Sizce 2. El Fiyatlarının Gidişatı Ne Olacak?

2. El fiyatların gidişatı ne olur?

• Yeni gelen 0 araçlar daha pahalı olacağı için fiyatlar daha da artar.

Kullanılan: 35 81.4%
  • Bayiler düzene girdiklerinde 2. el fiyatları yüksek kalacağı için mecburen fiyatları düşecek.

Kullanılan: 2 4.7%
  • Her an her şey olabilir.

Kullanılan: 6 14.0%

• Kullanılan toplam oy
    43

selimcicekyurt

Selim
Profesör
10 Eyl 2016
766
1,134
2,320
23
İstanbul
Marka
Opel
Hepimiz ilan bakarken, çevremizden veya herhangi bir yerden ister istemez görüyoruz. 2. El (2018-2020 model arası) hatırı sayılır miktarda otomobil şuan 0'ından daha pahalı. Öne sürülen tek bahane ise bayide araç yok. Sizce bayiler araç getirmeye, eski düzene geri döndüğü zaman bu fırsatçı 2. elciler ne yapacak? Hala 2. el 0'dan daha mı pahalı olacak? Yoksa gelenler şimdiki 2. el fiyatlardan daha yüksek olacağı için fiyatlar daha mı artacak?

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,280
1
9,427
4,970
kocaeli
Bu konuda bir tahminde bulunmak kehanet olacaktır . Yaşayarak göreceğiz .

2020 başlarında araba bakarken fiyatların bir miktar artacağını tahmin ediyordum ama bu kadar da değil ...

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,724
6,779
4,070
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Ben bu ülkede fiyatı aşağı giden pek bir şey görmedim.
O yüzden bu konu hakkındaki yorumum daima yukarı çıkacak şeklinde.

80 bin lira Egea ya verilirmiden, nerelere geldik.
Şimdi 120 bin lira verilirmi diyoruz.
1 yıl sonra keşke 120 zamanı alsaydık diyeceğiz.

MehmetAydin

Mehmet AYDIN
Panpa
10 Haz 2019
1,808
2,080
2,570
31
Niğde
Marka
Chevrolet
DSÖ olsun bu konuda yetkin kurum ve kişiler olsun Covid salgınının en az 1-2 yıl daha devam edeceği tahmininde bulunuyorlar.Bu da üretim faaliyetlerinin asla tam kapasiteye ulaşamayacağı demek.Dolayısıyla 0 araç bulmak zor olacak ve 2.eldeki yükselişin devam etmesi anlamına gelecektir diye düşünüyorum.

Berkin

Reis
Yönetici
Admin
7 Eyl 2016
4,061
3
15,315
5,720
26
Istanbul
Marka
Honda
Sadece 2. el piyasası için değil bence tamamen Dünya ekonomisi adına bir tahminde bulunmak çok zor. Çok büyük bir belirsizlik var, onu bozacak şey de koronavirüs.

hondapower

Profesör
3 Şub 2017
735
1,058
2,270
İstanbul
Marka
Honda
Sıfır arttıkça 2.el de onu izler ve artar.Sıfır araçların fiyatı arttıkça sıfır araç alımı azalacağını düşünüyorum ve 2.el ile arasındaki makasın daha da daralacağını 2.el fiyatlarının sıfıra daha da yaklaşacağını düşünüyorum.

Son düzenleme:

diablo1905

Profesör
17 Şub 2020
409
994
2,195
İstanbul
Marka
Alfa Romeo
Döviz düşer, sıfır araç arzı artarsa evet düşer .

Özellikle dövizin belli seviyede düşmeyeceği belli, bayiler de belki bilerek araç sayılarını belli seviyede tutmaya devam edecek, kar paylarini artırıp, pazarlık yapmadan zorla seramik kaplama fln satmak veya galerilere peşkeş çekmek belki hoşlarına gitti.

Özetle gidişat düşeceği yönde değil

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Sıfır arttıkça 2.el de onu izler ve artar.Sıfır araçların fiyatı arttıkça sıfır araç alımı azalacağını düşünüyorum ve 2.el ile arasındaki makasın daha da daralacağını 2.el fiyatlarının sıfıra daha da yaklaşacağını düşünüyorum.

Tanıdığım bu hafta 165 bin liraya 0 km Corolla 1.6 vision cvt bayiden teslim aldı (2 ay kadar önce yazıldı). Malum sitede ağır hasarlı olmayan en uygun ilan (bir kaç parça değişeni var, 4.500 km'de ve 2019 model) 168.750 lira. Aynı sitede en uygun 0 km Corolla aynı motor-donanım-şanzıman ile 192 bin lira. 165 bin liraya bir önceki kasanın orta donanımı (advance) alınabiliyor.

babayimben

Enes
Panpa
4 Eki 2018
843
1,751
2,520
47
İstanbul
Marka
Mercedes
Sıfır fiyatından yüksek satılmaya çalışılan araçlar, eğer bayilere yeni yeterli sayıda araç gelirse düşer. Bunların satılması da anormal zaten.
Ama bu pandemi olayı daha önceden yaşamadığımız ve ne olacağını tahmin edemediğimiz bir süreç. Her türlü farklı senaryo da mümkün

Mustafak

Panpa
8 Eyl 2016
1,652
4,709
3,770
31
Afyonkarahisar
Marka
Toyota
İkinci el daha da artacaktır. Önümüzdeki dönemde euro bir miktar daha yukarı gidecek tahminim 9.6 buda ülkeye yeni girişlerde yada üretilen stokta olmayan araçların fiyatlarına yansıyacaktır. Yılbaşından itibaren 40-50 binden uyguna yürüyen araba bulmak zor olacak bir mucize olmaz ise

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,193
45,771
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Pandemi işin bahanesi. Var olan bozuk otomotiv ekonomisine tuz biber eklenmiş hali. Pandeminden önceki sıfır ve 2.el fiyatları da biliyoruz. Salgın sadece bozuk piyasanın daha da hızlı bozulmasın yol açtı hepsi bu. Forum için konuşmuyorum ama sosyal medyada ve başka mecralarda otomobil piyasasının bu halinin sebebi sanki pandemiymiş gibi yorum yapanlar var. Mart'tan öncesini çabuk unutmuşlar ya da unutmak işlerine geliyor salgını bahane edip.

Sıfır fiyatları düşmedikçe 2.el fiyatları düşmez bitti. Salgın da görüldüğü üzere bozulmayı hızlandırıyor. Açıklanması için üstüne çok fazla kafa patlatılacak bir mevzu değil bu.

Son düzenleme:

Mustafak

Panpa
8 Eyl 2016
1,652
4,709
3,770
31
Afyonkarahisar
Marka
Toyota
Markalar 2019 yılı gibi geçeceğini düşündüğü için yeterli araç stoğu yapmadı. Pandemi bahane edilerek yapılan parasal genişleme enflasyonun çok altına bankaların zararına verdiği krediler talebi artırdı. Zaten az olan stok ve tedarik zincirinin bozulmasıyla ortaya çıkan üretim sorunu sebebiyle bu günlere geldik. Herkes devletten buna bi çare beklerken yapılan ÖTV indirimi (zammı) da tuzu biberi oldu. Yangına benzin döküldü. Bundan sonra ne olur derseniz egea clio sandero satılır parası olan corolla civic vs alır. Eskiden e ye 5 e binen zenginlerde belki a sedan falan alabilir. Herkese geçmiş olsun. Bir kaç yıl önce bu mecrada yazmıştım yakında hindistan gibi sokaklarda saçma sapan ulaşım araçları tureyecek diye yavaş yavaş yaklaşıyoruz

hondapower

Profesör
3 Şub 2017
735
1,058
2,270
İstanbul
Marka
Honda
Tanıdığım bu hafta 165 bin liraya 0 km Corolla 1.6 vision cvt bayiden teslim aldı (2 ay kadar önce yazıldı). Malum sitede ağır hasarlı olmayan en uygun ilan (bir kaç parça değişeni var, 4.500 km'de ve 2019 model) 168.750 lira. Aynı sitede en uygun 0 km Corolla aynı motor-donanım-şanzıman ile 192 bin lira. 165 bin liraya bir önceki kasanın orta donanımı (advance) alınabiliyor.
Anlatmak istediğimin birebir pratikteki halini yazmışsınız. Tanıdığınız 2 ay önce 165e yazılmış (risk almış parasını bağlamış ve almış. piyasası 192ye çıkmış şuan tanıdığınız satmak istese 1 haftalık arabaya sıfır fiyatı istese hatta ve hatta sıra beklemek istemeyen için 5-10 üstünü bile yazsa satar. kimse de alınıp gücenmesin çünkü bunun sorumlusu sizin tanıdığınız değil, sistem.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Anlatmak istediğimin birebir pratikteki halini yazmışsınız. Tanıdığınız 2 ay önce 165e yazılmış (risk almış parasını bağlamış ve almış. piyasası 192ye çıkmış şuan tanıdığınız satmak istese 1 haftalık arabaya sıfır fiyatı istese hatta ve hatta sıra beklemek istemeyen için 5-10 üstünü bile yazsa satar. kimse de alınıp gücenmesin çünkü bunun sorumlusu sizin tanıdığınız değil, sistem.

Ek olarak yazayım: Toyota'da fiyat sabitleme yok. Bin lira verip araca yazıldı (2 ay önce liste fiyatı 166 küsurdu), kalan 164 bini bu hafta tamamladı (şu an liste fiyatı 162 küsur).

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım