Otomatik Park Pilotu Arabayı Vurdu!!!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Aynen başlıktaki gibi, park pilot arabayı bildiğiniz vurdu.

Arkadaş arabasını borusana bakıma verince g30 520i vermişler, sürdük eğlendik gezdik derken, gel hadi park pilotunu deneyelim dedi. Tamam bizim okulun ara otoparkta deneyelim dedim. Bak abi vurmasın falan dedim, yok canım daha neler falan dedi, dedim vurursa bmw ye dava açarız valla dedim :D Neyse, başladık otomatik parka, gaz frenide kendi ayarlıyor o çok güzel olmuş, tam park ederken, gümmmm ortadaki plastik dubalara girdi, Allah'tan plastikdi de bir şey olmadı arabaya, ilk heralde görmedi dubayı falan dedik, videoyu yeniden izleyince bir baktık araba gayet fark ediyor öndeki dubayı, neyse videoyu atayım, video konuşsun :

https://instagram.com/p/BgIjpBbDYTq/

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,193
45,772
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bu aletin park pilotu daha gelişmiş Ford'a göre. Ford'da gaz ve freni kendin ayarlıyorsun ama bu alet gaz ve fren ayarını da kendisi yapıyor. Videoda ki açılar çok yeterli değil ama problem, direksiyon hareketinden çok gaz - fren ayarını tutturamamasından kaynaklanıyor gibi geldi. Zaten sensör ötmesine rağmen fren yapmayıp hala gaz veriyor olması da bunu gösteriyor. Ford'un da gaz - fren ayarı kendisine ait olsa mevcut sisteme göre daha handikaplı çalışması muhtemel olacaktır.

Şahsi tercih olarak ise park manevrası sırasında sürücülerin en zorlandığı kısım direksiyon hareketidir. Araç bunu kusursuza yakın yapsın benim için yeterli. Gaz ve freni araca bırakmak istemem çünkü benim kontrolümden çıkması tıpkı bu videoda olduğu gibi beni huzursuz ederdi. O sebeple Ford'da ki sistem benim için ideal olan.

Son düzenleme:

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,808
1
4,131
3,770
İstanbul
Marka
MINI
Bu aletin park pilotu daha gelişmiş Ford'a göre. Ford'da gaz ve freni kendin ayarlıyorsun ama bu alet gaz ve fren ayarını da kendisi yapıyor. Videoda ki açılar çok yeterli değil ama problem, direksiyon hareketinden çok gaz - fren ayarını tutturamamasından kaynaklanıyor gibi geldi. Zaten sensör ötmesine rağmen fren yapmayıp hala gaz veriyor olması da bunu gösteriyor. Ford'un da gaz - fren ayarı kendisine ait olsa mevcut sisteme göre daha handikaplı çalışması muhtemel olacaktır.

Şahsi tercih olarak ise park manevrası sırasında sürücülerin en zorlandığı kısım direksiyon hareketidir. Araç bunu kusursuza yakın yapsın benim için yeterli. Gaz ve freni araca bırakmak istemem çünkü benim kontrolümden çıkması tıpkı bu videoda olduğu gibi beni huzursuz ederdi. O sebeple Ford'da ki sistem benim için ideal olan.
ben de gaz ve frenin sürücü kontrolünde olmasından yanayım. Malum ülkede park ederken bi anda arkandan biri geçebiliyor, çocuk , kedi,köpek vs. Buradaki gibi duba yerine bir canlı da olabilirdi.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,193
45,772
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
ben de gaz ve frenin sürücü kontrolünde olmasından yanayım. Malum ülkede park ederken bi anda arkandan biri geçebiliyor, çocuk , kedi,köpek vs. Buradaki gibi duba yerine bir canlı da olabilirdi.
Aynen öyle.. Araç, direksiyon hamlesini yanlış yapsa bile ayağın frende bekleyip müdahale edebilirsin. Ama freni de araç yaptığı zaman basmakta gecikebiliyorsun. Zira freni de kendisi yapıyor diye ayaklarını pedallardan çekip sandalyede oturur gibi oturuyor insan. O noktada ayağını pedala uzatana kadar iş işten geçiyor.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,193
45,772
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bu arada, otomatik parkı tuşa basılı tutarak yapıyorsunuz, elinizi çektiğiniz an duruyor araba.
Muhtemelen güvenlik tedbiri için bunu yaptılar ama pek pratik değil gibi duruyor. Kendi aracımın otomatik park pilotunu denerken direksiyona kendim müdahale etmek istediğimde pek beceremiyorum. Fazladan güç uygulamam gerekiyor ki sisteme zarar veririm diye üstüne gitmedim. Bu noktada Bmw de muhtemelen sürücüye daha sağlıklı müdahale hakkı tanıyabilmek için tuşa basılı tutma işlevini getirmiş. Ama tabii dediğim gibi pek pratik durmuyor.

mburakozgen

Profesör
19 Mar 2017
294
364
1,395
Özgür ekranda ne gösteriyordu? Mesela benim arabada geri yanaştıgımda ses frekansı aynı fakat dubanın yerini şaşırıyor tam kesin burada diye göstermiyor. Dubanın olduğu yer yarım santim sağa sola kayıyor. Belki de sabit algılayamadığı için de olabilir

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Özgür ekranda ne gösteriyordu? Mesela benim arabada geri yanaştıgımda ses frekansı aynı fakat dubanın yerini şaşırıyor tam kesin burada diye göstermiyor. Dubanın olduğu yer yarım santim sağa sola kayıyor. Belki de sabit algılayamadığı için de olabilir

Valla sistem direk dubayı sensörlerle görüyor ama bodozlama giriyor.

AcilStop

Elit Apaçi
3 Kas 2017
346
248
945
40
Şu 360 görenler,adaptif cc ler,şerit takipler vs hep lazerli abi

Adaptif hız sabitleyici, şehiriçi otomatik fren sistemi, şerit takip gibi sistemler 1 adet ultrasonik sensör ve 1 ya da 2 adet monocular kamera ile çalışıyor. Ultrasonik sensör den gelen uzaklık bilgileri monocular kameradan alınan görüntülerle birlikte değerlendirilip aracın yoldaki konumu ve engellere olan mesafesi tayin ediliyor.

Park sensörleri de genelde ultrasonik oluyor lazer sistemi ile ölçüm yapan araç varmıdır bilemiyorum.

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,911
2
24,208
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Adaptif hız sabitleyici, şehiriçi otomatik fren sistemi, şerit takip gibi sistemler 1 adet ultrasonik sensör ve 1 ya da 2 adet monocular kamera ile çalışıyor. Ultrasonik sensör den gelen uzaklık bilgileri monocular kameradan alınan görüntülerle birlikte değerlendirilip aracın yoldaki konumu ve engellere olan mesafesi tayin ediliyor.

Park sensörleri de genelde ultrasonik oluyor lazer sistemi ile ölçüm yapan araç varmıdır bilemiyorum.
Tesla belgeselinde söylenmişti oradan alıntılamıştım.Tabi türkçe çevirisi ne kadar doğrudur bilemiyorum

furkankaya585597

Profesör
8 Eyl 2016
1,778
1,064
2,420
Bunun arabayla ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorum. Park sensörü ötüyor ama araba çarpıyor. Otomatik park pilotundansa kendimiz daha hızlı park ve manevra yapabiliriz. Otonom sürüşe geçmeden bunlar gereksiz...

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Ya şu an cidden çok merak ediyorum, niye hep sen ya niye :D Bildiğin araba dubayı algılıyor ama yine de vuruyor, Özgür Güneş'in arabaya bindiğini algıladıysa demek :rolleyes:

2 kere şans verdim, ikisinde de vurdu valla, sistemin açığını buldum, şunun programını düzeltip bmw ye yollasam beni işe alırlar mı acaba Almanya’da???? :):):)

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,193
45,772
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bunun arabayla ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorum. Park sensörü ötüyor ama araba çarpıyor. Otomatik park pilotundansa kendimiz daha hızlı park ve manevra yapabiliriz. Otonom sürüşe geçmeden bunlar gereksiz...
Her markanin otomatik park sistemi efektif calisir mi bilemiyorum ama duzgun calisan bir otomatik park asistani ideal park yerini bulma ve olcme acisindan surucuye gore daha hizli davraniyor. Misal asistan bir park yeri buluyor, bakiyorsun goz hizasiyla buraya girmeyebilir bu diyorsun ama araba oraya girebiliyor.

Park yeri bulduktan sonra direksiyon manevrasi konusunda da soforlerin yeteneklerine gore degisir tabii ama gordugum cogu soforden daha iyi ve hizli park ediyor. Hic bir sey olmasa bile buldugu yere tek hamlede giriyor. Bunu yapamayan cok sofor var.

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
2 kere şans verdim, ikisinde de vurdu valla, sistemin açığını buldum, şunun programını düzeltip bmw ye yollasam beni işe alırlar mı acaba Almanya’da???? :):):)
Yaz Almanyaya, bir arabada imkansız denilen, artık bunu da yapmaz denilen her şey benim başıma geliyor. Son kontrol bölümünde çalışmak istiyorum, benim elimden sağlam çıkan araba artık arıza vermez falan :rolleyes:

cansermo

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
616
1,343
2,520
27
Sakarya
Aslında olayın biraz daha üstüne giderek eğer araç hala sizdeyse dubayla farklı yerde şekilde ve farklı araçla da denersen ve yine dubaya vurursa bence işe kesin alırlar :D

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım