Otomatik Park Pilotu Arabayı Vurdu!!!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Aynen başlıktaki gibi, park pilot arabayı bildiğiniz vurdu.

Arkadaş arabasını borusana bakıma verince g30 520i vermişler, sürdük eğlendik gezdik derken, gel hadi park pilotunu deneyelim dedi. Tamam bizim okulun ara otoparkta deneyelim dedim. Bak abi vurmasın falan dedim, yok canım daha neler falan dedi, dedim vurursa bmw ye dava açarız valla dedim :D Neyse, başladık otomatik parka, gaz frenide kendi ayarlıyor o çok güzel olmuş, tam park ederken, gümmmm ortadaki plastik dubalara girdi, Allah'tan plastikdi de bir şey olmadı arabaya, ilk heralde görmedi dubayı falan dedik, videoyu yeniden izleyince bir baktık araba gayet fark ediyor öndeki dubayı, neyse videoyu atayım, video konuşsun :

https://instagram.com/p/BgIjpBbDYTq/

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,939
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Muhtemelen bu araba, park sensörlerinin olduğu yerlerden daha önce darbe almış. Biraz sert darbe alırsa park sensörleri çok sağlıksız çalışmaya başlayabiliyor. Bendeki sensörler de aldığımdan beri 0.4 metreden sonra direk 0'a geçiyor. Öyle olduğu için ben de sakınmıyorum, ihtiyaç halinde tamponları yavaşça yaslayarak park manevrası yaptığım oluyor.
Bildiğim kadarıyla Tesla dışında ultrasonlu değil lazerli sensörler kullanılıyor sensörler için
Yanlış bilgi. Senin bildiğin adaptif cc ön mesafe takip radarı. Park sensörlerinde durum farklı. Bu başlangıç seviyesi satılan sonradan takılan siyah sensörler bile (benim arabadakinden) sonar sistemle çalışıyor. Parmak ucunu yavaşça değdirdiğinde pıt pıt pıt hissediyorsun.

Otomatik park pilotunu Yeni Fiesta'da ve Corsa E'de kullandım. Fiesta'da fena değildi. Görmesi beklenen şeyleri görmüştü. Ama Corsa'da durum çok vahimdi. Devreye sokmak hiç pratik değildi, devreye girse de 5 metrelik yeri bile kabul etmiyordu. Dikey park için yer bulması zaten mucizeydi. Zar zor başardım, onda da basit yere 3-4 düzeltmeyle girmişti obsesif şoförler gibi :) Ama o bile hiç vurmadı :D BMW hiç acımıyor valla. :p

furkankaya585597

Profesör
8 Eyl 2016
1,778
1,064
2,420
Her markanin otomatik park sistemi efektif calisir mi bilemiyorum ama duzgun calisan bir otomatik park asistani ideal park yerini bulma ve olcme acisindan surucuye gore daha hizli davraniyor. Misal asistan bir park yeri buluyor, bakiyorsun goz hizasiyla buraya girmeyebilir bu diyorsun ama araba oraya girebiliyor.

Park yeri bulduktan sonra direksiyon manevrasi konusunda da soforlerin yeteneklerine gore degisir tabii ama gordugum cogu soforden daha iyi ve hizli park ediyor. Hic bir sey olmasa bile buldugu yere tek hamlede giriyor. Bunu yapamayan cok sofor var.
Park pilotu arabayı park edene kadar ben daha hızlı park ederim. Fren ve gaz pedalını arabaya teslim etmek bana çok mantıklı gelmiyor. Belki de park pilotunu kullanmadığımdan olabilir.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Park pilotu arabayı park edene kadar ben daha hızlı park ederim. Fren ve gaz pedalını arabaya teslim etmek bana çok mantıklı gelmiyor. Belki de park pilotunu kullanmadığımdan olabilir.
Şöyle düşünmek lazım; akan trafikte arkandan arabalar geliyor, her yer oldukça dolu. O korna çalıyor, bu korna çalıyor, arkandakiler sıkıştırarak geliyor. Senin de yol kenarında bir yere park etmen lazım. O hengamede yol kenarındaki park boşluklarına adapte olamayabiliyorsun. O sırada trafikte bir sürü şeyle ilgilendiğin için göz kararı bu araç buraya girer dediğin yerlere bazen giremiyorsun. Eee arkandaki trafiği durdurmak için de tek bir şansın var. Sürekli yolun ortasında durup geri vitese takarsan birileri muhakkak bağırıyor. İşte o noktada, senin kafanın karıştığı, bir sürü şeyle ilgilendiğin noktada park pilotu en ideal yeri 1 seferde buluyor. Aynı şekilde hızlıca yine 1 seferde oraya giriyor. Tampon tampona park edebileceğin kadar dar bir yere bile tek hamlede girebiliyor. Her yer çok rahatken, hiç trafik yokken zaten çok az kişi park pilotunu kullanır, ihtiyaç da pek yoktur acemi olmadıktan sonra. Önemli olan aklının bir çok şeyle meşgul olduğu noktada sana yardımcı olmasıdır.

Ozgur Gunes

Özgür Güneş
Panpa
7 Eyl 2016
4,158
1
8,076
4,820
28
Ankara
Marka
Peugeot
Şöyle düşünmek lazım; akan trafikte arkandan arabalar geliyor, her yer oldukça dolu. O korna çalıyor, bu korna çalıyor, arkandakiler sıkıştırarak geliyor. Senin de yol kenarında bir yere park etmen lazım. O hengamede yol kenarındaki park boşluklarına adapte olamayabiliyorsun. O sırada trafikte bir sürü şeyle ilgilendiğin için göz kararı bu araç buraya girer dediğin yerlere bazen giremiyorsun. Eee arkandaki trafiği durdurmak için de tek bir şansın var. Sürekli yolun ortasında durup geri vitese takarsan birileri muhakkak bağırıyor. İşte o noktada, senin kafanın karıştığı, bir sürü şeyle ilgilendiğin noktada park pilotu en ideal yeri 1 seferde buluyor. Aynı şekilde hızlıca yine 1 seferde oraya giriyor. Tampon tampona park edebileceğin kadar dar bir yere bile tek hamlede girebiliyor. Her yer çok rahatken, hiç trafik yokken zaten çok az kişi park pilotunu kullanır, ihtiyaç da pek yoktur acemi olmadıktan sonra. Önemli olan aklının bir çok şeyle meşgul olduğu noktada sana yardımcı olmasıdır.

Ben hala kullanışlı olduğunu düşünmüyorum, öncelikle arama işlemini araba çok yavaş ilerlerken yapıyorsun, sonra akan trafikte millet dibine girdiği ve park yerini çok geçtikten sonra sistemi hazırladığı için girmek imkansız bir hal alıyor. Harekete geçtikten sonra evet,insanları. %90 ından daha hızlı ama hazırlık aşaması çok yavaş.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Ben hala kullanışlı olduğunu düşünmüyorum, öncelikle arama işlemini araba çok yavaş ilerlerken yapıyorsun, sonra akan trafikte millet dibine girdiği ve park yerini çok geçtikten sonra sistemi hazırladığı için girmek imkansız bir hal alıyor. Harekete geçtikten sonra evet,insanları. %90 ından daha hızlı ama hazırlık aşaması çok yavaş.
Yukarıda da söylediğim gibi her araçta efektif çalışmayabiliyor. Benim aracımda 40 kmh hıza kadar bu taramayı yapabiliyor. Arkamda trafik varsa yakıyorum 4'lüleri önceden ve uyarıyorum. Park yeri boşluğu ararken de yan tarafta park etmiş olan araçla aynı hizaya geldiği anda durun ve geri vitese takın diye uyarıyı veriyor. Zaten 2 araç arasına geri manevra ile park yapacağın zaman sağ ön taraftaki aracın tam yan hizasına gelirsin ve öyle başlarsın parka. Sistem de tam o sırada durun diyor. Dediğim gibi efektif çalışan sistemle bu iş pratik oluyor.

Ozgur Gunes

Özgür Güneş
Panpa
7 Eyl 2016
4,158
1
8,076
4,820
28
Ankara
Marka
Peugeot
Yukarıda da söylediğim gibi her araçta efektif çalışmayabiliyor. Benim aracımda 40 kmh hıza kadar bu taramayı yapabiliyor. Arkamda trafik varsa yakıyorum 4'lüleri önceden ve uyarıyorum. Park yeri boşluğu ararken de yan tarafta park etmiş olan araçla aynı hizaya geldiği anda durun ve geri vitese takın diye uyarıyı veriyor. Zaten 2 araç arasına geri manevra ile park yapacağın zaman sağ ön taraftaki aracın tam yan hizasına gelirsin ve öyle başlarsın parka. Sistem de tam o sırada durun diyor. Dediğim gibi efektif çalışan sistemle bu iş pratik oluyor.

Alışmak lazım galiba, arkadaşın focus da birkaç kere denedim, pratik gelmemişti.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Alışmak lazım galiba, arkadaşın focus da birkaç kere denedim, pratik gelmemişti.
Kesinlikle alışkanlık gerektiriyor. Bazı zamanlar kafasının karıştığı oluyor her elektronik sistem gibi. Ama bu sistemi sık sık kullandığın zaman huyunu suyunu da öğrenip daha iyi anlaşabiliyorsun. Ayrıca aracın üstü kirliyse bu sistem yine pek pratik çalışmayabiliyor. Dediğim gibi sensörlerin üstü kir ve tozla kapanır yahut engellenirse çalışma verimliliği de düşüyor.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Subaru xv ninde buna benzer videosu var hicbirine guvenmem valla
Ee neticede teknoloji bu. En mükemmel teknoloji olan insan beyni bile bir sürü hata yapabilirken makinelerin sürekli kusursuz çalışması beklenemez. Hele ki yeni yeni oturtulmaya çalışılan teknolojilerse bunlar.

AcilStop

Elit Apaçi
3 Kas 2017
346
248
945
40
şu anki park sensörleri genelde laser ile çalışıyor, adaptif tesla vs radarla çalışıyor subaru da laser+radar kullanıyor

Volvo'nun sitesine baktım onlarda mesafe algılamak için ultrasonik sensörlerden lazer yansıma sensörlerine geçiş yapmışlar. Böylelikle aktif güvenlik sistemleri ülkemizde yaygınlaşamadan firmalar ikinci nesil sensörlere geçmiş oldu.

mcanerg

Panpa
14 Eyl 2016
1,710
3,402
3,720
Marka
BMW
Volvo'nun sitesine baktım onlarda mesafe algılamak için ultrasonik sensörlerden lazer yansıma sensörlerine geçiş yapmışlar. Böylelikle aktif güvenlik sistemleri ülkemizde yaygınlaşamadan firmalar ikinci nesil sensörlere geçmiş oldu.
bmw mini land rover da laser kullanıyor

mcanerg

Panpa
14 Eyl 2016
1,710
3,402
3,720
Marka
BMW
Tam da bu anlattıklarım yüzünden en mantıklısı 360 kamera ama onu da özel sipariş geçmek gerekiyor 2 bilemedin3 ay beklemek zorunda kalıyorsun

Ozgur Gunes

Özgür Güneş
Panpa
7 Eyl 2016
4,158
1
8,076
4,820
28
Ankara
Marka
Peugeot
Ya ben hiç sensörden yana sıkıntı çekmedim bugüne kadar, sadece bazı noktaları algılamıyor, onu da bilmek lazım. Sadece sonradan takılmış park sensörleri kışın çok soğuklarda çalışmayabiliyor.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım