Araçlarınızın Ortalama Yakıt Tüketimi

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,052
3
4,973
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
2017 Peugeot 3008 1.6 BlueHDi EAT6 Allure ile %70 i şehir içi denilebilecek 100 km sürüş tecrübem oldu,iki kişi genellikle klima kullandık ortalama tüketim 6-7 litre arasıydı,genellikle sakin imkan olan yerde de adaptif cc ile gittim.Beklediğimden 1 litre fazla yaktı diyebilirim,belki 1.5 BlueHDi olsa bir litre daha az yakardı ancak motorun hem platformu eski,hem de kasa ağır araç hantal kalıyor ahım şahım yürümüyor.

Bizim 4 ileri tk dan sonra mükemmel geldi şanzımanı ancak yine bir tork konvertörü hantallığı,ahesteliği var belki bundan sebep motor biraz daha fazla yakıyordur.

Son düzenleme:
  • Üzgün
Tepkiler: bt

Otto Çevrimi

Panpa
Destekçi
3 Eki 2016
1,651
1
5,175
4,070
Kocaeli
Marka
Alfa Romeo
2017 Peugeot 3008 1.6 BlueHDi EAT6 Allure ile %70 i şehir içi denilebilecek 100 km sürüş tecrübem oldu,iki kişi genellikle klima kullandık ortalama tüketim 6-7 litre arasıydı,genellikle sakin imkan olan yerde de adaptif cc ile gittim.Beklediğimden 1 litre fazla yaktı diyebilirim,belki 1.5 BlueHDi olsa bir litre daha az yakardı ancak motorun hem platformu eski,hem de kasa ağır araç hantal kalıyor ahım şahım yürümüyor.

Bizim 4 ileri tk dan sonra mükemmel geldi şanzımanı ancak yine bir tork konvertörü hantallığı,ahesteliği var belki bundan sebep motor biraz daha fazla yakıyordur.
1000 km kullanma fırsatım oldu. Ağırlıklı olarak uzun yol. Şanzıman o araç için gayet yeterli ve hatta yapacağını yapıyor. Fakat motorda, o kasaya göre iş yok. Rampada vs uygun devre hemen geliyor ama gaza bassan da gitmiyor araba. Aynı hızda 7 de yakıyor anlık, 11 de. İvme ise neredeyse değişmiyor.

Benim için hayal kırıklığı oldu 3008 1.6 bluehdi. Basınca bir yere gittiği yok, bari az yaksın diyorsun o da yok.

17 jantlar ve büyük yanaklı lastikler var. Bu kombinasyona kısa turlu direksiyon koymuşlar sanki araç çok direkt olacakmış gibi. Alakası yok. Direksiyon çok yumuşak kalıyor, belki sertleşir umuduyla sport moda basıyorsun. O da direksiyona müdahale etmiyor ve sadece, arabadaki en geri kalan öğeyi öne çıkarmaya çalışıyor: Motor.

Gaz tepkisi iyileşiyor, bir alt vitese geçiyor falan. Tamam da kardeşim, tam gaz yapsan da bu arabanın 0-100'ü 11.6-12 saniye diye geçiyor. 1.6 multijet egea falan bunu madara eder.

Teknolojik oyuncakları var ama. Tam bizim millete satmalık araç. Arabayı araba yapan unsurlar geride ama teknolojik unsurlar ileride. Nasılsa sürüşüne göre değil de, dokunmatik olarak neyi kontrol edip etmeyeceğimize göre araba seçiyoruz :)

cerberra

Kutluhan
Profesör
14 Eki 2016
69
71
1,010
ANKARA
Marka
Hyundai
Accent Era 1.6 Expo-Platinum Tam otomatik, 2,5 senedir sahibi olduğum aracın tüm takip ettiğim ortalama tüketimleri şöyle;
1)Şehir içi yaz ayları 9,0 lt (Ankara)
2) Şehir içi kış ayları 10 lt (Ankara)
3) Karma 7,5-8 lt (Ankara)
4) Şehir dışı, yüklü araç ile 6,4-6,5 lt

Aynı dönemde sahip olduğum 2016 model i20 1.4 elite smart tam otomatik
1)Şehir içi yaz ayları 8 lt (Ankara)
2) Şehir içi kış ayları 8,5 lt (Ankara)
3) Karma 7 lt (Ankara)

Bir önceki aracım 2011 model Focus Comfort Sedan Tam Otomatik
1)Şehir içi yaz ayları 10 lt (Ankara)
2) Şehir içi kış ayları 12 lt (Ankara)
3) Karma 9 lt (Ankara)
4) Şehir dışı, yüklü araç ile 7 lt

Focus tam bir hayal kırıklığı idi, çok yakan ama gitmeyen bir motora sahip, 4 ileri şanzıman sürekli 3.viteste kalmak istiyor (güç yetmediği için şehirler arası yolda bile az bir rampada vites düşmek zorunda kalıyor, lock up yetersiz kalıyor. Çok yakan, comfort paketinde çok eksiği bulunan, kıvır zıvır sorunlar çıkaran bir arabaydı, 6 ay ancak tahammül edebildim.

Malum akaryakıt fiyatlarından dolayı i20 hariç hepsine lpg ile binmek zorunda kaldım. Focus'ta BRC sequent 32 kiti mevcuttu bu bahsi geçen benzin tüketimlerinden %15 daha fazla hacimde lpg tüketiyordu. Era'ya Prins Technomax ben taktırdım o da yazdığım benzin tüketimlerinden %10-12 fazla tüketiyor.

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,052
3
4,973
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Accent Era 1.6 Expo-Platinum Tam otomatik, 2,5 senedir sahibi olduğum aracın tüm takip ettiğim ortalama tüketimleri şöyle;
1)Şehir içi yaz ayları 9,0 lt (Ankara)
2) Şehir içi kış ayları 10 lt (Ankara)
3) Karma 7,5-8 lt (Ankara)
4) Şehir dışı, yüklü araç ile 6,4-6,5 lt

Aynı dönemde sahip olduğum 2016 model i20 1.4 elite smart tam otomatik
1)Şehir içi yaz ayları 8 lt (Ankara)
2) Şehir içi kış ayları 8,5 lt (Ankara)
3) Karma 7 lt (Ankara)

Bir önceki aracım 2011 model Focus Comfort Sedan Tam Otomatik
1)Şehir içi yaz ayları 10 lt (Ankara)
2) Şehir içi kış ayları 12 lt (Ankara)
3) Karma 9 lt (Ankara)
4) Şehir dışı, yüklü araç ile 7 lt

Focus tam bir hayal kırıklığı idi, çok yakan ama gitmeyen bir motora sahip, 4 ileri şanzıman sürekli 3.viteste kalmak istiyor (güç yetmediği için şehirler arası yolda bile az bir rampada vites düşmek zorunda kalıyor, lock up yetersiz kalıyor. Çok yakan, comfort paketinde çok eksiği bulunan, kıvır zıvır sorunlar çıkaran bir arabaydı, 6 ay ancak tahammül edebildim.

Malum akaryakıt fiyatlarından dolayı i20 hariç hepsine lpg ile binmek zorunda kaldım. Focus'ta BRC sequent 32 kiti mevcuttu bu bahsi geçen benzin tüketimlerinden %15 daha fazla hacimde lpg tüketiyordu. Era'ya Prins Technomax ben taktırdım o da yazdığım benzin tüketimlerinden %10-12 fazla tüketiyor.

Tam otomatik-atmosferik bir beladır diyeyim ben :D Yok yani bu kombinasyon az yakmıyor kesinlikle.Atmosferik+CVT kurtarıcı olabilir ancak.Focus özelinde konuşursak,Focus gibi şasisi direkt yol tutuşu tap noktada olan bir araca atmosferik bir motor asla yakışmıyor,çıldırtır insanı.

Son düzenleme:

cerberra

Kutluhan
Profesör
14 Eki 2016
69
71
1,010
ANKARA
Marka
Hyundai
Tam otomatik-atmosferik bir beladır diyeyim ben :D Yok yani bu kombinasyon az yakmıyor kesinlikle.Atmosferik+CVT kurtarıcı olabilir ancak.Focus özelinde konuşursak,Focus gibi şasisi direkt yol tutuşu tap noktada olan bir araca atmosferik bir motor asla yakışmıyor,çıldırtır insanı.
Aslında atmosferik seven biriyim, araba camiasından uzak olmamama rağmen sorun sevmiyorum. Atmosferiğin devir çevirmesini ve sorunsuzluğunu seviyorum. Fiyat performans açısından Era bana yetiyor diyebilirim. Performans olarak Focus atmosferik ile kıyaslanamz bile kasa çok daha hafif, şanzıman üst viteslerde kalmaya daha yatkın, japon ve kore araçlarının devir çevirme isteği de göz önüne alınınca aracın sınıfına ve yaşına göre hiç de fena performans sergilemiyor diyebilirim. Ara hızlanmalarda hantal tabi ki tk şanzımana sahip olduğundan ancak 4. vitesteki hızlanma gayet yeterli ve canlı. Otoyolda yeni fındık motorlu turbolu benzin ve dizelleri nal toplatır :) ara hızlanma ve kalkış için aynı şeyi söyleyemem 4.viteste yakalamanmak lazım :) Ancak iç hacim ve iki küçük çocuğu olan biri olarak küçük geliyor :). Kolay kolay arıza vermemesi, arıza verdiğinde orjinal parça ile bile çok ucuz maliyetlere sorunun hallolması, lpg ile ilgili en az sorun çıkaran araçlardan biri olması sebebiyle kendisiyle bir süre daha beraberiz. Era candır :) Ben de cvt şanzımanlardan hiç haz etmiyorum, keyifli gelmiyor bana. Focus'un da hakkını teslim etmem gereken yerleri direksiyon hissiyatı (bilen bilir Hyundai bu konuda tam bir facia), yol tutuşu ve sedan Focus II'lerin bagaj hacmi. Onun dışında her açıdan Era bir alt sınıf araç olmasına rağmen çok daha kullanışlı ve keyifli.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,879
26,257
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Favoritin son 313km ortalaması 11.5 litre lpg / 100km yine her zamanki ankara içi kullanım, ama okul dönemi gibi aşırı trafik yok onun yerine daha fazla kısa mesafe var. Güncel yakıt fiyatlarında km başı 1.20tl gibi bir tüketime denk geliyor sanırım
Bugün bi deneme daha yaptım, benim yaşadığım bölgede bu arabanın yakabileceği minimum tüketim olabilir 10.2litre lpg /100km

Neredeyse hiç trafik saatine girmedim ışıklara falan durdum yine tabi ama bol yokuşlu Ankara-Mamak rotalarında trafik akışının gerisinde kalmadan 10 litreye yaklaştım :D şuan 9.90 civarına gaz olduğunu düşünrüsek km de 1tl yakalıyor nerdeyse. Okul dönemi trafikli şartlarda 13-14 litre yakan araçla birebir aynı bu arada herhangi bir bakım onarım veya gaz ayarı yok o zamandan beri

dthhasan

Hasan H Ayan
Sanmıyorum :)
Beta Programı
23 Ara 2017
4,300
16,237
5,720
çanakkale
Marka
Renault
Günübirlik bi Bozüyük yaptık geldik.
IMG_20220801_030619.jpg
IMG_20220801_030719.jpg

barankaratas

Baran
Profesör
11 Mar 2020
383
771
1,895
ANKARA
Marka
Ford
Peugeot 2008 1.6 hdi 92hp etg6 yarı otomatik şanzımana sahip.
Ankara - Şereflikoçhisar arası 400Km köy yolu ve 4-5km şehir içi
300km klima kapalı 95km klima açık 5km klima açık şehir içi
80-130 arası ortalama yakıt tüketimim 4.6Litre oldu. ( 3 kişi bagaj dolu )

Son düzenleme:

EOK

Emre Özcan Karademir
Profesör
Beta Programı
26 Şub 2019
593
1,142
2,320
23
İstanbul
Marka
Seat
1659452420746.png

1.4 TDI Cordoba, şehir içi gece sakin şehir sürüşleri ortalaması 5.3L/100KM . Kartal-Şile arası git gel 4.9L/100KM(Ağva'nın virajlı ve yokuşlu yollarında arttı ortalama biraz daha uzun bir yolda düşecektir diye düşünüyorum). Dikkat etmeden kullandığımızda 5.5-5.7 arası geziniyor. Basarsan 6'nın üstüne yolu var :D

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,618
18,410
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
V7FS3c.jpg

Golf 7 1.6 Tdi Dsg

Kocaeli Gölcük-Balıkesir Akçay arası

Yalova Balıkesir arası paralı yoldan 160 180 geldim ( makinenin ciğerlerini açtım :D ) kalan yol virajlı ve kalabalık olduğu için sakin geldim.

4 kisi klima hep acik bagaj orta dolu şekilde otobandan çıkarken tüketim 5.8 di ücretsiz yola girince 5.4 e kadar düştü.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,065
7
51,441
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Tam ölçmesem de yaklaşık değer olarak rahatlıkla belirtebilirim:
Ortalama hız 120 km/h, klima kapalı, araç yüksüz

Tüketim 9 lt/100km

Araç: İmzadaki araç
Basınca yakıyo be :')
Son depo 6.7 lt/100km
Yukarıdaki senaryoları da düşününce çok çok iyi. Klima açık yüklü şekilde bayırlarda filan çok yüklendim motora. 7'nin altı her tüketime saygı duyarım bu senaryoda :D

dthhasan

Hasan H Ayan
Sanmıyorum :)
Beta Programı
23 Ara 2017
4,300
16,237
5,720
çanakkale
Marka
Renault
IMG-20220810-WA0081.jpg
22010 km oldu. Alınalı 14 bin km oldu nerdeyse
Son depo 471 km de 34.99 litre
100 km de 7.42 litre 4 kişi bagaj tavana kadar dolu ön koltuk tavana kadar dolu arka koltuk ayakları tavana kadar dolu izmir otobanı 140-150 kalan yol 110 ile.

Onatygt

Onat YİĞİT
Profesör
4 Şub 2022
170
449
1,585
Kayseri
Marka
Volkswagen
Land Rover Freelander 1 v6 otomatik güncel yakıt tüketimi

2.5 saat rolantide klima açık bekledi. 100km'si dağ yolu ve tempolu kullanım, geri kalanı şehir içi ev eşyası taşımayla geçen dikkatsiz ve azda olsa sıkıştırmalı kullanım.

185km-31lt LPG ort.16.75lt/100km

muratadıgüzel

murat adıgüzel
Düz Yol Gazcısı
4 Ağu 2022
14
33
145
32
erzurum
Marka
Renault
araç 2010 clio grandtour 1.5 dci 63 kw 5 ileri manuel. ortalama yakıt tüketimi 3.6 litre. erzurum'da yaşıyorum ve yazları serin olduğu için klimaya fazla ihtiyaç duyulmuyor. kışın ortalama tüketim 3.9'a çıkıyor. araç 2000 devirde 2. viteste 30, 3. viteste 50, 4. viteste 70 ve 5. viteste 90 ile gidiyor. ben de hep 2000 devirde kullanmaya çalışıyorum.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,065
7
51,441
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
araç 2010 clio grandtour 1.5 dci 63 kw 5 ileri manuel. ortalama yakıt tüketimi 3.6 litre. erzurum'da yaşıyorum ve yazları serin olduğu için klimaya fazla ihtiyaç duyulmuyor. kışın ortalama tüketim 3.9'a çıkıyor. araç 2000 devirde 2. viteste 30, 3. viteste 50, 4. viteste 70 ve 5. viteste 90 ile gidiyor. ben de hep 2000 devirde kullanmaya çalışıyorum.
beğeni butonunu kırdım

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım