FeaturedOtomobil Sporları

Formula 1 araçları 2021’den itibaren nasıl görünecek?
Formula 1 araçları, 2021 sezonundan itibaren tamamen yeni kurallara göre hazırlanacak. Merakla beklenen yeni araçların test edildiği rüzgar tüneli modeli, sporun hayranları için ilk kez yayınlandı.

Formula 1, 2021 sezonunda büyük değişime hazırlanıyor

Sauber rüzgar tünelinde test edilen model, 2021 araçlarının %50 ölçeğinde hazırlanmış. FIA ve Liberty Media, bu örneğin üzerinde çalışarak araçları en rekabetçi hale getirmeye çalışıyor. Bu kapsamda F1 araçlarının tasarımı sadeleştirilerek taban etkisi ön plana çıkarılacak. Yere basma gücünün artmasının yanı sıra araçların birbirini daha yakın takip edebilmesi için kirli hava etkisi de azaltılacak. Kirli havanın mevcut araçların performansında yarattığı %50 dezavantaj, 2021 araçları ile beraber %5-10 civarına indirilecek. Bu da daha fazla geçişe olanak sağlayacak.

Tamamı yeni araçlardaki en büyük yenilikler taban, ön kanat ve arka kanat kısmında gerçekleşecek. Araçların yan kısmındaki bargeboard bölümü tamamen kaldırılarak buradaki hava akımı taban altına yönlendiriliyor. Arka tarafta ise difüzör alanı, hava akımını bozmaması adına büyük ölçüde sadeleştirilmiş. Ayrıca 18 inçlik jantlar ile lastik performansının daha tahmin edilebilir olması sağlanacak. Buna bağlı olarak bir dönem kullanılan jant kapakları da yeni dönem ile beraber geri dönüyor.

Formula 1 yönetimi ve FIA’nın test ettiği konsept, son haliyle Ekim ayında onaylanmak üzere takımlara sunulacak. Takımların da taslak konsept üzerinde kendi fikirlerini belirtmesiyle beraber kesin kurallar açıklanacak ve 2021 sezonu için çalışmalara başlanacak.

Batuhan Karalar

Otomobiller içimde bitmek tükenmek bilmeyen bir tutku cevheri. Bu cevher, OTOPARK.COM ailesine katılmam ile beraber açığa çıktı. Yazdıkça daha çok şey öğreniyorum ve bu da otomobiller ile olan bağımı daha da kuvvetlendiriyor.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Formula 1 aracı ben hiç sevmem, çok tipsizler. Hem de tek kişi biniyor, zorlana zorlana, ne biçim araba o. Onun her yeri araba olsa kaç yazar, eksik olsun. Bedava değil, üstüne 1 milyon verseler içine bile oturmam. Beni arabadan soğutuyorlar.
  2. Bende ilk başta F1 araçlarının tasarımı sevmiyordum. Fakat, yarışları izlemeye başladıkça hoşuma gitmeye başladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu