Dizel Satışları 2019'da İyice Düştü

ALINTI-JATO'nun verilerine göre 2011 de pazarın %54 ünü oluşturan dizel araba satışları, 2019 da %33 e geriledi
18587

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,006
3
4,827
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Kendimi bildim bileli hep şahsi araçlarımız atmosferik benzinli olmuştur,yakın akrabalarda da durum böyle.Ben de çevreye zararı daha fazla olmasa dizel taraftarıyım.Her türlü benzinliye tercih ederim dizel motoru,karakterinden,ekonomisinden ve sesinden dolayı.Ülkede herkeste dizel araç var,bir bizde vasat vasat motorlu arabalar oldu hep ona yanarım.(şirket arabalarımız hariç.)

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Nisan ayı içinde sıfır araç alırken açıkcası isterdim dizel almayı ama aynı araçta benzinli ve dizel arasında 15-20bin tl oynuyo. Zaten aldığımız araba 1.4fire atmosferik makine en kötü gider lpg taktırırız dizelden de az yakar dedik. Mazot benzin bu kadar yaklaşmışken sıfır fiyatlarındaki bu farka değmez

dthhasan

Hasan H Ayan
Sanmıyorum :)
Beta Programı
23 Ara 2017
4,266
16,103
5,720
çanakkale
Marka
Renault
Mercedes c180 ile c200d arası 50 bin tl fark var.50 bini faize koysam yılda 13 bin tl cebime kalır.dizel 7 litre benzinli 9 litre yakıyor.dizel km de 45 kuruş benzinli 65 kuruş yakıyor.yıllık 13 bin tl cebimde kalmaması için 65 bin km yol mu yapmam gerekiyor.dizel çok saçma ya

Son düzenleme:

Otto Çevrimi

Panpa
Destekçi
3 Eki 2016
1,621
1
5,104
4,070
Kocaeli
Marka
Alfa Romeo
Sadece satış olarak değil. Emisyon konusunda fiyat-performans anlamında dizel araçlara bye bye dememize beş kaldı.

Global pazarda dizel yatırımını başka alanlara kaydıracak firmaların da bizim için dizel motor üretme ihtimali pek mümkün olmadığından ötürü, bir ya da iki kasa sonra dizel motor seçeneği olmayan araçlara hazır olun derim ben.

FocusMonster

Profesör
Beta Programı
9 Ara 2018
701
864
1,770
Dizel satışlarının düşmesi böyle devam edecektir. Yeni nesil benzinli ve hibrit motorlar epey ilgimi çekiyor.

Sıfır araç alırken dizel motorun avantajı kalmadı. Aynı paketteki araçlar için konuşacak olursam 0 km dizel arabalar benzinli arabalara göre 30-50 bin TL civarı fark oynatabiliyorsa boş paket dizel almaktansa olabildiğince üst paket benzinli araba almayı tercih ederim.

Örneğin aynı donanım paketindeki motoru farklı iki araç:
polo 1.6 tdi.png
polo 1.0 tsi.png

aydingokce

Profesör
11 Eyl 2016
85
187
1,060
Fiyatından dolayı demek istemedim hocam, aldıktan sonra karşılaştığı ilk 5 kişiden 3'ü çok büyük ihtimalle niye dizel almadın diye soracak. O yüzden dedim.

Çok doğru bir noktaya parmak basılmış. Ülkemizde maalesef otomobile yüklenen çok fazla statü anlamı var ve otomobil tercihlerinde bu statü algısından kaynaklı mahalle baskısı oynamaması gerektiği kadar çok rol oynuyor.

Dizel otomobillerin bu kadar çok tercih edilmesinin nedenlerinden biri de bu. Benzinli otomobil tercih ettiğiniz zaman, çevrenizdeki insanlar tarafından salak bulunuyorsunuz. Neyse ki yavaş yavaş değişmeye başladı bu.

Bir diğer neden de, sorgulamadan, hesap kitap yapmadan, alışkanlığa dayalı tercih. Dizele alışmış olan adam dizelle devam etmek istiyor.

Son düzenleme:

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Dizel satışlarının düşmesi böyle devam edecektir. Yeni nesil benzinli ve hibrit motorlar epey ilgimi çekiyor.

Sıfır araç alırken dizel motorun avantajı kalmadı. Aynı paketteki araçlar için konuşacak olursam 0 km dizel arabalar benzinli arabalara göre 30-50 bin TL civarı fark oynatabiliyorsa boş paket dizel almaktansa olabildiğince üst paket benzinli araba almayı tercih ederim.

Örneğin aynı donanım paketindeki motoru farklı iki araç:
Ekli dosyayı görüntüle 18595 Ekli dosyayı görüntüle 18596
Bakim daha ucuz. Vergi daha ucuz. Yakitda dizel 5 yaksa benzinli yakcak 7 hic gerek yok.

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Kendimi bildim bileli hep şahsi araçlarımız atmosferik benzinli olmuştur,yakın akrabalarda da durum böyle.Ben de çevreye zararı daha fazla olmasa dizel taraftarıyım.Her türlü benzinliye tercih ederim dizel motoru,karakterinden,ekonomisinden ve sesinden dolayı.Ülkede herkeste dizel araç var,bir bizde vasat vasat motorlu arabalar oldu hep ona yanarım.(şirket arabalarımız hariç.)
Dizel motorun sesi gar gar gar hocam ne cekiciligi var :D

FocusMonster

Profesör
Beta Programı
9 Ara 2018
701
864
1,770
...
Bir diğer neden de, sorgulamadan, hesap kitap yapmadan, alışkanlığa dayalı tercih. Dizele alışmış olan adam dizelle devam etmek istiyor.
Kesinlikle haklısınız. Babama sorduğumda hep dizel diyor. Benzinli olmaz mı diyorum, güzel birkaç benzinli model gösteriyorum ama nafile. Bunun bir tek yolu var. Babama otomatik vites araba aldırmak. Belki otomatik vites olursa ve arabayı beğenebilirse benzinli araba aldırabilirim.

Dizel motorun bakımına, sesine katlanmak insanı yorabiliyor. Üstüne bir de arabanın bakımlarını hiç yaptırmayıp epeyce binip satanlar olunca bu şartlar altında ikinci elde yüksek km’li dizel araç tercih etmenin riski de bulunuyor.

RuLing

Takipçi
10 May 2019
4
7
20
31
Marka
Peugeot
Ekonomik paket olarak her şeyi aynı anda düşünmemiz gerekirse bence Dizel avantajı kalmadı artık. Benzinli araçlar daha çok tercih ediliyor günümüzde, zira herkes yakıta para buluyor :D

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım