LPG yerine benzin şu an daha mı mantıklı?

Maganda

Profesör
Beta Programı
3 Şub 2020
1,457
3
1,414
2,470
İstanbul
Marka
Volkswagen
Renault 19 K7M motorun 100KM'de kaç litre benzin yaktığını güvenilir bir kaynaktan bulamadım. Kendimde deneme fırsatı bulamadım. Şu an LPG'yi litresi 4 liradan alıyorum. 50 liralık gaz ile şehir içi tam 130KM yol yapıyorum. Bu aracın benzin tüketimi hakkında bilgisi olan var mı? 4 liraya LPG yerine 5.40'tan benzin almamı önerir misiniz?Motoru yeni rektefiye etmişken benzinde binmek istiyorum doğrusu.

arjin

Profesör
12 Eyl 2016
260
202
1,145
İstanbul
Marka
Ford
LPG tüketimine göre benzinde yaklaşık 11 litre yakar son indirimle benzin 5 TL oldu 130 kmyi 55 TL ye gidersiniz hala daha pahalı ama fiyat bu kadar yakınken benzin kullanabilirsiniz ancak zaten LPG ye de bi haftaya indirim gelecek farkeden bir şey olmayacak zorunluluk haricinde dışarı çıkmamanızı da tavsiye ederim.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
lpg yi litresi 3.5tl den pahalıya alıyorsanız sağlıklı bir motorda lpg daha pahalıya gelir, benzine bi 22 kuruş indirim daha geldi hatta dediğiniz fiyattan

ek olarak yeni yapılan motorlarda en azından rodaj süresinde benzin önerilir zaten pahalıya geliyo olsaydı bile benzin kullanmanızı önerirdim

Son düzenleme:

Maganda

Profesör
Beta Programı
3 Şub 2020
1,457
3
1,414
2,470
İstanbul
Marka
Volkswagen
20 litre benzin aldım bakalım kaç km gittiğini buraya eklerim.

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
Şahsen kışları uzun yol harici LPG kullanmıyorum. Motora çok zarar verdiği düşüncesindeyim özellikle de kışın ve şehiriçi senaryolarda.
Kışın şehiriçi yaptığım ölçümlerde LPG ile yine aşırı fark olmadığını farkettim pompa hesabıyla.
İşte bundan dolayı son 2 kıştır benzinle biniyorum.
Şu an güncel durumda da normal kullanım ile ortalama olarak 8-9 litre yakıyorum, tüple bu değer 10-11 litre civarı oluyor yani pek farkı yok.
İşte bundan dolayı benzinde binmek benim arabamda daha mantıklı, LPG nin götürüsü getirisinden fazla.
Bence siz de deneyin. Hem yeni motor ile benzinde binmek çok daha sağlıklı olacaktı.

Maganda

Profesör
Beta Programı
3 Şub 2020
1,457
3
1,414
2,470
İstanbul
Marka
Volkswagen
Benzinle lpg arasında çekiş olarak bir fark hissedemedim ben. Benzinde daha atik olması gerekmiyor muydu? Benzin hortumu orijinal bulamadığım için üstündekini tamir ettirmiştim bundan dolayı mı acaba?

At

Takipçi
Beta Programı
29 Eki 2016
6,487
16,238
5,020
Antalya
Marka
Aston Martin
Benzinle lpg arasında çekiş olarak bir fark hissedemedim ben. Benzinde daha atik olması gerekmiyor muydu? Benzin hortumu orijinal bulamadığım için üstündekini tamir ettirmiştim bundan dolayı mı acaba?
Çok büyük farklar olmaz

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
LPG de subaplar sıkma yapar, subaplar açılmadıkça çok büyük çekiş farkını hissedemezsiniz.Dolayısıyla biraz benzinde binmeye devam edin zaten zaman içinde biraz alıştıktan sonra LPG ye aldığınızda farkı hissedersiniz.

Alışkanlıklarınızı en iyi alışkanlıklardan vazgeçtiğinizde farkedersiniz.

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
Zamanla tam olarak arabanın tepkilerine alışınca farkedersiniz, farklar eskisi gibi çok olmuyor ama yine de var.
Kendi arabamdaki gaz tepkisinin farkını bile hissediyorum mesela.

Maganda

Profesör
Beta Programı
3 Şub 2020
1,457
3
1,414
2,470
İstanbul
Marka
Volkswagen
Motor sıfırlamadan önce alt devirlerde hissediyordum ama şu an inanın hiçbir fark yok. Benzin mi lpg mi göstergeye bakmadan anlayamam. Belki 100den sonra fark ediyordur onu bilemem. Bakalım 100 lirayla 200-250km yapabilirsek herhalde artık lpg almam.

Tuncay19

Tuncay
Elit Apaçi
3 Mar 2020
695
376
945
28
Sinop
Marka
Volkswagen
Bence ucuza satan yerlerden Lpg alın paranız cebinizde kalsın. Lpg de kar marjı aşırı yüksektir normalde 4 TL olan lpg kaliteli olarak 3.20 ye dahi satılabilir eğer kaliteli değilse 2.80 e dahi inilebilir ucuz lpg 'den korkmayın bilindik yerden uyguna alın

Maganda

Profesör
Beta Programı
3 Şub 2020
1,457
3
1,414
2,470
İstanbul
Marka
Volkswagen
Bence ucuza satan yerlerden Lpg alın paranız cebinizde kalsın. Lpg de kar marjı aşırı yüksektir normalde 4 TL olan lpg kaliteli olarak 3.20 ye dahi satılabilir eğer kaliteli değilse 2.80 e dahi inilebilir ucuz lpg 'den korkmayın bilindik yerden uyguna alın
Çevremde en ucuz satan Aston diye bir yer var o da 3.76'ya satıyor.

Maganda

Profesör
Beta Programı
3 Şub 2020
1,457
3
1,414
2,470
İstanbul
Marka
Volkswagen
Sanıyorum Türkiye'nin en pahalı LPG'sini alıyorsunuz. Ankara da 3.29 tl Opet'den, 2,89 tl Milangaz'dan alıyoruz. Hayret doğrusu.
Tokat merkezde durum böyle maalesef. 40 50 km ötedeki ilçede 3.30 3.50 arasına alabiliyoruz bu fiyat farkı neden böylr bilmiyorum.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım