Motor ısınmadan kalkmak

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Denizyagmur012

Profesör
8 Eyl 2016
376
212
1,145
26
Tokat
Arkadaşlar her sabah Üniversiteye arabayla gidiyorum. Aracı calıştırdıktan sonra fazla beklemeden kalkıyorum. Bunun ne sakıncası olabilir

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Motorda aşınma olur, yağlama tamamen başlamadan yola çıkma. Bari 30 sainye bekle. Birde aracın turbo ise çok daha riskli. Turbo milin bozulur.

kaansoysal

Profesör
19 Eki 2016
415
514
1,645
32
Mersin
Kalkmadan önce yaklasık 5 saniye yeterli olacaktır pistonlar yeterince yağlanmış olur ısınana kadar beklemek bos yere benzin sarfiyatı olacaktır motor 60 dereceye varmadan 2.5 devrin üstüne cıkma sık vites degiş, park edecegin zaman stop etmeden önce yine 5 saniye tanı sonra stop et ayrıca şunuda unutmayalım araca gözümüz gibi baksakta ne zaman arıza vereceği belli olmaz sonuçta makine bozulabilir.

aydingokce

Profesör
11 Eyl 2016
85
187
1,060
Önemli olan motorun ısınması değil, yağın ısınmasıdır. Yağ da rölantide, vites boşta ya da P konumunda iken istediğiniz kadar çalıştırın, ısınmaz. Aracınız yağ sıcaklığını gösteriyorsa (VAG araçlar genelde yol bilgisayarından gösteriyor, bazı araçlarda gizli menülere girmek gerekebiliyor, bazıları hiç göstermiyor), takip ederek bunu görebilirsiniz. Yapılması gereken şey, motorun rölantisi normalleşene kadar beklemek ve sonrasında aracı hiç zorlamadan kullanmaya başlamaktır.

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Valla ben ıspartada sabah marşa ilk bastığımda 1.2lt/h-1.4lt/h civarında yakıt tüketimiyle çalışmaya başlıyor. Bekliyorum şöyle 0.8-0.9 olduğu zaman yürüyorum 1dk falan yani.

Batuone1

Asfalt Kurutucu
23 Eyl 2016
33
39
595
çorum
Bende aynı senin gibi okula giderken pek beklemiyorum marşa bastıktan sonra 15-20 saniye anca bekliyorum o sırada emniyet kemerimi takıyorum müziğimi açıyorum. Çok yüksek devir çevirmedikten sonra sıkıntı olmaz motorun en çok aşındığı süre ilk çalıştırmada geçen 15-20 saniyelik süre bütün gece duran motordaki yağ kartere iniyor 15-20 saniyede yağlama görevini tamamen yapmaya başlıyor. Durduğu yerde motoru ısıtmakta bence gereksiz ve ekonomik değil çünkü rolanti devrinde motor daha geç ısınır.

TurboCharger

Asfalt Kurutucu
9 Eyl 2016
39
17
595
Arkadaşlar her sabah Üniversiteye arabayla gidiyorum. Aracı calıştırdıktan sonra fazla beklemeden kalkıyorum. Bunun ne sakıncası olabilir
Arabanın durduğu yerde ısınmasını beklemek zaten yanlış.Araba hareket halinde,düşük devir ve yüksek vites ısınmasını sağlamaya yeterli olacaktır.

Mehmet

Profesör
7 Eyl 2016
5,850
12,558
4,970
Bizde 1.5 clio edc aracimizda de ise araci ilk calistirmada kullanma kilavuzu ve arac multimedya ekraninda motorun isinmasini beklemeden hareket edin cevreyi daha az kirletirsiniz diye buna benzer uyari veriyor ama ben 1 yada 2 dakika yada biraz daha fazla bekleyip yola cikiyorum

Renard

Panpa
8 Eyl 2016
1,534
4,749
4,070
37
İstanbul
Marka
BMW
işin geyiği bir yana 30 45sn civarı bekler öyle yola çıkarım. kitapçıkta da bu yazıyor. kontağı kapatmadan evvel de aynısı tavsiye olunuyor. 3 senedir ilk günden beri ilk çalıştırmada 30 45 sn, kontağı kapatmadan 30-45sn beklerim.

TurboCharger

Asfalt Kurutucu
9 Eyl 2016
39
17
595
Bu arada Turbo'yu ne kadar yorduysanız,motoru kapatmadan önce o kadar dinlendirmeniz faydalı olacaktır.

murat3583

Asfalt Kurutucu
25 Eki 2016
7
2
595
Atmosferik benzinli araçlar için 15 20 saniye. turbo araçlar için özellikle de dizeller için en az 30 40 sn beklemek gerekir. Sonrasında da yüksek devirler çevirmeden sürüşe başlamanın faydalı olacağını düşünüyorum. Ben oyle yapiyorum. Otomativ mezunuyum.

ibougur

Reis
8 Eyl 2016
2,257
4,523
5,020
29
İstanbul
Kramkın etrafında film tabakası oluşması için 30saniye yeterli diye okudum yoksa 1.000d inmesi 2dk filan sürüyo kışın

mevlut olcy

Profesör
8 Eyl 2016
105
81
1,035
Tdci motor kullanıyiruz start stop ta var. kullanma klavuzunda ısınma için 10 saniye bekleyin hemen sonra yola cikin motoru ısınana kadar zorlamayın yazıyor. stop etmeden de motorun rölanti devrine gelmesini bekleyin diyor. yani 1 dk 2 dk kışın beklenir en fazla onun haricinde bencede gerek yok. uzun yoldan gelincede 1 dk stop etmeden bekle tmm. Her arabaya in binde bu kadar beklenmesi mantiksiz zaten kullanma klavunda yaziyor bisa beklemeyin diye. stop etmeden beklemek hele uzun yol haric gereksiz . Zaten start stop pat diye kapiyor durunca sende kapa nolcak.

ghalacli

Profesör
8 Eyl 2016
223
344
1,335
Tdci motor kullanıyiruz start stop ta var. kullanma klavuzunda ısınma için 10 saniye bekleyin hemen sonra yola cikin motoru ısınana kadar zorlamayın yazıyor. stop etmeden de motorun rölanti devrine gelmesini bekleyin diyor. yani 1 dk 2 dk kışın beklenir en fazla onun haricinde bencede gerek yok. uzun yoldan gelincede 1 dk stop etmeden bekle tmm. Her arabaya in binde bu kadar beklenmesi mantiksiz zaten kullanma klavunda yaziyor bisa beklemeyin diye. stop etmeden beklemek hele uzun yol haric gereksiz . Zaten start stop pat diye kapiyor durunca sende kapa nolcak.

Start stop yağlamayı durdurmuyor.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

TuncYcl

Profesör
8 Eyl 2016
731
1,070
2,320
28
İstanbul
Marka
BMW
Her sabah 30-32 km yol yapıyorum ve 6 da çıkıyorum yani havanın eksi olduğunu gördüm son hafta içinde bu tarz bir durum varsa biraz beklemek iyi olabilir.Marş basarsın telefonu cüzdanı cebinden çıkarsan bi orta konsola baksan radyo açsan kafi.

CanSoylu

Profesör
8 Eyl 2016
258
353
1,445
45
İstanbul
Ben kendi aracımda rölanti devrinin düşmesini beklerim. 1200 devirde başlar, ısındıkca 800 devre düşer . Yaklaşık 1 2 dk
800 devire inmeden kalıkış yapmam genellikle. araç geceyi 10-12 derecenin altında geçirdi ise 1 buçuk 2 dakikayı buluyor daha yüksek sıcaklıkta ise zaten 800 devirde başlıyor 1dk kadar bekleyip devam ediyorum. Faydası benim gözlemim şu buna riayet edilmeyen araçların motorları sağır oluyor tepkileri giderek azalıyor bu benim gözlemim ve tespitim katılmayanlar olabilir tabi ki ama pimpirikli olanlar muhtemelen fark etmiştir

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım