orta seritte yavas gidip keyif yapan trafigi aksatanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

tequila

Profesör
12 Kas 2017
1,452
841
1,920
bu kisiler hakkinda ne dusunuyorsunuz nasil bir familyadan gelmekteler sag seride gecmeleri imkansiz

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,939
7
51,185
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
bu kisiler hakkinda ne dusunuyorsunuz nasil bir familyadan gelmekteler sag seride gecmeleri imkansiz
Duruma göre çok doğru bir harekettir. Bu hareketi yargılamadan önce hangi ülkede yaşadığımızı, hangi trafikte seyrettiğimizi tekrardan hatırlamak gerekir. Yolun geometrisi ve şerit düzeni kötü tasarlanmışsa, sağdan soldan insanı hayvanı bilmemnesi çıkabilme ihtimali yüksek bir yerse ve sağda bol bol giriş çıkış veya ana yol olmasına rağmen duraklar filan varsa, ben de o familyaya girerim. Bir de bazı arabalarla biraz çekingen sürücüler için sağ şeritte gitmek, bazen hobi amaçlı sıkıştıran ağır vasıtalar nedeniyle cidden tehlike olabiliyor. Sürücü solunda daha hızlı bir şerit bıraktıysa ben o kadarına da şükrederim.

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,131
1
3,131
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
Ben orta şeritte trafiğin akışına göre sabit hızda ilerlerim genelde. Dur-kalktan nefret ettiğim için hiç durmadan sabit hızla ilerlemek için önümdeki araçla mesafe bırakırım. Bu yüzden kimin yaptığımı anladığını, kimin de barzo olduğunu anlıyorum artık hemen. Kimisi tamponuma kadar yapışıp selektör yapıyor sanki beni geçince atmosfer tabakalarını bir bir geçebilecekmiş gibi. Kimisi de benimle arasına bir aracın giremeyeceği kadar mesafe bırakıp bana ayak uyduruyor. Yasal limitler dahilinde sürülüyorsa bence orta şeritte trafik ihlali sözkonusu olamaz.

AYKUL

Asfalt Kurutucu
30 Eyl 2018
69
123
610
İstanbul
Marka
Skoda
Konuda umduğum cevapları göremedim.Bence hız ne olursa olsun sağ şerit boşsa sağ şerit kullanılmalı.İki gün önce otobanda arkadaşımı takip ediyordum ve hızımız 110 120 arasıydı.Yolda pek ağır vasıta olmadığı için 100 altında giden de çok yoktu.Ben mümkün olduğunca sağ şeridi arkadaşım, orta şeridi kullanıyordu.Bir kaç aracın arkadaşım yüzünden yavaşladığını gördüm.Yol müsaitse neden insanları yavaşlatıyorsunuz?

Diaspolis

Panpa
Destekçi
Beta Programı
27 Ara 2017
2,556
1
5,978
4,270
Sol şerit sollamak için. Sollar orta şeride geçersin veya hızlıysan soldan devam edersin. Adam cidden "çok yavaş" otobanda önü boşken orta şeritte gidiyorsa sıkıntı olabilir ama adam 90la gidiyor mesela, hızlıysan sollar geçersin boşa laf etmeye gerek yok.

Son düzenleme:

ahmet.kocak

Profesör
18 Mar 2017
280
268
1,445
38
ankara
Marka
Kia
Konuda umduğum cevapları göremedim.Bence hız ne olursa olsun sağ şerit boşsa sağ şerit kullanılmalı.İki gün önce otobanda arkadaşımı takip ediyordum ve hızımız 110 120 arasıydı.Yolda pek ağır vasıta olmadığı için 100 altında giden de çok yoktu.Ben mümkün olduğunca sağ şeridi arkadaşım, orta şeridi kullanıyordu.Bir kaç aracın arkadaşım yüzünden yavaşladığını gördüm.Yol müsaitse neden insanları yavaşlatıyorsunuz?
Aksine hız sınırında gidiyorsa orta şeridi kullanıyorum ki doğrusunun da bu olduğunu düşünüyorum. Hız sınırının üstünde giden sol şeridi kullanarak sollasın bir zahmet.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,939
7
51,185
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Pekiyi siz kaç aracın yolun sağından solundan fırlayan canlı/cansız objelerden kaçmaya çalışırken ağır kazalar yaptığını biliyor musunuz? Yukarıda "hangi ülkede yaşadığımızı hatırlayalım" yazmamdaki sebep buydu.

20 yıllık şoförlüğümde trafiğin bana öğrettiği bir alışkanlığımı her zaman açıkça söylüyorum, tek gidiş tek geliş yolda bile eğer boşsa yolu ortalayarak giderim. Trafiğin durumuna göre kimseleri germeden usulca şeride geçilir. 3 şeritli yollarda da boşsa ortada giderim. Eğer trafik akıyorsa, ben trafik ortalamasından yavaşsam, sağ şeritte ağır vasıtalar yoksa, yol da giriş çıkışlarını ve yapısını bildiğim bir yolsa, tabii ki ben de sağ şeritten giderim, tövbeli değilim. Ama tüm bu kriterlerin biri bile yerine gelmiyorsa sağ şeridi tercih etmem. Belki o anda sağ şerit müsaitse ve ben geleni fark ettiysem çekilip yine yol veririm ama hız sınırı 90 olan bir yolda 80 ile orta şeritte gidiyorum diye selektörle kornayla tepki gösteren veya taciz eden olursa tereddütsüz misliyle cevabını veririm.

fksarall

Panpa
8 Eyl 2016
1,548
3,367
3,770
Ankara
Marka
BMW
Ankara'da bolca görülür bunlardan. 4-5 şeritli Eskişehir ve Konya yolunda soldan ikinci şeritte 70le giderler. Sağ 2-3 şerit bomboş, sol şerit de tren gibi olur. Sol şeritte 80'le gidenler araba solluyorum diye arkasındakilere yol vermez. Al sana basit bir trafik sebebi durduk yere. Halbuki 1 sağa bile geçse hem kendi rahatlayacak hem arkasındakiler. Sırf bu yüzden sol iki şerit sık sık tıkanır Ankara'da.

Ne olursa olsun, yol müsaitliğine göre sağ şerit boşsa sağdan gitmek lazım.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,650
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde sürekli ikamet etmediğimden o yollara dair yorum yapamam. Fakat rahatsız olduğum bir konu var ki o da şehirlerarası yollarda, özellikle 3 şeritli otobanlarda bir türlü azami hız limiti olan 120 ile gidemiyor oluşum. Kurala uygun gideyim, soldan kaptırıp gitmek zorunda kalmayayım diye orta şeritte hız sabitlemeyi 120'ye alıyorum ama sağ şerit bomboşken orta şeritten 90-100 giden çıkınca basıyorum frene. Onu sollamak istediğimde ise sol şeritten kaptırıp gelenler oluyor mecbur gazı kökleyip çıkıyorum 140-150'ye. Tekrar ortaya geçip 120 gideyim diyorum ama yine yavaş gidenler sekteye uğratıyor. Yol boşsa, sağ şeritte çok fazla ağır vasıta yoksa, otoban gibi yolda orta şerit 120, sağ şerit 120'nin altı, sol şerit ise sadece sollamalar için kullanılır ve tekrar 120'ye inip orta şeride geçilir. Fakat burası Türkiye olduğu için yol durumu müsait olsa da 80-90 gidende orta şeritten gidiyor, 120 gidende.. Otobana hız limiti aşımı için radar koyacaklarına önce şu trafik eğitimini vermeleri gerekiyor. 120 gitmek isteyen de gitmekte zorlanıyor.

Son düzenleme:

Bilal

Panpa
7 Eki 2016
698
1,396
2,520
İstanbul
İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde sürekli ikamet etmediğimden o yollara dair yorum yapamam. Fakat rahatsız olduğum bir konu var ki o da şehirlerarası yollarda, özellikle 3 şeritli otobanlarda bir türlü azami hız limiti olan 120 ile gidemiyor oluşum. Kurala uygun gideyim, soldan kaptırıp gitmek zorunda kalmayayım diye orta şeritte hız sabitlemeyi 120'ye alıyorum ama sağ şerit bomboşken orta şeritten 90-100 giden çıkınca basıyorum frene. Onu sollamak istediğimde ise sol şeritten kaptırıp gelenler oluyor mecbur gazı kökleyip çıkıyorum 140-150'ye. Tekrar ortaya geçip 120 gideyim diyorum ama yine yavaş gidenler sekteye uğratıyor. Yol boşsa, sağ şeritte çok fazla ağır vasıta yoksa, otoban gibi yolda orta şerit 120, sağ şerit 120'nin altı, sol şerit ise sadece sollamalar için kullanılır ve tekrar 120'ye inip orta şeride geçilir. Fakat burası Türkiye olduğu için yol durumu müsait olsa da 80-90 gidende orta şeritten gidiyor, 120 gidende.. Otobana hız limiti aşımı için radar koyacaklarına önce şu trafik eğitimini vermeleri gerekiyor. 120 gitmek isteyen de gitmekte zorlanıyor.
Kesinlikle katılıyorum. Zonguldağa giderken anadolu otoyolunu kullanıyorum ,defalarca yolculuk yaptım 1 kerede sinir stres olmadan hızımı sabitleyip gidebildiğimi hatırlamam. Sol şeritte 120 yle gitmek zaten hak getire. En düşük hızla seyreden 140 la gidiyor. Olurda denk gelirsek 2-3 araba ardarda maksimum 2-3 kilometre taş çatlasa 5. Ondan sonra illaki arkadan 1500 selektör yiyip 200 ve üzeri hızla gitmeye çalışan magandalara yol veriyoruz. Orta şeritte de herkes kafasına göre 90 sabit gidende var 110 sabitte.Sürekli el gazıyla azaltıp artırmanın keyifsizliğine bile katlanmayı göze alıyorum ama yok illaki çok düşük hızla giden biri çıkıyor el mecbur frene basmam gerekiyor sonra tekrar aynı hıza çıkmak falan herşey altüst oluyor. En sağda zaten genellikle ticariler gidiyor. Ara sıra bende ( her insan gibi ) sol şeritten kaptırıyorum yalana lüzum yok ama sabit gitmek istemek otoyollarımızda maalesef çok zorlu bir işkence. Halbuki olması gerekeni yapmaya çalışıyoruz

spartacus

Elit Apaçi
22 Tem 2018
291
483
945
Marka
Alfa Romeo
Özellikle rampada bazı atmosferik eski araçlardan içi boş yeni tırlar yakın çıkıyor. (Özellikle devirli gitmiyorsa) bu tırlar da araçları sağlam sıkıştırıyor. Sebebinin bu olduğunu düşünüyorum. Tabiki hiç sebep yokken ortadan giden Kişiler de yok değil

tequila

Profesör
12 Kas 2017
1,452
841
1,920
Ankara'da bolca görülür bunlardan. 4-5 şeritli Eskişehir ve Konya yolunda soldan ikinci şeritte 70le giderler. Sağ 2-3 şerit bomboş, sol şerit de tren gibi olur. Sol şeritte 80'le gidenler araba solluyorum diye arkasındakilere yol vermez. Al sana basit bir trafik sebebi durduk yere. Halbuki 1 sağa bile geçse hem kendi rahatlayacak hem arkasındakiler. Sırf bu yüzden sol iki şerit sık sık tıkanır Ankara'da.

Ne olursa olsun, yol müsaitliğine göre sağ şerit boşsa sağdan gitmek lazım.
budur olması gereken ama bunu anlamayan çok var gördüğüm kadarıyla

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,650
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Kesinlikle katılıyorum. Zonguldağa giderken anadolu otoyolunu kullanıyorum ,defalarca yolculuk yaptım 1 kerede sinir stres olmadan hızımı sabitleyip gidebildiğimi hatırlamam. Sol şeritte 120 yle gitmek zaten hak getire. En düşük hızla seyreden 140 la gidiyor. Olurda denk gelirsek 2-3 araba ardarda maksimum 2-3 kilometre taş çatlasa 5. Ondan sonra illaki arkadan 1500 selektör yiyip 200 ve üzeri hızla gitmeye çalışan magandalara yol veriyoruz. Orta şeritte de herkes kafasına göre 90 sabit gidende var 110 sabitte.Sürekli el gazıyla azaltıp artırmanın keyifsizliğine bile katlanmayı göze alıyorum ama yok illaki çok düşük hızla giden biri çıkıyor el mecbur frene basmam gerekiyor sonra tekrar aynı hıza çıkmak falan herşey altüst oluyor. En sağda zaten genellikle ticariler gidiyor. Ara sıra bende ( her insan gibi ) sol şeritten kaptırıyorum yalana lüzum yok ama sabit gitmek istemek otoyollarımızda maalesef çok zorlu bir işkence. Halbuki olması gerekeni yapmaya çalışıyoruz
Düzce - İstanbul otobanının özellikle Kocaeli, Gebze kısımları çok dar. 2 şeritli yolun emniyet şeritlerini kırpıp 3.şerit haline getirmişler. O yolda zaten kurala uygun gitmek imkansıza yakın da ondan önceki güzergahlarda yol boş olsa da orta şeridi düşük hızla işgal edenler olduğundan bende sinirlenip geçiyorum sol şeride. Orta şerit müsait olana kadar geçmiyorum. Haliyle solun akışına uymak için de hız yapıyorum. Zaten sürekli orta şeritte seyir etmeyi seven biri değilim yalan yok. Ama bunu istediğim zamanlarda da zaten genellikle yapamıyorum. Alıştık zaten artık ona göre kullanıyoruz. Çok şükür de ceza yemedim henüz.

ahmet.kocak

Profesör
18 Mar 2017
280
268
1,445
38
ankara
Marka
Kia
Başlık yavaş gidenler diye açılmış hız sınırında gidenler diye değil. Yani konu otobanda orta şeritte 100’le gidenler değil.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

AYKUL

Asfalt Kurutucu
30 Eyl 2018
69
123
610
İstanbul
Marka
Skoda
Pekiyi siz kaç aracın yolun sağından solundan fırlayan canlı/cansız objelerden kaçmaya çalışırken ağır kazalar yaptığını biliyor musunuz? Yukarıda "hangi ülkede yaşadığımızı hatırlayalım" yazmamdaki sebep buydu.
Yol müsaitse diye yazdığım bunları da kapsıyor.Trafik durumu, yol kalitesi, çevre koşulları uygunsa 130 la da gitsem sağ şeride geçerim.Ama Samsun-Ordu arası yol kenarında bahçeler, evler, tarlalar var.Tarllalarda otlayan hayvanlar yol kenarında yürüyen insanllar var.İstanbul-Tekirdağ arası bazı yerllerde sağ şerit çok bozuk.Bunlar gibi yerlerde ben de orta şeridi kullanmayı tercih ediyorum.
Ayrıca orta şeridde hız sınırında gidene birşey diyemem çünkü kurallara uggun ama şağa geçse trafik daha rahat olur

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım