

Son düzenleme:
  • Wow
Tepkiler: bt

VectroN

Profesör
Beta Programı
30 Mar 2018
63
70
1,010
İstanbul
Marka
Ford
kastamonunun yolları fena ya o virajlı yollardan 2 saat gitsen otobanda 5-6 saat gitmiş gibi yoruluyorsun tek şerit karşına aniden otobüs,kamyon vs. çıkıyor bi bakıyorsun büyük vasıtalar senin şeridine girmiş sakin olup zamanında fren ve hamle yapmazsan kaza yapmamak için bir sebep yok
Evet, bir de benim korktuğum yolun çoğu kısmında bariyer yok. Bir understeer'da aşağıdasın :D

muhammed37

Panpa
17 Haz 2018
2,630
2,857
4,020
İstanbul
Marka
Yok
Evet, bir de benim korktuğum yolun çoğu kısmında bariyer yok. Bir understeer'da aşağıdasın :D
Aynen öyle valla sadece Cide tarafı değil kastamonunun tamamı öyle ben daha çok Devrekani tarafından abana bozkurta giden yolu kullanıyorum bariyer diye bir şey yok çok nadiren görebiliyorsun en ufak yanlış hamlede aşağıdasin

dthhasan

Hasan H Ayan
Beta Programı
23 Ara 2017
4,267
16,103
5,720
çanakkale
Marka
Renault
Aynen öyle valla sadece Cide tarafı değil kastamonunun tamamı öyle ben daha çok Devrekani tarafından abana bozkurta giden yolu kullanıyorum bariyer diye bir şey yok çok nadiren görebiliyorsun en ufak yanlış hamlede aşağıdasin
Kastamonu abana yolu gördüğüm gittiğim en korkutucu yoldu.gece 2 de yola çıktım birde

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,940
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Arabayı ilk aldığımızda patlamıştı. Beton asfalttan gidiyordum. Keskin bir yere geldi ve lastik patladı. Sıfır arabayı bayiden 53 hava ile çıkartmışlar. Fazla basınç olduğu için lastik yarıldı. Hızım 20-30 falandı. Bir şey fark etmedim. 2-3 km gittikten sonra araba sağa çekmeye başladı şüphelenip baktım sadece.
Benzer sebepten bir yolculukta iki kez yeni lastiğimiz patladı. Yeni lastikleri taktırıp Kocaeli-İzmir seferine çıkmıştık. O zamanlar duble yollar yok, şehirler arası dediğimiz yolda sıfır aydınlatma ve tek gidiş tek geliş, tek seçenek olan işlek bir yol. ikinci lastik orada patladı. Değişecek stepne kalmayınca 20-30 km/h hızlarla gecenin bir vakti bir lastikçi bulana kadar gitmiştik. Fiesta üzerindeki 175/65R14 lastikteki hava basınçları 42-43 filandı.

Bir sefer de evden şehir merkezine gidiyoruz annem-babam-ben. 3km sonra garip şekilde rot ayarı kaçmış gibi direksiyonu çapraz tutmam gerekmeye başladı. Hayırdır inşallah dedim öyle devam ettim ama bir gariplik var deyip çok da zorlamadım. 15km sonra ışıklarda durduğumuzda yanda biri korna el kol yapmaya başladı. Hayırdır diye camı açtım, dedi lastik patlamış :D O zaman da arka lastik patlamıştı. Garip şekilde arabanın dengesinden fazla bir eksilme olmamıştı. Lastikçi üstünden vida çıkarmıştı o lastiğin.

Kendi aracım 6 yıldan uzun süredir bende, 90k km devirdim, henüz patlamayı geçtim, baloncuk bile çıkmadı. Neden? 70 yanak da ondan :D Tabii bir de lastik havalarına dikkat ediyorum.

yunuscelik29

Yunus Çelik
Profesör
8 Eyl 2016
1,376
987
1,970
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
İftar öncesi pide almaya gitmiştim, arabayla yakın diyebilecek mesafedeydi fırın, pideyi aldım dönerken aniden lastik hava basıncı uyarısı verdi, bende bişe yoktur diye biraz ilerledim baktım sağa çekme oldu hemen kenara park edip baktım lastik neredeyse tamamen inmiş, Allah'tan yakınlarda benzinci vardı hemen yavaşça gidip oraya girdim lastiği şişirdim baktım çok inmiyor, ev dediğim gibi yakındı biraz, hemen tamamen şişirip eve doğru yola çıktım çünkü tüm binaya pide almıştım iftarada az kalmıştı, eve gittim hala lastik şişikti ama iniyordu sabah erkenden okulum vardı, iftar saatinde de lastikçi kapalıydı, bakmıştım eve giderken, çektim arabayı iyi bir yere sabah erkenden kalktım lastiği iyice şişirdim evin orda ki lastikçiye gittim yaptırıp okula gittim.
Allah kimseye yaşatmasın cidden kötü bir durum benimkisi bişe değildi otoyolda yüksek hızda yakalanmak kötü.

binglidak

Bahadır kaya
Profesör
8 Eyl 2016
366
578
1,645
Şu park yerlerinde falan sınırları belirlemek için yere vidalarla sabitlenen reflektörlü küçük sarı plastiklerden birinin vidası denk gelmişti bana da. Ama havasını hemen vermedi ertesi sabah farkettim indiğini. Benzinliklerde satılan köpüklerden alıp, ağır ağır lastikçiye kadar götürdüm. Omuz kısmında değilmiş şükür yama yaptırdım üzerine bir 10.000 km daha yapmışımdır sıkıntı çıkmadı.
Bahsettiğim sprey köpük. İyice çalkalayıp, kutu bitene kadar aralıksız sıkıyorsunuz. https://www.hepsiburada.com/sonax-432300-lastik-tamir-kopugu-pm-otson432300

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım