Yakıt tüketiminde motor yağının bir önemi var mı?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

boyraz01

onur boyraz
Takipçi
23 May 2022
4
1
20
27
edirne
Marka
Ford
Bildiğiniz üzere sürekli yakıta zam geliyor. Bu sebeble her şeyde tasarrufa gitmeye çalışıyorum. Motor yağının yakıt tüketimine etkisi var mıdır ve 10 bin km bakımını uzatabilecek bakıma daha geç gitmemi sağlayacak bir yağ var mıdır?

Moderatör tarafında düzenlendi:
  • Üzgün
Tepkiler: Bedirhan

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,735
3
9,667
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Motor yağının yakıt tüketimine etkisi vardır.
Uzun kilometre performansı sunan yağlar vardır.

Fakat kısmına gelirsek , aracı kullanım durumunuz , sürüş mesafeleri , aracın kullanıldığı ortam gibi gibi bir çok etken aracın yağını doğrudan ve dolaylı olarak etkileyecektir buda atıyorum 30.000 KM ömür biçilen yağın 15.000 KM bandında değişimin gelmesine sebebiyet verecektir. ( Sarf malzemeleri buna dahildir.)

Örnek bir yağ ekleyeyim buraya. ( Uzun km performansı sunabilen )
resim_2022-05-29_192414154.png

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,042
7
51,377
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Motor yağının yakıt tüketimine etkisi vardır.
Uzun kilometre performansı sunan yağlar vardır.

Fakat kısmına gelirsek , aracı kullanım durumunuz , sürüş mesafeleri , aracın kullanıldığı ortam gibi gibi bir çok etken aracın yağını doğrudan ve dolaylı olarak etkileyecektir buda atıyorum 30.000 KM ömür biçilen yağın 15.000 KM bandında değişimin gelmesine sebebiyet verecektir. ( Sarf malzemeleri buna dahildir.)

Örnek bir yağ ekleyeyim buraya. ( Uzun km performansı sunabilen )
Ekli dosyayı görüntüle 39628
+1 diyerek ekliyorum:
Yağ filtresini zaten adam akıllı bir şey koyacağınızı varsayıyorum.
Hava filtresini de kullandığınız koşullara bağlı olarak 10.000km'de değişmenizi öneririm. Tozlu ortamlarda kullanıyorsanız yağ değişimini beklemeden hava filtresini değiştirin. Tüketimi bu da direkt etkileyecektir

Birmasummormenekse

mustafa öncül
Takipçi
24 May 2022
2
4
20
42
istanbul
Marka
Opel
yeni jenerasyon motor yağları üstün aşınma sürtünme performansı sunarak yakıt tasarrufu sağlar. Buna verebileceğim en iyi örnek kendi deneyimimle söylüyorum bunu M***** ***** serisi. Avrupada M***** serilerine 30 bin yağ değisim aralığı veriyorlar türkiyede yakıt kalitesi başta olmak üzere diğer faktörlerden dolayı 15 bin ideal gibi.

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,292
1
9,444
4,970
kocaeli
Yakıt tüketimini düşüreyim diye kaliteli (pahalı) yağ kullanılırsa, bakım aralığı daraltılırsa işin sonunda yine maliyet artışı olmuş oluyor.
Getirisini-götürüsünü düşünmek lazım.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,238
45,843
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
1- Motor yağlarının yakıt tüketimine kayda değer etkisi ancak viskozite oranının düşüklüğüne bağlı olabiliyor. Yani ince yağ - kalın yağ farkı yakıt tüketimine %5 oranına kadar etki ediyor.

2- Sizi ilgilendiren kısmıysa şudur; örneğin aracınız 5w-30 standartlarını karşılayan bir yağ ile çalışıyorsa, 5w-30 değerinde olan castrol, mobil, liqui, motul v.b kaliteli yağ markaları arasından yapacağınız herhangi bir tercih ancak %1-2 civarı bir tüketim avantajı sağlar ki bu zaten kayda değer bir rakam değildir.

3- Amacınız tasarruf sağlamaksa bakım süresini daha fazla uzatacak yollar aramak yerine, aksine 10 bin bakımlarınızı 1-2 bin km önceden yaptırmanız, motor ve motor parçalarının sağlığı için daha fazla önem arz edeceğinden ileride çıkabilecek potansiyel yüksek maliyetli arızaların riskini azaltmış olursunuz. Daha uzun sürede bakıma sokup tasarruf yaptım dersiniz ama uzun vadede bakımları geciktireceğiniz için yaptığınız cüzzi tasarrufun daha üstünde arıza maliyetleriyle karşılaşabilirsiniz.

Özetle; sizin yapmanız gereken, aracınızın standartlarına uygun kaliteli markalardan bir yağ seçmek ( bu yağlar arasındaki yakıt tüketimi farkı %1-2'yi geçmez ) ve 10 bin bakımını 12-13 bin km'ye uzatacak yollar aramak yerine, 8-9 bin km'deyken yaptırıp motor ömrünü olabildiğince uzatarak potansiyel arıza maliyetlerini azaltmaya çalışmaktır.

Ayrıca kayda değer yakıt tasarrufu yapmak istiyorsanız bunu motor yağından sağlamaya çalışmak yerine; düşük yuvarlanma direncine sahip lastik seçimi yapmak, sert frenlemeden uzak durmak, camlar açıkken araba kullanmamak, klima tertibatını sürekli aç-kapa yapmak yerine belirli bir ısıda düzenli açık tutmak, uzun süre rolantide motoru çalıştırmamak, lastik basınçlarını doğru ayarlayıp düzenli aralıklarla kontrol etmek v.b sürüş davranışlarına dikkat ederek toplamda yapacağınız yakıt tasarrufu çok daha fazla olacaktır.

Son düzenleme:

mete25

Panpa
4 Mar 2019
532
1,290
2,520
Ankara
Marka
BMW
Diğer arkadaşların da söylediği gibi aslında yağı değiştireyim, az yakıt yakabileceğim bir yağ koyayım gibi bir durum pek mümkün değil. Bunun yerine daha işe yarar ve elle tutulur öneriler verilebilir. Benim önerilerimi sıralayacak olursam;

1- Aracınız klimalıysa klimayı olabildiğince az kullanmak
2- Lastiklerinizin hava basınçlarını yükselterek daha az yuvarlanma direnci sağlamak (bu konuda aşırıya kaçmak doğru olmaz, yol tutuşundan feragat edilecek şekilde yükseltip kendinizin ve çevrenizin can güvenliğinizi tehlikeye atmamalısınız)
3-Eğer aracınızı zorlu koşullarda kullanmıyorsanız bakım aralığınızı biraz daha genişleterek paranızın cebinizde kalmasını sağlamak(misal 10.000 km yerine 12.000 km)
4-Eğer uzun süredir değişmemiş bir yakıt filtreniz varsa bundan kurtulmak(genellikle ihmal edildiği için eklemek istedim)
5-Olabildiğince az frene basarak aracınızı kullanmak. Gereksiz yere gaza basmazsanız fren pedalına fazla ihtiyacınız olmayacaktır prensibiyle çalışır :)
6-Güzel bir piyasa araştırması yaparak sarf malzemelerini ucuza tedarik etmek.

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Hipotetik olarak diyelim ki ayağının altında yumurta var ve bunu kırmadan kullanmak :)

Maganda

Profesör
Beta Programı
3 Şub 2020
1,457
3
1,414
2,470
İstanbul
Marka
Volkswagen
Düşük hızlarda şehir içi bir farkını görmedim. Ama uzun yol yüksek hızlarda kesinlikle düşüyor. Castrolde 120 sabit klima kapalı 5.2-5.4 civarı yakarken 140 altına düşmeden klima kapalı 6.4-6.6 yakmaya başlıyordu. Şimdi ki yağda 120 sabit klima kapalı 5-5.2 yakıyor 140 altına düşmeden klima açık 5.4 yakıyor. Geyik başlığında da yazmıştım son bakımdan sonra büyük bir değişiklik oldu benim için.
Artı kaliteli lastik değişimi de var bende bakım parça bunlarda paradan kaçmayacaksın bunu gördüm ben.

Son düzenleme:

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,499
1
4,826
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Bizati yaşıyorum şu anda. Bakımdan sonra bariz şekilde yakıtım düştü. Direk bayisinden aldığım motul yağdan sonra son bakımda elf kullandım ve yakıtım net düştü. Elf ten böyle bir performans açıkçası beklemiyordum. Mutluyum.

mpower25

Rafık demir
Takipçi
29 May 2022
3
2
20
33
Ankara
Marka
Fiat
Motor yağının yakıt tüketimine etkisi var. M******* motor yağı kullanmanızı tavsıye ederim yüksek performanslı sentetik baz yağların özel bileşiminden oluşur. ham maddesi diğer bütün markalardan farklı ve kalitelidir.il çalıştırma soğuk havalarda ve yüksek sıcaklıklarda 200 santigrat derece de bile viskozitesini korur. Eksiltme yapmadan 30 Bin km’ye kadar yol ve iklim şartları uygun oldukça gider

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,292
1
9,444
4,970
kocaeli
Motor yağının yakıt tüketimine etkisi var.Mobil 1 motor yağı kullanmanızı tavsıye ederim yüksek performanslı sentetik baz yağların özel bileşiminden oluşur.ham maddesi diğer bütün markalardan farklı ve kalitelidir.il çalıştırma soğuk havalarda veyüksek sıcaklıklarda 200 santigrat derece de bile viskozitesini korur.Eksiltme yapmadan 30 Bin km’ye kadar yol ve iklim şartları uygun oldukça gider
" Mobil 1 Kullandım, çok memnun kaldım " gibi bir somut deneyim sunsanız neyse de ben şahsen şu mesajı okuyup Mobil 1 kullanmaya karar vermezdim.
Bu bildiğiniz Mobil1 reklamı gibi olmuş, firmalar kendi reklamını yaparken bile böyle iddialı konuşmazlar hatta.

cimihendriks

nazım
Profesör
25 Ağu 2021
350
520
1,395
26
İzmit
Marka
Peugeot
Motor yağının yakıt tüketimine etkisi var.Mobil 1 motor yağı kullanmanızı tavsıye ederim yüksek performanslı sentetik baz yağların özel bileşiminden oluşur.ham maddesi diğer bütün markalardan farklı ve kalitelidir.il çalıştırma soğuk havalarda veyüksek sıcaklıklarda 200 santigrat derece de bile viskozitesini korur.Eksiltme yapmadan 30 Bin km’ye kadar yol ve iklim şartları uygun oldukça gider

Mobil ESP kullandım önceki 8 bin kilometre kadar, araçta denediğim diğer yağ (motul 8100) kadar eksiltiyordu tam olarak

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,040
3
4,935
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
" Mobil 1 Kullandım, çok memnun kaldım " gibi bir somut deneyim sunsanız neyse de ben şahsen şu mesajı okuyup Mobil 1 kullanmaya karar vermezdim.
Bu bildiğiniz Mobil1 reklamı gibi olmuş, firmalar kendi reklamını yaparken bile böyle iddialı konuşmazlar hatta.
Konuyu açan arkadaş üye olduğum farklı forumlarda da bu soruyu sormuş,şansa da bu arkadaşta birebir aynı yanıtı vermiş o forumda da :) Troll kokuları geliyor burnuma :D

boyraz01

onur boyraz
Takipçi
23 May 2022
4
1
20
27
edirne
Marka
Ford
Konuyu açan arkadaş üye olduğum farklı forumlarda da bu soruyu sormuş,şansa da bu arkadaşta birebir aynı yanıtı vermiş o forumda da :) Troll kokuları geliyor burnuma :D
Ahu merhaba
Öncelikle yorumunuzu üzülerek okudum herhangi bir marketing çalışması için değil tamamıyla bu dönemde avantajlı olabilecek bir yağ markası tercih etmeye çalışıyorum çünkü ben anlamıyorum otomotivden ilk aracım olduğundan bilgi almak amaçlı soru sordum.Herhangi bir firma üzerinden soru sormadım dikkat ederseniz yorumlarda öneriler mevcut,ayrıca kullanıcı adımdan dolayı farklı forumlarda yazdığımı düşünüyorsunuz Takma adı soyadımdan dolayı seçtim bu soyadda fazlaca insan olduğundan denk gelmiş olabilir yinede yorumunuz için teşekkür ederim.

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,040
3
4,935
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Ahu merhaba
Öncelikle yorumunuzu üzülerek okudum herhangi bir marketing çalışması için değil tamamıyla bu dönemde avantajlı olabilecek bir yağ markası tercih etmeye çalışıyorum çünkü ben anlamıyorum otomotivden ilk aracım olduğundan bilgi almak amaçlı soru sordum.Herhangi bir firma üzerinden soru sormadım dikkat ederseniz yorumlarda öneriler mevcut,ayrıca kullanıcı adımdan dolayı farklı forumlarda yazdığımı düşünüyorsunuz Takma adı soyadımdan dolayı seçtim bu soyadda fazlaca insan olduğundan denk gelmiş olabilir yinede yorumunuz için teşekkür ederim.

Hayır yorumum size değildi lütfen üzerinize alınmayın,forumlar bunun içindir zaten elbette soru sorabiliriz.Diğer arkadaş birebir aynı şekilde yorum attığı için yazdım.

mpower25

Rafık demir
Takipçi
29 May 2022
3
2
20
33
Ankara
Marka
Fiat
Geçmişte Porshe yetkili servisinde staj yapmıştım. Orda Eğitimine katıldım. yağ ile teknik bilgilerim ordan kalmıştı.otomotiv mezunuyum.işsizim Cvmi size atayım.Hangi markaya çalışıyorsanız değerlendirirsiniz. 😉

Öyleyse çok başarılı olmayan bir marketingci işi olabilir
Neden benim üzerimden marketing çalışması diyorsunuz ben geçmişte eğitimini almıştım.kullandığım ürünü yazdım. otomotiv mezunu işsiz biriyim benim dışımda grupta farklı marka Yazanlarda var.Bence o çalışmayı yapan ekip sizlersiziniz ortak beğeniler ve üyelik tarihleri bu durumu gayet iyi açıklıyor.Kalite işinize gelmiyor olabilir.

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,292
1
9,444
4,970
kocaeli
Geçmişte Porshe yetkili servisinde staj yapmıştım. Orda Eğitimine katıldım. yağ ile teknik bilgilerim ordan kalmıştı.otomotiv mezunuyum.işsizim Cvmi size atayım.Hangi markaya çalışıyorsanız değerlendirirsiniz. 😉
Ben hiçbir markaya çalışmıyorum, tarafsız bir müşteri olarak bu tarz bir tavsiyenin 'itici' olduğunu tekraren belirtiyorum.

cimihendriks

nazım
Profesör
25 Ağu 2021
350
520
1,395
26
İzmit
Marka
Peugeot
Neden benim üzerimden marketing çalışması diyorsunuz ben geçmişte eğitimini almıştım.kullandığım ürünü yazdım. otomotiv mezunu işsiz biriyim benim dışımda grupta farklı marka Yazanlarda var.Bence o çalışmayı yapan ekip sizlersiziniz ortak beğeniler ve üyelik tarihleri bu durumu gayet iyi açıklıyor.Kalite işinize gelmiyor olabilir.

Haklıymışım :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım