Hangi yağ?

• Motul

Kullanılan: 51 70.8%
  • Castrol

Kullanılan: 15 20.8%
  • Selenia

Kullanılan: 6 8.3%

• Kullanılan toplam oy
    72

hondapower

Profesör
3 Şub 2017
735
1,058
2,270
İstanbul
Marka
Honda
Hocam 10w40 koyacaksanız castrol dışında koyun bence. Mobilin veya motulun 10w40 ını koyabilirsiniz. @bt ikisini de kullanmıştı sanırım hangisi daha iyi o söyleyecektir.
Eneos bulabilirsem eneos alıcam. Araştırdım, japon otomobilleri için baya önerilen bir yağmış. bulamazsam mobil motul hangisi denk gelirse alacağım artık.

FurkanKarka

Panpa
Destekçi
2 Haz 2017
910
3,104
3,820
27
İstanbul, Zonguldak
Marka
Renault
Herkese selamlar! Bu konuyu hortlatmak durumunda kaldım, eğer rahatsız ettiysem kusura bakmayın. :)

Çoğu arkadaşımızın önerisine istinaden Motul'a geçiş yapıyorum. Lakin merak ettiğim birkaç konu var.

Paket üzerine Eco-Nergy(Muhtemelen az yakıt odaklı?), -x-cess, x-maxx yazıyor. Bunlar nedir?

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,683
2
9,599
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Herkese selamlar! Bu konuyu hortlatmak durumunda kaldım, eğer rahatsız ettiysem kusura bakmayın. :)

Çoğu arkadaşımızın önerisine istinaden Motul'a geçiş yapıyorum. Lakin merak ettiğim birkaç konu var.

Paket üzerine Eco-Nergy(Muhtemelen az yakıt odaklı?), -x-cess, x-maxx yazıyor. Bunlar nedir?

spesifik gereçler ve firma adlandırmaları olarak biliyorum ben :) katkı maddelerinde farklılıklar var yağların ve yine spesifiklerinde :)

FurkanKarka

Panpa
Destekçi
2 Haz 2017
910
3,104
3,820
27
İstanbul, Zonguldak
Marka
Renault
spesifik gereçler ve firma adlandırmaları olarak biliyorum ben :) katkı maddelerinde farklılıklar var yağların ve yine spesifiklerinde :)

Almışken en iyisini almak istiyorsun doğal olarak, Motul olunca her biri eminim ki gayet kalitelidir. Ama mutlaka bir farklılığı olmalı. Farklı adlandırmalar yapmak bile belirli bir bütçe payı demektir, bu payı boşuna ayırmazlar. :) Ya da dediğin gibi olup; daha fazla kafa yormadan herhangi birisini almak en iyisi.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,307
6,820
Kocaeli
Marka
Opel

Modellerin açıklamaları Motul'un sitesinde yazıyor. Bazılarına yüksek km'li araçlar için ideal, bazılarına turbo beslemeli motorlar için ideal, bazılarına da yüksek performanslı araçlar için özel yazıyor. Bunun gibi modellerin odaklandıkları konular olabiliyor. Belki lpg'li araçlar için diye özel bir modeli bile olabilir :)

Çok da kafanı yorma, dediğim gibi merak ettiysen sitesinde modellerin açıklamaları mevcut. Cevabın muhtemelen oradadır :)

FurkanKarka

Panpa
Destekçi
2 Haz 2017
910
3,104
3,820
27
İstanbul, Zonguldak
Marka
Renault
Modellerin açıklamaları Motul'un sitesinde yazıyor. Bazılarına yüksek km'li araçlar için ideal, bazılarına turbo beslemeli motorlar için ideal, bazılarına da yüksek performanslı araçlar için özel yazıyor. Bunun gibi modellerin odaklandıkları konular olabiliyor. Belki lpg'li araçlar için diye özel bir modeli bile olabilir :)

Çok da kafanı yorma, dediğim gibi merak ettiysen sitesinde modellerin açıklamaları mevcut. Cevabın muhtemelen oradadır :)

Sitesini hemen inceliyorum. Merak ettiğim bir ayrıntı oldu. Dediğin gibi her birinin özel bir alanı varsa; lpg için neden olmasın? Teşekkür ederim bilgilendirme için hocam. :)

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,307
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Arkadaşlar fiat 955535-M2 spesifikasyonlarını karşılayan aracıma; 955535-N2 spesifikasyonlu yağı aldım bu yağ bir sıkıntı çıkarır mı?
Ürün aşağıdaki linkteki ürün orjinaldir dimi?
https://www.hepsiburada.com/selenia...0gMQiEvDBBgui_3k0AdgecUotg24nUoYaAqbHEALw_wcB
Multijet motora hiçbir şey olmaz, hassas bir motor değil taş gibi:). Zaten çok özel hassas bir motor olmadıkça yağ numarası tercihen doğru olsun yeter. Linkteki ürün orijinal midir o konuda hiçbir fikrim yok.

Son düzenleme:

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Anladım :) Onlarda da büyük ihtimalle ya toyota marka ya da eneos marka yağ vardır sizin arabanıza uygun olanı onlar benden daha iyi bilirler hocam. Tabi en iyisi kullanım klavuzundaki spesifikasyonlara bakarak bilindik eneos, motul, mobil gibi markaların aynı spesifikasyonları karşılayan yağlarından almak. 4 litrelik yağ alıp kalan yarım litresini de saklarsınız eğerbir dahaki bakıma kadar eksiltme olursa tamamlarsınız.
Yağların spesifikasyonlarını görmek için google amcadan xxx marka 5w30 tds( technical data sheet) olarak aratarak bakabilirsiniz

40 bin için Toyotronic'e gittim. Biraz yoğun bir zamana denk gelince kendi yağımı alıp gitme durumu olmadı. Mobil dışında yağ görmedim orada. Bunlar için esp 5w30 kullanıyoruz dediler. Litresine 36 lira aldılar.
Nisan sonunda 30 bin bakıma yetkiliye gitmiştim Toyota 5w30 yağ koymuşlardı, litresine 53 lira almışlardı.

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
40 bin için Toyotronic'e gittim. Biraz yoğun bir zamana denk gelince kendi yağımı alıp gitme durumu olmadı. Mobil dışında yağ görmedim orada. Bunlar için esp 5w30 kullanıyoruz dediler. Litresine 36 lira aldılar.
Nisan sonunda 30 bin bakıma yetkiliye gitmiştim Toyota 5w30 yağ koymuşlardı, litresine 53 lira almışlardı.
Bedava, hepsiburada fiyatı o zaten. Hayırlı olsun ben de bu yağı kullanıyorum, kullandıklarım arasında en memnun kaldığım yağ. Daha önce castrol magnatec 5w30, valvoline synpower 5w30, liqui moly tt 4600 5w30 yağlarını denedim

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,683
2
9,599
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Multijet motora hiçbir şey olmaz, hassas bir motor değil taş gibi:). Zaten çok özel hassas bir motor olmadıkça yağ numarası tercihen doğru olsun yeter. Linkteki ürün orijinal midir o konuda hiçbir fikrim yok.

Lukoile geçiyorum hocam ben bu laftan sonra :)

emreblk99

Asfalt Kurutucu
29 May 2018
72
12
520
Şanzıman yağı aldım, kısmetse yarin değiştireceğim arkadaşlar. Daha önce değiştirenler oldumu?
Benim almis olduğum yağda 955550 diye bir kod var ama DOBLO'mun katolugunda böyle bir kod yok. Bu bir sıkıntı çıkarır mı? Tutela markası 2011'den bu yana bazi değişiklikler yapmış olmalı.

Ekli dosyalar

• IMG-20181107-WA0003.jpeg
    IMG-20181107-WA0003.jpeg
    590.5 KB · Görüntüleme: 93
  • IMG-20181107-WA0005.jpeg
    IMG-20181107-WA0005.jpeg
    676.3 KB · Görüntüleme: 86
  • IMG-20181107-WA0003.jpeg
    IMG-20181107-WA0003.jpeg
    590.5 KB · Görüntüleme: 91
  • IMG-20181107-WA0005.jpeg
    IMG-20181107-WA0005.jpeg
    676.3 KB · Görüntüleme: 94

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,683
2
9,599
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Şanzıman yağı aldım, kısmetse yarin değiştireceğim arkadaşlar. Daha önce değiştirenler oldumu?
Benim almis olduğum yağda 955550 diye bir kod var ama DOBLO'mun katolugunda böyle bir kod yok. Bu bir sıkıntı çıkarır mı? Tutela markası 2011'den bu yana bazi değişiklikler yapmış olmalı.

Ben her zaman değiştiririm süresi dolunca yağımı , orijinal yağı budur 75W-80 ama ben 75W-90 Motul 300 almıştım memnunum sizde değiştirin belki bir şey hissetmeyeceksiniz ama , aks ve vites parçaları için çok değerli ve kıymetlidir :) 2 litre almıştım ben yeterli gelmişti :)

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
GL-5 dişli yağı son teknoloji, neredeyse her manuel ve robotize tek kavrama otomatiklerde kullanılabilir

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,543
2,716
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi
Sizlerin de genel tercihi olması, Asx kullanıcılarının neredeyse %80nin Motul kullanması ve genel olarak Japon araçlarla uyumundan bahsedilmesi(bu kısım bana biraz uydurmaca geliyor) dolayı Castrol Edge 5w40'dan Motulün 8100 5w30 tam sentetik yağına geçiş yaptım.

Aralık ayında bakım var, yavaştan hazırlıklara başladım. Biraz tecrübe ettikten sonra hissedilir fark olursa buraya dönüş yaparım.

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,133
1
3,133
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
Yeni konu açmak yerine buradan devam edeyim dedim. Benim de yağ bakımı zamanım geldi. Arabam Megane 3 1.5 dci 110hp, euro 5 motor, K9K motor kodlu. Servis geçmişine baktığımda en son 35bin km'de girdiği bakımda RN 0720 onaylı Elf Evolution 5w-30 yağ konmuş. Dışarıda yaptırdığım en son bakımda ise yanlış hatırlamıyorsam Castrol 5w-30 yağ koymuştuk.

Motorun biraz daha sesli çalışmaya başladığını hissediyorum. Zaten gürültülü çalışan bir motor, bazı zamanlarda iyice rahatsız etmeye başladı. Kapalı otoparkta olduğum için de olabilir, bilemiyorum. 96bin km'ye geldi artık, bazı forumlarda yüksek km'lerde artık 5w-40 yağa geçilmesi gerektiğini okudum. Doğruluk payı nedir? 5w-40 yağ alsam farkı hissedebilir miyim?

Ben tamamen duygusal nedenlerden dolayı Elf marka almayı düşünüyorum, bu konuda yağ önerisi verebilecek var mı?

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,683
2
9,599
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Yeni konu açmak yerine buradan devam edeyim dedim. Benim de yağ bakımı zamanım geldi. Arabam Megane 3 1.5 dci 110hp, euro 5 motor, K9K motor kodlu. Servis geçmişine baktığımda en son 35bin km'de girdiği bakımda RN 0720 onaylı Elf Evolution 5w-30 yağ konmuş. Dışarıda yaptırdığım en son bakımda ise yanlış hatırlamıyorsam Castrol 5w-30 yağ koymuştuk.

Motorun biraz daha sesli çalışmaya başladığını hissediyorum. Zaten gürültülü çalışan bir motor, bazı zamanlarda iyice rahatsız etmeye başladı. Kapalı otoparkta olduğum için de olabilir, bilemiyorum. 96bin km'ye geldi artık, bazı forumlarda yüksek km'lerde artık 5w-40 yağa geçilmesi gerektiğini okudum. Doğruluk payı nedir? 5w-40 yağ alsam farkı hissedebilir miyim?

Ben tamamen duygusal nedenlerden dolayı Elf marka almayı düşünüyorum, bu konuda yağ önerisi verebilecek var mı?

5W-30 koymaya devam edin , sakın ola yağın derecesiyle oynamayın diyorum ben size , benim aracım 245 bine geldi hala 5w-30 kullanıyorum , yağ olarak size önerim liqui moly veya mobil1 kullanman yönünde olur motor sesinden rahatsız olduysan :) castrol çok bozdu yağları çeşitli testlerde ise motor aşınmasının castrolde yüksek olduğunu gördüm ben araştırmalarımda ;

-Liqui Moly Toptec 4400
-Mobil1 Esp
-Petronas 5000 RN (bunu bulursanız vaz geçmezsiniz diye düşünüyorum :) )

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,133
1
3,133
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
5W-30 koymaya devam edin , sakın ola yağın derecesiyle oynamayın diyorum ben size , benim aracım 245 bine geldi hala 5w-30 kullanıyorum , yağ olarak size önerim liqui moly veya mobil1 kullanman yönünde olur motor sesinden rahatsız olduysan :) castrol çok bozdu yağları çeşitli testlerde ise motor aşınmasının castrolde yüksek olduğunu gördüm ben araştırmalarımda ;

-Liqui Moly Toptec 4400
-Mobil1 Esp
-Petronas 5000 RN (bunu bulursanız vaz geçmezsiniz diye düşünüyorum :) )
Biraz araştırdım ve zaten benim arabaya uygun 5w-40 yağ bulamadım :) Rn 720 onaylı yağ önermiş herkes, bunun içeriği muhtemelen DPF ile alakalıdır diye tahmin ediyorum?

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,683
2
9,599
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Biraz araştırdım ve zaten benim arabaya uygun 5w-40 yağ bulamadım :) Rn 720 onaylı yağ önermiş herkes, bunun içeriği muhtemelen DPF ile alakalıdır diye tahmin ediyorum?
Renault onaylarıyla ilgili bir bilgim yok ama illa onaylı yağ kullanılacak diye bir şey yok :) yağınız kaliteli olsun dpf varsa ona göre seçin olay bitmiştir :)

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım