HaberlerKöşe Yazıları

Yeni otomobiller sizce de birbirlerine benzemiyor mu?

Yeni modellerdeki benzerlik artık daha bariz

Otomobil sektöründeki sınırsız rekabet nedeniyle otomobillerde kullanılan teknolojiler her geçen gün biraz daha gelişiyor. Şerit takip yardımcısı gibi ilk tanıtıldığında büyük ses getiren donanımlardan sonra otomobiller artık aracı şeritte tutan direksiyon asistanlı şerit takip yardımcıları, belli süratlere kadar yarı-otonom sürüş yapabilen sürüş destek sistemleri ile sürücüsüz (telefon yardımıyla) manevra yapıp, park edebilen araçlara doğru evriliyor.

Tesla’nın çokça övgü alan otopilotu karla kaplı yollarda bile yolunu bulur, muhtemel kazaları önceden görüp sürücüden daha çevik hareket eder hale geldi.

İleri teknolojilerin seri üretime kadar ulaşması için araştırma-geliştirme konularına ayrılan yatırım miktarları en büyük üreticiler için bile altından kalkılması zor şartlar doğuruyor. Özellikle konu sürücü, yolcu ve yaya hayatı olduğunda hataya yer yok. Bu nedenle güvenlik konusundaki geliştirmeler için harcanan paralar inanılmaz boyutlara ulaşıyor. Geliştirmezseniz geride kalıyorsunuz.

Piyasaya yeni sürülen otomobillerin çarpışma testlerinde 5 yıldızlı sonuçlar elde etmesi artık eskisi kadar büyük başarı değil. Öyle ki test puanlama sistemi değişiyor ve aranan şartlar her geçen gün artıyor olsa da otomobillerin büyük kısmı bütün testleri başarıyla geçmeyi başarıyor.

Tüketici eski tüketici değil

Tüketici portföyü de bundan 20 sene önceki gibi değil. Bu konuda sosyal medya ve özetle internetin rolü de çok büyük. Tüketici alacağı ürünün özelliklerine kolayca ulaşıyor, karşılaştırıyor, danışıyor ve öyle karar veriyor.

Örneğin A üreticisi hız sabitleme özelliğini standart yaparken B üreticisi düşük segmentlerde opsiyon olarak bile vermiyorsa tüketici buna göre tercihte bulunuyor. Eğitim oranları arttıkça teknik detaylara daha vakıf, daha iyi karar verebilen bir müşteri profili ortaya çıktı.

Büyük markaların yatırımı kâra çevirme sanatı

Otomobil üreticilerinin birincil hedefinin sevilen bir ürün ortaya koyup satışlarından gelir elde etmek olduğu tartışmasız bir gerçek. Peki bunca yatırımdan sonra ve bu rekabet şartlarında hala kâr elde etmek nasıl mümkün olabiliyor?

Bu noktada devreye ağızda buruk bir tat bırakan ortak tasarım ve parça stratejileri giriyor. Hemen hemen her marka bu konuya kıyısından köşesinden bulaşmış durumda. Biraz abartılı gibi görünse de konu neredeyse aynı araca farklı marka logosu basıp yola çıkarmaya kadar varmış durumda. Yakın geçmişte bu durumun en iyi örnekleri olarak Toyota GT 86, Subaru BRZ ve Scion FR-S modellerini sunmak yerinde olacaktır.

İşte bu fotoğrafa dikkatlice baktıktan sonra otomobil sektöründe mertliğin bozulduğunu söylemek yanlış olmaz.

Ortak parça kullanımı sınır tanımıyor

PSA Group‘un (Citroen, Peugeot ve DS) kendi içerisinde bir çok model için ortak platform ve parçalar kullandığını biliyoruz. Aynı şey VW ve Fiat için de geçerli. Fiat Doblo’da kullanılan multimedya sistemi ve klima kumandalarını, Alfa Romeo Giulietta’da ve Jeep Renegade’de görmek mümkün. Birbiriyle ilişkisiz araçlarda ortak parça paylaşımı arttıkça işin rengi değişip başka yerlere gidiyor.

Konunun başka bir kolu ise tasarım. Özellikle hatch back araçlarda profil inanılmaz benzerlikler taşıyor. Büyük üreticiler risklerden kaçınmak adına dünya genelinde kabul edilebilir tasarımlar ortaya çıkarmaya devam ettikçe ortaya çıkan tasarımlar birbirine yaklaşmaya devam edeceğe benziyor.

Ummadık dağlara kar yağdı

Günümüzde tasarımı ciddiye alan markalar bile bu kervana katılmış durumda. Özgün çizgisi sayesinde sadık bir müşteri kitlesi olan Alfa Romeo, son otomobilleri Giulia ve Stelvio için neredeyse ortak ön, arka ve iç tasarımla otomobil severlerin karşısına çıktı. Topyekun olmasa da bir çok sahada Alfa Romeo takipçileri konudan hoşnut olmadıklarını dile getirmişlerdi.

Üstte Giulia / Altta Stelvio

Konu bütün üreticilere yayıldıkça daha da tatsızlaştı ve 3 büyüklere de sıçradı. Mercedes-Benz, BMW ve Audi de tasarım konusunda benzer adımlar attılar ve atmaya devam ediyorlar.

Mercedes-Benz son dönem tasarım anlayışıyla C, E vs S serilerini çok benzer tasarımlarla piyasaya sundu.

Mercedes-Benz C, E ve S Serisi tasarımlarında birbirine benzer çizgiler hakim

İç tasarımda da durum çok farklı değil. 2018 model A Serisi için internette dolaşan spyshotlarda araç içerisinde kullanılan ekranın yeni S ve E Serisi modellerindekiyle aynı olması gözden kaçmamıştı.

Ya hepsi birbirine benzerse?

Gerçekten hepsi birbirine benzerse segmentler arasındaki farkları nasıl ayırt edeceğiz? Tasarımlar birbirine benzedikçe, özellikle aynı marka için araçları ayırt etmek zorlaşacak. Bu noktada modelleri birbirinden ayırmak için elimizde 3 ipucu kalacak.

Dingil açıklığı, malzeme kalitesi ve ileri teknoloji donanımlar.

Örneğin profilden bakıldığında C Serisi ile S Serisi arasındaki boy farkı oldukça çarpıcı. Böylece otomobilleri ayırt etmek detaylı bilgi sahibi olmayan otomobil severler için bile oldukça kolay. İçeriden bakıldığında arka koltukların elektrikli olması S Serisi içerisinde bulunduğunuzun bir göstergesi. F segmentine doğru gidildiği zaman ise opsiyon listeleri uzamaya ve farklar belirginleşmeye başlıyor.

Peki farklı olmanın maliyeti nedir?

Araçların birbirlerine yakın tasarımlar ve ortak parçalarla üretilmesi otomobil sektöründe genele yayılmaya devam ederken bazı markalar bunu bir strateji olarak kullanmaya başladı bile.

Mercedes-Benz yakın geçmişte ayrı bir marka gibi pazarladığı Maybach’ı şimdi Mercedes-Maybach S olarak sanki S Serisi’nin üstün bir versiyonuymuş gibi sunma eğiliminde.

Hazır S Serisi tasarımı, C ve E Serisi gibi daha alt sınıf modellere benzetilmişken sıradan otomobil seviyesinde kanıksanması ve farklı olmak isteyenler için bunun da üzerinde bir otomobili devreye sokarak kârlılığın artırılması doğrultusunda bir hamle.

Bu sıralar İstanbul’da çokça rastladığımız bu otomobilin en ucuz versiyonu Mercedes-Maybach S500’ün başlangıç fiyatı 1.333.600 TL.

4 tekerlekten çekiş sistemine sahip yani 4MATIC versiyonu için ise 1.368.700 TL ödemeniz yeterli! Mercedes-Maybach S600 ise 1.745.200 TL olarak fiyatlandırılmış.

Kendinizi yeterince farklı hissedemediniz mi ?

Mercedes-Maybach S düşünüyorsunuz ancak mahallenizde ondan da var! Daha farklı olmak istiyorsanız opsiyon listesine göz atmanız yeterli.

Bir Maybach, özel tasarım Maybach jantları olmadan düşünülemez. Öyleyse bir takım janta 44.271 TL ödemeye hazır olun!

Özel tasarım Maybach Jantlar

Standart sunulan “gerçek ahşap süslemeler” de sizin tarzınız değil. Bu yüzden 22.590 TL fark ödeyerek designo tarafından özel tasarlanan çizgili dekoratif süsleme opsiyonunu almanız gerekecek.

designo piano black çizgili süslemeler

Yolculuğunuz sırasında arka koltukta kurulmuş maillerinizi kontrol ederken başınızı kaldırdığınızda yıldızların güzelliğini keşfedebilmeniz için Magic Sky Control opsiyonu da şart. Böylece sıcak yaz günlerinde tek tuşla tavanı karartmanız da mümkün. Mercedes-Benz bunun için sizden 56.190 lira rica edecek.

Ayrıca yıldızlar eşliğinde iki yudum bir şeyler içmek de isterseniz buzdolabından zevkinize göre bir şişe çekin. Ancak önce buzdolabı opsiyonu için 12.487 TL ödemeniz şart.

Maybach Buz Dolabı Opsiyonu

Bu sırada laptop ve kadehlerinizi kucağınıza alacak değilsiniz herhalde? Size bir masa lazım, evet bildiğimiz masa. Ancak fiyat bildiğinizin bir parça ötesinde!

Çok gözünüz korkmasın, topu topu 20.433 TL farkla masanız hazır.

Maybach Masa Opsiyonu

Bu arada kadehleri unuttuk. Bir şeyler içecekseniz kadehiniz olmak durumunda. Ancak ne içseniz boğazınızda düğümlenecek çünkü tarihin gelmiş geçmiş en uçuk opsiyonuyla karşı karşıyasınız. Bu gümüş kaplı kadehler için 36.325 TL ödemeniz gerekecek!

Gümüş kaplı Maybach Kadehler

Bir Maybach içerisinde arka koltukların B segment bir hatchback’te olduğu gibi bitişik olması bütün ağırlığınızı kaybetmenize neden olacak. Bu nedenle yukarıdaki fotoğraftaki gibi tekli koltuk opsiyonunu seçmenizi tavsiye edeceğiz, sadece 26.676 TL.

Müzik olmadan yolculuğun keyfi çıkmaz

Şimdi artık rahatça uzanıp maillerinizi kontrol ederken bir iki kadeh bir şey içer ve yıldızların güzelliğinin tadını çıkarabilirsiniz.

Ancak kaliteli bir müzik fonda ne iyi giderdi değil mi?

O zaman müzik işini bir profesyonele bırakmakta fayda var. Burmester 3D surround ses sistemi bu konuda sizi şımartacak kadar iyi. Ancak her hizmetin bir bedeli var: 60.163 TL.

Burmester 3D Surrond ses sistemi

Her şey yolunda, fonda müthiş bir ezgi yolculuğunuza devam ederken gece karanlığında şoförünüzün gözden kaçırdığı bir engel rahatınızı bozmasın. Gece görüş yardımcısı Plus donanımını da ekleyiverin. Güvenlik için lafı mı olur, 23.157 TL.

Gece görüş yardımcısı plus
Gece görüş yardımcısı plus

Artık her şey tam istediğiniz gibi, konforlu ve güven içerisinde bu lüksü kalbinizde hissedebilirsiniz. Tam da arzu ettiğiniz gibi herkesten farklısınız.

Göçmen kuşlar gibi hür ve hafiflemiş hissediyorsunuz. Çünkü az önce cebinizden tam 2.047.493 TL çıktı.

Özetle farklı olmanın bedeli ağır.

 

 

Timuçin Çolakel

Birbiriyle ilintisi olmasa da albenisi varsa ilgi duyduğum onlarca konuyu nerede kullanabilirim diye düşünürken kendimi burada buldum. Konu elbette otomobil ancak bir roman misali konunun etrafında dolaşmaya hazırım. Bambaşka konular üzerinden otomobil anlatmaya geldim, işin sanat kısmına dokunmaya. İçinde çarklar, dişliler de olacak ancak bu çarklara bir parça renk çalacağız beraber. Renkler de sönük olmayacak, kutup ışıkları mavisi gibi, amazon yeşili gibi şeyler. Zaten hepimiz aynı renk olursak cümbüşü zayıf kalır. Neyse, takılın peşimize...

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. Yeni i30’a bakıyorum. İçinde hemen hemen her model var. Özellikle Egea Hatchback’in kardeşi gibi…

  2. Güzel bir yazı dizisi olmuş. Emeğinize sağlık. Yeni otomobiller birbirine gerçekten çok benziyor. Her modelin aslında kendine has bir tasarım çizgisi ve özgü bir iç mekanı olmalıdır. Renault: Talisman, Megane sedan, Megane hb. VW: Polo, Scirocco, Golf, Jetta, Passat Audi(birbirinin benzeri), BMW, Mercedes, gibi tüm arabaları birbirine benziyor. Bir de gidin Lexus’ları inceleyin. Hiçbir aracı diğerine benzemez. IS, GS, LS, RX, NX hepsinin kendine özgü tasarımı ve muazzam iç mekanları vardır. Malesef olacaksa bir kapı kolu aynı olsun bence

  3. Rolls-Royce’un sahibi BMW ama hiçbir modeli BMW modellerine benzemiyor. benzer bir şekilde Bentley’nin de sahibi Volkswagen ama hiçbir modeli VW modellerine benzemiyor. Maybach ise fena halde Mercedes modellerine benziyor. Mercedes 2002 yılında Rolls-Royce ve Bentley’i o zamanki sahibi Vickers’tan satın alamamasının ardından Maybach markasını yeniden canlandırmıştı. Volkswagen daha yüksek bir teklif vererek iki markayı satın almış, daha sonra Rolls-Royce’u BMW’ye satmıştı

  4. Doblodaki klima sistemi kumandaları daha çok Linea, Punto ve Mito’yla benzeşiyor. Bu yuvarlak klima kumandalarını ilk defa Giulietta kullandı, daha sonrasında Fiat bunu ilk başta 500 ve Egea modellerinde ve Jeep Renegade’de kullanmaya başladı. Evet maalesef çok rahatsız edici bir durum. Direksiyon düğmeleri de Giulietta, Mito, Punto, Linea, Fiorino ve Doblo modellerinde görmek mümkün. Ancak multimedya sistemi konusunda küçük özelliştirmelerle markaya aitmiş gibi gösterilebiliniyor. Multimedya sistemi kullanışlı ve büyük ekranlı olduğu sürece sorun yok. Fiat grubunun kullandığı ekranlar küçük ve çözünürlükleri küçük ekranlarda düşük. Opsiyon tercih edildiğinde güzel sistemlerle karşılaşıyoruz. En çok rahatsız olduğum konu ise Smart fortwo’nun kullandığı ortak parçalar. Şasi Twingo’ya ait, kapı kolları, cam açma düğmeleri ve bir çok kontrol düğmeleri eski renault modellerinden alınma. Üstelik Smart, Mercedes’in bir markası olmasına rağmen. Eski özgünlüğünden eser kalmadı Smart’ın.

  5. jeep renagade ile fiat egea nın direksiyonları da aynı. alfa giuluetta nın direksiyon kumandaları fiat punto ile birebir. ben alfa veya jeep alıyorsam neden aynı malzemelere temas ediyorum sonuçta ciddi bir fiyat farkı var…

  6. Bence her markanın modelinin kendine özgü iç ve dış tasarımı olmalıdır. Modeller birbirine benzerse tüketiciler modelleri nasıl birbirinde ayırabilir ki? Günümüzde bakıyorum hemen hemen her markanın modeli birbirine benziyor. İçlerinde bir Lexus’un modellerinin kendine özgü iç ve dış tasarımı var. Lexus’un hiçbir aracı birbirine benzemez. Bkz: IS, GS, LS, RX, NX gibi. Son yıllarda Volvo’nun da tasarımları birbirine benzemeye başladı. Bkz: S90/V90, XC60, XC90. VW/Audi, BMW, Mercedes, Renault’un modellerini saymıyorum bile çünkü hepsi birbirinin aynı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu