VW Golf V 1.6 Primeline

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
Beğeni puanı
5,642
Marka
Skoda
Bence denecek bir konu değil ki bu. Aracınızda 6 hava yastığı var. Perde denilen zaten yanları boydan boya kaplıyor.

Sizin mantığınızla üstte katalog görselini paylaştığım araçta 14 hava yastığı var.
Yıllardır tartışması süregelen bir konu bu, bana kalırsa açılan bir hava yastığı iki kişiyi de koruyorsa ve 2 yerden açılıyorsa niye 1 tane sayalım ki.
Evet bence o arabada 14 hava yastığı var.

Üreticiler tarafından da sayı olarak belirtilmiyor diye biliyorum.
Bununla ilgili bir kaynak varsa görmek isterim.

Son düzenleme:

Mt.Akina

Bunta Fujiwara
Running in to 90s 🎶
Beta Programı
Beğeni puanı
14,775
Marka
Toyota
O zaman sonuç olarak anladığım kadarıyla açılan yastık sayısından daha ziyade koruma alanı önemli.Koruma alanı için de ne kadar fazla bölme olursa o kadar iyi, benim çıkardığım mantık bu.

sputnik

Peace at home, peace in the world.
Beta Programı
Beğeni puanı
14,878
Yıllardır tartışması süregelen bir konu bu, bana kalırsa açılan bir hava yastığı iki kişiyi de koruyorsa ve 2 yerden açılıyorsa niye 1 tane sayalım ki.
Evet bence o arabada 14 hava yastığı var.

Üreticiler tarafından da sayı olarak belirtilmiyor diye biliyorum.
Bununla ilgili bir kaynak varsa görmek isterim.
Yıllardır okurum, araştırırım, ön perde-arka perde hava yastığı diye ayrıldığını görmedim. Perde hava yastığı adı üstünde boydan boya üst yanı kaplar.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
Beğeni puanı
38,122
Marka
Ford
Perde hava yastığı teknik olarak diğer tüm hava yastıkları gibi tek başına kullanıldıkları, ön ve arka kısım bağımsız olmadığından bir bütün halinde açıldığı için sayısal anlamda tek olarak alınıyor. Tıpkı bir ara geliştirilmesi planlanan tavan hava yastığının 4 yolcuyu birden koruması ama bir bütün halinde açıldığı için tekil olarak alınması gibi. Öte yandan koruduğu kişi sayısına, kısacası işlevine göre bakıldığında perde hava yastığı en az 1, en fazla 2 kişiyi de koruyabildiği için işlevsel olarak iki tane de denebilir. Yani bu konu teknik ve işlevsellik olarak iki farklı bakış açısıyla alınabiliyor. Ama spesifik özellikler belirtilirken teknik ayrıntılar olarak ele alındığından genelde tek hava yastığı olarak ifade ediliyorlar.

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
Beğeni puanı
5,642
Marka
Skoda
Yıllardır okurum, araştırırım, ön perde-arka perde hava yastığı diye ayrıldığını görmedim. Perde hava yastığı adı üstünde boydan boya üst yanı kaplar.
Bu da yine yoruma kalıyor anlamına gelir o zaman.
Tam sayı olarak güvenilir kaynak olmadığı sürece ben çift diye sayarım siz tek sayın :)

Mt.Akina

Bunta Fujiwara
Running in to 90s 🎶
Beta Programı
Beğeni puanı
14,775
Marka
Toyota
Bu da yine yoruma kalıyor anlamına gelir o zaman.
Tam sayı olarak güvenilir kaynak olmadığı sürece ben çift diye sayarım siz tek sayın :)
O zaman 10 hava yastığı var diyelim namımız yürüsün.hatatatEn boş paketi kim diyor 10 hava yastığı var.:cool:

FocusMonster

Profesör
Beta Programı
Beğeni puanı
758
Rehber niteliğinde güzel bir konu olmuş. Araç da iyi kondisyonda görünüyor. Kazasız belasız sürüşler diliyorum. 🙂

LiveForSpeed

Profesör
Beğeni puanı
150
Marka
Volkswagen
Perde hava yastığı kaçar kaçar sayılır bilemem ama araçta tam olarak 10 adet airbag yazısı var. Ön diz airbag Golf 6da geldi golf 5te yok.

Sürücü (direksiyon)
Ön yolcu (torpido)
A sütunu sağ-sol
B sütunu sağ-sol
C sütunu sağ-sol
Ön iki koltuk sağ-sol

Böyle sayınca 10 adet oluyor.

sputnik

Peace at home, peace in the world.
Beta Programı
Beğeni puanı
14,878
Perde hava yastığı kaçar kaçar sayılır bilemem ama araçta tam olarak 10 adet airbag yazısı var. Ön diz airbag Golf 6da geldi golf 5te yok.

Sürücü (direksiyon)
Ön yolcu (torpido)
A sütunu sağ-sol
B sütunu sağ-sol
C sütunu sağ-sol
Ön iki koltuk sağ-sol

Böyle sayınca 10 adet oluyor.
İşte öyle sayılmıyor. :)
Perde hava yastığı sağda 1 solda 1 adet olmak üzere toplam 2 adet vardır. Siz 6 adet yazıyorsunuz, yanlış kullanım. Maalesef ülkemizde çok yapılan bir hata.
Üstte örnek olarak görselini attığım araç her yerde 10 airbagli olarak geçiyor, 14 değil.

8 hava yastığı bulunan Lexus IS:
(Sürücü göğüs 1, sürücü diz 2, sürücü koltuk 3, yolcu göğüs 4, yolcu diz 5, yolcu koltuk 6, sağ perde 7, sol perde 8)
2017-lexus-is-300h-features-airbags-1920x1080_tcm-3176-1028185.jpg

10 hava yastığı bulunan Lexus GS:
(Sürücü göğüs 1, sürücü diz 2, sürücü koltuk 3, yolcu göğüs 4, yolcu diz 5, yolcu koltuk 6, sağ perde 7, sol perde 8, sağ arka koltuk 9, sol arka koltuk 10)
image.jpg

Düzenleme:
Bu da 7 hava yastıklı Yaris sedan ve afişi:
(Sürücü göğüs 1, sürücü diz 2, sürücü koltuk 3, yolcu göğüs 4, yolcu koltuk 5, sağ perde 6, sol perde 7)
yaris-airbags.jpg

Son düzenleme: