"Yanan" Kasa VW Bora

mete25

Panpa
4 Mar 2019
512
1,278
2,520
Ankara
Marka
BMW
Merhaba arkadaşlar
Bir süre önce çevremde "talihsiz" bir olay yaşandı. Sonrasında durumun sadece talihsizlik olarak nitelendirilmemesi gerektiğini ve sizleri de bilinçlendirmem gerektiğini düşündüğüm için bu başlığı açma ihtiyacı hissettim.
Yaklaşık 1 ay önce hava -5 -10 derece civarında sitemizin bahçesine park edildikten birkaç dakika sonra kendiliğinden alev alan bir araçtan bahsediyoruz. Yangının kaynağı hakkında bir fikrim yok yalnız aracın benzin/lpg li olduğunu biliyorum. İşin ilginç yanı ise bugün şans eseri sosyal medyada gezerken aynı model bir aracın söndürülmeye çalışılırken çekilmiş bir videosuna denk geldim. Videonun altında bu araçların yandığını ilk kez görmeyen ve benim gibi şaşıran başka insanlar da vardı. Dolayısıyla bende bu kasalarda yangın riski olduğu fikri oluşmaya başladı.
Aramızda veya sizlerin çevresinde bu model aracı olanlar varsa mutlaka kasko yaptırmasını, yangın tüpünü kolayca ulaşılabilecek bir yerde bulundurmasını, gerekli kontrollerin yaptırılmasını öneriyorum. Aşağıya yanan aracın fotoğrafını bırakıyorum.

Son düzenleme:
  • Wow

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
Çok geçmiş olsun, çok talihsiz ve üzücü bir durum, umarım size külfeti ağır gelmeden hasarı karşılayabilir veya yerine başka bir araba bırakabilirsiniz.

Ben de ilk defa duyanlardanım. Söndürmeye gelen itfaiye ekipleri genelde yangının kaynağı söyler diye biliyorum ama bir şey söylemediler mi?
Diğer yanan arabayı zaten bilemeyiz de sizin arabanızın bakımları nasıldı? Özellikle LPG sistemi için soruyorum çünkü patlayanlar bile duyduğumuz için gaz kaçağı benzeri bir durum olabilir mi diye bir ihtimal aklıma geldi.

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,911
2
24,206
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Geçmiş olsun çevrenizdeki insanlara. İlk defa Bora yanar diye sizden duyuyorum.Üretimi biteli yıllar olmuş bir araba.Yanlış tesisat yanlış elektronik üniteler herşey olabilir yanması için sebep..

firatim

Profesör
Beta Programı
24 Nis 2019
58
31
1,020
33
Marka
Honda
2 sene önce de benim tanıdığımın 2003 model bora arabası park edildikten sonra motor kısmından yandı. Daha sonra aracın sahibi bu şekilde yanan boralar olduğunu söyledi bana ama ben kendini teselli ediyor diye düşünmüştüm.

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,635
1
64,453
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Şimdi bulamam sanırım fotoğrafı ama geçen sene yanan e kasa bi Mercedes vardı 2010 model falan. sonradan takılmış bir multimedya sistemi haricinde arabada değişen bir şey yoktu. Kullanılan kablolardan kaynaklı yanmış. Kaliteli yerlerde işlem yaptırmak gerekiyor. Subigarage anlatırken bile tuhaf oluyorum.

Çok geçmiş olsun...

mete25

Panpa
4 Mar 2019
512
1,278
2,520
Ankara
Marka
BMW
Çok geçmiş olsun, çok talihsiz ve üzücü bir durum, umarım size külfeti ağır gelmeden hasarı karşılayabilir veya yerine başka bir araba bırakabilirsiniz.

Ben de ilk defa duyanlardanım. Söndürmeye gelen itfaiye ekipleri genelde yangının kaynağı söyler diye biliyorum ama bir şey söylemediler mi?
Diğer yanan arabayı zaten bilemeyiz de sizin arabanızın bakımları nasıldı? Özellikle LPG sistemi için soruyorum çünkü patlayanlar bile duyduğumuz için gaz kaçağı benzeri bir durum olabilir mi diye bir ihtimal aklıma geldi.
Araç bizim değil komşumuzun aracıydı. Ateş söndürüldüğünde motor tamamen erimiş haldeydi ama itfaiyeciler böyle olayların genelde elektrik tesisatından kaynaklandığını söylediler. Lpg de gaz kaçağı olsa bile dolaylı bir etkisi olur diye düşünüyorum. Asıl etken nedir bilemiyorum.

Berkin

Reis
Yönetici
Admin
7 Eyl 2016
4,060
3
15,309
5,720
26
Istanbul
Marka
Honda
Multimedya sistemi yüzünden yanıp düşen yolcu uçağı bile var :/

tokatcikuscu

Deniz K
Taklacı Güvercin
25 Ocak 2020
64
90
485
27
Istanbul
Marka
Zirai Traktör
Valla benim arkadaşım da var bu araçtan araç hatta 44bin'de söyleyeyim de yanmadan satsın bari

mete25

Panpa
4 Mar 2019
512
1,278
2,520
Ankara
Marka
BMW
20200226_020653.jpg

lmter224

Asfalt Kurutucu
13 Eyl 2019
121
90
510
İstanbul
bu araçların yandığını bende ilk defa duyuyorum. zamanında elektrik tesisatına yanlış yapılan bir müdahele sonucu yandığı fikrine kapıldım. neredeyse 20 yaşında araç. kimin elinden geçiyor kim neresini kurcalatıyor belli değil.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım