FeaturedHaberler

Alevlerden arta kalan: Ferrari 225E
Ferrari Klasik, büyük bir talihsizlik sonucu alevlere yenik düşen 225E modeline yeniden hayat verdi.

Mayıs 1952’de 0178 şasi numarasıyla Maranello fabrikasından yollara ayak basan Ferrari 225E, çok kısa bir süre sonra kendini Kont Antonio Sterzi yönetiminde ve Nino Rovelli yardımcı pilotluğunda İtalya’nın en önemli yarışlarından olan Mille Miglia’da bulur. Aynı yıl Haziran ayında Sterzi’yi Coppa della Toscana’da birincilik kürsüsüne taşıyan 225E, daha sonra sırasıyla; Bolzano-Mendola tırmanma rallisini ve Monza’da gerçekleştirilen Coppa InterEuropa yarışını kazanır.

Günümüze kadar birkaç kez el değiştiren otomobil, bilinmeyen bir tarihte yine nedeni belli olmayan alevlere yenik düşer. 225E’nin gövdesi, ağır yara alarak kurtulsa da neyse ki motoru alevlerden etkilenmez. 1980’lerde gövdesi onarılır, ancak araç yürür hale getirilemez, ta ki Ferrari Klasik bölümü devreye girene kadar…

Uzunca zamandır bir köşede yeniden canlanmak için öylesine bekleyen 225E’ye el atan Ferrari Klasik bölümü, 2 yıllık bir çalışmanın sonucunda otomobili ilk günkü formuna kavuşturmayı başarmış.

Lacivert ve beyaz renge sahip olan Ferrari 225E’yi yeniden dirilten Ferrari Klasik, otomobilin iç mekanıyla alakalı üretim bilgilerinin yer aldığı belgelerin kaybolması nedeniyle bir başka 225E’ye bakarak iç mekanı orjinaline çok yakın bir hale getirirken, aracın motoruna da eski kondisyonunu kazandırabilmiş.

Etiketler

Burak Yavuz

1985 Ankara doğumluyum. Fırat Üniversitesi Otomotiv Öğretmenliği mezunuyum.Şuan bir hava yolu şirketinde uçak yapısal teknisyeni olarak çalışıyorum. 6-7 yaşımdan beri arabalarla iç içeyim. 1992 yılından bu yana biriktirdiğim, otomobil dergilerinden oluşan geniş bir koleksiyonum var. Videolarını ve haberlerini beğenerek takip ettiğim otopark.com ailesine :"Nasıl yardımcı olabilirim?" düşüncesiyle katıldım. Kimi zaman mutluluğumuza kimi zaman da hüznümüze ortak olan otomobillerin, A noktasından B noktasına gitmeye yarayan vasıtalar olmadığını gösteren OTOPARK.com ailesinin bir ferdi olmaktan dolayı çok mutluyum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı