Haberler

Otomotiv Gazetecileri, Türkiye’de yılın otomobilini seçecek
OGD’den yapılan açıklamaya göre, TYO Seçim Komitesi’nin belirlediği ve OGD yönetimi ile üyelerinin onayladığı kriterler doğrultusunda ilk yarışmaya, Ocak 2015 – Mart 2016 tarihleri arasında satışa sunulmuş “tamamen yeni” modeller katılacak. İki aşamalı seçim sonrasında birinci seçilen otomobil, Nisan ayında düzenlenecek gala gecesinde kamuoyuna açıklanacak.

Türkiye’de Yılın Otomobili seçimleri iki aşamadan oluşacak. Mart ayında yapılacak ilk oylama sonucunda her jüri üyesi finale kalacak 7 finalist için favori otomobillerini önerecek. İlk oylama sonucunda jüri üyeleri tarafından en fazla önerilen ilk 7 otomobil finalde yarışmaya hak kazanacak.

İkinci aşamada ise her jüri üyesi sahip olduğu 250 puanı adaylar arasında dağıtacak. Her üye bir otomobile bir kez olmak üzere en fazla 100 puan verebilecek. En fazla puan alan finalist, Türkiye’de Yılın Otomobili seçilecek.

Birinci seçilen marka, Yılın Otomobili logosunu bir yıl boyunca basın bülteni ve reklamlarında kullanabilecek. OGD üyeleri seçim yaparken “Tasarım, yol tutuş, ergonomi, yakıt tüketimi, emisyon oranları, güvenlik, donanım seviyesi, fiyat-değer oranı” kriterlerine göre oy verecek.

Aday otomobiller 25 Mart 2016 tarihinde İntercity İstanbul Park’ta yapılacak test organizasyonunda, güvenlik ve teknik açıdan önemli bir sınavdan da geçirilecek. Bu organizasyon için İstanbul Park’ın teknolojik alt yapısı ve profesyonel organizasyon ekibinden de yararlanılacak.

“OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE DEVRİM NİTELİĞİ TAŞIYACAK”

Açıklamada görüşlerine yer verilen OGD Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Sandık, dünyada birçok ülkede otomotiv gazetecileri tarafından ulusal ve uluslararası düzeyde gerçekleştirilen “Yılın Otomobili” seçimlerini Türkiye’de de gerçekleştirmek üzere yola çıktıklarını belirtti.

Sandık, “Türkiye’de Yılın Otomobili seçimleri, otomotiv sektöründe devrim niteliği taşıyacak bir proje. OGD’nin ana kuruluş amacında da yer alan tüketiciyi bilgilendirme misyonunun bir parçası olan yılın otomobili seçimlerinin, tüketicinin otomobil tercihinde de önemli bir rol oynayacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Etiketler

Hasan Türkiş

Özyeğin Üniversitesi Endüstri Mühendisliği öğrencisiyim. Kendimi bildiğimde bir 504 ile başlayan otomobil tutkum çocukluğumun erken yaşlarında bir E30 ile aşka dönüştü. Şimdi ise bir E36 ile birlikteyim; bu ailenin kapısını bana açmasından ötürü şanslı hissediyorum.

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı