Yeni insignia torque vectoring sistemi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Öyle tabii. Bizim burada fiyatlar çok yüksek olduğu için d segment bir otomobil aldığımızda ister istemez onu premium havasına sokmaya çalışıyoruz algıda. Maalesef fiyatlar bizi bu düşünceye itiyor.
O konulara hiç girmeyelim çok şükür bazı arabaların ikinci elleri uygun onlae bizimdir.

muhip

Asfalt Kurutucu
8 Kas 2016
11
69
635
Cumartesi günü sistemi geliştiren departmanın başındaki mühendisle beraberdim. Sistem ön ve arka difransiyelin şaft çıkışlarında clutch pack'lere sahip. Yani toplamda 4 tane clutch pack var ve adamın anlattığını yanlış anlamadıysam bunlar %100 engage-disengage yapabiliyorlar. Yani bütün tork ve güç tek tekere aktarılabiliyor ve diğer 3 clutch pack tamamen boşa alınabiliyor. Anlayacağınız tam anlamıyla bir 4 çeker sistem.

Bunun dışında adama hep merak ettiğim bir soruyu sordum. Bu clutch pack'ler consumable yani tükenebilir yedek parçalar mı? Belli bir km'den sonra servis görüp değişmeleri gerekiyor mu diye sordum. Bana tam bir gerizekalıymışım gibi baktı adam. Böyle itici bir bakışla clutch pack'in 7-8 adet balatadan oluştuğunu ve basınçlı yağ içerisinde olduğunu, kısaca aracın ömrü boyunca hiç tükenmeyeceğini söyledi. Çok agresif kullansak yani abuse etsek bile mi bitmez dedim. Bitmez dedi. Hiç mi bitmez? Bize de mi bitmez, yap abim bi güzellik falan dedimse de dinlemedi, clutch pack yağ içerisindeyse bitmiyormuş. Herif kendimi bok gibi hissettirse de güzelce açıklayarak hep aklımda olan bir soruyu cevaplamış oldu.

emert20

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
2,450
6,788
4,270
26
Denizli
Marka
Fiat
Cumartesi günü sistemi geliştiren departmanın başındaki mühendisle beraberdim. Sistem ön ve arka difransiyelin şaft çıkışlarında clutch pack'lere sahip. Yani toplamda 4 tane clutch pack var ve adamın anlattığını yanlış anlamadıysam bunlar %100 engage-disengage yapabiliyorlar. Yani bütün tork ve güç tek tekere aktarılabiliyor ve diğer 3 clutch pack tamamen boşa alınabiliyor. Anlayacağınız tam anlamıyla bir 4 çeker sistem.

Bunun dışında adama hep merak ettiğim bir soruyu sordum. Bu clutch pack'ler consumable yani tükenebilir yedek parçalar mı? Belli bir km'den sonra servis görüp değişmeleri gerekiyor mu diye sordum. Bana tam bir gerizekalıymışım gibi baktı adam. Böyle itici bir bakışla clutch pack'in 7-8 adet balatadan oluştuğunu ve basınçlı yağ içerisinde olduğunu, kısaca aracın ömrü boyunca hiç tükenmeyeceğini söyledi. Çok agresif kullansak yani abuse etsek bile mi bitmez dedim. Bitmez dedi. Hiç mi bitmez? Bize de mi bitmez, yap abim bi güzellik falan dedimse de dinlemedi, clutch pack yağ içerisindeyse bitmiyormuş. Herif kendimi bok gibi hissettirse de güzelce açıklayarak hep aklımda olan bir soruyu cevaplamış oldu.
Hoş geldin reyis:) Bilgilendirme için teşekkürler:)

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
@muhip abi öncelikle tekrardan hoş geldin :) bu dediğine göre torque vectoring sisteminin çok uçuk fiyattan piyasaya sunulacağı anlamına geliyor, o yüzden mantığını kaybedebilir.

Porsche

GALERİCİ
8 Eyl 2016
11,127
23,291
6,520
İstanbul
Marka
Zirai Traktör
konfor yalıtım aynı kalmış hafiflikle birlikte yol tutuş-performans artmış benim anladığım bu
Bence performans yine rakiplerine göre düşük kalmış. Insignia'nın 0-100 değeri otomatik şanzıman ile 9.4 saniye iken Passat'ın 1.4 150 DSG ile 0-100 değeri 8.5 saniye. Tabi burda motor ile birlikte şanzımanın rolü çok büyük. Hala eski tıp tork konvertörü şanzımanı kullanmaları yazık olmuş.

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Bence performans yine rakiplerine göre düşük kalmış. Insignia'nın 0-100 değeri otomatik şanzıman ile 9.4 saniye iken Passat'ın 1.4 150 DSG ile 0-100 değeri 8.5 saniye. Tabi burda motor ile birlikte şanzımanın rolü çok büyük. Hala eski tıp tork konvertörü şanzımanı kullanmaları yazık olmuş.
ölçüm metoduyla alakalı aynı motoru-şanzımanı kullanan chevrolet malibu otomatik verisi 8.5

Porsche

GALERİCİ
8 Eyl 2016
11,127
23,291
6,520
İstanbul
Marka
Zirai Traktör
ölçüm metoduyla alakalı aynı motoru-şanzımanı kullanan chevrolet malibu otomatik verisi 8.5
İyide ölçüm metodu 1 saniye fark ettirecek değil ya. Senin dediğine göre yine Insignia'da problem var o zamansa Malibu'ya kıyasla aktarma organları zayıf anlamına geliyor.

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
İyide ölçüm metodu 1 saniye fark ettirecek değil ya. Senin dediğine göre yine Insignia'da problem var o zamansa Malibu'ya kıyasla aktarma organları zayıf anlamına geliyor.
Malibu ile birebir aynı aktarma organı kullanıldı. Markalar genel olarak boş ağırlık+75 kilo üzerinde ölçüm yapıyor opelde ise boş ağırlık+200 üzerinden ölçüyor ekstra ağırlıkta doğal olarak kötü etkiliyor.

Porsche

GALERİCİ
8 Eyl 2016
11,127
23,291
6,520
İstanbul
Marka
Zirai Traktör
Malibu ile birebir aynı aktarma organı kullanıldı. Markalar genel olarak boş ağırlık+75 kilo üzerinde ölçüm yapıyor opelde ise boş ağırlık+200 üzerinden ölçüyor ekstra ağırlıkta doğal olarak kötü etkiliyor.
Bilemiyorum ama şanzıman hala ofsayt gibi.

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Benim artık 0-100 olayına bakış açım değişti. Hiç bir önemi yok gözümde. 50-150 ye bakarım ben. 0-100 zaten anasını belliyor kavramanın. Opel yeni tork konvertörü Astra'dan anladığımız üzere becermiş, genelde manuele göre sadece 0-100 de 0.2-0.3 gibi saniye kayıpları yaşamış. Opel araçların ara hızlanmaları gayet iyi. Yakıt epey düşecektir bu hafifleme ile.

14 Kas 2016
173
419
1,535
Bursa

dijital göstergelerin içeriği bizim şu anki kasalarla aynı gibi ama yanlara analog serpiştirilmiş galiba yanlış mı görüyorum. Full dijitalden analog-dijital karma modasına geçiş yapılmış gibi. Valla baktım baktım anlayamadım hangisi analog hangisi hayalet. Bi de sağdaki akü galiba soldakini de çıkartamadım, hararet diycem ama sağ üstte var motor sıcaklığı.

ulas79

Profesör
8 Eyl 2016
433
724
1,695
45
Aydın /Kuşadası
dijital göstergelerin içeriği bizim şu anki kasalarla aynı gibi ama yanlara analog serpiştirilmiş galiba yanlış mı görüyorum. Full dijitalden analog-dijital karma modasına geçiş yapılmış gibi. Valla baktım baktım anlayamadım hangisi analog hangisi hayalet. Bi de sağdaki akü galiba soldakini de çıkartamadım, hararet diycem ama sağ üstte var motor sıcaklığı.
İçteki göstergeler akü voltaj ve yağ sıcaklığı onlar dijital

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım