Otomatik Park Pilotu Arabayı Vurdu!!!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Aynen başlıktaki gibi, park pilot arabayı bildiğiniz vurdu.

Arkadaş arabasını borusana bakıma verince g30 520i vermişler, sürdük eğlendik gezdik derken, gel hadi park pilotunu deneyelim dedi. Tamam bizim okulun ara otoparkta deneyelim dedim. Bak abi vurmasın falan dedim, yok canım daha neler falan dedi, dedim vurursa bmw ye dava açarız valla dedim :D Neyse, başladık otomatik parka, gaz frenide kendi ayarlıyor o çok güzel olmuş, tam park ederken, gümmmm ortadaki plastik dubalara girdi, Allah'tan plastikdi de bir şey olmadı arabaya, ilk heralde görmedi dubayı falan dedik, videoyu yeniden izleyince bir baktık araba gayet fark ediyor öndeki dubayı, neyse videoyu atayım, video konuşsun :

https://instagram.com/p/BgIjpBbDYTq/

summi

Profesör
9 Eyl 2016
193
258
1,335
Marka
BMW
Şimdiye kadar hem dikey hem paralel park yaptım. Açıkçası sisteme de baya güveniyordum fakat bu videodan sonra ben de tedirgin olurum artık. Araç G30 530i. Opsiyon olarak 360 kamera sistemi de mevcut. Sensörler ile kameralar birlikte mi çalışıyor bilmiyorum ama şimdiye kadar hiç böyle birşey olmadı. Dubalar ile denediğimi hatırlamıyorum. 2 araç arasına sorunsuz park edebiliyor. Yalnız sensörlerin kafasının karıştığı oluyor.
Şöyleki; ana caddeden geri geri ara sokağa doğru girip, geldiğim yönden devam edeceğim bir yerde ara sokağa girerken, hiç bir engel yokken baam diye fren yapıyor.(Çarpışma önleyici açıkken) Ama inip baktım hiç bir engel yok kameralara bakıyorum ordan da birşey görünmüyor. Bir ihtimal toz kirden dolayı kafası karışıyor. Ama bazen yaşanıyor ve fren yapıp arabayı kitliyor dışarıdan bakınca da insanlar acemi mi bu diyorlar o yüzden genelde kapalı kullanıyorum :) Ama hakkını yiyemem hayat kurtarıyor. Bir keresinde hızlı bir manevra ile geri geri gelirken bir an frene basmakta geç kaldım ki sistem devrede olmasa kesin vururdu, acil fren sistemi sayesinde vurmaktan kurtardı beni.

furkankaya585597

Profesör
8 Eyl 2016
1,778
1,064
2,420
Şöyle düşünmek lazım; akan trafikte arkandan arabalar geliyor, her yer oldukça dolu. O korna çalıyor, bu korna çalıyor, arkandakiler sıkıştırarak geliyor. Senin de yol kenarında bir yere park etmen lazım. O hengamede yol kenarındaki park boşluklarına adapte olamayabiliyorsun. O sırada trafikte bir sürü şeyle ilgilendiğin için göz kararı bu araç buraya girer dediğin yerlere bazen giremiyorsun. Eee arkandaki trafiği durdurmak için de tek bir şansın var. Sürekli yolun ortasında durup geri vitese takarsan birileri muhakkak bağırıyor. İşte o noktada, senin kafanın karıştığı, bir sürü şeyle ilgilendiğin noktada park pilotu en ideal yeri 1 seferde buluyor. Aynı şekilde hızlıca yine 1 seferde oraya giriyor. Tampon tampona park edebileceğin kadar dar bir yere bile tek hamlede girebiliyor. Her yer çok rahatken, hiç trafik yokken zaten çok az kişi park pilotunu kullanır, ihtiyaç da pek yoktur acemi olmadıktan sonra. Önemli olan aklının bir çok şeyle meşgul olduğu noktada sana yardımcı olmasıdır.
Park edemeyenler için güzeldir tabi ki ama kendim için konuşuyorum! Hiçbir zaman arabalara güvenmedim. ESP'ymiş, ABS'ymiş hiçbir sisteme güvenmedim. Her zaman dikkatli gittim ve fren mesafesi bıraktım. Bu tarz sistemlere de güvenmiyorum. Dubayı görmeyen sistem arkadaki çocuğu da görmeyebilir. O yüzden en iyisi insan zekasıdır.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,201
45,791
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Park edemeyenler için güzeldir tabi ki ama kendim için konuşuyorum! Hiçbir zaman arabalara güvenmedim. ESP'ymiş, ABS'ymiş hiçbir sisteme güvenmedim. Her zaman dikkatli gittim ve fren mesafesi bıraktım. Bu tarz sistemlere de güvenmiyorum. Dubayı görmeyen sistem arkadaki çocuğu da görmeyebilir. O yüzden en iyisi insan zekasıdır.
Zaten elektronik sistemleri insanların yerine iş yapan değil, insanlara yardımcı, destek sistemler olarak görmek lazım. Park pilotu da bu tarz bir şey. Senin yerine park etmez, seninle beraber park etmene yardımcı olur hepsi bu. Zaten otomatik park pilotu'nun da asıl kullanıcı kitlesi park etmekte zorlanan acemi şoförler. Esp, Abs gibi sistemler de yardımcı sistemlerdir. Esp sistemine ihtiyaç duymadan araç kullanmak insanın görevidir. İhtiyaç duyulacağı bir an gelirse de eğer hiç bir insan esp'nin vereceği tepkileri veremez. Dünyanın en iyi pilotları da dahil. Aynı şey abs için de geçerli tabii. Şoför her zaman ve ilk önce kendine güvenecek, kendi tedbirini alacak. Sonraki işleri de yardımcı sistemler halledecek.

Son düzenleme:

furkankaya585597

Profesör
8 Eyl 2016
1,778
1,064
2,420
Zaten elektronik sistemleri insanların yerine iş yapan değil, insanlara yardımcı, destek sistemler olarak görmek lazım. Park pilotu da bu tarz bir şey. Senin yerine park etmez, seninle beraber park etmene yardımcı olur hepsi bu. Zaten otomatik park pilotu'nun da asıl kullanıcı kitlesi park etmekte zorlanan acemi şoförler. Esp, Abs gibi sistemler de yardımcı sistemlerdir. Esp sistemine ihtiyaç duymadan araç kullanmak insanın görevidir. İhtiyaç duyulacağı bir an gelirse de eğer hiç bir insan esp'nin vereceği tepkileri veremez. Dünyanın en iyi pilotları da dahil. Aynı şey abs için de geçerli tabii. Şoför her zaman ve ilk önce kendine güvenecek, kendi tedbirini alacak. Sonraki işleri de yardımcı sistemler halledecek.
Gaz ile freni arabaya emanet ettiğimizde insanı aradan çıkartmış oluyoruz.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,201
45,791
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Gaz ile freni arabaya emanet ettiğimizde insanı aradan çıkartmış oluyoruz.
Gaz ile fren sistemini içeren bir otomatik park pilotunun abartı olduğunu zaten söyledim. Ama o sistem varken bile elin tuşta olduğu sürece araba bunu yapıyor. Tuştan çektiğin anda kontrol sende. Zaten üretici de sistemin kafası karışır da bir sıkıntı olursa diye bunu getirmiş. Tabii o sırada da gözün sağda solda olacak, ayakların pedal üstünde hazır bekleyeceksin. Dediğim gibi otomobil sana yardımcı olacak ama istediğin anda kontrol de hep sende olacak.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım