VW Golf V 1.6 Primeline

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
Bence denecek bir konu değil ki bu. Aracınızda 6 hava yastığı var. Perde denilen zaten yanları boydan boya kaplıyor.

Sizin mantığınızla üstte katalog görselini paylaştığım araçta 14 hava yastığı var.
Yıllardır tartışması süregelen bir konu bu, bana kalırsa açılan bir hava yastığı iki kişiyi de koruyorsa ve 2 yerden açılıyorsa niye 1 tane sayalım ki.
Evet bence o arabada 14 hava yastığı var.

Üreticiler tarafından da sayı olarak belirtilmiyor diye biliyorum.
Bununla ilgili bir kaynak varsa görmek isterim.

Son düzenleme:

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
O zaman sonuç olarak anladığım kadarıyla açılan yastık sayısından daha ziyade koruma alanı önemli.Koruma alanı için de ne kadar fazla bölme olursa o kadar iyi, benim çıkardığım mantık bu.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Yıllardır tartışması süregelen bir konu bu, bana kalırsa açılan bir hava yastığı iki kişiyi de koruyorsa ve 2 yerden açılıyorsa niye 1 tane sayalım ki.
Evet bence o arabada 14 hava yastığı var.

Üreticiler tarafından da sayı olarak belirtilmiyor diye biliyorum.
Bununla ilgili bir kaynak varsa görmek isterim.

Yıllardır okurum, araştırırım, ön perde-arka perde hava yastığı diye ayrıldığını görmedim. Perde hava yastığı adı üstünde boydan boya üst yanı kaplar.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,105
45,654
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Perde hava yastığı teknik olarak diğer tüm hava yastıkları gibi tek başına kullanıldıkları, ön ve arka kısım bağımsız olmadığından bir bütün halinde açıldığı için sayısal anlamda tek olarak alınıyor. Tıpkı bir ara geliştirilmesi planlanan tavan hava yastığının 4 yolcuyu birden koruması ama bir bütün halinde açıldığı için tekil olarak alınması gibi. Öte yandan koruduğu kişi sayısına, kısacası işlevine göre bakıldığında perde hava yastığı en az 1, en fazla 2 kişiyi de koruyabildiği için işlevsel olarak iki tane de denebilir. Yani bu konu teknik ve işlevsellik olarak iki farklı bakış açısıyla alınabiliyor. Ama spesifik özellikler belirtilirken teknik ayrıntılar olarak ele alındığından genelde tek hava yastığı olarak ifade ediliyorlar.

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
Yıllardır okurum, araştırırım, ön perde-arka perde hava yastığı diye ayrıldığını görmedim. Perde hava yastığı adı üstünde boydan boya üst yanı kaplar.
Bu da yine yoruma kalıyor anlamına gelir o zaman.
Tam sayı olarak güvenilir kaynak olmadığı sürece ben çift diye sayarım siz tek sayın :)

• Haha
Tepkiler: Mt.Akina

FocusMonster

Profesör
Beta Programı
9 Ara 2018
701
864
1,770
Rehber niteliğinde güzel bir konu olmuş. Araç da iyi kondisyonda görünüyor. Kazasız belasız sürüşler diliyorum. 🙂

LiveForSpeed

Profesör
30 Ocak 2017
292
437
1,395
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Perde hava yastığı kaçar kaçar sayılır bilemem ama araçta tam olarak 10 adet airbag yazısı var. Ön diz airbag Golf 6da geldi golf 5te yok.

Sürücü (direksiyon)
Ön yolcu (torpido)
A sütunu sağ-sol
B sütunu sağ-sol
C sütunu sağ-sol
Ön iki koltuk sağ-sol

Böyle sayınca 10 adet oluyor.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Perde hava yastığı kaçar kaçar sayılır bilemem ama araçta tam olarak 10 adet airbag yazısı var. Ön diz airbag Golf 6da geldi golf 5te yok.

Sürücü (direksiyon)
Ön yolcu (torpido)
A sütunu sağ-sol
B sütunu sağ-sol
C sütunu sağ-sol
Ön iki koltuk sağ-sol

Böyle sayınca 10 adet oluyor.

İşte öyle sayılmıyor. :)
Perde hava yastığı sağda 1 solda 1 adet olmak üzere toplam 2 adet vardır. Siz 6 adet yazıyorsunuz, yanlış kullanım. Maalesef ülkemizde çok yapılan bir hata.
Üstte örnek olarak görselini attığım araç her yerde 10 airbagli olarak geçiyor, 14 değil.

8 hava yastığı bulunan Lexus IS:
(Sürücü göğüs 1, sürücü diz 2, sürücü koltuk 3, yolcu göğüs 4, yolcu diz 5, yolcu koltuk 6, sağ perde 7, sol perde 8)
2017-lexus-is-300h-features-airbags-1920x1080_tcm-3176-1028185.jpg

10 hava yastığı bulunan Lexus GS:
(Sürücü göğüs 1, sürücü diz 2, sürücü koltuk 3, yolcu göğüs 4, yolcu diz 5, yolcu koltuk 6, sağ perde 7, sol perde 8, sağ arka koltuk 9, sol arka koltuk 10)
image.jpg

Düzenleme:
Bu da 7 hava yastıklı Yaris sedan ve afişi:
(Sürücü göğüs 1, sürücü diz 2, sürücü koltuk 3, yolcu göğüs 4, yolcu koltuk 5, sağ perde 6, sol perde 7)
yaris-airbags.jpg

Son düzenleme:

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Yağ, yağ filtresi, hava filtresi, polen filtresi, benzin filtresi ve bujiler değiştirildi. 480₺ malzeme(Mann-Mahle-Bosch-NGK) tuttu. 150₺ işçilikle tamamlandı.

Arabayı alalı neredeyse 1 yıl oldu, 103 bin kmde almıştık, 7 bin kmdir biniyoruz, şu an için bir problemi yok.LPG takarız diye çıktığımız bu yolda LPG’siz ilerliyoruz.Kısa vadede LPG dönüşüm yapma fikrimiz yok.

İyi günler dilerim.

Arşivde kalmış fakat ilk sayfada olmayan bir kaç fotoğraf atıyorum.Araç hakkında merak edilenler konusunda yardımcı olabilirsem veya olduysam ne ala.

Not:Bu arada ustamızın söylediğine göre FSi olmadığı için üzülmemize gerek yokmuş :) FSi’ın çok fazla kroniği var dedi bilemiyorum tabii ben onun söylediklerini söylüyorum.

Son düzenleme:

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,363
2
2,945
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
Yağ, yağ filtresi, hava filtresi, polen filtresi, benzin filtresi ve bujiler değiştirildi. 480₺ malzeme(Mann-Mahle-Bosch-NGK) tuttu. 150₺ işçilikle tamamlandı.

Arabayı alalı neredeyse 1 yıl oldu, 103 bin kmde almıştık, 7 bin kmdir biniyoruz, şu an için bir problemi yok.LPG takarız diye çıktığımız bu yolda LPG’siz ilerliyoruz.Kısa vadede LPG dönüşüm yapma fikrimiz yok.

İyi günler dilerim.

Arşivde kalmış fakat ilk sayfada olmayan bir kaç fotoğraf atıyorum.Araç hakkında merak edilenler konusunda yardımcı olabilirsem veya olduysam ne ala.

Not:Bu arada ustamızın söylediğine göre FSi olmadığı için üzülmemize gerek yokmuş :) FSi’ın çok fazla kroniği var dedi bilemiyorum tabii ben onun söylediklerini söylüyorum.

Güzel anlatmışsınız, tebrik ve teşekkür ederim inceleme için. Bayağı geçmiş ama yine de hayırlı olsun :) Kolay kolay üzmez, çok sorun & masraf vs. çıkartmaz ki şu ana dek de çıkarmamış. benim yine de golf'te favorim 3,4 ve 7. Diğerlerine ısınamadım, ısınamıyorum.

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Güzel anlatmışsınız, tebrik ve teşekkür ederim inceleme için. Bayağı geçmiş ama yine de hayırlı olsun :) Kolay kolay üzmez, çok sorun & masraf vs. çıkartmaz ki şu ana dek de çıkarmamış. benim yine de golf'te favorim 3,4 ve 7. Diğerlerine ısınamadım, ısınamıyorum.
İnceleme yazısını beğenmenize sevindim, rica ederim, şeffaf ve sade bir şekilde anlatmaya çalıştım.Şu ana kadar buraya yazmayı unuttuğum, bir ara kapı kilit problemlerimiz oldu onları da halletik.

Çok ilginç Golf 1 ve 2 diye başlamayan bir sıralama oldu😄 Normalde 1,2,4 diye giderler.Kendi adıma ise daha önce hiç düşünmedim favorileri.:) 2 ve 4 hoşuma gidiyorlar, ayrıca belirtmek gerekirse.

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,363
2
2,945
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
İnceleme yazısını beğenmenize sevindim, rica ederim, şeffaf ve sade bir şekilde anlatmaya çalıştım.Şu ana kadar buraya yazmayı unuttuğum, bir ara kapı kilit problemlerimiz oldu onları da halletik.

Çok ilginç Golf 1 ve 2 diye başlamayan bir sıralama oldu😄 Normalde 1,2,4 diye giderler.Kendi adıma ise daha önce hiç düşünmedim favorileri.:) 2 ve 4 hoşuma gidiyorlar, ayrıca belirtmek gerekirse.

tüm golfleri yanyana görünce direkt favoriler belirledim :D

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
İlk senenin uzun yolu yapılmış, ben yoktum fakat söyleneni söylüyorum.Uzun yol yakıt tüketimini merak edenler için de belirtiyorum.

Araçta yakıtı hesap eden yol bilgisayarı yok(Primeline donanım seviyesinde) fakat tam depodan tam depo hesabı yapılarak yaklaşık 1300 km de uzun yolda yaklaşık 120 km/h ile 100km de ortalama 7 litre benzin yakmıştır.3 kişi ve bagaj gidiş, 2 kişi ve bagaj dönüş.Güzergah üstünde Toroslar ve eser miktarda şehir içi bulunmakta.

Herhangi bir arıza ya da drama yaşanmamış.Rahatlıkla gidildiği söylendi.

Şehir içinde de ortalama 9-10 litre yaktığını belirtmek istiyorum fakat bu hesapta ilk yazdığım değer(7 litre) uzun yoldaki gibi hassas ölçüm yoktur.

Araçtan memnunuz şimdilik ama ara ara LPG takma konusu dilleniyor 10 bin küsür km oldu, şimdiye dek takmadıysak daha da takmayız sanırım.Taksaydık da amorti edebilirdi.

Bunlar harici ben ara sıra tipik bir “maymun iştahlılık” örneği olarak tabiri caizse gazlıyorum araç değişikliği için :) ama gaza gelen gazı alan yok memnunlar sanırım :).

İyi günler.

Daha önceden kaydettiğim bir-iki “screenshot” ile postumu görselli olarak sonlandırıyorum.

Son düzenleme:

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
İKİNCİ SAHİBİNDEN HATASIZ KAZASIZ GOLF 5 DÜZ MOTOR İlan No: 959976229

Almak isteyenler benimle iletişime geçebilirler.

Nasipse otomatik bir şeyler olacak bütçe olarak en düşükten normal denk araç fiyatına kadar değişecek ne zamandan beri beklenen değişiklikti.

Araç satılmıştır, almak isteyenler veya kullanıcıları için güzel bir konu oluştuğunu düşünüyorum, bu defteri de kapattık.

AFD378A2-D84C-43AC-A9BC-27224EDB02C1.jpeg

16 bin km boyunca bindik, kapı kilitleri harici ciddi bir problemimiz olmadı. Güzel
arabalık yaptı.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım