Motor ısınmadan kalkmak

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bogacc

Asfalt Kurutucu
9 Eyl 2016
18
2
595
Bende aynı şekilde aracım 1200 devir civarı rolantide başlıyor zaten sesinden ve titreşiminden de belli ediyor kendini her ne kadar benzinlide olsa 700-800 devirlere düşünce yine de fazla sıkmadan hafif hafif yola çıkıyorum.

Joker

Asfalt Kurutucu
9 Eyl 2016
11
9
595
Açıkçası dizelde bile ben beklemiyorum.Cevremde bundan dolayı sorun olanda görmedim duymadım. Bence aşırı titiz davranmak bu kadarida.İçim rahatlasın diyorsan bekle :)

Son düzenleme:

Cihat58

Profesör
9 Eyl 2016
305
196
1,145
25
Kayseri
yaz kış hiçbir zaman kontağı açınca ışıklar sönmeden marşa basmam çalışınca az bişey beklerim otoparktan çıkış garaj kapısını beklerken falanda çalışıyor ve ilk 1-2 km 2500 deviri geçmeden gaza minik basarak kullanırız özellikle pederbey böyle

summi

Profesör
9 Eyl 2016
193
258
1,335
Marka
BMW
Genelde motoru ilk çalıştırmada çok dikkat etmiyorum. Çalıştırdıktan 5-10 sn sonra yani neredeyse hemen yola çıkıyorum. Eğer aracı sıkıştırdıysam, o zaman mümkün olduğunca beklemeye çalışıyorum. Yalnız geçen yaklaşık bi 20-30 km yi +200 şeklinde gittikten sonra kapamadan önce baya da beklememe rağmen rölanti devri yüksekti yaklaşık 1000 rpm civarıydı. Ama ona rağmen kapamak zorunda kaldım. Acaba dpf temizleme mi yapıyordu?

Cihat58

Profesör
9 Eyl 2016
305
196
1,145
25
Kayseri
Aboov :D

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    810.9 KB · Görüntüleme: 126

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,307
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Arkadaşlar her sabah Üniversiteye arabayla gidiyorum. Aracı calıştırdıktan sonra fazla beklemeden kalkıyorum. Bunun ne sakıncası olabilir
Kalkar kalkmaz yüklenmiyorsan çok sakıncası olmaz. Ama yine de şöyle 15-20 sn arabanın ön cam buharını temizlemesi kadar bir süre beklersen daha iyi olur. Bir de sürüş esnasında motoru sıkıştırıp yüklendiysen durduğun zaman hiç üşenmeden 1dk kadar turbo için rölantide çalıştır.
Benim arabam atmosferik olmasına rağmen bu konuya dikkat ediyorum. Çalıştırıp bahçeden çıkardıktan sonra yokuş aşağı 100metre kadar boşta gidiyorum çoğu zaman. Sonrasında da hız yapacak yer yok zaten. Yaklaşık 2km içerisinde hararet ibrem oynayıp 80'e yaklaşıyor, normal sürüşe öyle geçiyorum. O zamana kadar 2000 devirde vites değiştirecek şekilde gaza da ani şekilde yüklenmeden yavaş yavaş sürüyorum. Hatta neredeyse araba kendi kendini sürüyor :)

Çok soğuk havalarda biraz daha beklemekte fayda var. Ben soğuk havada motoru çalıştırıp arabadan inerim, camların üzerini çekpasla alır, dış aynaları da bir siler öyle binerim. Bu süre yeterli oluyor.

ilhan55

Profesör
12 Eyl 2016
1,250
3,043
3,720
30 Sn kadar beklemekte fayda var.Ancak 1-2 Dk beklemek kesinlikle gereksiz.30 Sn'den sonra yavaş yavaş alt devirlerde yumuşakça kullanıp ısındıktan sonra gaz döşeme devam:)

kekum34

Emirhan KEKUM
Panpa
8 Eyl 2016
2,347
5,331
4,270
22
İstanbul
Babam fiat servisinde müdür arabaları bilir. Soğuk havalarda bazen 1 2 dk boşta çalıştırır arada gaz verir sonra kalkar ama normal havalarda çoğu zaman şirket aracıyla geliyor (araç egea) çalıştırmak için kadranların dönmesini falan beklemiyor çalıştırıyor basıyor gidiyor. Ne kadar doğrudur bilemem.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım