KAPALI Maksimum 300.000TL'ye Araç Tavsiyesi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

evrenbaskan

Evren Başkan
Senkromeççi
18 Ocak 2021
21
9
70
34
İstanbul
Marka
Renault
Merhaba,

Öncelikle herkese sağlıklı günler diliyorum. Foruma yeni üye oldum; ancak Sinan Koç'u yıllardır takip ederim. Ara sıra buralara da bakmışlığım vardır.

Sahip olduğum aracı yarın satışa çıkaracağım. Sonrasında, hazırlamış olduğum bir plana göre hareket ederek, kısmet olursa, Mart ayında yeni bir araç alacağım.

Konuyu biraz erken açmak istedim. 2021 model araçlar gelecek Türkiye'ye. Muhtemelen 2.el piyasası da etkilenecek. Bu süreçte fikir alışverişleri ve seçenekler de değişiklik gösterebilir diye düşünüyorum.

Çok da uzatmadan neler aradığımı belirteyim:
- Otomatik Vites
- Benzinli
- Maksimum 15.000 KM
- Kazasız, Hasarsız, Tramersiz
- Minimum 2019 model
- Yalıtım
- Konfor
- Malzeme Kalitesi

Bunların dışında Yakıt Tüketimi'nin normal kullanımda (İstanbul'da) 8'i geçmemesi.

Arabayı uzun süre kullanmak için alacağım. Tahminen 5-6 sene kullanırım.

Kriterlerime göre araştırma yaptığımda, Golf 1.5 TSI ACT 150 PS DSG modelinin benim için en uygun seçenek olduğuna kanaat getirdim.

Çok zor gözüküyor; ancak biraz daha yukarılara çıkabilirsem Passat ve Audi A3 Sedan da bir seçenek olacak benim için.

Yukarıdaki Golf modelinin Highline donanımı ile Passat'ın ya da Audi A3 Sedan'ın boş donanımı arasında seçim nasıl olmalıdır sizce?

Ayrıyeten genel olarak önerilerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum.

Saygılarımla,

Evren Başkan

yyusuf

Yusuf Çelik
Asfalt Kurutucu
31 Eki 2020
19
9
645
22
Bursa yıldırım
Marka
Renault
Merhaba,

Öncelikle herkese sağlıklı günler diliyorum. Foruma yeni üye oldum; ancak Sinan Koç'u yıllardır takip ederim. Ara sıra buralara da bakmışlığım vardır.

Sahip olduğum aracı yarın satışa çıkaracağım. Sonrasında, hazırlamış olduğum bir plana göre hareket ederek, kısmet olursa, Mart ayında yeni bir araç alacağım.

Konuyu biraz erken açmak istedim. 2021 model araçlar gelecek Türkiye'ye. Muhtemelen 2.el piyasası da etkilenecek. Bu süreçte fikir alışverişleri ve seçenekler de değişiklik gösterebilir diye düşünüyorum.

- Otomatik Vites
- Benzinli
- Maksimum 15.000 KM
- Minimum 2019 model
- Yalıtım
- Konfor
- Malzeme Kalitesi

Bunların dışında Yakıt Tüketimi'nin normal kullanımda (İstanbul'da) 8'i geçmemesi.

Kriterlerime göre araştırma yaptığımda, Golf 1.5 TSI ACT 150 PS DSG modelinin benim için en uygun seçenek olduğuna kanaat getirdim.

Çok zor gözüküyor; ancak biraz daha yukarılara çıkabilirsem Passat ve Audi A3 Sedan da bir seçenek olacak benim için.

Yukarıdaki Golf modelinin Highline donanımı ile Passat'ın ya da Audi A3 Sedan'ın boş donanımı arasında seçim nasıl olmalıdır sizce?

Saygılarımla,

Evren Başkan
Merhaba. Düşündüğünüz fiyat bandına uygun
Merhaba,

- Otomatik Vites
- Benzinli
- Maksimum 15.000 KM
- Minimum 2019 model
- Yalıtım
- Konfor
- Malzeme Kalitesi

Saygılarımla,

Evren Başkan
Merhabalar. Bahsettiğiniz fiyat bandında araç alcak olsam herhalde Subaru Levorg olurdu. Kullanıp test etme fırsatım olmadı ama çok beğendiğim bi araç. Umarım işinize yarar bi fikir olur.

evrenbaskan

Evren Başkan
Senkromeççi
18 Ocak 2021
21
9
70
34
İstanbul
Marka
Renault
İki aracıda deneyimlerim A3 iç hacim kalitesi olarak ve sürüş hissi olarak bence daha önde her konuda passattan ,bagaj ihtiyacı yok ise a3

A3 ile Golf'ün pek farklı olmadığını kastetmiştiniz önceki mesajınızda. Üstteki mesajınızdan da Golf'ün Passat'tan daha iyi bir araç olduğu çıkarımını yapıyorum. Doğru anlamış mıyım? Ayrıca A3 Sedan'da Dynamic donanım çok mu boş olur sizce?

Merhaba. Düşündüğünüz fiyat bandına uygun

Merhabalar. Bahsettiğiniz fiyat bandında araç alcak olsam herhalde Subaru Levorg olurdu. Kullanıp test etme fırsatım olmadı ama çok beğendiğim bi araç. Umarım işinize yarar bi fikir olur.

2018 modelden yenisi göremedim ilanda. O da 345.000 TL idi.

simbat

anonim
Profesör
Beta Programı
16 Ara 2019
218
185
1,135
45
istanbul
A3 ile Golf'ün pek farklı olmadığını kastetmiştiniz önceki mesajınızda. Üstteki mesajınızdan da Golf'ün Passat'tan daha iyi bir araç olduğu çıkarımını yapıyorum. Doğru anlamış mıyım? Ayrıca A3 Sedan'da Dynamic donanım çok mu boş olur sizce?

2018 modelden yenisi göremedim ilanda. O da 345.000 TL idi.
Golf passattan daha rijit ve konforlu geldi birçok kez içinde yolculuk yaptım sürme şansım olmadi ,Passatin insanların ölup bittiği bir araba olmasına şaşıyorum bagaj ve sedan takıntısı yok ise golfde iyidir bütçeyi zorlamadan. Audi ve vw farkı elbette baki ama malzeme kalitesi çok uç noktalarda değil.

diesel_s3

Uras Kayra Bağcı
Elit Apaçi
27 Ocak 2021
80
123
760
İzmir
Marka
Volkswagen
Merhaba Aracım 2014 Model bir Audi A3 sedan. 118.452km biraz yalıtımdan bahsedeyim. Konu ağırlığı orada daha çok malzeme kalitesine daha sonra geçeceğim.

Sonuç olarak araç 2014 yılının 43. haftasında üretilmiş bir araç olduğu için bazı eksiklikleri var ancak yeni çıkan modellerde çok fazla bir değişiklik olduğunu düşünmüyorum. Ek olarak şirket aracımda 2016 model comfortline Volkswagen Golf 1.6 TDİ. Şöyle yalıtım farkı olarak aralarında çok fazla olmasa bile A3 biraz daha önde. Motor sesi içeri neredeyse hiç gelmiyor ancak Golf bu konuda birazcık geri kalmış yüksek devirlerde fark daha bariz şekilde belli oluyor. A3 ün avantajlarından birisi gerçekten 140km hıza kadar rüzgar sesinin çok fazla duyulmaması ancak 140km/h aştığımız zaman içeri ses almaya başlıyor bununda bu segment bir otomobilde normal olduğunu düşünüyorum. Golfte ise 120km/h hıza kadar bir problem yok tabi bu ses olayı biraz kullanıcının bakış açısında göre değişken oluyor cam tarafına gelen kulağım %80 olarak duyduğu içinde olabilir :) . Şunu'da unutmadan ekleyim. Siz benzinli bir araç alacağınız için bu motor sesi olayı farklılık gösterecek eminim. Sonuçta dizel araçlar daha gürültülü. Ama genel bakış olarak Audi sonuçta 4 marka arasında en başta geliyor. Bunu da göz önünde bulundurmak gerek. Malzeme kalitesi olarak orta üst diyebilirim. Belki daha kaliteli bir malzeme kullanabilirlerdi. Kapılarda bulunun trim plastikleri yumuşak grubunda ama değil. Yumuşak plastik denebilir. Golf'te bu durum çok daha iyi direk yumuşak ve hani doku olarak çok daha güzel. Ambiyans aydınlatmalarının olması gerçekten çok güzel kapı trimlerinde gibi. ayrı bir hava katıyor. A3'te maalesef bu durum söz konusu değil. Belli başlı noktalarda aydınlatma var. (8V 2014-2016 arası için konuşuyorum. makyajlanmış kasaya daha hiç binmedim). Ama yalıtım derseniz kesinlikle A3'ü bi düşünün derim. Garaj'da bu akşam veya yarın dergi niteliğinde bir tanıtım yapacağım. Tabi araçta biraz dokunuşlar var :) . Belki hem golf hemde A3'ü ayrı ayrı yazabilirim. Şimdiden tercihiniz ne olursa olsun şimdiden hayırlısı olsun.

simbat

anonim
Profesör
Beta Programı
16 Ara 2019
218
185
1,135
45
istanbul
Merhaba Aracım 2014 Model bir Audi A3 sedan. 118.452km biraz yalıtımdan bahsedeyim. Konu ağırlığı orada daha çok malzeme kalitesine daha sonra geçeceğim.

Sonuç olarak araç 2014 yılının 43. haftasında üretilmiş bir araç olduğu için bazı eksiklikleri var ancak yeni çıkan modellerde çok fazla bir değişiklik olduğunu düşünmüyorum. Ek olarak şirket aracımda 2016 model comfortline Volkswagen Golf 1.6 TDİ. Şöyle yalıtım farkı olarak aralarında çok fazla olmasa bile A3 biraz daha önde. Motor sesi içeri neredeyse hiç gelmiyor ancak Golf bu konuda birazcık geri kalmış yüksek devirlerde fark daha bariz şekilde belli oluyor. A3 ün avantajlarından birisi gerçekten 140km hıza kadar rüzgar sesinin çok fazla duyulmaması ancak 140km/h aştığımız zaman içeri ses almaya başlıyor bununda bu segment bir otomobilde normal olduğunu düşünüyorum. Golfte ise 120km/h hıza kadar bir problem yok tabi bu ses olayı biraz kullanıcının bakış açısında göre değişken oluyor cam tarafına gelen kulağım %80 olarak duyduğu içinde olabilir :) . Şunu'da unutmadan ekleyim. Siz benzinli bir araç alacağınız için bu motor sesi olayı farklılık gösterecek eminim. Sonuçta dizel araçlar daha gürültülü. Ama genel bakış olarak Audi sonuçta 4 marka arasında en başta geliyor. Bunu da göz önünde bulundurmak gerek. Malzeme kalitesi olarak orta üst diyebilirim. Belki daha kaliteli bir malzeme kullanabilirlerdi. Kapılarda bulunun trim plastikleri yumuşak grubunda ama değil. Yumuşak plastik denebilir. Golf'te bu durum çok daha iyi direk yumuşak ve hani doku olarak çok daha güzel. Ambiyans aydınlatmalarının olması gerçekten çok güzel kapı trimlerinde gibi. ayrı bir hava katıyor. A3'te maalesef bu durum söz konusu değil. Belli başlı noktalarda aydınlatma var. (8V 2014-2016 arası için konuşuyorum. makyajlanmış kasaya daha hiç binmedim). Ama yalıtım derseniz kesinlikle A3'ü bi düşünün derim. Garaj'da bu akşam veya yarın dergi niteliğinde bir tanıtım yapacağım. Tabi araçta biraz dokunuşlar var :) . Belki hem golf hemde A3'ü ayrı ayrı yazabilirim. Şimdiden tercihiniz ne olursa olsun şimdiden hayırlısı olsun.
Kesinlikle A3 sedan yüksek hızda hissettirmiyor,şahane bir yazı olmus

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,006
3
4,828
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai

On numara yazı olmuş kanka,yazdıklarına birebir katılıyorum.Bu araçlar C segmentinde olduğu için bazı yerlerde kalite haliyle tatmin etmiyor,premium c sedan segmentinde de çok fazla alternatif olmadığı için bazı kalite kusurları A3'te görmezden gelinebilir.Tabii bazı ciddi eksiklikler de var,çoğusu distribütör kaynaklı olmak üzere şok içinde bırakacak eksiklikler de oluyor premiumlarda ne yazık ki.

evrenbaskan

Evren Başkan
Senkromeççi
18 Ocak 2021
21
9
70
34
İstanbul
Marka
Renault

Öncelikle elinize sağlık. 2017 model Audi A3 Sedan 1.6 TDI Sport Line kullanmıştım uzun yolda. Bozcaada'ya gidip gelmiştim. Saatte 190 km hıza kadar çıkmıştım. O hızlarda bile yalıtımı bence gayet iyiydi. Aracın malzeme kalitesi de gayet iyiydi. Kriterlerime göre, bu aracın 2020 model Dynamic donanımı pazarlıkla beraber 295.000 TL civarına alınabilir. Dynamic donanım çok boş mudur? Detay verebilir misiniz? Zira Sport donanımda fiyat 350.000 TL civarına çıkıyor. Bir de Golf'ten fazla yakar mı sizce bu araç? Birince motor TFSI diğerinde ise TSI ve silindir kapama özelliği var.

On numara yazı olmuş kanka,yazdıklarına birebir katılıyorum.Bu araçlar C segmentinde olduğu için bazı yerlerde kalite haliyle tatmin etmiyor,premium c sedan segmentinde de çok fazla alternatif olmadığı için bazı kalite kusurları A3'te görmezden gelinebilir.Tabii bazı ciddi eksiklikler de var,çoğusu distribütör kaynaklı olmak üzere şok içinde bırakacak eksiklikler de oluyor premiumlarda ne yazık ki.

Bu ciddi ve şok edici eksiklikler ya da durumlar nelerdir? Merak ettim doğrusu. :)

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,006
3
4,828
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Bu ciddi ve şok edici eksiklikler ya da durumlar nelerdir? Merak ettim doğrusu. :)

Örneğin arkadaşımın bahsettiği malzeme kalitesi problemi,özellikle sedanda bu daha çok hissediliyor macaristan üretimi olduğu için.Hız sabitleme yok,ayna katlama yok,koltuk ısıtma yok,ambiyans aydınlatma yok,adaptif cc yok,otomatik koltuk yok vs.Bu saydıklarımın bazıları Sport 8v facelift içinde geçerli.A3 haricinde bir dönem sahibi olduğumuz A4 B9 kasa Dynamic donanımda da hız sabitleme,otomatik koltuk ve arka havalandırma menfezi yoktu,ilk keşfettiğim zaman ki şoku hala atlatamıyorum :)

mrtkap

Profesör
8 Ara 2017
890
1,617
2,320
İst.
Marka
Ford
Örneğin arkadaşımın bahsettiği malzeme kalitesi problemi,özellikle sedanda bu daha çok hissediliyor macaristan üretimi olduğu için.Hız sabitleme yok,ayna katlama yok,koltuk ısıtma yok,ambiyans aydınlatma yok,adaptif cc yok,otomatik koltuk yok vs.Bu saydıklarımın bazıları Sport 8v facelift içinde geçerli.A3 haricinde bir dönem sahibi olduğumuz A4 B9 kasa Dynamic donanımda da hız sabitleme,otomatik koltuk ve arka havalandırma menfezi yoktu,ilk keşfettiğim zaman ki şoku hala atlatamıyorum :)
O saydığın donanım eksiklikleri Almanya üretimi hb'lerdede mevcut. Doğuş hepsini getirdi ama opsiyon yaptı. Konu sahibine önerim cc opsiyonuna sahip bir araç alın, gerisi sadece oyuncak. Sedanlarda malzeme kalitesi hb kasalara nazaran daha zayıf. Mesela hb'te arka kapı üstleri de yumuşakken sedanda sert. Ama öyle aman aman bir kalite farkı yok aralarında.

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,006
3
4,828
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
O saydığın donanım eksiklikleri Almanya üretimi hb'lerdede mevcut. Doğuş hepsini getirdi ama opsiyon yaptı. Konu sahibine önerim cc opsiyonuna sahip bir araç alın, gerisi sadece oyuncak. Sedanlarda malzeme kalitesi hb kasalara nazaran daha zayıf. Mesela hb'te arka kapı üstleri de yumuşakken sedanda sert. Ama öyle aman aman bir kalite farkı yok aralarında.

Eyvah eyvah daha da kötü o halde,c premiumda bir arabada hız sabitleme bile olmaması kabul edilir değil.

evrenbaskan

Evren Başkan
Senkromeççi
18 Ocak 2021
21
9
70
34
İstanbul
Marka
Renault

O zaman Audi A3 Sedan'ın en boş donanımına 300.000 TL vermek yerine, Golf'ün Comfortline (Sürüş Konfor Paketi - Işık ve Görüş Paketi dahil) donanımına 250.000 TL vermek daha mantıklı. Katılıyor musunuz?

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul

Bu aslında üstte yazıldığı gibi fabrikanın değil markanın tutumunun sorunu. A3 sedan çıktığından beri hbden geride olduğu konusunda yazılıp çiziliyor. Yazdığınız mesajda da malzeme farkından bahsediyorsunuz. Fabrika kendi kendine malzeme değiştiremeyeceği için kabahati Audi'de bulmak gerekir. Neticede A3 sedanın üretildiği fabrikada TT'de üretiliyor (hatta üretildiği tek fabrika orası diye hatırlıyorum).

mrtkap

Profesör
8 Ara 2017
890
1,617
2,320
İst.
Marka
Ford
O zaman Audi A3 Sedan'ın en boş donanımına 300.000 TL vermek yerine, Golf'ün Comfortline (Sürüş Konfor Paketi - Işık ve Görüş Paketi dahil) donanımına 250.000 TL vermek daha mantıklı. Katılıyor musunuz?
Katılmıyorum. A3 her zaman daha premium hissettirip daha çevik gelmiştir bana. Aradaki fiyat farkının geri dönüşü inanın olumlu, bir üst segment gibi hissettiriyor.

evrenbaskan

Evren Başkan
Senkromeççi
18 Ocak 2021
21
9
70
34
İstanbul
Marka
Renault
Audi Almanya sitesinde yeni Audi A3 Sedan'ın 4 donanım seçeneği gözüküyor. Bunlar sırasıyla Basis, Advanced, S-Line ve Edition One. Opsiyonsuz fiyatları da aşağıdaki gibi:
Basis > 28.400 €
Advanced > 29.400 €
S-Line > 30.150 €
Edition One > 35.570 €

Doğuş aşağı yukarı aşağıdaki fiyatlara getirecek olsun arabaları:
Basis > 22.000 €
Advanced > 23.500 €
S-Line > 24.500 €
Edition One > 28.500 €

Satış fiyatları da aşağıdaki gibi olsun:
Basis > 402.800 TL
Advanced > 430.500 TL
S-Line > 448.500 TL
Edition One > 522.000 TL

ÖTV indirimi gelirse:
Basis > 320.000 TL
Advanced > 350.000 TL
S-Line > 380.000 TL
Edition One > 420.000 TL

Çok mu iyi niyetliyim sizce? :) Siz fiyatların aşağı yukarı ne kadar olacağını düşünüyorsunuz?

evrenbaskan

Evren Başkan
Senkromeççi
18 Ocak 2021
21
9
70
34
İstanbul
Marka
Renault
Herkese merhaba. Kararımı verdim sayılır.

Bütçem 255.000 TL civarında olursa alacağım araç aşağıdaki gibi olacak:
- 2020 model Golf 1.5 TSI ACT 150 PS DSG Comfortline + (Işık ve Görüş Paketi & Sürüş Konfor Paketi)

Eğer 325.000 TL civarına çıkabilirsem alacağım araç aşağıdaki gibi olacak:
- 2020 model A3 Sedan 35 TFSI 150 HP Design + (Prestige Paket)

Fikirleriniz için çok teşekkür ederim.

Mart ve Nisan aylarında piyasanın nasıl olacağını merakla beklemekteyim.

evrenbaskan

Evren Başkan
Senkromeççi
18 Ocak 2021
21
9
70
34
İstanbul
Marka
Renault
Bence Skoda Octavia veya superb
Toyota Corolla hybit
Lexus
Volvo

Öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim. Octavia düşünmüyorum. Kriterlerime uyan Superb modelleri A3 Design fiyatına satılıyor. Lexus'un ve Volvo'nun beğendiğim araçları çok pahalı. Toyota modelini de kriterlerimi okumadan yazdınız sanırım.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım