Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Toyota’nın dünyadaki hibrit otomobil satışları 13 milyon 700 bini aştı, Avrupa’daki satışlarının hibrit payı da yılın ilk yarısında yüzde 52’ye çıktı…

Toyota%20Hibrit%20Urun%20Gami_tcm-3043-1715960.jpg

Toyota’nın Avrupa’da 2019 yılının ilk yarısındaki hibrit otomobil satışları bir önceki yıla oranla yüzde 18 artarak 303 bin 400 adede ulaştı. Bununla Toyota’nın Avrupa satışlarının içindeki hibritlerin payı da yüzde 52 oldu. Yılın ilk yarısında ise 578 bin 400 adetlik toplam satış gerçekleştiren Toyota, aynı zamanda geçen yılın aynı dönemine göre toplam pazarda yüzde 3.3 oranında büyüyerek toplam pazarda da yüzde 5.3’lük bir pay elde etti.

Gerileyen Avrupa otomotiv pazarında özellikle hibrit modellere olan taleple birlikte büyümesine devam eden Toyota, yılın ikinci yarısında da satışlarında ivme kaydetmeyi bekliyor. Avrupalı müşterilerin Türkiye’de üretilen ve hibrit versiyonu da sunulan yeni Corolla modelline büyük ilgi göstermesi Toyota’nın, geçen yıla oranla hibrit satışlarını yüzde 18 artırdı. Avrupa’da Corolla Sedan’ın hibrit satışları içindeki oranı yüzde 50 civarında olurken, Corolla Hatchback ve Touring Sports’un hibrit versiyonlarının oranı yüzde 83 olarak gerçekleşti. Toyota C-HR Hybrid ve Yaris Hybrid modelleri de rekor satış performansı sergilediler.

Rav4-Camry-Hybrid-02_tcm-3043-1644344.jpg

Hibrit Satışları Türkiye’de de Yükselişte

Türkiye’de 2019’un ilk 6 ayında 4 bin 811 hibrit otomobil satışı gerçekleşirken, bu satışların 4 bin 708’ini Toyota hibrit otomobiller oluşturdu. Böylelikle; yılın ilk yarısında Türkiye’de satılan her 100 hibrit araçtan 98’i Toyota’nın hibrit modellerinden oluştu. Türkiye'de üretilen Toyota Corolla Hybrid, yılın ilk 6 ayındaki toplam hibrit satışlarında yüzde 71’lik paya ve 3 bin 348 adetlik satışa ulaşarak en çok tercih edilen model olmayı başardı. Corolla Hybrid’i 1169 adetle yine Türkiye’de üretilen Toyota C-HR Hybrid izledi.
Avrupa’da 16 hibrit Toyota modeli satışa sunulurken, Türkiye’de sunulan her binek Toyota modelinin birer hibrit versiyonu bulunuyor. Bunlar arasında; Corolla Hybrid, Yaris Hybrid, RAV4 Hybrid, Camry Hybrid ve Toyota C-HR Hybrid yer alıyor.

MehmetP55

Profesör
3 Kas 2018
707
559
1,220
Hibrit motor bizde hiçbir şekilde avantajli değil. Vergi sorunu olmasa bile avantajlı olduğunu düşünmüyorum iyisiyle kötüsüyle atmosferik lpg en uygun seçenek hayatın gerçeği

MehmetP55

Profesör
3 Kas 2018
707
559
1,220
Peki ya engelli üzerine hibrit alıp motorada lpg takarsak :D
Engelli üzerinden hesap yapmak doğru olmaz devreye bambaşka kriterler girer sirket üzerine almak vs gibi lakin yine de sonuçta MTV ödeniyor diye biliyorum, o pil değişecek diye biliyorum, İstanbul gibi ciddi sıkışık trafikte olabilir de onun harici yine mantıklı bulmuyorum. Yeni bir oyuncak oynamak istiyorum diyebilirsiniz yada 2.elde avantajlı diyebilirsiniz

Son düzenleme:

Mustafak

Panpa
8 Eyl 2016
1,652
4,709
3,770
31
Afyonkarahisar
Marka
Toyota
Engelli üzerinden hesap yapmak doğru olmaz devreye bambaşka kriterler girer sirket üzerine almak vs gibi lakin yine de sonuçta MTV ödeniyor diye biliyorum, o pil değişecek diye biliyorum, İstanbul gibi ciddi sıkışık trafikte olabilir de onun harici yine mantıklı bulmuyorum. Yeni bir oyuncak oynamak istiyorum diyebilirsiniz yada 2.elde avantajlı diyebilirsiniz
Ben odenmiyor diye biliyorum 6 aylık MTV odeniyorsa pek anlamı yok

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,853
26,182
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Ben odenmiyor diye biliyorum 6 aylık MTV odeniyorsa pek anlamı yok
konu ne bilmiyorum ama ötv indirimli alınan araçlara mtv ödenmiyor :D Engel raporunun derecesine göre fark ediyor olabilir arkadaşım dedesinin adına %94 raporla aldı ödemiyor ama benim bildiğim kadarıyla 1.6 motor sınırı var öyle duydum hep

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Dsg nin 3 te 1 i fiyat.fena değil.ne kadar dayanıyor acaba
Kullanıma göre değişiyor ama en kötü 10 yıl gidiyor. 10 yılda 150 bin yapıp değişen de duydum, 250 bin kmde değişen de. Hatta 15 yıldır ilk pilini kullanan da duymuştum. Standardı yok, değişken. Alacak kişi kendini 200 bin km civarında pil masrafım olabilir diye hazırlarsa iyi olur.

tequila

Profesör
12 Kas 2017
1,452
841
1,920
2200 dolar batarya fiyatı.12-15 yıl ömrü var 10 yıl batarya garantide
batarya ya garanti Türkiyede çok etkili olduğunu düşünmüyorum telefon bataryaları dahi ilk günden itibaren garanti dışıdır direkt kullanım hatası damgası yersin ::)

honda civic hybrid bataryaları sorunlu çıktı millet mahkemelik oldu
hyundai ioniq de de sıkıntı çıktı diye biliyorum
burası Türkiye

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,915
2
24,209
5,320
İzmir
Marka
Toyota
batarya ya garanti Türkiyede çok etkili olduğunu düşünmüyorum telefon bataryaları dahi ilk günden itibaren garanti dışıdır direkt kullanım hatası damgası yersin ::)

burası Türkiye
Nereden biliyorsun sadece 3500 lira toplamda garantiden parça değiştim 5 parça.Çok net şekilde garantide iyi durumda Toyota.Senin tecrüben varsa dinlerim

tequila

Profesör
12 Kas 2017
1,452
841
1,920
yaptığın sözde yakıt tasarrufunu da batarya ya veriyorsun ikinci elde de alınmaz batarya sürpriz ne çıkacağı belli değil

MehmetP55

Profesör
3 Kas 2018
707
559
1,220
yaptığın sözde yakıt tasarrufunu da batarya ya veriyorsun ikinci elde de alınmaz batarya sürpriz ne çıkacağı belli değil
Aynen öyle. Mtv farkı zaten tasarrufu bitiriyor o olmasa dahi alırken verilen para ile altın alsan her türlü tüm yakıtını bile karşılar hadi onu geçtim pil değişimi de ciddi para aya vursan 100 tl yapıyor yarın dolar ne durumda olur belli değil 10 yıl sonra 40.000tl de olabilir kenara dolar olarak para mı ayırayım.
Avrupada olsak 20.000$ yerine 24.000$ a alsak pil değişimi de 3500$ olsa en kötü çevreye daha az zararlı diye düşünürüz de bizde TL ye çevirip vergiyi düşününce ciddi para ileriye dönük risk

Akın

Panpa
Beta Programı
9 Eyl 2016
3,365
7,204
4,970
İstanbul-Tunceli
Marka
Yok
Bence, Hybrid'in ülkemizdeki tek negatif yanı vergisi. Çok fazla km yapanlar için, dizel sevmeyenler için ve şehir içinde sessiz, huzurlu gitmek isteyenler için çok güzel bir seçenek. Batarya fiyatı eleştirilmiş ama kaç kişi aracını 10 seneden fazla kullanıyor? 2. Elde belki problem olabilir ancak batarya fiyatlarının hybrid araçlar daha çok yaygınlaştıkça düşeceğini düşünüyorum.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul

burası Türkiye

Garanti bittikten sonra işi yokuşa sürmeden 2 bin küsur liralık direksiyonu değiştirdiler. Ter o bu şu deyip çok rahat değiştirmeyebilirlerdi, öyle bir zorunlulukları da yoktu. Altı dolu, yaşanmışlık, deneyim varsa konuşalım. Varsayımlarla bir bilgi vermiş olmuyorsunuz.

Ne idüğü belirsiz birinin bir mesajını referans kabul edip milyonlarca hibrit satmış bir markayı yerecek hâlimiz yok.

Toyota'nın hibrit araçları Türkiye'de özellikle de 1.8, 2.5 gibi motorlularıyla bir çok kişi için mantıklı tercih olmayacaktır bu kısım doğru, ben de aynı fikirdeyim. Ancak bunu söylemek başka, böyle böyleyken kesin böyle olur, yani yaşamadım görmedim ama kesin böyle olur demek başka.

Düzenleme: Honda'nın sistemini incelemedim bilmiyorum. Hyundai bambaşka bir sistem kullanıyor ve satışa çıkmadan önce bile Toyota kadar başarılı olmayacağı konuşuluyordu. Burada da konuşmuştuk. Aratırsanız forumda bulabilirsiniz.

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım