orta seritte yavas gidip keyif yapan trafigi aksatanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

NeR0N

Profesör
22 Kas 2017
230
266
1,335
Avrupa'da trafiğin öyle işlemediği yerler de var. İtalya mesela rezalet. Ha dediğiniz Avupa Almanya/Hollanda ise eyvallah. Şu 3 sayfadır yazılan şeylerin trafikle falan alakası yok aslında. @NeR0N bence konunun özünü görmüş. Günlük hayatta herkes biricik, en özel en güzel birey. Trafikte de bunun tezahürünü görüyoruz işte. Maddeler arttırılır ama şunlar yapılırsa bence yukarıda yazılanlar da çözüme kavuşturulur.

-Ehliyet almayı ciddi zorlaştırmak.Bir arkadaşım Almanya'da 3 kere sürüş sınavında kaldı, hiç ama hiç hata kabul etmiyorlar. Ki Türkiye'de her gün araç kullanan bir insandı.
-Aynı sıkıntıdan dolayı 3 kez ceza yiyen sürücünün ehliyetini direkt iptal etmek. Önce psikoloğa gidecek, sonra yine tüm eğitimleri görüp sınava girecek. Ha tabi ehliyet kursları da kursa gelen adama ehliyet verecek. Ülkede kurallara uymayan insanların %90'ına sorsam acelem vardı der, bu adamı paşa paşa ehliyet kursuna göndereceksin ki çok güzel zamanını kaybetsin. Veya ticari araç kullananlar için bundan iyi ceza mı olur, adam direkt işini kaybeder. Beter olsunlar.
-5-10 yılda bir sürüş sınavı. Gelmedi mi, hop diye ehliyet iptal edilecek.
-Yollar adam gibi olacak. Otoyolda gidiyorsun 2 şerit mi 3 mü anlayamıyorsun. Yol güvenliği sorunlu.
-Devlet de zihniyet değiştirip cezaları gelir kapısı olarak görmekten vazgeçip akıllanacak. Ben bireylerin hatasına sebep olanın devlet olduğunu düşünüyorum açıkcası.
-Bir de sanki trafiğin sebebi sanki şerit değiştiren araçlarmış gibi bir izlenim edindim. Bu bir sebep olsa da %10 oranında bir sebepten fazlası değildir. İstanbul için konuşayım 18 milyonluk şehir mi olur, böyle şehir düzeni mi olur? Şehirde 3 tane hava limanı var sadece birine tramvay gidiyor ona göre hesap edin işte.

Bu Hollanda'dan bir video.
Bu da Türkiye'den.

Şu ikisini izleyen bizim asla ve asla böyle bir trafik düzenine sahip olamayacağımızı anlar. zaten. Yol neresi, kaç şeritli, dolmuş dediğimiz olay neden var, insanlar neden bu kadar vurdum duymaz, taksiciler hobi olarak küfür yemeyi mi seviyor bizde?

Hayal kurmayın, burası Avrupa değil ve asla olmayacak. Ütopyalar güzeldir...

@alptamer Tepkim size değil bu arada :D
Arkada da kamera olsaydı da, bizim ülkemizdeki babasının tek akıllı bireylerinin, ambulansın arkasına nasıl takıldığını görseydik.
Şunun en kolay savunması sallamamak. Ciddi anlamda kudurmalarına aldırmayın. Ben artık kudurduklarını görünce gülüp geçiyorum. Doğru olan bir şeyi yaptığınızda sinirlenmeleri hiçbir şekilde önemli değil.
Böyleleri her zaman kazanır. Sırf size sinir oldu diye arayıp, polise şikayet dahi eder. E, nihayetinde asılsız ihbar da olsa değerlendirmek zorundalar ve uygulama noktasında (varsa) durdurulur, rehin alınırsınız (bir andavalın yüzünden). Böylelerini sallamamak yerine, makas atıyorum valla. Yetişebiliyorsa gelsin. Makas dediğim de, haberlerde gördüğümüz türlerden değil. İyisi kötüsü olmaz tabii ki ama, ben yine de iyi niyetli makas atıp, kimseyi riske sokmuyorum. Riske sokacağımı düşündüğüm anda da yapmıyorum, o arkadakini sallamamaya başlıyorum. Kudursun dursun.

alptamer

Profesör
26 Eki 2016
995
1,903
2,270
İstanbul
Marka
BMW
Şunun en kolay savunması sallamamak. Ciddi anlamda kudurmalarına aldırmayın. Ben artık kudurduklarını görünce gülüp geçiyorum. Doğru olan bir şeyi yaptığınızda sinirlenmeleri hiçbir şekilde önemli değil.
Aynı şekilde düşünüyorum.
Misal 3 şeritli bir şehirlerarası otoban yolunda çok fazla kamyon, tır, otobüs varsa ve bunların sağ şeridi zaten doldurmaları bir yana birbirlerini sollamak için orta ve hatta sol şeridi de işgal ettikleri zamanlarda veya sağ şeridi bozulmuş, tümsekli, çukurlu hale gelmiş asfalta sahip kısımlarda otomobil sürücülerine pek yüklenemiyorum. Neticede o tarz durumlarda kimse sıkıntılı şekilde gitmek istemez.
Ben de gitmek istemem, gerçekten hoş olmaz. Fakat kural bu, ne yapalım? Sabahlara kadar yol kalitelerini tartışıp, istihap haddini aşan araçların yolları bozduğunu konuşabiliriz. Bunların sonucu itiraz edebiliriz, fakat kuralı bozmamalıyız...
-Aynı sıkıntıdan dolayı 3 kez ceza yiyen sürücünün ehliyetini direkt iptal etmek. Önce psikoloğa gidecek, sonra yine tüm eğitimleri görüp sınava girecek. Ha tabi ehliyet kursları da kursa gelen adama ehliyet verecek. Ülkede kurallara uymayan insanların %90'ına sorsam acelem vardı der, bu adamı paşa paşa ehliyet kursuna göndereceksin ki çok güzel zamanını kaybetsin. Veya ticari araç kullananlar için bundan iyi ceza mı olur, adam direkt işini kaybeder. Beter olsunlar.
-5-10 yılda bir sürüş sınavı. Gelmedi mi, hop diye ehliyet iptal edilecek.
Bunlar şu anda Türkiye'de var. 10 yılda bir sınav dışında uygulanan bir durum yok, hoş daha 10 yıl geçmedi onu da göreceğiz...
Şimdi e5 te hız sınırı 77 ve bu konuda ceza yemiş bir insanım (84 ile)sırf hız yapmak isteyen canım kardeşlerim bomboş yollar bulsun diye sağdan mı gitmek zorundayım.yoksa bu söylenenler sadece otobanlar için mi konuşuluyor.fikirlerimizi belirtirken yolların hız sınırınıda konuşsak
Kural çok ama çok basit: Eğer sağ şeridiniz boşsa ordan gitmeniz gerekli. E5'te yanınızdan 300 ile geçen adamın şeridini kapamamanız lazım. Acil durumu olan da olabilir, ailesine daha hızlı yetişmek için boş yolda gaza basmak isteyen de olabilir, ceza yemek isteyen birileri de olabilir. Ne olursa olsun, sağ şerit boşsa sağa geçmeniz gerekli...

alptamer

Profesör
26 Eki 2016
995
1,903
2,270
İstanbul
Marka
BMW
Onun için, kimseden kurallara uymasını bekleyemeyiz, bu çok büyük bir başarı olur.
Benim asıl sorunum burada. Kimseden bir şeyi beklemek zorunda değiliz zaten, kendimiz yapmadığımız sürece. Daha kendimiz dikkat etmeden başkasının kurallara uymasını beklemek daha da aptalca değil mi?

Şimdi forumdaki aktif 100 kişi okuyup dikkat etmeye başlasa, sonra bunu 10 kişiye anlatsa bir anda 1000 kişi öğrenmiş olacak. Polisler de biraz yardım etse, ehliyet kursları da adam gibi eğitim verse belki biraz toparlanabiliriz.
Avrupa'da trafiğin öyle işlemediği yerler de var. İtalya mesela rezalet.
İtalya avrupa'da trafiğin en kötü işlediği yer olabilir evet. Fakat yine de sağ şerit boşsa sağa geçiyorlar genel olarak...

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,199
45,789
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Ben de gitmek istemem, gerçekten hoş olmaz. Fakat kural bu, ne yapalım? Sabahlara kadar yol kalitelerini tartışıp, istihap haddini aşan araçların yolları bozduğunu konuşabiliriz. Bunların sonucu itiraz edebiliriz, fakat kuralı bozmamalıyız...
Dediğim gibi hocam; kuralları uygularken insanların malına ya da canına zarar gelebileceği bir durum görürsem ' niye yapmıyor ki ? ' diye fazla eleştirmem. Seri akan bir güzergahta yaya geçidinde durmak isteyen bir araca gelip arkadan vurmaları gibi. Eğer bu kurala uymak için kendini veya malını riske atıyorsa o kurala neden uymadı demem. Burada suçu, kuralların uygulanması için şartları gerektiği sağlamayan yetkili merci kimse ona yükler ve onu eleştiririm.

ahmet.kocak

Profesör
18 Mar 2017
280
268
1,445
38
ankara
Marka
Kia
Aynı şekilde düşünüyorum.

Bunlar şu anda Türkiye'de var. 10 yılda bir sınav dışında uygulanan bir durum yok, hoş daha 10 yıl geçmedi onu da göreceğiz...

Kural çok ama çok basit: Eğer sağ şeridiniz boşsa ordan gitmeniz gerekli. E5'te yanınızdan 300 ile geçen adamın şeridini kapamamanız lazım. Acil durumu olan da olabilir, ailesine daha hızlı yetişmek için boş yolda gaza basmak isteyen de olabilir, ceza yemek isteyen birileri de olabilir. Ne olursa olsun, sağ şerit boşsa sağa geçmeniz gerekli...

Kural çok basit dediğiniz şekilde kural yok. Kafanızdan uyduruyorsunuz. Hız sınırında ortadan gitmek hiç bir kurala aykırı değil. 300’le gitmek istiyorsanız siz gidin. Zaten ülkemizde trafik kazasından ölen çok.

Hangi Avrupa’da hız sınırında orta şeritte giderken hemen ceza yazıyorlarmış merak ettim. 4 ay Almanya’da araba kullandım hiç böyle bir şeye denk gelmedim. Hangi Avrupa ise bilgi verin biz de öğrenelim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

alptamer

Profesör
26 Eki 2016
995
1,903
2,270
İstanbul
Marka
BMW
Dediğim gibi hocam; kuralları uygularken insanların malına ya da canına zarar gelebileceği bir durum görürsem ' niye yapmıyor ki ? ' diye fazla eleştirmem. Seri akan bir güzergahta yaya geçidinde durmak isteyen bir araca gelip arkadan vurmaları gibi. Eğer bu kurala uymak için kendini veya malını riske atıyorsa o kurala neden uymadı demem. Burada suçu, kuralların uygulanması için şartları gerektiği sağlamayan yetkili merci kimse ona yükler ve onu eleştiririm.
Zaten burada baş sorumlular tabii ki yetkili kurumlar, hata onların. Fakat eğer bir kural konulmuşsa, yanlış da olsa doğru da olsa uymamız gerekli. Uymayanı da uyarmak gerekli.

alptamer

Profesör
26 Eki 2016
995
1,903
2,270
İstanbul
Marka
BMW
Hangi Avrupa’da hız sınırında orta şeritte giderken hemen ceza yazıyorlarmış merak ettim. 4 ay Almanya’da araba kullandım hiç böyle bir şeye denk gelmedim. Hangi Avrupa ise bilgi verin biz de öğrenelim.
Eğer hakimseniz, Avusturya Wien-Schwechat otobanında kameralı sistem mevcut. Bunun dışında otoban polisleri de kamera ile eve posta yollayarak ceza kesiyorlar.
Buyrun: https://www.help.gv.at/Portal.Node/hlpd/public/content/6/Seite.063310.html

Şimdi bundan sonra dediklerinizi ve kelimelerinizi dikkatli seçin. Ben sizle aynı düşünmüyorum diye size gidin ölün demiyorum.

Son düzenleme:

rosel

Profesör
Destekçi
11 Eyl 2016
620
956
2,270
Marka
BMC
Eğer hakimseniz, Avusturya Wien-Schwechat otobanında kameralı sistem mevcut. Bunun dışında otoban polisleri de kamera ile eve posta yollayarak ceza kesiyorlar.
Buyrun: https://www.help.gv.at/Portal.Node/hlpd/public/content/6/Seite.063310.html

Şimdi bundan sonra dediklerinizi ve kelimelerinizi dikkatli seçin. Ben sizle aynı düşünmüyorum diye size gidin ölün demiyorum.
Mesajı değiştirmeden önce linkini verdiğiniz trafik cezaları PDF dosyasında hız sınırı 80 olan yerde 80 ile sağ şeritten gidilmesi diye bir ceza göremedim, belki farketmemişim olabilirim diye size soruyorum, gördüyseniz paylaşır mısınız?

Silmiş olduğunuz için linki bırakıyorum
http://www.kgm.gov.tr/SiteCollectio...fik/KanunYonetmelik/2017trafikcezarehberi.pdf

Son düzenleme:

alptamer

Profesör
26 Eki 2016
995
1,903
2,270
İstanbul
Marka
BMW
Mesajı değiştirmeden önce linkini verdiğiniz trafik cezaları PDF dosyasında hız sınırı 80 olan yerde 80 ile sağ şeritten gidilmesi diye bir ceza göremedim, belki farketmemişim olabilirim diye size soruyorum, gördüyseniz paylaşır mısınız?
Direkt olarak dediğimi yazdığını düşündüğüm bir madde vardı, 46-2c. Sonrasında bir daha okuyunca bir kelimenin azizliğine uğradığımı anladım ve sildim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım