HABER Yerli kamyonlar Almanya'da: İşte BMC Tuğra ve Ford F-MAX!

Alcantara

Batuhan KARALAR
Yönetim
Editör
7 Eyl 2016
1,052
1,185
2,570
27
İstanbul
Marka
Renault
Her yıl Almanya’da düzenlenen Ticari Araç Fuarı (IAA), kapılarını Hannover kentinde açtı. Türk mühendisler tarafından geliştirilen BMC Tuğra ve Ford F-MAX de fuarda tüketiciler ile buluştu.

İki Türk Avrupa arenasında: BMC Tuğra ve Ford F-MAX!

Uzun süredir ağır ticari pazarında yer almayan BMC, yeni serisi Tuğra ile pazara güçlü bir giriş yapmayı hedefliyor. İnşaat, yol ve çekici şeklinde 3 farklı kupa tipine sahip olan araç, tasarımıyla yeni Procity modellerine göz kırpıyor. Marka yeni aracının uygun yedek parça ve bakım maliyeti, uzun bakım aralıkları, düşük işletme maliyetleri ile kullanıcı dostu olduğunu belirtiyor.

BMC Tuğra çekici paketinde; TFT hayalet ekran, 7 inç multimedya sistemi, Bluetooth ve USB bağlantı seçenekleri gibi özellikler sunuyor. Iveco üretimi 460 beygir güç üreten 11.1 litrelik Euro6C motor kullanan araç, ZF otomatik şanzıman ile geliyor. Aracın diğer versiyonlarında ise Cummins’in 9 litre hacminde ve 400 beygir güç üreten paketi tercih edilmiş.

1 arasında 8

Öte yandan Ford Otosan tarafından geliştirilen yeni çekici modeli de Hannover’de tüketiciler ile buluştu. F-MAX adı verildiği açıklanan araç, fuarda Uluslararası Yılın Kamyonu ödülüne de hak kazandı. Tasarımıyla Avrupalı rakipleri ile yarışan Ford F-MAX, motoru dahil olmak üzere neredeyse tamamen Türk mühendisler tarafından geliştirildi.

2.5 metrelik genişliği ile ferah bir iç hacim sunan çekici; 8 inç yol bilgisayarı, 7.2 inç multimedya ekranı, hız sabitleyici ve araç içi Wi-Fi gibi teknolojilere sahip. Ford F-MAX, gövdesinin altında İnönü fabrikasında üretilen 12.7 litrelik 500 beygir güç üreten Ecotorq E6D motor barındırıyor. 12 ileri ZF şanzıman ile eşleşen motor, 2020 yılından itibaren Ford Otosan üretimi bir otomatik şanzımana kavuşacak. Bu şekilde yerlilik oranı %90’a ulaşacak olan aracın yıl sonuna doğru satışta olması bekleniyor.

1 arasında 9

Read the whole post here.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,181
45,744
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
American Truck'lardan esintiler taşımıyor değil.. Özellikle TFT ekranlı kadran F serilerinde karşımıza çıkıyor ki kamyonun adı da F-Max şeklinde. Keza direksiyon tuşları ve klima kontrol üniteleri de yeni Fiesta'da karşımıza çıkmıştı. Sanırım multimedya ekranı da sync 3 seçilmiş. Dış tasarım olarak Avrupalı çekicilere oldukça benzese de aracın bizim mühendisler tarafından yapılması ayrı bir gurur kaynağı.. Yerli otomobil diye tutturup duranlar neden direkt Otosan'dan yardım almaz hiç anlamam.

Son düzenleme:

rosel

Profesör
Destekçi
11 Eyl 2016
620
956
2,270
Marka
BMC
BMC Tuğra Türkiye'nin Dünya'daki vizyonunu en iyi temsil eden araç seçilmeli. Tuğra, çoğüzel.

Ali Karaer

Ali Karaer
Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
1,071
2,323
2,770
25
Nevşehir/2000 Evler
Marka
Aixam
İkisinde de bi Scania-Volvo havası var.
başta bende öyle düşünmüştümde biraz daha derinlere inince bu ikisi daha özgün duruyor :) özellikle tuğra çok farklı olmuş eski bmc algısını yıkabilecek düzeyde olmuş. F-MAX ise resmen çağ atlamış denilebilir. Cargo'da çok şikayet alan iki parçalı ön cama el atmışlar daha temiz bir görüntü çıkmış ortaya :D bir de cargo bildiğimiz mamuta benziyordu bunun tasarımı daha kibar :D

ufukk

Asfalt Kurutucu
20 Eyl 2016
18
12
595
İkisi de güzel. Fakat BMC'ye "Tuğra" ismi koymak çok akıllıca olmuş, popülizmde zirve!

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,808
1
4,131
3,770
İstanbul
Marka
MINI
Ford'un isim tercihi çok akıllıca oldu. Globalde Ford Trucks'lar zaten bizim bildiğimiz pickup'lar ve F-150-250 diye gidiyor. En büyüğünün de F-Max olması çok güzel oldu. Global pazarda da isim konusunda rahatlıkla yer edinecek. Kabin eski Cargo'larda ne şikayet ediliyorsa ona göre dizayn edildi. Basamağa ayakkabısını koyup binen şoförün ayakkabısı bile artık dışarıda kalmıyor, kapı ile örtülüyor üstü :)
BMC'de bu topraklarda üretildiği ve geliştirdiği için bol şans diliyorum ancak isim tercihi hatalı oldu. Yerli ve milli imajı verilmeye çalışılırken ihraç ederken sıkıntı yaşayacağını düşünüyorum. Kabinler de çekici kategörisi için küçük gibi. Şoförler artık devasa geniş istiyor. İçeride yaşıyor, üst baş değiştiriyor yeri geldiğinde.

Akın

Panpa
Beta Programı
9 Eyl 2016
3,360
7,201
4,970
İstanbul-Tunceli
Marka
Yok
İki markanın mühendisleri gerçekten gurur verici bir iş çıkarmışlar. BMC Tuğra ismiyle ülkemiz de fazlasıyla satar ama yurt dışın da farklı bir isimle satarlarsa daha iyi satış sayısı yakalarlar.

lozlevent

Levent
Profesör
9 Mar 2017
582
844
1,820
Marka
Ford
Başarı ile tamamlanmış bir projenin isimlendirilmesi de teknolojisi kadar ileriye dönük olmalıydı.
Avrupa insanı Tuğra ' yı nasıl telaffuz edecek ? :D

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Başarı ile tamamlanmış bir projenin isimlendirilmesi de teknolojisi kadar ileriye dönük olmalıydı.
Avrupa insanı Tuğra ' yı nasıl telaffuz edecek ? :D
Haberi gördüğüm ilk anda direkt aklıma bu geldi. Tuğra nedir? Belki de globalde farklı ad kullancaktır. Levend ve Fatih modelleri yurtdışında hangi adla satıldı bilgim yok.

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,027
3
4,912
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
tuğra da ben önden scania havası sezdim,aynı şekilde de f-max te de volvo havası var gibi..yalnız tuğra da beni biraz malzeme kalitesi düşündürdü,resimlerden gördüğüm kadarıyla.

OTOPARK.COM Robot

Profesör
7 Eyl 2016
337
102
1,145
bmc eskiden beri sağlaMLIĞIN sembolü idi ama pro lardaki sğlamlık ve tasarruf konforla birleşemeyince piyasadan yok oldu. umarım tek kontakla 500-600 km yol giden şöförleri üzmezler. birde kaltie ama pahalı ; bir motor tamiri 60- 70000 tlyi bulan scanialardan daha düşük işletme maliyeti vardır

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım