Neyi Yanlış Yaptım? ( Kaza Videosu İçerir. )

Awacs

Sinan
Asfalt Kurutucu
23 Kas 2020
157
1
121
635
27
Sivas
Marka
Ford
Merhaba arkadaşlar, geçenlerde döner kavşakta fiesta ile biraz oynayayım dedim ve aracımın arkası komple geldi. Sonrasında döner kavşağın ortasına çarpmış halde buldum kendimi. Normalde sağdaki ilk çıkıştan çıkacaktım ama yoldaki eğim bir anda düşüyordu orada. Ki fiesta eğimin aniden alçaldığı yollarda saçma sapan hareketler yapabiliyor. Arkam temiz olsa bile ilk çıkıştan o hızla çıkamazdım, bahsettiğim eğim farkından dolayı aracımı o kadar kolay kontrol etmem mümkün değil o çıkışta.

3. viteste girsem o döner kavşağa bu sefer de otomobilimin ciğeri yetmeyecek, onu da çok iyi biliyorum. Benim görüşüm muhtemelen ufak bir korku yaşadım orada vücudum tepki olarak ayağını gazdan çekmek istedi. Ki ayağımı gazdan çekince arka komple geldi, her ne kadar 6 yıla yakındır ehliyetim olsa da kendi aracımı alalı daha yeni 1.5 olacak. Yani sürüş tecrübem 6000 küsür kilometreden ibaret sadece, acaba neyi yanlış yaptım burada? Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim. Bu arada yaptığım şeyin yanlış olduğunun ben de farkındayım, gençliğin verdiği yetkiye dayanarak yapıyorum galiba böyle şeyleri. Tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyorum. :)

yybulut

Asfalt Kurutucu
14 Ocak 2018
25
32
645
26
Adana
Marka
BMW
Öncelikle geçmiş olsun.
Bahsettiğiniz yerde önden çekişli bir arabayla ayağınızı gazdan çekmiş olmanız arabanın zaten limitinde olan dengesini bozmuş gibi görünüyor. Öyle bir durumda gaza daha fazla basmak kafadan kaymaya, tamamen gazdan çekmek ya da daha kötüsü frene basmak da arkadan kaymaya yol açıyor.
Bana sanki kayma anında direksiyonu biraz daha sağa çevirip gaza bassaydınız kurtarabilirdiniz gibi geldi.
Umarım en büyük kazanız bu olur.
Tekrar geçmiş olsun.

nacker

Profesör
12 Ocak 2019
433
809
1,645
İstanbul
Bana kontrada biraz geç ve yetersiz (düşük açı) kalmışsınız gibi geldi. Kayma esnasında gazı bırakmanız da üstüne tuzu biberi olmuş.
Lastiklerin durumu nedir bu arada? Eğer lastiklerin tutuşu zayıfsa zaten kurtarabilmeniz hiç mümkün olamayabilir.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,704
2
9,633
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Neyi yanlış yaptığını zaten yazmışlar ama ünlü bir açı eğitimcisi derki ;

-Ver açıyı öldürme!

kibrisli-kafadarlarin-driftle-imtihani-ver-aciyi-oldurme_8136706-50110_600x315.jpg

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,022
7
51,356
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Merhaba arkadaşlar, geçenlerde döner kavşakta fiesta ile biraz oynayayım dedim ve aracımın arkası komple geldi. Sonrasında döner kavşağın ortasına çarpmış halde buldum kendimi. Normalde sağdaki ilk çıkıştan çıkacaktım ama yoldaki eğim bir anda düşüyordu orada. Ki fiesta eğimin aniden alçaldığı yollarda saçma sapan hareketler yapabiliyor. Arkam temiz olsa bile ilk çıkıştan o hızla çıkamazdım, bahsettiğim eğim farkından dolayı aracımı o kadar kolay kontrol etmem mümkün değil o çıkışta.

3. viteste girsem o döner kavşağa bu sefer de otomobilimin ciğeri yetmeyecek, onu da çok iyi biliyorum. Benim görüşüm muhtemelen ufak bir korku yaşadım orada vücudum tepki olarak ayağını gazdan çekmek istedi. Ki ayağımı gazdan çekince arka komple geldi, her ne kadar 6 yıla yakındır ehliyetim olsa da kendi aracımı alalı daha yeni 1.5 olacak. Yani sürüş tecrübem 6000 küsür kilometreden ibaret sadece, acaba neyi yanlış yaptım burada? Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim. Bu arada yaptığım şeyin yanlış olduğunun ben de farkındayım, gençliğin verdiği yetkiye dayanarak yapıyorum galiba böyle şeyleri. Tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyorum. :)
İlk kontra fazla verilmiş. Araba fazla açı vermemiş, normal şartlarda direksiyonu düz tutup toplama işi kendi haline bırakılsa bile araba büyük ölçüde toplardı, en kötü ihtimalle çok az bir kontra yeterli olur o kadar kayan fiesta için. 100 binlerce km tecrübem var bu kasada, ciğerini bilirim.
O arada da B sınıfı için torku fazla olan bir motorda gaz pedalında oynama yapılınca iyice ayarı kaçmış.
Ek olarak ya yürüyen aksamda, ya lastikte ya da yolun yüzeyinde bir sıkıntı var. Normal dışı bir tutunma kaybı var.
Eğiminin arabayı sapıttırdığı yollarda yanlamalı oynamalar büyük hatadır.
En büyük yanlış ise bu oynamaları kaza ihtimalinin olduğu yerde yapmış olmanız.
Edit: geçmiş olsun.

BorgaXxX

Panpa
29 Ocak 2017
443
1,435
2,645
Marka
Ford
Limitlerdeyken ayağınızı gazdan çekerek (lift-off oversteer) aracın arkasının kopmasına neden olmuşsunuz. Kontranızın biraz geç ve yetersiz gelmiş (biraz da yerler nemli sanırım) olması sebebi ile oluşmuş gibi gözüküyor.

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,809
1
4,131
3,770
İstanbul
Marka
MINI
Geçmiş olsun, ilk kaymada bana da tepki vermekte biraz gecikmişsiniz gibi geldi. Yavaşça döndürüp, bekletince araba hareketini yapmaya devam etmiş. Sonrasında zaten tamamen kontrolden çıkmış ki, burada @bt 'nin dediği gibi ciddi tutuş kaybı var gibi duruyor. Lastikler, basınçlar, zeminin bozuk olması ve tozlu olması olabilir.

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Kontra yetersiz gelmiş, o açıyla biraz daha kırmanız gerekirdi ve kaydıktan sonra gaza biraz daha oturun.

Geçmiş olsun.

Son düzenleme:

Otto Çevrimi

Panpa
Destekçi
3 Eki 2016
1,632
1
5,128
4,070
Kocaeli
Marka
Alfa Romeo
Doğrudan 23. Saniyeye gidin, gazla kafayı kontrol ediyor.
Aracın limitleri sınanmış ve oldukça hızlı gidiyorsa, bu kontrayı verme durumunda gaz dozajı yanlış yapılırsa araç ters tarafa snap oversteer eğilimine girebilir. Zaten kaymakta olan bir aracın güvenli şekilde düzlenmesi isteniyorsa hiçbir güç paketi ve hiçbir aktarma şartında ekstradan gaz verilmez. Eğlenmek başka, güvenlik başka.

Ayrıca burayı herkes okuyor. Yeni ehliyet almışı da, profesyoneli de. Şehir içinde giderken "araç arkadan kayarsa kontra ver gaza bas" tavsiyesi uygulandığında doğacak potansiyel sorumlulukları (araca veya insana çarpma) üstünüze alamıyorsanız, bu tavsiyeleri vermeyin. 30'la çarpacağı yere 45 ile girmesine sebebiyet verebilir.

Geçenlerde bir video vardı. Adam accentle giderken panik yapınca el freni çekip aracı daha da dağıttı. Bu adam anasının karnında el freni çekmeyi öğrenmedi. Bu vatandaşa, herkesi drift king sanan birileri bu tavsiyeyi verdi. O bilinçsiz vatandaşın yerine düşmenizi istemem.

Son düzenleme:

Kagan

Driver
Panpa
8 Eyl 2016
1,263
2,245
2,570
Ankara
Aracın limitleri sınanmış ve oldukça hızlı gidiyorsa, bu kontrayı verme durumunda gaz dozajı yanlış yapılırsa araç ters tarafa snap oversteer eğilimine girebilir. Zaten kaymakta olan bir aracın güvenli şekilde düzlenmesi isteniyorsa hiçbir güç paketi ve hiçbir aktarma şartında ekstradan gaz verilmez. Eğlenmek başka, güvenlik başka.

Ayrıca burayı herkes okuyor. Yeni ehliyet almışı da, profesyoneli de. Şehir içinde giderken "araç arkadan kayarsa kontra ver gaza bas" tavsiyesi uygulandığında doğacak potansiyel sorumlulukları (araca veya insana çarpma) üstünüze alamıyorsanız, bu tavsiyeleri vermeyin. 30'la çarpacağı yere 45 ile girmesine sebebiyet verebilir.

Geçenlerde bir video vardı. Adam accentle giderken panik yapınca el freni çekip aracı daha da dağıttı. Bu adam anasının karnında el freni çekmeyi öğrenmedi. Bu vatandaşa, herkesi drift king sanan birileri bu tavsiyeyi verdi. O bilinçsiz vatandaşın yerine düşmenizi istemem.
O vatandaş benim, durmayı dönmeyi bilmiyorsa hızlı gitmesin, limitleri zorlamasın ki nasıl yaparım diye sormasın. Umrumda değil kimin ne yaptığı.

Son düzenleme:

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Bazen bazı durumlardan kurtarmak için kontra yetersiz kalır, gaza da basmanız gerekir.

Çok defansif olunursa hata yapılabiliyor, ayrıca aracı kaydırmak için lift-off deneme cüretine sahip birileri illaki gaza da basacak cesarete ve tecrübeye sahiptir diye düşünüyorum.

Sonuçta öylesine birisi gelip sormuyor, az çok fikri olan soruyor. O videodaki hareketi sokaktan geçen herkes yapmaz.

Otto Çevrimi

Panpa
Destekçi
3 Eki 2016
1,632
1
5,128
4,070
Kocaeli
Marka
Alfa Romeo
Bazen bazı durumlardan kurtarmak için kontra yetersiz kalır, gaza da basmanız gerekir.

Çok defansif olunursa hata yapılabiliyor, ayrıca aracı kaydırmak için lift-off deneme cüretine sahip birileri illaki gaza da basacak cesarete ve tecrübeye sahiptir diye düşünüyorum.

Sonuçta öylesine birisi gelip sormuyor, az çok fikri olan soruyor. O videodaki hareketi sokaktan geçen herkes yapmaz.
Bizzat ileri sürüş tekniği hocasından alıntı yapıyorum, az önce bu konuyu konuştuk.

"Zaten bu arkadaşlar arka planda hep tecrübeli ve iyi şoför olduklarını düşündükleri için yaptıkları kazanın şiddeti artıyor. "Ben toplarım, ben dönerim". Araç iyice kayıyor diye frene bassa yarı spinle duracağı yerde, kendine ve tecrübesine fazla güvenip gaz vs gibi hareketlerle kurtarmaya çalışıyorlar. Haliyle yaptıkları kazanın hızı ve şiddeti artıyor."

Yani olay sokaktan geçen herhangi birisi değil. Özellikle (ben de dahil olmak üzere) bildiğini düşünen kesim. Sokaktan geçen herhangi birisi zaten bu durumda frene basıp duruyor veya 10-15 le çarpıyor. Bu tarz forumlarda herkes birer senna, herkes birer keiichi tsuchiya, herkes birer sebastian loeb olduğu için, iki lift off oversteer yapan yarış pilotu olduğu için, herkes bir şeyler yapmaya çalışıyor. Sonra 40-50 'yle patlayınca oturup kaza analizi yapıyoruz. Volkan Işık bile çoğumuzdan sakin kullanıyordur. Muhtemelen alakasız tavsiyeler de vermiyordur.

E ne diyelim ? Dunning-Kruger etkisi.

Son düzenleme:

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,211
45,803
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
"Zaten bu arkadaşlar arka planda hep tecrübeli ve iyi şoför olduklarını düşündükleri için yaptıkları kazanın şiddeti artıyor. "Ben toplarım, ben dönerim". Araç iyice kayıyor diye frene bassa yarı spinle duracağı yerde, kendine ve tecrübesine fazla güvenip gaz vs gibi hareketlerle kurtarmaya çalışıyorlar. Haliyle yaptıkları kazanın hızı ve şiddeti artıyor.
Bu yoruma katılıyorum ve yapılmakta zorlanan şu ayrımı eklemeden geçemeyeceğim; şoförlük ile pilotluk birbirinden bambaşka, apayrı şeylerdir. Trafiğe açık yollarda seyir ederken potansiyel kazayı önceden sezebilen ve buna uygun sürüş gerçekleştirebilen kişi gerçekten iyi şofördür. Normal şoförlüğün içinde pilotluk yoktur. Siz hiç duydunuz mu Ralli şoförü, F1 şoförü dendiğini ? Hepsine pilot derler çünkü uzmanlıkları, araçları kullandıkları ortamlar, teknik özellikleri, şartlar bambaşkadır. Zaten kazaların da çoğu şoförlük isteyen yollarda pilotluk yapmaya çalıştığımız için oluyor. Bu hatayı çoğu zaman bizler de yapıyoruz ama en azından ayrımın farkında olup asgari düzeye indirmek gerekiyor bu davranışları.

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Bizzat ileri sürüş tekniği hocasından alıntı yapıyorum, az önce bu konuyu konuştuk.

"Zaten bu arkadaşlar arka planda hep tecrübeli ve iyi şoför olduklarını düşündükleri için yaptıkları kazanın şiddeti artıyor. "Ben toplarım, ben dönerim". Araç iyice kayıyor diye frene bassa yarı spinle duracağı yerde, kendine ve tecrübesine fazla güvenip gaz vs gibi hareketlerle kurtarmaya çalışıyorlar. Haliyle yaptıkları kazanın hızı ve şiddeti artıyor."

Yani olay sokaktan geçen herhangi birisi değil. Özellikle (ben de dahil olmak üzere) bildiğini düşünen kesim. Sokaktan geçen herhangi birisi zaten bu durumda frene basıp duruyor veya 10-15 le çarpıyor. Bu tarz forumlarda herkes birer senna, herkes birer keiichi tsuchiya, herkes birer sebastian loeb olduğu için, iki lift off oversteer yapan yarış pilotu olduğu için, herkes bir şeyler yapmaya çalışıyor. Sonra 40-50 'yle patlayınca oturup kaza analizi yapıyoruz. Volkan Işık bile çoğumuzdan sakin kullanıyordur. Muhtemelen alakasız tavsiyeler de vermiyordur.

E ne diyelim ? Dunning-Kruger etkisi.

Volkan Işık'ın gideceği kocaman bir pist alanları olduğu için trafikte yapmaya gerek görmüyordur muhtemelen, imkan olsa da işin ehillerinden duysak veya yapabilsek bu gibi şeyleri yalnız her zaman bu mümkün olmuyor maalesef.

Yorumlarınıza belli bir yere kadar hak veriyorum, atladığınız nokta şu insanlar merak ederler. Biz her ne kadar burada bir şeyler yazalım veya dediğiniz gibi hiçbir şey yazmayalım gidecekler Youtube'dan da oradan da buradan da bir şeyler yazıp çizen arkadaşlardan yorumlar alacaktır.

Ha onlar daha mı iyi olacak? Tartışılır.

Kagan

Driver
Panpa
8 Eyl 2016
1,263
2,245
2,570
Ankara
@Awacs hocam pilotluk ileri sürüş falan kafanız karışmış olabilir biraz, siz efendi efendi sürün kaymazsanız toplamanıza gerek kalmaz. İşin fizik kısmını merak ediyorsanız tartışabiliriz doğruyu yanlışı.
Keyifli sürüşler diliyorum size.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım