Story Of Cerato

2jzihtiyar

Reis
Beta Programı
23 Şub 2018
3,048
6,912
5,020
github.com
Marka
BMW
Herkese Merhaba;
Sürekli ertelediğim ailemizin görev adamını sizinle tanıştırmaya artık hazırım. Kendisiyle 6k kilometre ve yaklaşık 6 aylık deneyimimiz oldu. Hem yeni bir dostunuzla tanışmak gibi hem de bu dostunuzun eksiklerini ve artılarını konuşmak üzere , başlayalım :)
E140 kasa corolla'mızı sattıktan sonra bütçeyi arttırıp otomobil arayışına girişmişken , ailemin olabilidiği kadar yeni ve az km'li otomobil alalım isteği doğrultusunda biraz da nasip kısmet sayesinde 2017 model Kia Cerato 1.6 crdi otomobilimiz ocak ayı itibariyle aramıza katıldı. Ona kısaca "cero" demeyi tercih ediyorum :) hem karakteristik hem de kısa bir isim oldu
Bu ceronun yeni evine indiği ilk anı maalesef ben o tarihlerde Trabzon'da olmadığım için kendisiyle tanışmamız biraz daha zaman alacak.
1e243849-73b9-4ac8-a65d-4b9ab76af32a.jpg

Otomobilin arka tasarımını balığa benzetiyorum :) Konunun ilerleyen kısmında kendisini Japon Balığı diye çağırabilirim :) şimdiden haber vereyim. 2017 model olmasına rağmen çizgileri daha çok 2012-2014 bir otomobil gibi geliyor bana. Genel olarak sade bi tasarıma sahip , çok göz önünde olan veya tasarım olarak öne çıkan pek fazla bi detayımız yok maalesef :(
@yty 'nin eski makinesiyle beraberken;
36298_4b02830a993a53c5f8565bce2577333a.jpg

Otomobili aldığımızda 25 bindeydi. Garantisinin 5 yıl olmasından dolayı garanti bozmamak adına yetkili serviste ceromuza gelecek yıllarda sahibine çok daha fazla hizmet etsin diye bakımını yaptık.
6feab7ca-0f0c-46df-a215-af7b2e5cb9c3.jpg

Yetkili servisin iş güvenliği politikasından dolayı maalesef yanında olamadım fakat yukarıdan her bir detayını takip ettim. Bu farklı bir his ve eminim burda beni en iyi anlayacak insanlarla beraberim. Dışarıda veya yukarıda kahvemi içerken saçma sapan satış kitapçıklarına baksam içim rahat etmezdi :)
Ceromuzun işlemleri bittikten sonra, hybrid bir model olan kia Niro'nun test aracı olduğunu görünce hybrid otomobilin tepkilerini merak ettiğimden test etmek için showrrom'a çıktık. Yeni Ceed'ın dış tasarımı üstündeki donanım paketiyle önceki kardeşlerine göre çok fazla yol kat etmiş.
8244e0d0-0be6-43de-912c-90b26d8075e5.jpg

Böylelikle japon balığımızın bakımları tamamlandı ve sıra kozmetik işlerine geldi. Kendim bu tip aile otomobilleriyle oynama taraftarı hiçbir zaman olmadım. Dolayısıyla ufak tefek fakat bence değerli bir kaç değişiklik yaptım. Küçük ama değerli stickerımız;
42281577-5c1c-40a4-b543-2cdea62d7da3.jpg

Anahtarlığın kumaş olduğundan dolayı hafif olması ve üstündeki manalı yazıdan dolayı o da yerini aldı ve sonunda otomobil "petrolhead" detaylarına kavuştu :D
fa993a82-955b-4b1e-9a75-6b9d42493816.jpg

1.6 Crdi motorun güncel versiyonu 136 beygir güç üretiyor. 128 beygir güç üreten aynı isimli ünitenin fazla yaktığına dair hem bizim forumda hem de diğer forumlarda çokça bilgiyle karşılaştım. Otomobili almadan önce biraz araştırdığımda güncel ünitenin önceki blokla farklı olarak alüminyum blok olmak üzere farklı motorlar olduğunu fark ettim. Sahip olduğu termal verimlilik ve yeni teknolojinin de etkisiyle otomobil önceki modeline göre daha ekonomik :)
Ne yaktığına dair konuşmak gerekirse ,110 km hafif trafikli ortalaması şu şekilde. Uzun yolda 100 sabit 4, 4.5 litrelerde geziyor daha aşağısı pek de mümkün değil
a258f9c5-3ba4-4786-aa0f-51a3cb572ee1.jpg

7 oranlı çift kavrama bi şanzımanımız var. 2bin devirde 118 yapıyor. 100 le giderken devir bandı şu şekilde ;
35538b07-a89e-4dde-9b66-9a0fc8cce2e6.jpg

Şimdi gelelim otomobilin artılarına ve eksilerine;

+ Otomobilin arkasında torsiyon olmasına rağmen hem önceki otomobillerimiz hem de diğer uzun dönem kullandığım otomobillerine göre bu fiyat seviyesindeki bir otomobile göre otomobil konforlu. Çukurlardan veya kasislerden geçtiğimde bu derece bir tepkiyle karşılaşacağımı düşünmemiştim.
+ Otomobilin arka diz mesafesi segmentine göre iyi arkada rahat bir şekilde yolculuk yapabilirsiniz. Rahat dediğim superb gibi segmentinin neredeyse 2 yukarısı kadar bir dizüstü mesafesi değil. Baş mesafesi ise sınırda.
+ Bildiğiniz üzere çok yakın zamanda ceromuzla Trabzon-Ankara yaptık ve Ankara'da gezilecek görülecek yerler için sizden tavsiye istemiştim. Otomobilin performansı uzun yolda memnun etti. Gerek sollamalarda olsun gerekse bayır tırmanırken acaba diye veya şu klimayı bir kapatsak mı diye hiç düşünmedim. Ama ileride performans konusunda şanzıman kaynaklı bir eleştirim olacak ileriki kısımda.
+Üstteki maddenin devamı gibi olacak ama bildiğiniz üzere otomobil karadeniz bölgesinde kullanılıyor. Karadenizin dik yamaçlarına gücü yetiyor emin olabilirsiniz.
- Otomobil yol ve rüzgar sesi konusunda maalesef memnun etmedi. Gerek asfalt sesi gerekse ön taraftaki kelebek camlarından gelen yol sesi vasat müzik sistemiyle de birleşince memnun olmadım açıkçası.
-Üstte bahsettiğim gibi müzik sistemi vasat.
-Otomobil çift kavrama bir şanzımana sahip. Geçişler rakibi DSG kadar olmasa da yeteri kadar hızlı. Fakat eleştirim düşüşlerdeki ağırbaşlılığı. Bu bahsettiğim manuel moddaki düşürme değil. 80km ile seyir halinde olalım varsayalım ki. Otomobil 7. viteste ilerlerken gaza yüklendiğimde düşürmeleri yeteri kadar çevik yapamıyor. 1 saniye gibi bir süre bekliyor sonra olması gereken vitese düşürüp yürüyor.
-Otomobilin yol tutuşu vasat. Virajlarda zorladığımda tüm yük kafasına biniyor istediğim gibi veya olması gerektiği gibi yeterince kıvrak davranıp kafasını içeri sokamıyor. Bunla alakalı olarak diğer bir şikayet ettiğim konu gaza yüklendiğimde asfalt kaliteli değilse ya da yağmurluysa direksiyonu sağa sola çevirmemin bişi ifade etmediğini hissetim bi kaç kez. Lastiklerimiz yeni değil şu an orta seviyede bu da önemli bir etken tabi
- Yer yer ufak detaylarla artırılmaya çalışılsa da malzeme kalitesi
Ceromuzdan böyleydi :) umarım yeni dostunuzla tanışmaktan memnun olmuşsunuzdur. İlerleyen günlerde bu konuyu daha çok günlük gibi kullanmayı düşünüyorum. Sağda solda symbol kadar çok fazla görmediğimiz ve forumda otomobil seçimlerinde bi kaç kez adı geçtiği için önce bir tanıştırmak istedim.
Sağlıcakla kalın :D

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,808
1
4,131
3,770
İstanbul
Marka
MINI
Tekrar hayırlı olsun hamsim, Allah kaza bela vermesin. Beygirlerin sütçü kısmından hiç söz etmemişsin ama gelebilecek mesajlara da zemin hazırlamışsın. 7 de kalıp çok geç düşüyor falan :p he tamam inandık, 110 luk connect den yediğin tokadı meşrulaştır :p

Son düzenleme:

FocusMonster

Profesör
Beta Programı
9 Ara 2018
701
864
1,770
Emeğinize sağlık. Güzel konu.

Bi dönem almayı düşündüğümüz bir arabaydı Cerato. Ama nasip kısmet. :)

Aracı arkadan mk3.5 Focus’a benzetiyorum.
Özellikle de arka stoplar falan epey benzetiyorum.

Bizim buralarda çok göremiyorum. Ama ne zaman Cerato görsem gözüm o tarafa odaklanıyor. Belki de daha önceden almayı düşünüp almadığımız için dikkatimi çekiyordur. :)

Paylaştığınız değerler neticesinde yakıt tüketimini internette söylenen onca şeye rağmen çok iyi buldum ben. Güzelce açıklamışsınız zaten.

Konu güzel arada bir güncellenirse güzel olur.

Diaspolis

Panpa
Destekçi
Beta Programı
27 Ara 2017
2,556
1
5,978
4,270
BOG6RM.jpg

EO26zz.jpg

Çakma japon balığını mekanında ziyaret etmiştik.

Bu bahsettiğim manuel moddaki düşürme değil. 80km ile seyir halinde olalım varsayalım ki. Otomobil 7. viteste ilerlerken gaza yüklendiğimde düşürmeleri yeteri kadar çevik yapamıyor. 1 saniye gibi bir süre bekliyor sonra olması gereken vitese düşürüp yürüyor.
Ahahhahashahahas ben şahidim.

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Kore araçları genellikle fiyat performans olarak başarılı olmuşlardır.Aracınızı sevdiğiniz belli oluyor, uzun yıllar boyunca keyifle binmenizi temenni ederim.

2jzihtiyar

Reis
Beta Programı
23 Şub 2018
3,048
6,912
5,020
github.com
Marka
BMW
Emeğinize sağlık. Güzel konu.

Bi dönem almayı düşündüğümüz bir arabaydı Cerato. Ama nasip kısmet. :)

Aracı arkadan mk3.5 Focus’a benzetiyorum.
Özellikle de arka stoplar falan epey benzetiyorum.

Bizim buralarda çok göremiyorum. Ama ne zaman Cerato görsem gözüm o tarafa odaklanıyor. Belki de daha önceden almayı düşünüp almadığımız için dikkatimi çekiyordur. :)

Paylaştığınız değerler neticesinde yakıt tüketimini internette söylenen onca şeye rağmen çok iyi buldum ben. Güzelce açıklamışsınız zaten.

Konu güzel arada bir güncellenirse güzel olur.
Kore araçları genellikle fiyat performans olarak başarılı olmuşlardır.Aracınızı sevdiğiniz belli oluyor, uzun yıllar boyunca keyifle binmenizi temenni ederim.
İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Dediğim gibi şimdilik tanışma ilerleyen günlerde beraberiz bi kaç DIY lik işimiz var :D

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,264
3,862
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Oooo konu gelmiş hayırlı uğurlu, kazasız belasız, gönlünce binersin inşallah..
Birileri arkamdan erzurumdan döndü, gelemedi vs demiş ama her zaman hazırım ilk fırsatta trabzonring'de kozlarımızı paylaşacağız.
136 sütçü beygirini 109 olan bin aslan gücünde ki focusum ile geleceğim hahdjdkshdjsj gerçi benden önce sağolsun @yty benim yerime gelip ders vermişti ama yenisi şart tazelemek lazım.
Komplo teorin hakkında da en kısa zamanda savcılığa suç duyurusunda bulunacağım gahsjfkdkfkakdkskfkakdhsh

Son düzenleme:

2jzihtiyar

Reis
Beta Programı
23 Şub 2018
3,048
6,912
5,020
github.com
Marka
BMW
Oooo konu gelmiş hayırlı uğurlu, kazasız belasız, gönlünce binersin inşallah..
Birileri arkamdan erzurumdan döndü, gelemedi vs demiş ama her zaman hazırım ilk fırsatta trabzonring'de kozlarımızı paylaşacağız.
136 sütçü beygirini 109 olan bin aslan gücünde ki focusum ile geleceğim hahdjdkshdjsj gerçi benden önce sağolsun @yty benim yerime gelip ders vermişti ama yenisi şart tazelemek lazım.
Komplo teorim hakkında da en kısa zamanda savcılığa suç duyurusunda başvuracağım gahsjfkdkfkakdkskfkakdhsh

-Not-
Şimdi whatsappdan mesaj geldi lütfen sen trolleme diye ama geçmiş olsun kardeşim ahahahshhs
Özelimiz de kalmadı :(

Bilal

Panpa
7 Eki 2016
698
1,396
2,520
İstanbul
Grupta,buluşmalarda, reel hayatta ve birçok farklı platformda söylediğim gibi japon değil kore balığı ha bu kot kafan almadi şunu bi türlü.Şaka bir yana, garaj bölümünde ceronun olmaması büyük bir eksikti. Gerçi konuda halen bir takım eksiklikler var ama ozan gerekli hatırlatmaları yapmış 😆 Bundan sonrası için bol keyifli sürüşldmkfmdkff, kazasız belasız sürüşler dilerim hatatat

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım