KAPALI W246 B180 CDI vs Astra K CDTI

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan RYAN7R
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

RYAN7R

Özg
Panpa
4,160
29
Marka
Yok
Yarın Golf'ün satışını hayırlısı ile veriyorum. Satınca almak istediğim arabaları belirledim dersem yeri olur. Başlıkta belirttiğim iki araç arasında karar verme aşamasındayım(ilanları aşağıya atacağım). Seçtiğim araçların ikisini kendim için değil, aile kullanımı için düşünüyorum. O yüzden abiiii Golf satılıp bu arabalar alınır mı demeyin lütfen. Ayrıca aldığım arabadan tek beklentim az yakması ve otomatik olması, zaten evde performanslı ve iyi yürüyen bir bmw 1 imiz var, o benim o konudaki ihtiyacımı karşılıyor.

Şimdi, B180 CDI bildiğiniz üzere 1.5 dizel 109 hp 250 torkluk Renault motoruna sahip. Renault'un motorları hakkında bugüne kadar hiç bir şikayet duymadım. Eğer bu konuda detaylı bilginiz varsa benimle paylaşmanız beni mutlu eder :) Bu motorun realitede şehir içi koşullarında bu arabada yakıt tüketimi sizce ne olur? Şanzımana gelirsek, A-B-CLA-GLA'da mercedes çift kavramalı bir şanzıman kullanmakta, tam modeline ulaşamamış olsam da K7A350/KX7A350 kodlamasına sahip. Islak mı kuru mu kavramam net bilgi bulamadım. Ayrıca kulağıma bu şanzıman hakkında kötü bir yorum gelmedi sorun anlamında. Sadece downshiftleri biraz kötüymüş o da zaten benim umrumda değil. Yeter ki sorun çıkarmasın. Bu aracı niye düşünüyosun derseniz, mercedes olması, gepgeniş olması ve 2. el fiyatının uygun olmasından dolayı tercih ediyorum. Başka bir sebebi yok. Alacağım araç 2014 model, baz paket, 70 bin km de, sağ arka çamurluk boyalı, yaklaşık 300 liralık bir trameri var. Anladığım kadarıyla da uzun dönem kiralama aracı, böyle bir aracı alan kişi zaten haşin kullanmamıştır. Zaten ekspertize sokup alırım arabayı. Araç Intercity tarafından satılık. Aracımız:

https://www.sahibinden.com/ilan/vas...benz-b-180-cdi-style-otomatik-520543698/detay

şanzıman: https://mercedes.7zap.com/tr/jp/ga/suv/k7a350/k7a350/d55/724004/fg/0/0/27/0/

https://mercedes.7zap.com/tr/eu/ga/suv/k7x350/k7x350/d55/724011/fg/0/0/27/0/

Astra K 1.6 CDTI 136 hp A/T olan ünite zaten belli, hem motoru hem de şanzımanı ile sorunsuz. Test ettim beğendim zaten arabayı. Almak istediğim araç 2016 model, 9 bin km de, tramer kaydı yok, ön kaput değişmiş, sağ arka kapı ve çamurluk boyalı. Uzun dönem kiralama aracı ve hatta ünlü diyebilirim(benim deli bir arkadaşım plakayı görünce hatırladı :D :D)
6.30 dan sonrasını izleyin :D Neyse, konuyu saptırmayayım. Çok yakın arkadaşımın babası Opel'de satış sonrası bölge müdürü ve şu an aracın satıldığı bayide staj yapıyor zaten. Bana inebilecekleri maksimum fiyatı söyleyecek, 84-86 arası bir rakam telafuz ederse ciddi düşünürüm ama 86001 TL vermem. Çünkü geçenlerde 22 binde tıpatıp astra sadece kaput değişmiş(buz düşmüş ve tramer 2400 tl) 85 bin liraya satıldı. Bu arabanın km si daha düşük ama km 13 bin az, ona istinaden bu aracın ederinin bu olduğunu düşünüyorum. Bakımlar için herhangi bir sorun olmasına karşın yetkili serviste bakımları yapılacak, eğer ileride bir sıkıntı çekersem arkadaşım bana elinden geldiğince yardımcı olabilsin diye. Aracımızda bu:

https://www.sahibinden.com/ilan/vas...-cdti-136-hp-dynamic-otomatik-501114741/detay

Sizin bu konudaki bilgileriniz, fikirleriniz nedir merak ediyorum.

Linkini attığın videoyu komik bir durummuş gibi lanse etmen hiç hoş olmadı, anlıyorum aracın internette görüldüğünden bahsediyorsun ama bu üslup hiç hoş olmadı. Umarım aldığın arabada başına böyle bir şey gelirse, satarken ünlü diye videoyu böyle komik bir biçimde olmuşçasına paylaşmaz.

Linkini attığın videoyu komik bir durummuş gibi lanse etmen hiç hoş olmadı, anlıyorum aracın internette görüldüğünden bahsediyorsun ama bu üslup hiç hoş olmadı. Umarım aldığın arabada başına böyle bir şey gelirse, satarken ünlü diye videoyu böyle komik bir biçimde olmuşçasına paylaşmaz.

Napim, oturup aglayayim mi?

Evet, son karari verdik. B180 CDI aliyoruz.

Şimdiden hayırlı olsun .

Bende bu vesile ile araçların hangi vites ve kaç devirde kaç km yapacağını öğrenmiş oldum diyebilirim :) tabi Hesap doğruysa, daha doğrulamadım ...

Başka bir forumdan alıntıdır... 2k devirde 7nci vites hızı hesaplama...

"7. vites dişli oranı 0.48 ve son dişli oranı 4.13 olduğuna göre motorun 2000 devri tekerlekleri 2000/(0.48*4.13) = 1009 kez döndürüyor. Tekerlekler 205/55/r16 ise tekerlek çapı 16 inç*2.54 + 20.5 cm * 0.55 * 2 = 63.19 cm. Demek ki tekerlek çevresi 63.19 * Pi = 198.5 cm
O zaman dakikada 198.5 * 1009 = 2002797 cm gidiyor, yani 2.002 km.
Saatte 60* 2.002 = 120.17 km hız yapar."

6B651E00-F11C-410F-83EA-A9C8130F4D69.jpeg

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...