En Son Ne Aldınız?

burakhandgn

Burak
Elit Apaçi
20 Ocak 2020
70
193
810
Kocaeli
Marka
Chrysler
Silikon spreyi nerelerde kullanıyorsunuz? Olmasa olur mu? Yerine başka ürünler kullanılamaz mı? Geçenlerde almaya niyetlendim de "ya ben şurada yerine şunu kullanırım" diyeceğim bir ürün gibi geldi. Ondan soruyorum.

İlk kez kullanacağım, internetten edindiğim bilgilerden yola çıkarak aldım. Emniyet kemeri mekanizması tam olarak sarmıyor, salık kalıyor. İçine sıktığınızda sarmama problemi çözülüyor diye öğrendim. Sağ arka cam yavaş inip kalkıyor mesela, işe yarar mı bilmiyorum. Bir de araçta deri-plastik aksam fazla olduğu için trim sesi oluyor. Trimler arasına sıkınca faydalı oluyormuş sanırım. Alma sebebim bunlar, kullanınca işe yaradı mı yaramadı mı öğreneceğim inşallah.

ercanalhan

Yusuf Ercan Alhan
Profesör
22 Şub 2019
391
1,141
2,395
istanbul
Marka
Opel
Silikon spreyi nerelerde kullanıyorsunuz? Olmasa olur mu? Yerine başka ürünler kullanılamaz mı? Geçenlerde almaya niyetlendim de "ya ben şurada yerine şunu kullanırım" diyeceğim bir ürün gibi geldi. Ondan soruyorum.

Silikon sprey bence tekerin icadından sonra en önemli dönüm noktası.. şaka şaka ama baya becerikli işleri var. mesela;

su veya hava hotumlarının iç geçme yerlerine sıktığınızda daha sonra çıkartırken kolay çıkıyor
cam fitillerine doyana kadar sıktığınızda camlar uzunca bir süre rahat inip çıkıyor. cam motorlarının ömrü için gerekli.
kapı kilitlerini ve yuvalarını spreylediğinizde mekanik ses azalıyor.
km teli, debriyaj teli gibi sürekli çalışan kısımlara uyguladığınızda yağdan daha iyi iş çıkartıyor.
temiz ve soğuk motora sıkıp 1-2 saat sonra kuru temiz bir bezle sildiğinizde yeni gibi yapıyor ve belli süre toz tutmuyor.
plastik mekanik çalışan kısımlardaki takılma veya sesi neredeyse sıfıra indiriyor. mesela torpido kapağı, bagaj kilidi vs vs.
sürekli güneş altında kalmış veya bulaşık deterjanı ile yıkandığı için solan plastik aksamları düzenli kullanıldığında eski haline getirebiliyor.
kapı menteşe ve gergilerini iyileştiriyor.
kışın kapı lastiklerine uygulandığında donmayı ve yapışmayı engelliyor. ayrıca yeni gibi yapıyor.
su itici özelliği var, kutup başlarına sıkılabiliyor.
torpido veya lastik parlatılabilir.. torpido iyi silinmesi lazım.
araç liftteyken burçlara sıkılabilir.. sıfır ses.
ayna mekanizmaları ve şipidak kızakları için mükemmel.
evdeki kapı kilitleri, dilleri içinde harika..

daha aklıma gelmedi

wd40 da kullandım bu uygulamalarda en iyi sonuç silikon spreyden geldi. ben hala wd40 ın hangi işi "tam" yapabildiğini anlamadım. herşeyden azar azar koymuşlar ona.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,940
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Silikon sprey bence tekerin icadından sonra en önemli dönüm noktası.. şaka şaka ama baya becerikli işleri var. mesela;

su veya hava hotumlarının iç geçme yerlerine sıktığınızda daha sonra çıkartırken kolay çıkıyor
cam fitillerine doyana kadar sıktığınızda camlar uzunca bir süre rahat inip çıkıyor. cam motorlarının ömrü için gerekli.
kapı kilitlerini ve yuvalarını spreylediğinizde mekanik ses azalıyor.
km teli, debriyaj teli gibi sürekli çalışan kısımlara uyguladığınızda yağdan daha iyi iş çıkartıyor.
temiz ve soğuk motora sıkıp 1-2 saat sonra kuru temiz bir bezle sildiğinizde yeni gibi yapıyor ve belli süre toz tutmuyor.
plastik mekanik çalışan kısımlardaki takılma veya sesi neredeyse sıfıra indiriyor. mesela torpido kapağı, bagaj kilidi vs vs.
sürekli güneş altında kalmış veya bulaşık deterjanı ile yıkandığı için solan plastik aksamları düzenli kullanıldığında eski haline getirebiliyor.
kapı menteşe ve gergilerini iyileştiriyor.
kışın kapı lastiklerine uygulandığında donmayı ve yapışmayı engelliyor. ayrıca yeni gibi yapıyor.
su itici özelliği var, kutup başlarına sıkılabiliyor.
torpido veya lastik parlatılabilir.. torpido iyi silinmesi lazım.
araç liftteyken burçlara sıkılabilir.. sıfır ses.
ayna mekanizmaları ve şipidak kızakları için mükemmel.
evdeki kapı kilitleri, dilleri içinde harika..

daha aklıma gelmedi

wd40 da kullandım bu uygulamalarda en iyi sonuç silikon spreyden geldi. ben hala wd40 ın hangi işi "tam" yapabildiğini anlamadım. herşeyden azar azar koymuşlar ona.

Kapsamlı cevap için çok teşekkürler.

+ hortumların geçme yerleri yeni bilgi, cebe attım :)
+ cam fitilleri ok
- kapı kilitlerine aralıklarla wd40 kullandığımda sıkıntı yaşamadım
- kaput içi temizleme spreyleri kullanıyorum belli aralıklarla, silikon spreyi aratmıyor
+ plastik mekanik yerler için wd40 olmuyor, cebe attım :)
- plastik aksamlar için plastik cilaları var, onları kullanıyorum
- kapı menteşe ve gergileri için sıvı gres daha iyi değil mi? (wd40 kullanıyorum)
- kışın kapı lastiklerine yıllardır vazelin bilirim =)
- torpido ve lastik parlatıcılar da şu plastik cilası gibi araç bakım seti içinde ayrı ürün olarak bulunuyorlar :)
- burçlara yine gres tercih ediyorum
+ elektrikli kumanda edilen ayna mekanizmaları için yine plastik hareketli parça kapsamında mantıklı olabilir :)
- evdeki kapı kilitleri için de tercihim yağlı ürünler

Sanırım silikon sprey benim için sadece alternatif ürün :) Olursa bonus...

wd40 dediğimiz vwGolf gibi bir şey :D dediğiniz gibi her işi görüyor ama mucize sonuç verdiği bir nokta yok. Ağır işlerin üstesinden geliyor ama zor geliyor, sizi uğraştırarak geliyor. Günlük kullanım için pratik ürün.

TuncYcl

Profesör
8 Eyl 2016
731
1,070
2,320
28
İstanbul
Marka
BMW
Tork anahtari siparisim iptal edildi.... Stok yokmus. Parayi hala alamadim bu hafta sonuna gelir hafta sonu calisirim diyordum. Yeni siparis falan derken bi sonraki haftaya kalir heralde.

• Üzgün
Tepkiler: rossh ve kenblock

Emre ÇELİK

Emre ÇELİK
Taklacı Güvercin
19 May 2020
13
41
295
25
Ankara
Marka
Volkswagen
4 Disk ve 4 balata almıştım.Fren rodajını iyi yapamadığım için Fareli Köyün Kavalcısı gibi geziyorum :)

Diaspolis

Panpa
Destekçi
Beta Programı
27 Ara 2017
2,556
1
5,978
4,270
4_org_zoom.jpg
8681991651581_3_org_zoom.jpg

trendyoldan bir kaç tişört gömlek vs

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Babaanne hayır duası ve 60 lık eski kasetler.

Bir kısmını Clio’da dinlerken almıştım şimdi hepsini komple aldım bizim kömürlükten ise amfi çıktı.Bir yanda AUX lu Pioneer teybin rahatlığı ve kaliteli sesi diğer yanda cızırtılı fakat duygu dolu orijinal bantlı bir Pioneer nostaljik teyp ikileminden en yakın zamanda çıkacağımı umuyorum.

Keşke biraz da farklı sanatçıları sesleri falan görseydik ya alayı Tatlıses belki de bundan dolayı uzun süredir almadım :)

Neysem kasetlerin bazıları doldururuz olmadı :).

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım